مراسم و جشنواره ها

اسکار ۲۰۲۰: پیش بینی شانس های دریافت جایزه بهترین فیلم سال

فصل جوایز سینمایی در گام های آخر خود است و در ادامه می خواهیم نگاهی بیندازیم به فیلم هایی که می توان آن ها را شانس های اصلی در رقابت برای بدست آوردن جایزه اسکار بهترین فیلم در سال ۲۰۲۰ دانست. آکادمی اسکار در روز ۱۳ ژانویه اسامی فیلم های نامزد دریافت جایزه در این بخش را اعلام خواهد کرد و تا پیش از این اعلان، دیگر جشنواره ها و مراسم اهدای جوایز سینمایی تقریباً ترکیب کلی و محتمل فیلم های دارای شانس اسکار را مشخص کرده اند. اگر چه همیشه شانسی برای اضافه شدن فیلم هایی در دقایق آخر به فهرست نامزدها وجود دارد اما سینمادوستان دیگر در این مرحله می دانند که چه فیلم هایی شانس های اصلی کسب جایزه اسکار بوده و بدین ترتیب می توان پیش بینی های مطمئنی را در این زمینه داشت.

اوایل هفته شاهد اجرای مراسم گلدن گلوب بودیم که شفافیت بیش از پیش شانس های اسکار بهترین فیلم سال را در پی داشت. اگر چه هیچگاه ارتباط دقیق و کاملی بین گلدن گلوب و اسکار وجود ندارد اما مراسم گلدن گلوب و منتخبان آن باعث می شوند که دیدگاه سینمادوستان در مورد سمت و سوی آرا و اینکه چه فیلم هایی بیشترین شانس را دارند شکل گیرد. در حالی که در زمان نوشتن این مطلب یک هفته تا اعلام اسامی نامزدهای اسکار بهترین فیلم ۲۰۲۰ زمان باقی مانده، قصد داریم شما را با فیلم هایی که بیشترین شانس دریافت این جایزه در اسکار ۲۰۲۰ را دارند آشنا کنیم:

Once Upon a Time in Hollywood

روزی روزگاری در هالیوود

فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» (Once Upon a Time in Hollywood) در ماه می ۲۰۱۹ در جشنواره کن به نمایش درآمده و چند ماه بعد در جولای در سینماها اکران شد و بدین ترتیب مدت زمان طولانی تری در مقایسه با دیگر فیلم های دارای شانس اسکار در این رقابت حضور داشته است. از بسیاری از جهات، اکران زود می تواند به شانس یک فیلم برای داشتن شانس در اسکار ضربه بزند اما در مورد فیلم تارانتینو این اتفاق رخ نداده است. تازه ترین اثر کوئنتین تارانتینو در فصل اهدای جوایز سینمایی جوایز متعددی دریافت کرده و توسط بسیاری از انجمن های سینمایی به عنوان یکی از بهترین فیلم های سال شناخته می شود. «روزی روزگاری در هالیوود» در مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۰ نیز برنده اصلی بوده و جایزه بهترین فیلم موزیکال یا کمدی، بهترین سناریو و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل برای برد پیت را دریافت کرد.

در حالی که تا اعلام نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال 2020 یک هفته باقی مانده قصد داریم شما را با فیلم هایی که بیشترین شانس را در این دسته دارند آشنا کنیم.

بردن جایزه بهترین فیلم در مراسم گلدن گلوب نمی تواند تضمین کننده بدست آوردن باارزش ترین جایزه مراسم اسکار باشد اما نام این فیلم را در میان چند فیلم معدود دارای بیشترین شانس تثبیت خواهد کرد. تعدادی از فیلم های برنده اسکار در گذشته مانند «آرتیست» (The Artist)، «آرگو» (Argo)، «۱۲ سال بردگی» (۱۲ Years a Slave) و «کتاب سبز» (Green Book) پیش از کسب این افتخار، جایزه بهترین فیلم مراسم گلدن گلوب را نیز بدست آورده بودند و بدین ترتیب فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» نیز در جایگاه خوبی برای تکرار این رویه دارد. هیچ یک از فیلم های قبلی تارانتینو برنده جایزه بهترین فیلم نشده اند و این موضوع نیز شانس فیلم اخیر او و فشار به داوران اسکار را افزایش می دهد. شاید داوران اسکار نتوانند در مقابل فیلم فوق العاده ای که در مورد صنعت سرگرمی مورد علاقه تارانتینو ساخته شده مقاومت کنند.

نقد و بررسی فیلم Once Upon A Time In Hollywood: درخشش دی‌کاپریو و پیت در افسانه‌ی تارانتینو | کن ۲۰۱۹
یادداشتی بر فیلم روزی روزگاری در هالیوود (Once Upon a Time in Hollywood)
نگاهی به فیلم Once Upon a Time in Hollywood
نقد و بررسی ۲ فیلم Once Upon a Time in Hollywood
نقد و بررسی ۳ فیلم Once Upon a Time in Hollywood
نقد و بررسی ۴ فیلم Once Upon a Time in Hollywood

1917

۱۹۱۷

حدود ۲۰ سال پیش بود که سم مندس با اولین فیلم خود، «زیبایی آمریکایی» (American Beauty)، جوایز سینمایی را درو کرد اما از آن زمان تاکنون هیچگاه در میان کارگردانان دارای شانس اسکار نبوده است. به نظر می رسد که این شرایط قرار است با «۱۹۱۷» به پایان برسد، یک فیلم تحسین شده در مورد جنگ جهانی اول که به خاطر شایستگی های تکنیکالش مورد تحسین و توجه قرار گرفته است. مندس تصمیمی چالش برانگیز گرفت تا «۱۹۱۷» را همانند فیلمی که در یک برداشت و به طور متوالی گرفته شده فیلمبرداری نماید و بدین ترتیب مخاطب را در متن این اکشن در کنار شخصیت های ماجرا قرار دهد.

این رویکرد برای همه جذاب نبوده (برخی این فیلم را با یک بازی ویدیویی مقایسه کرده و نسبت به این رویکرد فیلمسازی دیدگاهی منفی ارائه داده اند) اما تقریباً همه متفق القولند که «۱۹۱۷» یک دستاورد بسیار مهم و قابل توجه در زمینه فیلمسازی است. فیلم «۱۹۱۷» در مراسم گلدن گلوب شگفتی آفرین شده و جایزه بهترین فیلم در بخش درام را در کمال ناباوری و داشتن رقیبانی سرسخت مانند «ایرلندی»، «داستان ازدواج» و «جوکر» بدست آورد. با این وجود، از آنجایی که معمولاً جایزه اسکار بهترین کارگردانی و اسکار بهترین فیلم به یک فیلم داده نمی شوند انتظار می رود که محتمل ترین سناریو این باشد که سم مندس جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرده و جایزه بهترین فیلم سال به فیلمی دیگر مانند «روزی روزگاری در هالیوود» برسد.

نقد و بررسی فیلم ۱۹۱۷: نگاه بی‌امان و قدرتمند سم مندس به بی‌رحمانه بودن جنگ

Marriage Story

داستان ازدواج

موفقیت فیلم «روما» (Roma) در مراسم اسکار سال گذشته باعث شد که دری جدید برای اسکار ۲۰۲۰ باز شود. سرویس استریمینگ نتفلیکس که تهیه کننده فیلم «روما» بود در فصل جوایز سینمایی امسال نیز بسیار موفق ظاهر شده و فیلم های تحسین شده و دارای شانس بالایی برای اسکار ساخته که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد. فیلم «داستان ازدواج» (Marriage Story) به کارگردانی نوآ بامباک روایتی حزن انگیز و تاثیرگذار از طلاق است که از زمان انتشار در فستیوال های سینمایی در پاییز ۲۰۱۹ تاکنون همچنان مورد تمجید و ستایش منتقدان و سینماروها به یک اندازه قرار داشته است. علاوه بر سناریو بی نقص بامباک، اسکارلت جوهانسون و آدام درایور نیز به خاطر بازی های قوی و احساسی خود مورد تمجید قرار گرفته اند.

Marriage Story

اگر چه فیلم «ایرلندی» بیش از هر فیلم دیگری در سال ۲۰۱۹ خبرساز شده اما بسیاری بر این باورند که «داستان ازدواج» بهترین فیلم تولید شده توسط سرویس نتفلیکس در سال ۲۰۱۹ است. روی کاغذ، «داستان ازدواج» فیلمی است که می تواند آرای داوران اسکار را به سمت خود بکشد و هیچ شکی در این مورد نیست زیرا هر کسی که فیلم بامباک را دیده دستکم از آن خوشش آمده که باعث می شود «داستان ازدواج» در رتبه دوم یا سوم رأی های هر داور در زمینه بهترین فیلم سال قرار داشته باشد. بدین ترتیب به نظر می رسد که فیلم بامباک شانس بسیاری بالایی برای کسب جایزه اسکار بهترین فیلم سال داشته و می تواند در بخش های دیگر نیز شانسی داشته باشد هر چند در مراسم گلدن گلوب نادیده گرفته شد.

ونیز ۲۰۱۹: نقد و بررسی فیلم داستان ازدواج (Marriage Story)
نقد و بررسی ۲ فیلم Marriage Story
نقد و بررسی ۳ فیلم Marriage Story

مرد ایرلندی

مارتین اسکورسیزی با «ایرلندی» یا «مرد ایرلندی» (The Irishman) بار دیگر یک شاهکار ارائه کرده است. در دستان یک کارگردان کم تجربه، «ایرلندی» می توانست یک فاجعه حماسی جنایی باشد اما بسیاری از منتقدان این فیلم را یکی از بهترین کارهای اسکورسیزی می دانند. انجمن منتقدین سینمایی ایالات متحده این فیلم را به عنوان بهترین فیلم سال از دیدگاه خود انتخاب کرده و این تنها یکی از افتخاراتی است که «ایرلندی» در مدت پس از انتشارش بدست آورده است. نتفلیکس قصد دارد که بین تولیدات سینمایی فراون و قابل توجهی که امسال داشته توازن برقرار کند اما به نظر می رسد که بیشترین سرمایه گذاری را روی فیلم اسکورسیزی داشته است.

داوران جشنواره های سینمایی فصل جوایز دلایل زیادی برای دوست داشتن «ایرلندی» دارند اما نه به آن اندازه که شاهکار جدید اسکورسیزی با فاصله از دیگر رقبا پیشی بگیرد. واگذار کردن جایزه بهترین فیلم درام در مراسم گلدن گلوب به «۱۹۱۷» ضربه سختی به شانس «ایرلندی» بود اما این فیلم را باید هنوز در رقابت و دارای شانس دانست. شاید هنوز زمان آن نرسیده که آکادمی اسکار به فیلمی که توسط یک سرویس استریمینگ ساخته شده جایزه بدهد. بدین ترتیب با توجه به ماهیت فیلم اخیر اسکورسیزی، به نظر می رسد که «ایرلندی» در بخش بهترین جلوه های ویژه از شانس بیشتری برای کسب اسکار برخوردار باشد.

نقد و بررسی فیلم The Irishman: همکاری مجدد رفقای خوب قدیمی
نقد و بررسی ۲ فیلم The Irishman

جوکر

فیلم «جوکر» (Joker) ساخته تاد فیلیپس بدون شک جنجالی ترین فیلم دارای شانس دریافت جایزه اسکار ۲۰۲۰ است که نقدها نسبت به آن متفاوت بوده که در ابتدا در جشنواره ونیز مورد توجه قرار گرفته و جایزه شیر طلایی (بهترین فیلم جشنواره) را دریافت کرد. از آن زمان به بعد، این فیلم همواره در مرکز جنجال و جدل قرار داشته و برخی شایستگی های آن را به نقد کشیده اند. برخی آن را یک اثر هنری بی سابقه و فوق ااعده دانسته و برخی دیگر بر این باورند که «جوکر» فیلمی خطرناک بوده و می تواند در زندگی واقعی محرک خشونت باشد. هر فکری که در مورد آن داشته باشید، بدون شک «جوکر» از این فضای جنجالی و دوقطبی نهایت استفاده را برده و به فروش بیش از یک میلیارد دلاری در باکس آفیس دست یافت.

Joker

تا پیش از جشنواره های سینمایی و مراسم اهدای جوایز پیش از اسکار، مشخص نبود که آیا «جوکر» شرایط دریافت نامزدی (غیر از واکین فینیکس در بخش بهترین بازیگر مرد نقش اول) را داشته باشد یا نه اما در حال حاضر طرفداران «جوکر» در حال پیروز شدن هستند. این فیلم توسط موسسه فیلم ایالات متحده مورد تحسین قرار گرفته و در مراسم گلدن گلوب نیز در فهرست نامزدهای بهترین فیلم سال قرار داشت. بردن جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اول توسط فینیکس در مراسم گلدن گلوب امسال نشان داد که «جوکر» حمایت قابل توجهی داشته و انتظار می رود که در مراسم اسکار نیز این حمایت وجود داشته باشد. با این وجود، بردن باارزش ترین جایزه مراسم اسکار موضوع متفاوتی است و با توجه به دیدگاه های دوقطبی که در مورد این فیلم وجود دارد به نظر می رسد که نام «جوکر» در رتبه های پایین انتخاب های داوران قرار داشته باشد.

نقد و بررسی فیلم جوکر (Joker)
نگاهی به فیلم Joker
ویژه برنامه تصویری امروز_چی_دیدم برای فیلم جوکر (Joker)

Jojo Rabbit

جوجو خرگوشه

هجویه ضد-نفرت پراکنی تایکی وایتیتی در فصل جوایز امسال سفری بسیار پرفراز و نشیب داشته است. «جوجو خرگوشه» (Jojo Rabbit) در فستیوال بین المللی فیلم تورنتو به نمایش درآمده ، واکنش های اولیه به آن متفاوت بوده و برخی می گویند آنطور که می توانست جلب توجه نکرده است. بعد از آن بود که اتفاقی جالب رخ داد و این فیلم در جشنواره تورنتو برنده جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان شد که باعث شد این فیلم در میان نامزدهای بهترین فیلم جشنواره نیز جای داشته باشد. از سال ۲۰۰۸ تنها یک فیلم («حالا کجا برویم؟» (Where Do We Go Now?) در سال ۲۰۱۱) که در این جشنواره به عنوان بهترین فیلم انتخاب شده در مراسم اسکار در میان نامزدها جایی نداشته است.

Jojo Rabbit

اگر چه هیچ تضمینی در رقابت های اسکار وجود ندارد اما بردن جایزه در فستیوال تورنتو می تواند یک فیلم را به جای گرفتن در میان نامزدهای اسکار بسیار نزدیک سازد. با وجودی که می توان «جوجو خرگوشه» را یکی از نامزدهای محتمل اسکار بهترین فیلم سال دانست اما به نظر نمی رسد که این عنوان رقیبی برای شانس های اصلی باشد. دست خالی ماندن در مراسم گلدن گلوب شکست بدی برای فیلم وایتیتی بود که نشان می داد فیلم های دیگر محبوبیت بیشتری دارند. اگر چه ممکن است «جوجو خرگوشه» در نهایت با یک یا دو جایزه اسکار مراسم آکادمی را ترک کند (وایتیتی در بخش بهترین فیلمنامه اقتباسی شانس بسیار زیادی برای کسب اسکار دارد) اما به نظر می رسد که نام این فیلم را در اسکار ۲۰۲۰ زیاد نشنویم.

تورنتو ۲۰۱۹: نقد و بررسی فیلم Jojo Rabbit – بامزه‌ترین و شیرین‌ترین فیلم با حضور نازی‌ها

Parasite

انگل

در تاریخ مراسم اسکار (که به سال ۱۹۲۹ باز می گردد)، تنها ۱۱ فیلم خارجی (غیرانگلیسی) نامزد دریافت جایزه در بخش بهترین فیلم سال شده اند. یکی از این موارد همین سال گذشته با فیلم «روما» (Roma) رخ داد از این رو می توان گفت که اعضای آکادمی اسکار چندان هم به توسعه افق های سازمان خود بی میل نیستند. اگر قرار باشد یک فیلم خارجی برنده جایزه اسکار بخش بهترین فیلم شود بدون شک این فیلم «انگل» (Parasite) ساخته بونگ جون-هو خواهد بود، فیلمی که از همان روزهای اول انتشار با تمجید و استقبال گسترده منتقدان و سینماروها مواجه شده است.

Parasite

«انگل» حتی یکی از شانس های اصلی بردن جایزه بهترین فیلم جشنواره تورنتو بود و به همین دلیل می توان گفت که مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. موضوع این است که می توان با سطحی از اطمینان گفت که «انگل» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی امسال خواهد شد و احتمال اینکه داوران آکادمی این جایزه و جایزه بهترین فیلم سال را به یک عنوان دهند بسیار اندک است. داوران اسکار همواره نشان داده اند که دوست دارند جوایز خود را پخش کرده و فیلم های بیشتری را مورد تجلیل قرار دهند. وقتی که «انگل» در یک بخش عنوان محبوب باشد این موضوع باعث خواهد شد که در بخش یا بخش های دیگر با کاهش شانس مواجه شود. شاید این رویکرد عادلانه نباشد اما این رویه ای است که آکادمی اسکار اغلب بر اساس آن عمل کرده است.

Knives Out

چاقوها بیرون

در آغاز سال ۲۰۱۹، به نظر می رسید که پروژه رایان جانسون پس از «جنگ ستارگان: آخرین جدای» (Star Wars: The Last Jedi) از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک اثر سینمایی سرگرم کننده و جذاب در دوران عید شکرگزاری برخوردار باشد. بسیاری بر سر این نکته توافق داشتند که این فیلم از جذابیت بالایی برخوردار است اما حتی در شرایطی که منتقدان در سراسر جهان عمدتاً نقدهای مثبتی نسبت به آن داشتند اما کمتر کسی این فیلم را دارای شانسی برای بردن جوایز معتبر سینمایی می دانست. «چاقوها بیرون» (Knives Out) به عنوان یکی از جذاب ترین و غافلگیر کننده ترین فیلم های فصل جوایز ظهور کرده و در میان ۱۰ فیلم برتر بسیاری از انجمن های سینمایی قرار گرفت. حتی این فیلم در میان نامزدهای بهترین فیلم  موزیکال یا کمدی مراسم گلدن گلوب امسال نیز جای گرفته و به وضوح می توان دید که رأی دهندگان آن را دوست دارند.

Knives Out

این فیلم پیچیدگی فضای «چه کسی پشت ماجراست» را با نقدهای اجتماعی تیز ترکیب کرده که باعث شده «چاقوها بیرون» بسیار عمیق تر از آن چیزی باشد که بسیاری در ابتدا تصور می کردند. از این رو باید دید که آیا این فیلم می تواند در هفته های پیش رو نیز همچنان شتاب رو به جلوی خود را در جلب منتقدان ادامه دهد یا خیر. بیرون بودن از فهرست نامزدهای جوایز انجمن بازیگران برای این فیلم دردناک بود اما «چاقوها بیرون» هنوز هم شانس هایی می توان برای فیلم جانسون قائل شد. اگر این فیلم بتواند به فهرست نامزدهای نهایی بخش بهترین فیلم مراسم اسکار ۲۰۲۰ راه یابد می تواند گاو پیشانی سفید اسکار بوده و از شیوه رأی گیری ترجیحی و فهرستی اسکار نهایت استفاده را ببرد.

تورنتو ۲۰۱۹: نقد و بررسی فیلم Knives Out – داستان کارآگاهی پرستاره و جذاب رایان جانسون

Dolemite is My Name

دولمایت اسم من است

نتفلیکس از قبل با فیلم های «داستان ازدواج» و «ایرلندی» دستی پر در مراسم اسکار ۲۰۲۰ دارد و توجه زیادی به دیگر فیلم ساخت این سرویس با نام «دولمایت اسم من است» (Dolemite is My Name) نشده اما این بدان معنا نیست که این فیلم از هیچ شانسی در اسکار برخوردار نباشد. این فیلم، که در مورد تلاش های رودی ری مور برای ساخت فیلم «دولمایت» است، را می توان ادای احترامی به هنرمندان پشت دوربین دانست. ادی مورفی با «دولمایت اسم من است» بار دیگر به دوران اوج بازیگری خود بازگشته و با یکی از بهترین نقش آفرینی های خود در سال های گذشته، بار اصلی فیلم را به دوش می کشد. این فیلم در فهرست ۱۰ فیلم منتخب انجمن فیلم آمریکا قرار نداشت اما در میان فیلم های منتخب انجمن منتقدین ملی آمریکا قرار داشته و در میان نامزدهای بهترین فیلم موزیکال یا کمدی گلدن گلوب نیز جای داشت.

Dolemite is My Name

مانند «چاقوها بیرون»، این فیلم نیز جایی در میان نامزدهای منتخب انجمن بازیگران نداشته و به همین دلیل راه دشواری برای قرار گرفتن در میان نامزدهای نهایی بهترین فیلم سال اسکار در پیش دارد. با این وجود اگر «دولمایت اسم من است» نیز بتواند در میان نامزدهای نهایی باشد، نتفلیکس می تواند سه عنوان در میان رقیبان اصلی اسکار بهترین فیلم داشته باشد که بی سابقه است. علاوه بر این، ادی مورفی در بخش بهترین بازیگر مرد نیز شانس اسکار دارد. (منبع: rooziato)

تورنتو ۲۰۱۹: نقد و بررسی فیلم Dolemite Is My Name – هنرنمایی ادی مورفی در نقش کمدین مشهور

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن