نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Searching (جستجو): پدری نگران در جستجوی دختر گمشده اش

اولین چیزی که هر کسی درباره ی Searching (جستجو) می گوید این است که “عه این فیلم هم کامل از صفحه نمایش وسایل مختلف نشون داده میشه”. اما به طرز تحسین برانگیزی آنیش چگنتی (Aneesh Chaganty) کارگردان فیلم اولی که قبلا ساخت فیلم های تبلیغاتی گوگل را برعهده داشته، یک فیلم واقعی ساخته است، یک داستان خانوادگی که به یک درام جنایی تبدیل می شود و مثل همه فیلم های مهیج، هیجان های خوبی به وجود می آورد و در نحوه ی روایت داستان به خوبی یک رمان عمل می کند. چون سونی (Sony) حق پخش این فیلم را خرید و مخاطبان زیادی به دلیل درون مایه ی فیلم که مرتبط با اینترنت و دنیای مجازی است آن را تماشا می کردند،‌ این اثر تعلیق آمیز بسیار بالاتر از حد انتظارات ظاهر شد و با بودجه ای ۱ میلیون دلاری به فروش جهانی ۷۰ میلیون دلاری دست پیدا کرد. این فیلم که جایزه ی بهترین فیلم مراسم Alfred P. Sloan را برای فیلمی درباره ی علم یا تکنولوژی برده است، در جشنواره ی ساندنس خیلی مورد توجه قرار نگرفت. حتی با وجود اینکه Searching به اندازه ی همه ی فیلم های این جشنواره رضایت دراماتیکی در کنار پیچیدگی های فنی به نمایش می گذارد.

Searching که داستان خانواده ی کره ای آمریکایی Kim در سن خوزه ی کالیفرنیا را روایت می کند، در دقایق ابتدایی نشان می دهد چطور مسائل خصوصی یک خانواده از طریق فضای مجازی به نمایش گذاشته می شوند. بخش هایی از ویدیوهای کودکی Margot Kim را می بینیم، پیانو زدن او در دهه اول زندگی اش، بازی و شوخی های او با پدرش David و مادرش Pamela، و ویدیوهایی خانگی که امروزه همه خانواده ها در گوشی یا لپ تاپ خود دارند. اما تمرکز فیلم روی کشمکش مادر با بیماری سرطان غدد لنفاوی قرار می گیرد؛ ما بالا و پایین های امید و ترس را در ملاقات از بیمارستان، درمان موفق او، و سپس بازگشت بیماری و مرگ او در سال ۲۰۱۵ را می بینیم. لپ تاپ خانوادگی همه ی این ها را ضبط می کند، و به بار احساسی فیلم اضافه می کند.

searching

در زمان حال، David (با بازی جان چو (John Cho)) چهل و خورده ای ساله، بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می گذراند، و این کار آرامش خاصی به او می دهد: آیا همه ما این طور نیستیم؟ آشنا بودن بخش های مختلفی که David به صورت آنلاین از آن ها بازدید می کند باعث همذات پنداری ما می شود، و اینکه او می خواهد حواسش به دخترش هم باشد. اما وقتی فیلم وارد فضای دنیای واقعی می شود، David دخترش را پیدا نمی کند و نگران می شود؛ Margot به پیام های بی شمار پدرش پاسخی نمی دهد و David متوجه می شود او به طرزی غیرعادی لپ تاپش را در خانه جا گذاشته است.

David وقتی بیشتر نگران می شود که پس از تماس با استاد پیانوی Margot، می فهمد او شش ماه به استادش مراجعه نکرده است. او با افراد دیگری تماس می گیرد، که همان نتیجه را دارد، و بالاخره متوجه می شود اتفاقی برای دخترش افتاده است. David خبر مفقودی دخترش را به پلیس اعلام می کند و کارآگاهی به نام Rosemary (با بازی دبرا مسینگ (Debra Messing)) برای این پرونده انتخاب می شود که خیلی جدی بوده و سریعا کارش را آغاز می کند. در چنین پرونده هایی هر چه زمان بیشتری از گم شدن شخص بگذرد، احتمال زنده ماندن کمتر می شود، و اینجاست که پیوند بین داستان جنایی و تکنولوژی جذاب تر می شود.

David با گشتن ایمیل و اکانت فیسبوک Margot، نکات گیج کننده و آزاردهنده ای درباره ی دخترش می فهمد. همه می دانیم که غرق شدن در دنیای اینترنت و تعقیب همه ی لینک ها چه عواقبی دارد، و فیلم با تمرکز روی چیزهایی که David پیدا می کند، این ماجراهای آنلاین و اکتشاف های ناخوشایند را نشان می دهد. با این کار همچنین اطلاعات مفیدی برای کارآگاه به دست می آید، که قصد دارد روشی برای مقابله با ترس و وحشت David پیدا کند.

سپس فیلم حدود یک ساعت و نیم در اینترنت می گذرد، که شاید برای همه ی مخاطبان جالب نباشد. اوایل فیلم احساس می کنید با فیلم خیلی خوبی طرف هستید، چون چگنتی و نویسنده ی فیلم سو اوهانیان (Sev Ohanian) و تدوینگران ویل مریک (Will Merrick) و نیک جانسون (Nick Johnson) کار تکنیکی خیلی خوبی ارائه داده اند و بقیه ی تیم هم به همین شکل کار خود را به خوبی انجام داده اند.

به طرز اجتناب ناپذیری وقتی جستجوی عمیق برای اطلاعات در اینترنت تمام شده و فیلم به دنیای واقعی وارد می شود، Searching بیشتر شبیه یک فیلم تعلیق برانگیز مرسوم و تکراری می شود؛ در لحظاتی که کاملا تنش زا هستند ناگهان فیلم وارد پوشش خبری تلویزیونی می شود و تاکید زیادی روی پوشش دوربین های مداربسته وجود دارد. اینجاست که تازگی فیلم رنگ می بازد، اما هنوز هم پیچش های داستانی خوبی وجود دارند که شما را جذب می کنند.

با تمام احترام، چیزی که چگنتی و تیمش در این فیلم انجام داده اند هم جدید و تازه و هم تکراری است.

نقد و بررسی کاربران و میانگین نمرات

8.23
Midoria

8

هیجان،تعلیق،احساس،شادی و معما همه در صفحه نمایش یک رایانه
“جستجو” روایتگر داستان دختری بنام «مارگو» که به اردو رفته است و جواب تلفن‎همراه خود را برای مدت طولانی نمی‌دهد، پدرش «دیوید» مجبور می‌شود برای یافتن حقیقت وارد فضای شخصی دخترش در شبکه‌های اجتماعی شود و با چهره‌ی متفاوتی از دخترش مواجه شود
.
برای فیلمی که هر لحظه‌ و سکانسش داخل یک صفحه‌نمایش قرار دارد- دوربین فیس‌تایم آیفون، دوربین لپ‌تاپ، تصاویر تلوزیونی، فیلم‌های خانگی و یا دوربین‌های امنیتی، «جست‌وجو» یک حس تعجب‌برانگیز از متحرک بودن دارد.
فیلمی که در ژانر جدید و خاص خودش فوقالعاده عمل کرده است.

پایه‌ی بصری اثر به حدی خلاقیت و انعطاف دارد که علاقه‌ی شما را به خود جذب کند حتی اگر پیچش‌های داستانی اثر بعضا چندان جالب به نظر نرسد.
و در آخر نباید از نقش آفرینی عالی جان چو گذشت.
فیلم searching به موثر ترین روش ممکن هر آنچه از مضرات شبکه های اجتماعی وجود دارد را به نمایش میگذارد فقط کافیست یکبار به او فرصت دهید

alii_madad

9

ساختار شکن
بعد مدتها یک معمایی دیدنی
غافلگیرکننده
موسیقی عالی
تدوین حساب شده
کارگردانی درست
کِشنده و جذاب
بازیگری زیبای نقش اول مرد
توصیه اکید

شروین

7.7

فیلمی در ژانر درام،جنایی،معمایی و مهیج که در سال 2018 اکران شد و توانست با بودجه 1 میلیون دلاری،فروش فوقالعاده 70میلیونی کند و مورد تحسین مخاطبان هم قرار بگیرد.فیلمی که اولین ساخته کارگردان آن Annesh Chaganty است.
داستان فیلم درمورد دیوید کیم یک شهروند مقیم آمریکا است که بعد از از دست دادن همسرش، زندگی اش را همراه با تکنولوژی و دخترش میگذراند تا اینکه یک شب از دختر کیم خبری نمیشود…

اصلی ترین ویژگی فیلم که همه آن را در نگاه اول متوجه میشوند این فرم دهی کارگردان به فیلمش است، فیلم از همان ابتدا با صدای بالا آمدن ویندوز و خاموش کردن آن نوید این را به ما میدهد که فرم و ساختار فیلم همگی در نمایشگر های کامپیوتر و موبایل و… برای ما نمایش داده میشود و شخصیت ها را به نوعی با استفاده از تماس های تصویری برای ما نشان میدهد و این خود به نظرم هوش کارگردان در جذب مخاطب را میرساند که به نوعی تماشاچی که در سینما حضور دارد در فضای تاریک دارد به طور مخفیانه داستان چند نفر را نگا میکند و این فرم روایی بر کنجکاوی و تیزهوشی مخاطب میفزاید.تصویر برادری و تصویر سازی ها به خوبی انجام شده.کادر تصویر کاملا با یه صفحه نملیش پی سی همخونی دارد، و عنصر مهم شکل دهنده فیلم و تأثیر گذار آن موسیقی متن خوب با ضرب آهنگ های خوب و هیجانی که داشت کاملا بار حس پذیری داستان را به دوش میکشید هرچند که در ابتدای فیلم به نظر بی موقع میومد ولی بعد سوار بر داستان شد.کار صداگذاری و صدابرداری ام قابل قبول بود با تدوین ها و مونتاژ های خلاقانه.درکل فیلم از نظر کارگردانی متفاوت و در عین کمیت کیفیت داشت.ولی در کار بازی شخصیت اصلی داستان دیوید با بازی جان چو به نظرم زننده و سطحی بود و پتانسیل بهتر شدن و کار با بازیگر بیشتری داشت.

و اما فیلمنامه کار که از اصول پیروی میکرد تا جایی خوب بود ولی در اضافه کردن معماها و حل آنها کمی ساده به نظر می‌رسید.ما از همان ابتدا در صفحات اول با شخصیت آشنا میشویم موقعیت را می‌فهمیم و ماجرا و نیاز کاراکتر به خوبی مشخص میشود و اما مهم تر از آن بخش بعد از این یعنی برخورد ها و درام هاست که به نظرم کارگردان آنقدر درگیر فرم فیلمش بود از پیرنگ فیلمنامه در این بخش کمی غافل شده بود،یعنی آن معماهای پلیسی که در فیلم وجود داشت بعضی هاشون همچون آن گشت زنی در جنگل و حذف بعضی منطقه ها بسیار ساختگی بود ولی خب وابسته به داستان بود.ولی در امر تعلیق باز به خوبی عمل کرده بود همراه با موسیقی آن مخاطب را کاملا در وضعیتی تنش زا و غیرقابل پیش بینی قرار میدهد و لحظاتی که دیود آن هارا کشف میکند ما همه همراه او هستیم تا انگار اگر ما ام چیزی متوجه شدیم به آن بگوییم و با پایان بندی خوب داستان تمام میشود.
جستجو فیلمی نبود که بخواد از بدی های تکنولوژی و فضای مجازی بگه بلکه مجموعه ای از خوبی ها و بدی هاست،اینکه ما چقد راحت میتوانیم با استفاده از اینترنت کار های روز مره را انجام دهیم،کار کنیم و با یه جستجو حتی از پلیسم جلو بزنیم! و از طرفی دیگر چقد قضاوت را سخت و اشتباه میکند چقد میتواند روابط را شکننده نشان دهد و این هشدار را میدهد که کسی ما در فضای مجازی میبینم به هیچ وجه نمیتواند بیانگر شخصیت اصلی آن فرد در واقعیت باشد چه خوب چه بد.و از طرفی دیگر در زیرمتن داستان وقتی در پایان متوجه همه چی میشویم می‌فهمیم شخصیت گناهکار و بی گناه هردو برای فرزندانشان میجنگیدن ولی یکی گرفتار میشود و دیگری پیروز. و مسئله دیگر روابط انسانی و شناخت ما چقد میتواند از اطرافیانمان در عین صمیمیت کم باشد.و یک آن همه چی برایتان شک برانگیز میشود.
مهم ترین ویژگی فیلم جستجو.فیلم اولی بودن کارگردان آن است که با این ایده و بودجه باید گفت فوقالعادس و امیدوارم سینما باز این فیلمسازان جوون و ریسک پذیر داشته باشد.

برای ارسال نقد وارد شوید

نقد خودتان را بنویسید


رای شما

     

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن