Top 10انتخاب سردبیر

اختصاصی: بهترین فیلم های ترسناک خانوادگی برای بچه ها

ترس چیز جالبی است. چیزی که یک فرد را می ترساند، عده ی دیگری را سرگرم می کند و فیلم هایی که باعث ایجاد کابوس هایی برای شما می شوند ممکن است فیلم موردعلاقه ی شخص دیگری باشد. وقتی درمورد بچه ها حرف می زنیم، قضیه جالبتر هم می شود چون باید فیلم هایی به آن ها معرفی کرد که علاوه بر سرگرم کننده بودن باعث ایجاد ترس (فوبیا) های جدیدی در آن ها نشوند. ژانر وحشت به عنوان ژانری خاص شناخته می شود، اما اگر بدانید کجا دنبال فیلم مورد نظر خود بگردید، احتمالا هرکسی فیلم ترسناک موردعلاقه ی خودش را پیدا می کند. از گرگینه ها گرفته تا زامبی ها و هر چیز دیگری، در لیست زیر شاهد فیلم های ترسناک مختلفی هستید.

ابتدا این نکته را بگوییم که هیچ کس نمی داند شما یا فرزندتان تا چه حد ترس را تحمل می کنید. چیزی که برای بعضی ها ترسناک است ممکن است برای برخی ترسناک نباشد و برعکس. با آریافیلم در بررسی بهترین فیلم های ترسناک خانوادگی و مخصوص بچه ها همراه باشید.

The Monster Squad (جوخه هیولا)

ادای احترام فرد دکر (Fred Dekker) به فیلم های هیولایی قدیمی، یک ماجراجویی خانوادگی تمام عیار از دهه ۸۰ است که بچه ها، بزرگسالان و طرفداران ژانر هیولایی را به یک اندازه سرگرم می کند. The Monster Squad (جوخه هیولا) داستان گروهی از بچه درس خوان‌های جوان را دنبال می کند که وقتی دراکولا و رفقای هیولایش در خیابان های محله ی آن ها آزاد می شوند باید از شهر خود محافظت کنند. دکر نویسندگی این فیلم را به همراه شین بلک (Shane Black) برعهده داشته که به این فیلم حس شوخ طبعی خاصی در کنار ماجراهای هیولایی اضافه کرده، و با گریم های جذابی توسط تیمی همراه شده که استن وینستون (Stan Winston) افسانه ای نیز بین آن ها حضور داشته است. موجودات این فیلم به شکلی جذاب و سینمایی ساخته شده بودند. The Monster Squad ترسناک برای عده ای خاص، صاحب سبک و تاثیرگذار، فیلمی ترسناک برای جوانترها و فیلمی سرگرم کننده برای تمام سنین است.

The Frighteners (ترساننده ها)

پیتر جکسون (Peter Jackson) در ابتدای دوران کارگردانی خودش فیلم های خشن، آزاردهنده و غیرمناسب برای بچه های زیادی ساخت، از Brain Dead (مخ تعطیل) پر از صحنه های حال به هم زن تا فیلم درجه دوی Bad Taste (بد مزه). جکسون با The Frighteners (ترساننده ها) مسیر انرژیک و جلوه های ویژه ی خاص خودش را در فیلم خانوادگی تری مورد استفاده قرار داد. البته The Frighteners همچنان ریت R گرفت و در آن شاهد صحنه های خشنی بودیم، پس اگر خیلی راحت می ترسید این فیلم را با احتیاط تماشا کنید. اما برخلاف خیلی دیگر از فیلم های ترسناک ژانر وحشت و برخلاف نامش، The Frighteners از نظر ترساندن چیز زیادی برای گفتن ندارد، که آن را به فیلم مناسبی برای تماشا در کنار بچه ها تبدیل می کند.

Happy Death Day (روز مرگت مبارک)

جدیدترین این فیلم ها، Happy Death Day (روز مرگت مبارک) با رده بندی سنی PG-13 اسلشری بامزه و مهیج است. جسیکا راث (Jessica Rothe) نقش تری، دختر دبیرستانی زیبا و بداخلاقی را بازی می کند که یک روز پس از بیدار شدن متوجه می شود در یک حلقه زمانی گیر افتاده که فقط با مردنش به پایان می رسد.

در این فیلم که نسخه ی اسلشر Groundhog’s Day (روز گراندهاگ) است، کریستوفر لندن (Christopher Landon) ادای احترامی به فیلم های مشابه قبلی خودش دارد و به منابع الهام خودش احترام می گذارد. این فیلم یک سرقت ادبی نیست،‌ بلکه رویکردی بامزه و هوشمندانه در ژانر اسلشر است. لندن صحنه هایی ساخته که شاید ناخوشایند به نظر بیایند، اما Happy Death Day فیلمی بدون خشونت با ترس های شاد و ساده است، که آن را به اسلشری مناسب برای بچه ها و کسانی که به فیلم های ترسناک غیرمهیج علاقه دارند تبدیل می کند.

Little Shop of Horrors (فروشگاه کوچک وحشت ها)

فیلم Little Shop of Horrors (فروشگاه کوچک وحشت ها) الهام گرفته شده از فیلمی درجه دو ساخته ی راجر کورمن (Roger Corman) به همین نام، فیلمی هیولایی موزیکال کاملا لذتبخش است. در این فیلم ستارگان ژانر کمدی دهه ۸۰ شامل استیو مارتین (Steve Martin)، جیم بلوشی (Jim Belushi)، جان کندی (John Candy)، کریستوفر گست (Christopher Guest)، بیل مری (Bill Murray) و ریک مورانیس‌ (Rick Moranis) در نقش سیمور صاحب سیاره فضایی آدمخوار آدری ۲ حضور دارند. وقتی سیمور مقداری از خون خودش را به خورد آدری ۲ می دهد، موجودات گوشتخوار به هیولاهایی تمام عیار تبدیل می شوند که می خواهند دنیا را تسخیر کرده و تمام ساکنان آن را بخورند.

فرانک اُز (Frank Oz) کارگردانی این فیلم را برعهده دارد، و اگرچه چیزهای ترسناک زیادی در Little Shop of Horrors وجود ندارد، اما بین شوخی ها و صحنه های موزیکال فیلم سکانس های هیولایی و آدمخواری زیادی وجود دارند.

ParaNorman (پارانورمن)

تیم خلاق پشت کمپانی انیمیشن سازی استاپ موشن لایکا همیشه در انیمیشن های خانوادگی خود از عناصر عجیب و غریب هم استفاده می کنند، به همین دلیل است که دو فیلم از این کمپانی در این لیست می بینید، اما ParaNorman (پارانورمن) فیلمی آشکارا از نظر ترسناک بودن است. فیلمی زامبی محور برای کسانی که ترجیح می دهند دریده شدن شکم شخصیت ها را نبینند، که در آن ارواح هم دیده می شوند و شخصیتی اصلی وجود دارد که می تواند با مرده ها حرف بزند و گاهی اوقات همنشینی با آن ها را به زنده ها ترجیح می دهد. نورمن وقتی متوجه می شود طلسم شهر قدیمی نه تنها واقعی است بلکه قرار است به وقوع بپیوندد، می فهمد خودش تنها کسی است که می تواند شهرش را نجات دهد. این انیمیشن که برخی لحظاتش واقعا ترسناک هستند و ادای احترام برای این ژانر است، اما ParaNorman یکی از بهترین گزینه ها برای هر بیننده ای در هر سنی است.

My Boyfriend’s Back (دوست پسرم برگشته)

این یکی از آن فیلم هاست که باید هنگام تماشا با بچه ها حواستان به آن باشد. این کمدی ترسناک ساخته ی باب بالابان (Bob Balaban) به دلیل وجود شوخی هایی که شاید برای بچه ها کمی مناسب نباشد رده سنی PG-13 را دریافت کرده و همچنین در آن شاهد کمی فحش هم خواهید بود. اما اگر نگران ترس های آن هستید نترسید، رویکرد بالابان به مردگان دوباره زنده شده کاملا شاد و غیرخشن است.

در این فیلم اندرو لاوری (Andrew Lowrey) نقش جانی دینگل، پسری دبیرستانی را بازی می کند که از کلاس اول عاشق میسی مک کلاود (با بازی تریسی لیند (Traci Lind)) بوده اما در همان شبی که قصد دارد علاقه اش را به میسی ابراز کند می میرد. جانی با خوش شانسی خیلی زود از مرگ برمی گردد، و فورا توجه کامل میسی را به خود جلب می کند… اما همچنین توجه اسلحه های مردم شهر را به خودش جلب کرده است. این فیلم رویکرد کودکانه ای به ژانر زامبی محور دارد که امضای سوررئال بالابان هم در سراسر آن قابل مشاهده است. My Boyfriend’s Back (دوست پسرم برگشته) پر از محتواهای خنده دار قابل تقدیر، فیلم زامبی محوری درجه ۲ است که باعث ایجاد کابوس های شبانه نمی شود.

The Creature from the Black Lagoon (موجودی از باتلاق سیاه)

شخصیت The Creature from the Black Lagoon (موجودی از باتلاق سیاه) که حدود یک دهه است از دنیای هیولایی کلاسیک یونیورسال حذف شده است، به لطف طراحی جذاب میلیشنت پاتریک (Millicent Patrick) یک فیلم اریجینال نمادین از آن ساخته شد. تجسم وحشت های انسانی در کنار هیولاهای ماقبل تاریخی و رازهای زندگی آبی، صحنه های نمادین و زیبای زیرآبی ارائه می کند که با ظرافت هنری بدلکار ریکو براونینگ (Ricou Browning) به اجرا درآمده اند. این فیلم به کارگردانی جک آرنولد (Jack Arnold) همدردی زیادی با موجود اصلی خودش دارد، اما هرگز فراموش نمی کند او را به موجودی وحشتناک تبدیل کند. شاید امروزه بتوان خیلی از فیلم های هیولایی کلاسیک را به بچه ها نشان داد و مشکلی هم پیش نیاید، اما به عنوان تجربه ی سینمایی خاص و منحصر به فرد، Creature from the Black Lagoon همتایی ندارد.

Sleepy Hollow (اسلیپی هالو)

تیم برتون (Tim Burton) با استفاده از عناصر ترسناک و عجیب و غریب حرفه ی فیلمسازی خودش را شکل داده است، اما از نظر ترسناک بودن هرگز به فیلم Sleepy Hollow (اسلیپی هالو) ادای احترام باشکوهش به افسانه ی ژانر وحشت نزدیک نشده است. Sleepy Hollow براساس داستان ترسناک واشنگتن اروینگ (Washington Irving) به روزرسانی جدیدی از این داستان با فیلمنامه نویسی اندرو کوین واکر (Andrew Kevin Walker) و با بازی جانی دپ (Johnny Depp) در نقش بازرس تبدیل شده به شکارچی روح است. این فیلم با فیلمبرداری Emmanuelle Lubezki، طراحی لباس Colleen Atwood و موسیقی متن Danny Elfman از نظر تکنیکی فیلم جذاب و باشکوهی است که در حال و هوای ژانر ترسناک قرار گرفته است. برتون با این فیلم سری به ژانر ترسناک زده، اما فیلمش به اندازه کافی خانوادگی هم هست. فقط آماده ی کابوس هایی درباره ی جنگجوی تیزدندان با بازی کریستوفر والکن (Christopher Walken) باشید.

Gremlins (گرملینز)

فیلم Gremlins (گرملینز) به کارگردانی جو دانته (Joe Dante) از روی فیلمنامه ی کریس کلمبوس (Chris Columbus) قطعا فیلمی هیولایی مخصوص بچه هاست، اما هنوز هم ترسناکی خاص خودش را دارد. این فیلم در فضای کریسمسی شهر کوچکی عجیب و غریب، گروهی از گرملین های درنده و غارتگر را در این شهر رها می کند و شهروندان باید از تخریب شهر جلوگیری کنند. این فیلمی ساخته ی دانته است،‌ پس پر از استعاره و اشارات فرهنگی در کنار هرج و مرج های شیطانی است که Gremlins را به فیلم هیولایی مناسب بچه ها تبدیل کرده است.

Silver Bullet (گلوله نقره ای)

فیلم Silver Bullet (گلوله نقره ای) اقتباس شده از رمان Cycle of the Werewolf (چرخه ی گرگینه) نوشته ی استفن کینگ (Stephen King) در بخش داستانی با مشکلاتی مواجه است، اما هنوز هم فیلم گرگینه ای سرگرم کننده ای با حضور هیولای ترسناکی بدون ویژگی خشن این موجودات در ژانر وحشت است. در این فیلم کوری هیم (Corey Haim) نقش پسر جوانی را بازی می کند که مشکوک می شود موجودی قاتل در خیابان های شهر پرسه می زند و خیلی زود متوجه می شود فرد قابل احترام شهر به گرگینه ای وحشی تبدیل شده است. او با کمک خواهرش (با بازی مگان فالوز (Megan Follows)) و عمویش رد (با بازی گری بیوسی (Gary Busey)) می خواهد این هیولای قاتل را شکست دهد. این یک فیلم عالی نیست، اما فیلم ترسناکی نوجوانانه با مقدار کافی عناصر ترساننده برای کودکان است.

Coraline (کورالاین)

فیلم Coraline (کورالاین) براساس فانتزی تاریکی به همین نام نوشته ی نیل گیمن (Neil Gaiman) دومین محصول کمپانی لایکا در این لیست است و نسبت به ParaNorman فیلم کمتر ترسناکی است. این فیلم داستان دختر جوانی را دنبال می کند که از زندگی یکنواخت خودش خسته شده تا اینکه درگاهی به دنیایی موازی پیدا می کند که در آنجا همه چیز عالی است… به جز اینکه همه به جای چشم دکمه دارند. نکته ی ترسناکی در همین شکل و شمایل شخصیت ها وجود دارد، اما کورالاین متوجه می شود تهدید اصلی ترسناکتر از این هاست. این فیلم که بیشتر آزاردهنده است تا اینکه ترسناک باشد، به اندازه کافی عجیب و غریب هست اما به فیلم ترسناکی کامل تبدیل نمی شود.

Arachnophobia (ﻋﻨﮑﺒﻮﺕ هراسی)

نکته ی قابل بیان اینکه اگر واقعا از عنکبوت ها می ترسید این فیلم اصلا مناسب شما نیست. این فیلم مهیج ساخته ی فرانک مارشال (Frank Marshall) در سال ۱۹۹۰ ادای احترامی دوست داشتنی و کودکانه به فیلم های هیولایی کلاسیک به رهبری جان گودمن (Jon Goodman) و جف دنیلز (Jeff Daniels) است. دنیلز نقش حشره شناسی را بازی می کند که از عنکبوت ها می ترسد و زندگی شهری را برای امنیت حومه شهری رها کرده، اما متوجه می شود این عقب نشینی او توسط عنکبوت های قاتل تسخیر می شود. آن هم نه عنکبوت هایی ساده، بلکه نژاد خاصی که خون قربانیان خود را می مکند و با هربار مکیدن بزرگتر می شوند. روی کاغذ به نظر می آید این فیلمی است که شما را تا آخر عمر دچار فوبیا کند، اما مارشال همه چیز را بامزه و سرگرم کننده نگه داشته و مخاطبانش را بدون رفتن به سمت خشونت زیاد آزار می دهد. این فیلم مناسب برای دورهمی های خانوادگی است و باعث خنده و ترس های جالبی خواهد شد.

Poltergeist (ارواح خبیثه)

این فیلم ترسناک ترین فیلم این لیست است. Poltergeist (ارواح خبیثه) با ریت PG خشن ترین فیلمی است که در این رده سنی خواهید دید. Poltergeist به تهیه کنندگی استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) و توب هوپر (Tobe Hooper) احتمالا ترسناک ترین فیلم ترسناک خانوادگی تاریخ سینما باشد. اما حواستان باشد اگر بچه هایتان تازه با این ژانر آشنا شده اند ممکن است این فیلم برای آن ها مشکلاتی به وجود آورد. خانواده ای حومه شهری متوجه می شوند خانه ی آن ها توسط موجودات ماورایی تسخیر شده، و اگرچه این اتفاقات در ابتدا کاملا قابل پیش بینی هستند، اما وقتی دنیای زندگان و مردگان با هم به تقاطع می رسند داستان خطرناکتر می شود. Poltergeist کاملا ترسناک و گاهی اوقات خیلی خشن است، اما هوپر با کمک اسپیلبرگ فیلم را به شکل سرگرم کننده ای نگه داشته و آن را به دوست داشتنی ترین فیلم ژانر ترسناک بین عموم مردم تبدیل کرده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن