اخبار حاشیه ایبازیگران

سرگذشت بازیگران فیلم Saving Private Ryan از گذشته تاکنون

Saving Private Ryan اثر بی‌نظیر Steven Spielberg با نقش‌آفرینی Tom Hanks  و Matt Damon بیست سال پیش در چنین روزی، ۲۴ جولای ۱۹۹۸، اکران شد.

یکی از تحسین برانگیزترین ساخته‌های Steven Spielberg کارگردان به نام Saving Private Ryan، روایت داستان گروهی سرباز به رهبری کاپتان میلر (Tom Hanks) است که در طول جنگ جهانی دوم در روز «دی» (روز آعاز عملیات بزرگ) پشت جبهه می‌جنگیدند. زمانی که مقامات ارتش متوجه شدند سه برادر از چهار پسر یک خانواده کشته شده‌اند، به فرمانده میلر دستور می‌دهند برادر گمشده را پیدا کند و به خانه برگرداند.

زمانی که این فیلم اکران شد، بیست سال پیش، (۲۴ جولای ۱۹۹۸)، با اتفاق‌های مهم و موفقیت تجاری زیادی روبه‌رو شد. فروشی بالغ بر ۴۸۰ میلیون دلار در گیشه جهانی و نامزدی در  ۱۱ رشته از جوایز اسکار. (هالیوود ریپورتر در آن زمان نوشت شاهکاری بصری که بهترین ساخته Spielberg است). این درحالی بود که Spielberg دومین اسکار بهترین کارگردانی را دریافت می‌کرد، نخستین جایزه او در سال ۱۹۹۴ برای فیلم Schindler’s List بود. اما این فیلم جایزه اسکار بهترین فیلم را به Shakespeare in Love باخت. (این پیروزی درواقع با مخالفت شدید Harvey Weinstein روبه‌رو شد و آغاز رقابتی تلخ بین دو کمپانی  DreamWorks و Weinstein’s Miramax بود که توزیع Shakespeare را بر عهده داشت.)

Saving Private Ryan به دلیل تصویرسازی بی‌نظیرش از جنگ مشهور شد، به‌ویژه سکانس آغاز فیلم که وضعیت نیروهای زمینی در روز «دی» در بندر اوماها را به تصویر کشیده بود. از این سکانس برای واقع گرایی‌اش در نشان دادن بحران بسیار تقدیر شد. Roger Ebert در این باره نوشت: «این بهترین تصویر سازی فیلم است که تا به حال دیده‌ام». این صحنه‌های واقعی خشونت باعث شد برخی سربازان قدیمی واکنش‌های روانی داشته باشند و اداره امور سربازان خواستار رسیدگی به اوضاع این گروه از سرباز‌ها شد.

Saving Private Ryan شامل تیم بی‌نظیری از بازیگران بود که بعدها موفقیت‌های بیشتری کسب کردند. در اینجا نگاهی می‌اندازیم به سرگذشت آنها در طول این ۲۰ سال.

Tom Hanks در نقش Captain Miller

Tom Hanks قبل از سال ۱۹۹۸ هم به عنوان بازیگری موفق شناخته می‌شد، نامزدی اسکار بهتر بازیگر برای فیلم‌های Philadelphia در سال ۱۹۹۴ و Forrest Gump در سال ۱۹۹۵، همچنین موفقیت تجاری فیلم Sleepless in Seattle و صداپیشگی در انیمیشن Toy Story and Apollo 13. (او در سال ۱۹۹۶ به عنوان نویسنده و کارگردان در فیلم !That Thing You Do نیز مشارکت کرد).

Saving Private Ryan به موفقیتش در فروش همچنان ادامه داد و بعد به فیلم‌های You’ve Got Mail (1998)، The Green Mile (1999)، Cast Away (2000)، Toy Story 2 و ۳ (۱۹۹۹ و ۲۰۱۰) و (The Da Vinci Code (2006 نیز سرایت کرد. Hanks همچنین موفق به کسب عنوان نامزدی اسکاربهترین بازیگر مرد برای بازی در این فیلم شد.

این فیلم سرآغازی بود برای همکاری بین Hanks و Spielberg که از آن به بعد در پنج فیلم دیگر با هم همکاری کردند. Catch Me if You Can (2002) ، The Terminal (2004) ، Bridge of Spies (2015) و (The Post (2017. آنها همچنین به عنوان تهیه کننده در دو سریال Band of Brothers و Pacific همکاری داشتند که هر دو سریال برای شبکه HBO بود و درباره جنگ جهانی دوم.

فیلم‌های Hanks تا کنون بیش از ۹ میلیارد دلار فروش داشته و او چهارمین بازیگری است که فیلم‌هایش برآورد مالی بالایی در آمریکای شمالی داشته است. او همچنین به عنوان تهیه‌کننده‌ای موفق هم شناخته می‌شود و  My Big Fat Greek Wedding، Mamma Mia، سریال Big Love و John Adams برای شبکه HBO از جمله کارهای اوست.

Hanks به عنوان بنیانگذار و یکی از اعضای کمپین «قهرمان پنهان» شناخته می‌شود که در زمینه آگاهی رسانی و کمک به مستمری بگیران ارتش فعالیت می‌کند.

Matt Damon در نقش James Ryan

Damon در واقع در زمان اکران فیلم Saving Private Ryan به شهرت رسیده بود، اسکار بهترین فیلم‌نامه برای فیلم  Good Will Hunting که به طور مشترک با Ben Affleck دریافت کرده بود. Damon در نقش سرباز رایان تقریبا تا اواخر فیلم جلوی دوربین نرفت. در طول دوره پیش تولید Spielberg گروهی فیلم‌بردار را به اردوگاه سربازان فرستاد تا بتوانند تصویری واقعی از سرباز تجسم کنند. Damon با قصد قبلی اردوگاه را ترک کرد که سربازان به‌دنبال او بگردند و این باعث خشم آنها نسبت به سرباز رایان شد، تا زمانی که در حین بازی در فیلم باید به دنبال او می‌گشتند از ماجرای گم شدن او عصبانی باشند.

Damon در فیلم‌هایی مانند (Mystic Pizza (1988 بازی کرده بود و توجه‌های زیادی را جلب کرده بود برای مثال فیلم (Courage Under Fire (1996). Good Will Hunting (1997 که Damon به عنوان یکی از نویسندگان و بازیگر در آن حضور داشت برایش جایزه اسکار را به همراه داشت.

بعد از Saving Private Ryan این بازیگر در فیلم‌های دیگری با موفقیت تجاری بازی کرد، فیلم‌هایی شامل The Talented Mr. Ripley (1999)، Ocean’s Eleven (2001)،  The Departed (2006)،  True Grit (2010 و Bourne. او همچنین برای بازی در The Martian در سال ۲۰۱۵ نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد شد. سال ۲۰۱۰ نیز فیلم  Invictus نامزدی بهترین بازیگر مکمل مرد را برایش به همراه داشت. البته که در این مسیر اشتباهاتی هم داشته از جمله بازی در  (The Legend of Bagger Vance (2000 و(Green Zone (2010. از Damon به عنوان بازیگری پر سود در هالیوود نام می‌برند چرا که فیلم‌هایش تا کنون در گیشه داخلی آمریکا بیش از ۳ میلیارد دلار فروش داشته‌اند.

او هم مانند Hanks در زمینه تهیه‌کنندگی نیز موفق شد و Manchester by the Sea (2016)، Thor: Ragnarok و Deadpool 2 از جمله فیلم‌های اوست.

Vin Diesel در نقش سرباز Caparzo

Diesel بازیگر پردرآمد دیگری است که به عنوان سرباز Caparzo نقش کوتاه اما تراژیکی در فیلم داشت. او در یک نبرد در زیر باران هنگامی که سعی می‌کرد برای پدرش نامه بنویسد کشته شد. با وجود اینکه بازیگری را از سن ۷ سالگی آغاز کرده، اما قبل از بازی در این فیلم برای بازی در هالیوود تلاش زیادی کرد. حتی در فیلم‌های کوتاهی مانند Multi-Facial, بازی کرد تا به آرزویش برسد. اکنون او به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر فعالیت می‌کند. به گفته خودش او با نسخه VHS فیلم‌ها در اطراف بازیگران پرسه می‌زد تا به آنها گفتگو کند و یک بار هم با Morgan Freeman برخورد کرده بود. فیلم کوتاه Strays به نویسندگی، کارگردانی و بازی او منجر به  جلب توجه Spielberg و بازی در Saving Private Ryan شد.

فیلم (Pitch Black (2000 و موفقیت تجاری Fast and the Furious در سال ۲۰۰۱ و قسمت‌ دوم آن در سال‌ ۲۰۰۱ نقطه عطف دوران کاری او بود.  Diesel برای نقش‌آفرینی در این سه فیلم برنامه ریزی کرده بود و مجموعه Fast and the Furious بیش از همه وقت او را به خود اختصاص داد. او در همه قسمت‌های این مجموعه به جز یک قسمت نقش‌آفرینی کرد و به عنوان تهیه‌کننده از قسمت چهارم در کنار تیم بود. او فیلم کوتاه Los Bandoleros را نیز در سال ۲۰۰۹ نوشت و کارگردانی کرد. Diesel در فیلم (The Iron Giant (1999 و Guardians of the Galaxy به عنوان صداپیشه حضور داشت.

Giovanni Ribisi در نقش پزشک Wade

Ribisi در دهه ۸۰ و ۹۰ به عنوان بازیگر مهمان در تلویزیون بازی می‌کرد که باعث شد در فیلم‌های The Wonder Years و My Two Dads نقش بگیرد. سپس در سریال Friends نقش برادر عجیب Phoebe را ایفا کرد و بعد از آن به یک نقش کلیدی بدل شد.

Ribisi نقش آفرینی بسیار خوبی در فیلم ترسناک (Mind Ripper (1995 داشت و در That Thing You Do با Hanks همکاری کرد. بعد از Saving Private Ryan او در فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی دیده شد از جمله Lost In Translation، Cold Mountain و Avatar و حتی فیلم کمدی مانند My Name Is Earl که برای آن نامزد جایزه امی شد. از سال ۲۰۱۵ او به در یکی از نقش‌های اصلی سریال Sneaky Pete برای شبکه Amazon بازی می‌کند.

Jeremy Davies در نقش سرجوخه Upham

بهترین نقش Davies برمی‌گردد به سال ۱۹۹۴ و فیلم کمدی Spanking the Monkey و بعد از آن در سریال‌هایی مانند General Hospital، Wonder Years و Melrose Place نقش‌آفرینی کرد. او همچنین در فستیوال سان دنس برنده جایزه ویژه تماشاچیان و نامزد جایزه مستقل بازیگر اول شد. Davies در فیلم‌هایی مانند (Twister (1996 و (Locusts (1997 نیز ایفای نقش کرد. او در Saving Private Ryan نقش سرباز ترسویی را داشت که به عنوان مترجم در عملیات شرکت می‌کرد. یک اسیر آلمانی باعث می‌شود او با کاپتان میلر حرف بزند بخواهد که اسیر را آزاد کند، تصمیمی که بعد از آن پشیمان می‌شود.

Davies بعدها در فیلم‌هایی از جمله Secretary، Solaris از آثار Steven Soderbergh و سه فیلم از Lars von Trier مانند   The House That Jack Built بازی کرد. سریال Lost و Justified از جمله فعالیت‌های تلویزیونی او بود که نامزدی جایزه بهترین بازیگر مهمان را در سال ۲۰۱۱ از مراسم امی برایش به همراه داشت، جایزه‌ای که یک سال بعد آن را بدست آورد. از نقش‌های اخیر او می‌توان به فصل آخر سریال Sleepy Hollow، Twin Peaks، American Gods و صداپیشگی در بازی ویدیویی God of War اشاره کرد.

Adam Goldberg در نقش سرباز Mellish

اولین نقش‌آفرینی Goldberg مربوط می‌شود به سال ۱۹۹۰ و فیلم Designing Women و بعد از آن (Mr. Saturday Night (1992)، Dazed and Confused (1993 و سه قسمت از سریال Friends به عنوان هم‌اتاقی دیوانه Chandler. او در فیلم Saving Private Ryan نقش سرباز با سواد یهودی را بازی می‌کند.

Goldberg بعد از این فیلم بیشتر نقش‌های مکمل را ایفا کرد که یکی از قابل توجه‌ترین آنها فیلم (Hebrew Hammer (2003 بود. نقش‌آفرینی‌های دیگر او شامل A Beautiful Mind (2001)، How to Lose a Guy in 10 Days (2003)، Zodiac (2007 و فصل اول سریال (Fargo (2014 می‌شود که نقش همراه و مترجم شخصی کر و لال را برعهده دارد. سریال  The Jim Gaffigan Show ((۲۰۱۵ – ۲۰۱۶ و فصل دوم سریال Taken دیگر نقش‌های او در سریال‌های تلویزیونی هستند.

Adam F. Goldberg در سال ۲۰۱۵ به دلیل دشمنی‌اش با Adam F. Goldberg، مجری شوی تلویزیونی The Goldbergs بر سر زبان‌ها افتاد. این اختلاف به این دلیل است که کاربران شبکه‌های اجتماعی این دو نفر را با هم اشتباه می‌گیرند. این اختلاف البته باعث راه افتادن موج شوخی کاربران نیز شد و Adam F. Goldberg از آن به عنوان سوژه برنامه‌اش استفاده کرد.

Tom Sizemore در نقش گروهبان Horvath

Sizemore معمولا نقش‌هایی را انتخاب می‌کند که شخصیت سرسختی دارند، فیلم‌هایی مانند (Wyatt Earp (1994) ، Heat (1995 و (Bringing Out the Dead (1999 نمونه‌ای از این نقش‌آفرینی‌اند. او در فیلم‌های Point Break و Strange Days به کارگردانی Kathryn Bigelow و فیلم‌های True Romance و Natural Born Killers به قلم Quentin Tarantino بازی کرده است.

بعد از بازی در Saving Private Ryan، او در Pearl Harbor و (Black Hawk Down (2001 نقش‌آفرینی کرد و یک‌بار در سال ۲۰۰۰ برای بازی در فیلم Witness Protection نامزد گلدن گلوب شد. روند بازیگری او رفته رفته برجسته‌تر شد و بازی در دو سریال Shooter و Twin Peaks را برایش به دنبال داشت. Sizemore همچنین در ۲۰ پروژه سینمایی به عنوان تهیه‌کننده حضور داشته است. این بازیگر در دوران کاری‌اش با رسوایی‌های زیادی درگیر بوده و از جمله آنها اعتیاد به مواد مخدر از دوران نوجوانی است و بدترین آنها در فبریه ۲۰۱۷ به دلیل خشنونت خانگی بود. دادگاه لوس‌آنجلس نیز یک‌بار به دلیل سوءاستفاده و خشنوت علیه یکی از همبازی‌های زن، او را محکوم کرده بود و حتی یک‌بار به تقلب در آزمایش اعتیاد محکوم شد.

Sizemore سال ۲۰۰۳ به دلیل ایجاد مزاحمت برای دختری ۱۱ ساله از فیلم اخراج می‌شود و این دختر که اکنون ۲۶ سال دارد، شکایتی علیه او به دادگاه فرستاده و Sizemore مجکوم به پرداخت ۳ میلیون دلار شده است، اگرچه این ادعا را رد می‌کند.

Edward Burns در نقش سرباز Reiben

Burns فعالیت را در هالیوود از پشت صحنه آغاز کرد، به عنوان دستیار تهیه‌کننده در فیلم Entertainment Tonight. او در اوقات فراقتش فیلم‌نامه  The Brothers McMullen را نوشت که آغاز کار کارگردانی او بود و ساخت این فیلم را در آخر هفته‌ها، در خانه پدری و با بودجه ۲۸ هزار دلار آغاز کرد و البته از بازیگرانی استفاده کرد که دستمزدی دریافت نمی‌کردند.

او یک بار Robert Redford را در آسانسور دید و یک کپی از فیلمش را به او داد, این کار باعث دیده شدن فیلمش در جشنواه ساندس ۱۹۹۵ شد و البته جایزه بزرگ هیات داوران. Burns بعد از آن در ۱۰ فیلم مستقل دیگر به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر حضور داشت و در سریال Public Morals محصول ۲۰۱۵ شبکه TNT بازی کرد. آخرین فیلم او، Summertime قرار است در ماه آپریل در فستیوال  Tribeca اکران شود.

Saving Private Ryan اولین فیلمی بود که Burns تنها در آن بازی کرد و کارگردان نبود و از آن به بعد برای بازی در چند فیلم و سریال از او دعوت شد، فیلم‌هایی مانند The Holiday (2006)،  ۲۷ Dresses (2008)،  Man on a Ledge و (Alex Cross (2012. او در چند اپیزود از سریال Entourage شخصیت خودش را بازی کرد و بازی در (Will & Grace (2015 آخرین نقش‌آفرینی اوست.

Barry Pepper در نقش سرباز Jackson

فیلم Saving Private Ryan برای Pepper هم مانند خیلی از هم‌بازی‌های او نقطه عطف بود. پیش از این فیلم او چند تجربه تلویزیونی داشت، مینی سریال (Titanic (1996 و نقشی کوتاه در سریال Lonesome Dove. در Saving Private Ryan او نقش تک تیراندازی را دارد که در حین تیراندازی جمله‌هایی از انجیل می‌خواند.

Pepper در سال ۱۹۹۹ با Tom Hanks در فیلم Green Mile همبازی شد، با Vin Diesel در سال ۲۰۰۱ در فیلم Knockaround Guys و با Matt Damon در سال ۲۰۱۰ در فیلم True Grit.

فیلم‌های ۲۵th Hour  (۲۰۰۲)، Ripley Under Ground (2005)، The Talented Mr. Ripley; Flags of Our Fathers (2006)،  The Scorch Trials که پیش‌درامدی است بر فیلم Maze Runner (2015 و (The Death Cure (2018 دیگر نقش‌آفرینی‌های این بازیگر هستند. او همچنین در سال ۲۰۱۲ در فیلم To the Wonder به کارگردانی Terrence Malick حضور داشت، نقشی که بعدها از فیلم حذف شد.

Pepper در سال ۲۰۰۱ نیز در فیلم ۶۱* ساخته Billy Crystal برای شبکه HBO بازی کرد که نامزدی جایزه بهترین بازیگر سریال در دو فستیوال Emmy و Golden Globe را برایش به همراه داشت. البته در سال ۲۰۱۱ این جایز را از جشنواره Emmy برای بازی در مینی سریال The Kennedys کسب کرد. بازی در Battlefield Earth در سال ۲۰۰۱ همچنین جایزه بدترین بازیگر نقش مکمل را نسیبش کرد و در این باره گفت جایزه را قبول می‌کند به شرط اینکه به مراسم دعوت شود.

Nathan Fillion در نقش Minnesota Ryan

Fillion در فیلم Saving Private Ryan نقش کوتاهی داشت، نقش یکی از چهار برادر Ryan. پیش از این فیلم او در اپرای One Life to Live شرکت کرده بود و در سال ۱۹۹۶ نامزدی جایزه Emmy برای استعداد جوان را کسب کرد. بعد از سال ۱۹۹۸ او در فیلم‌ها و سریال‌های متعددی حضور پیدا کرد که پررنگ‌ترین آنها بازی در سریال Castle از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ بود. Desperate Housewives، Modern Family و Santa Clarita Die دیگر سریال‌هایی هستند که Fillion در آنها نقش‌آفرینی کرده است. او همچنین به عنوان صداپیشه در بسیاری از انمییشن‌های کمیک کمپانی DC حضور دارد.

سایر نقش‌آفرینی‌های او مربوط می‌شود به همکاری با Joss Whedon و ایفای نقش Malcolm Reynolds در Firefly و (Serenity (2005. سریال‌های Buffy the Vampire Slayer (2003)، Dr. (Horrible’s Sing-Along Blog (2008 و فیلم (Much Ado About Nothing (2012 دیگر کارهای ماندگار او به حساب می‌ایند.

فیلم‌های (Slither (2006)، Super (2010 و نقشی در Guardians of the Galaxy حاصل همکاری این بازیگر با James Gunn کارگردان است.

       

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن