کامیک

با بلادشات در فیلم Bloodshot بیشتر آشنا شویم

از آن جایی که به نظر هیچ وقت قرار نیست هالیوود خالی از شخصیت‌های ابرقهرمانی شود، پس بلادشات نیز به عنوان یک فرا انسان آدمکش مسیر خود را به سمت پرده نقره‌ای سینما در سال ۲۰۲۰ هموار می‌بیند. قرار است وین دیزل با پرش از دنیای سینمایی مارول به دنیای سینمایی ولینت (Valiant) که در حال آغاز فعالیت خود است، به این قهرمان محبوب جان ببخشد.

اما شاید برای شما این سوال مطرح شود که بلادشات کیست و چرا باید به فیلمی در مورد این شخصیت بها داد؟ در ادامه به معرفی این شخصیت و کمی صحبت در مورد کمیک‌های ولینت می‌پردازیم.

بلادشات کیست؟

بلادشات

آسان‌ترین راه برای توصیف بلادشات این است که بگوییم شخصیتی حاصل از ترکیب ولورین و پانیشر است. خلق این شخصیت به زمانی برمی‌گردد که ضد قهرمانان خشن محبوب شده بودند و برای همین هم المان‌هایی شبیه به این شخصیت‌ها را در بلادشات می‌بینیم، حتی با وجود این که شخصیت نهایی به خودی خود یک مورد خاص است.

مثل ولورین، روی بلادشات نیز آزمایش‌های پزشکی به وسیله یک سازمان با مقاصد شوم انجام شد و این سازمان او را تبدیل به یک ماشین کشتار کرد که از گذشته خود چیز زیادی به یاد ندارد. همچنین باز هم مثل ولورین، بلادشات می‌تواند تقریباً از هر زخم و آسیبی به خاطر وجود نانوذراتی که در خونش جریان دارد جان سالم به در ببرد و به نوعی یک ابر سرباز محسوب شود.

از نظر شباهت با پانیشر نیز بلادشات مثل فرانک کسل عقیده ثابتی در به قتل رساندن انسان‌های پست و کثیف دارد. اما در حالی که فرانک جنگ همیشگی‌اش را به تمام خلافکاران تحمیل می‌کند، بلادشات ترجیح می‌دهد خشمش را روی سازمانی که او را به این شکل درآورده است متمرکز کند.

هدف او انتقام گرفتن از کسانی است که زندگی‌اش را از او دزدیده‌اند و برای همین بلادشات می‌خواهد اطمینان حاصل کند که پراجکت رایزینگ اسپریت (Project Rising Spirit) از این نانوتکنولوژی برای ساخت ابر سربازهای بیش‌تر استفاده نمی‌کند.

سرآغاز بلادشات

بلادشات

بلادشات نقطه اوج دهه‌ها فعالیت دانشمندان در پراجکت رایزینگ اسپریت است. پراجکت رایزینگ اسپریت خودش را وقف ساخت ابر سربازهای پیشرفته‌ای کرده که بتوانند مأموریت‌های خطرناک را بدون حس ترحم یا شک به اتمام برسانند. خیلی از مخلوقات قبلی آن‌ها شکست خوردند. وقتی پراجکت رایزینگ اسپریت توانست در قرن بیست و یکم تکنولوژی نانوی خودش را پیشرفت دهد بالاخره برنامه کاملشان پیاده شد. نتیجه آن، خلق شدن بلادشات بود.

سرآغاز واقعی مردی که تبدیل به بلادشات شد در پس پرده‌ای از راز مخفی شده. بلادشات باور دارد که او مردی به نام ری گریسون (Ray Garrison) بوده. یک سرباز که پس از مرگ به وسیله پراجکت رایزینگ اسپریت دوباره به زندگی بازگشته و سپس به بلادشات تبدیل شده.

هر چند بلادشات به این نتیجه رسیده که اکثر خاطرات او ساختگی و دروغین هستند. پراجکت رایزینگ اسپریت برای داشتن کنترل روی مخلوقشان این خاطرات دروغین را داخل ذهن بلادشات قرار داده‌اند تا باعث شود نسبت به اهدافی که باید بکشدشان کینه شخصیِ دروغین ولی خیلی قابل باور داشته باشد.

برای مدتی، این سیستم به خوبی جواب می‌داد اما بلادشات نهایتاً یاغی شد و به دنبال نابودی مردان و زنانی افتاد که او را به این شکل درآورده‌اند… و شاید حتی وقتی به هدفش رسید ممکن است کمی مزه زندگی معمولی را نیز بچشد.


شناسنامه بلادشات
  • اولین حضور: شماره ۴ کمیک Eternal Warrior (ماه نوامبر سال ۱۹۹۲ – حضور کوتاه) – شماره ۰ کمیک Rai (ماه نوامبر سال ۱۹۹۲)
  • خالقان: کوین ون‌هوک، دان پرلین و باب لیتون
  • نام مستعار: ریموند گریسون
  • کمیک پیشنهادی برای مطالعه: Bloodshot: Definitive Edition

قدرت‌ها و توانایی‌های بلادشات

بلادشات

حتی اگر بلادشات توانایی‌های فرا انسانی نداشت، باز هم رقیب سرسختی به حساب می‌آید. او در انواع روش‌های مبارزه با سلاح و بدون سلاح آموزش دیده، مهارت‌هایی که باعث می‌شوند او تبدیل به یک مبارز و آدمکش عالی شود. اما با وارد شدن نانوذرات پراجکت رایزینگ اسپریت به معادله، بلادشات تقریباً به موجودی غیرقابل توقف تبدیل می‌شود.

این نانوذرات به بلادشات توانایی‌های همیشگی یک موجود فرا انسانی مثل قدرت، سرعت و دوام بهبود یافته می‌دهند. علاوه بر این موارد، باعث می‌شوند تا او به سرعت از تقریباً هر نوع آسیبی بهبود پیدا کند. این نانوذرات حتی به او این اجازه را می‌دهند تا شکل و ظاهر بدنش را تغییر داده و در مواردی با سیستم‌های کامپیوتری نیز ارتباط برقرار کند.

بلادشات و دنیای ولینت

بلادشات

کمیک‌های بلادشات توسط کمپانی ولینت انترتیمنت منتشر می‌شوند. خود بلادشات نیز در یک دنیای مشترک با قهرمانانی مثل ایکس-او منوار (X-O Manowar)، نینجاک (Ninjak)، فیث (Faith) و دیگر اعضای بنیاد هاربینجر (Harbinger Foundation) حضور دارد.

دنیای ولینت از خیلی جهات شبیه به دنیای‌های دی‌سی و مارول است با این حال برای افراد با سن بالاتر مناسب است و بیش‌تر در مسیر داستان‌های علمی-تخیلی حرکت می‌کند. اکثر شخصیت‌های قهرمان در دنیای ولینت بر اساس تکنولوژی‌های مدرن به وجود آمده‌اند، مثل خود بلادشات یا ایکس-او منوار. بعضی از دیگر شخصیت‌ها نیز هستند که به نوعی زیرگونه پیشرفته‌ای از انسان‌ها هستند و با نام سایات (Psiot) شناخته می‌شوند. سایات‌ها را می‌توان جهش‌یافته‌های دنیای ولینت در نظر گرفت.

در اکثر موارد شاهد این هستیم که کمیک‌های بلادشات سعی می‌کنند تا جای ممکن مستقل باشند و خیلی با دیگر عناوین ولینت درگیر نشوند. با این حال، سر و کله شخصیت‌هایی مثل نینجاک هر از چند گاهی در ماجراهای بلادشات پیدا می‌شود. ولینت به صورت سالیانه نیز مجموعه‌هایی به صورت کراس‌آور منتشر می‌کند که در آن‌ها چند داستان به یکدیگر گره می‌خورند، مثل کمیک‌های Harbinger Wars و ۴۰۰۰ AD.

دنیای حال حاضر ولینت ارتباط مستقیمی بین بلادشات و قهرمانانِ سایات هاربینجر برقرار کرده است. در واقع، مأموریت اولیه بلادشات قبل از فرار کردن از دست پراجکت رایزینگ اسپریت، پیدا کردن و کشتن سایات‌ها بود. همین ارتباط می‌تواند باعث گسترش دنیای سینمایی ولینت شود.


ماجرای دو بلادشات

بلادشات

اگر برای اولین بار می‌خواهید سراغ دنیای کمیک‌های ولینت بروید ممکن است از وجود دو شخصیت متفاوت بلادشات گیج شوید. دلیل آن این است که دنیای ولینت در سال ۲۰۱۲ به صورت کامل ریبوت شده. ولینت ابتدا در سال ۱۹۸۹ کار خود را آغاز کرد و در دهه ۹۰ روند موفقیت و شکست این کمپانی سینوسی بود.

در سال ۱۹۹۴ کمپانی اکلیم انترتیمنت (Acclaim Entertainment) که ناشر بازی‌های ویدیویی بود این کمیک‌ها را خرید و در سال ۲۰۰۴ نیز بعد از اعلام ورشکستگی اکلیم این کمیک‌ها تقریباً فراموش شدند.

ولینت در سال ۲۰۱۲ بالاخره با مجموعه جدیدی از کمیک‌ها بازگشت. در حالی که این کمیک‌ها قهرمانان و تیم‌های آشنایی مثل ایکس-او منوار، بلادشات و هاربینجر را در خود جای داده بودند ولی تمام ماجراها از ابتدا شروع شده و دنباله داستان‌های قبلی دنیای ولینت را پیش نگرفتند.

از این نظر، دنیای حال حاضر ولینت را می‌توان شبیه به دنیای آلتیمیت کمیک‌های مارول در نظر بگیریم؛ دنیایی ساده که با دیدی مدرن به شخصیت‌های قدیمی نگاه می‌کند. همین موضوع هم می‌تواند بهترین شروع برای تازه‌کارهای دنیای ولینت را رقم بزند.


وین دیزل، بلادشات و دنیای سینمایی ولینت

بلادشات

فیلم Bloodshot در ماه مارس سال ۲۰۲۰ راهی سینماها خواهد شد. این فیلم توسط دیو ویلسون کارگردانی می‌شود و جف وادلو و اریک هیزرر مسئول نوشتن فیلم‌نامه آن خواهند بود. وین دیزل شخصیت اصلی فیلم خواهد بود و گای پیرس نیز نقش خالق بلادشات، دکتر امیل هارتینگ را بازی می‌کند. سم هیوین در نقش سرجوخه هارلن شیفلت و توبی کبل نقش اکس (Axe) را بازی خواهند کرد.

از روی تریلرها می‌توان به این نتیجه رسید که تمرکز اصلی داستان فیلم روی سرآغاز بلادشات است. در اولین تریلر می‌بینیم که ری گریسون در مرکز پراجکت رایزینگ اسپریت به هوش می‌آید. او با قدرت‌های جدیدش و پاک سازی ذهنی و دوباره به هوش آمدن‌های متوالی‌اش کنار می‌آید.

این تریلر ری را در حالت تکامل یافته بلادشاتی‌اش نشان نمی‌دهد اما اکشن فیگورهایی که از فیلم ساخته شده‌اند این خبر را می‌دهند که قرار است بلادشاتِ وین دیزل نهایتاً پوست سفید و علامت سرخ روی سینه‌اش را به دست آورد؛ مشخصه‌هایی که به نوعی به عنوان امضای این شخصیت شناخته می‌شوند.

در بعضی از صحنه‌های دومین تریلر، بلادشات وین دیزل را در حالاتی می‌بینیم که بیش‌تر شبیه به کمیک‌هایش شده است.

وقتی سونی خبر از ساخت این فیلم داد، برنامه این بود که از فیلم Bloodshot به عنوان سکوی پرشی برای یک دنیای سینمایی بزرگ‌تر استفاده شود. سونی از برنامه‌هایش در مورد دنباله Bloodshot و همینطور فیلم‌های اسپین‌آفی در مورد هاربینجر و جنگ‌های هاربینجر گفته است که می‌توانند به صورت یک کراس‌آور ساخته شوند.

با این حال سونی به تازگی حقوق هاربینجر را به کمپانی پارامونت پیکچرز به عنوان بخشی از برنامه‌اش برای کم کردن هزینه‌ها روی فرانچایزهای غیرقابل اعتماد فروخته است. هنوز مشخص نیست که آیا بلادشات و هاربینجر قرار است در یک دنیای مشترک حضور داشته باشند یا نه که یعنی کراس‌آور Harbinger Wars در معرض خطر است. (vigiato)

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن