نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم کرید ۲ (Creed II): دنباله ای متوسط با مشت های ناکارآمد

اگر فیلم کرید (Creed) به کارگردانی رایان کوگلر (Ryan Coogler) وجود نداشت و فیلم کرید ۲ (Creed II) به کارگردانی استیون کیپل جونیور (Steven Caple Jr) اولین ریبوت فرنچایز راکی (Rocky) بود، یک فیلم خوب بود، اگرچه یک فیلم قابل پیش بینی است که تمرکز آن بیشتر روی راکی بالبوا است تا اینکه به آدونیس کرید اهمیت بدهد. اما ما در دنیایی زندگی می کنیم که فیلم کرید وجود دارد، یک فیلم عالی که داستان یک مبارز جوان را روایت می کند که قصد دارد جایگاه خودش را در دنیا پیدا کند. کرید ۲ در مقایسه با آن کرید یک فیلم متوسط و قابل پیش بینی از پسر آپولو کرید در حال مبارزه با پسر دراگو است در حالی که در آن، راکی سخنان پندآموزی بر زبان می آورد. کیپل در کارگردانی مبارزات بوکس عالی عمل می کند، اما بقیه فیلم اینطور به نظر می رسد که راکی به زور می خواهد خودش را در داستان کرید جا بیاندازد و هر چیزی که کرید در فیلم قبلی یاد گرفته بود نادیده گرفته می شود.

The Silver Bear

آدونیس کرید (با بازی مایکل بی جردن (Michael B. Jordan)) پس از صعود به سطح اول دسته ی مبارزان سنگین وزن، به قهرمان سنگین وزن تبدیل می شود، اما پیروزی او با ظهور ویکتور دراگو (با بازی Florian Munteanu) پسر ایوان دراگو (با بازی دولف لاندگرن (Dolph Lundgren)) که در فیلم راکی ۴ (Rocky IV) پدر آدونیس را کشته بود شیرینی‌اش را از دست می دهد. در همین حین، این فیلم از فیلم راکی ۲ بخشی را قرض می کند که در آن آدونیس به دوست دخترش Bianca (با بازی تسا تامپسون (Tessa Thompson)) پیشنهاد ازدواج می دهد و خیلی زود متوجه می شوند که او باردار است. اگرچه با وجود اینکه آدونیس چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد، اما نمی تواند بی خیال مبارزه با ویکتور شود. در حین همه این اتفاقات، راکی بالبوا (با بازی سیلوستر استالونه (Sylvester Stallone)) آنجاست تا سخنان خردمندانه بزند و در مورد همه چیز هم حق با او باشد.

اگر کرید ۱ درباره آدونیس کرید و پیدا کردن جایگاهش در دنیا و درک ارزش های خودش به عنوان یک مبارز بود، کرید ۲ همه ی آن موارد را نادیده گرفته و آدونیس را دوباره به یک مبارز جوان عصبانی تبدیل کرده که می خواهد انتقام بگیرد اما باید جایگاهش در دنیا را پیدا کرده و ارزش های خودش به عنوان یک مبارز را درک کند. به نظر می آید کرید ۲ کاملا هدف کرید ۱ را نادیده گرفته تا Juel Taylor و استالونه نویسندگان فیلم بتوانند داستانی مشابه آن را به شکلی غیرجذاب تر روایت کنند. این یعنی عصبانی نشان دادن دوباره ی آدونیس و گفتن حرف های بد به راکی، آن هم وقتی از آموزش آدونیس برای مبارزه با ویکتور خودداری می کند. آدونیس واقعا دلیلی برای این همه عصبانی و کینه جو بودن ندارد؛ فیلم نیاز دارد او را دوباره عصبانی نشان دهد تا نسخه ضعیف داستانی که قبلا دیده ایم را به ما نشان دهد.

به طرز عجیبی، بخش جالب داستان در کرید ۲ متعلق به نقش های منفی است. دراگو پس از مبارزه با راکی همه چیزش را از دست داده و خودش را وقف آموزش پسرش برای تبدیل شدن به یک مبارز عالی کرده است. نکته ی غم انگیز و قدرتمندی در داستان این پدر وجود دارد که همه ی رویاهایش را برای کمک به پسرش فراموش کرده است، اما وقتی این نکته به شکل یک داستان انتقامی درمی آید قدرت خودش را از دست می دهد. نقشه ی دراگو چه بود؟ آیا او منتظر بود رابرت پسر راکی به یک مبارز تبدیل شود؟‌ آیا منتظر بود پسر آپولو کرید روزی به یک مبارز تبدیل شده و راکی هم مربی او شود؟ حتی از جنبه ی آدونیس هم داستان منطقی به نظر نمی رسد چون اگر پسر دراگو یک حسابدار می شد، آدونیس چطور میخواست از او انتقام بگیرد؟ رویارویی پسر آپولو کرید با پسر ایوان دراگو پیش پا افتاده ترین روش برای روایت یک داستان است.

برای کسانی که دوست دارند فیلم کرید را به خاطر صحنه های آموزشی مونتاژی و مبارزات بوکس ببینند، کرید ۲ کاملا آن ها را راضی نگه می دارد. کاملا مشخص است که استالونه مبارزات بوکس و صحنه های مونتاژی را قلب تپنده ی این فرنچایز می داند، که البته اشکالی هم ندارد. تماشای آموزش دیدن مایکل بی جردن اصلا قابل درک نیست، اما وقتی آماده ی مبارزه می شود کاملا هیجان زده می شویم، چون وقتی فیلم وارد رینگ می شود، هر مشت مبارزان را احساس می کنید.

اما پس از فیلمی به خوبی کرید ۱، این سکانس های مبارزه و مونتاژی برای مخاطب کافی نیستند. کوگلر نشان داد آدونیس کرید ارزش یک داستان درباره خودش را دارد که شامل بوکس هم می شود. کرید ۱ خیلی بیشتر از دنباله های راکی به هدف اصلی فرنچایز راکی وفادار بود. متاسفانه کرید ۲ فقط می خواهد آن دنباله ها را تکرار کند، و نتیجه ی آن یک فیلم قابل پیش بینی شده است. راکی ۴ با این جمله از راکی تمام شد که: اگه من بتونم تغییر کنم، و تو بتونی تغییر کنی، همه می تونن تغییر کنن! اما کرید ۲ هیچ تغییری نکرده و فقط یک دنباله ی قدیمی برای فیلم های راکی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن