نقد انیمیشن

نقد و بررسی انیمیشن رالف اینترنت را خراب می کند (Ralph Breaks the Internet)

نمی توان انیمیشن رالف اینترنت را خراب می کند (Ralph Breaks the Internet) را دید و به آن مانند یک اثر سنتی نگاه نکرد. این انیمیشن بیشتر سعی می کند ترندهای مهم و قدیمی اینترنت را نشان دهد، تا اینکه به دنبال نشان دادن اتفاقات جدید دنیای اینترنت باشد. اما اگر اینترنت را به عنوان پس زمینه ای برای روایت داستان انیمیشن در نظر بگیریم، این دنباله انیمیشن رالف خرابکار (Wreck-It Ralph) اثری باارزش و شجاعانه از دیزنی است. این داستان فقط درباره یک دوست خوب بودن نیست، بلکه درباره پیامدهای دوست بد بودن هم هست. رالف اینترنت را خراب می کند با قرار دادن تمرکزش روی رفاقت دو شخصیت اصلی، این انیمیشن پا را از یک سری شوخی اینترنتی بودن فراتر گذاشته و به چیزی باارزش تبدیل می شود.

شش سال از وقایع انیمیشن رالف خرابکار می گذرد و Ralph (با صدای جان سی رایلی (John C. Reilly)) و Vanellope (با صدای سارا سیلورمن (Sarah Silverman)) دوستان خوبی هستند که به یک روتین در زندگی روزمره رسیده اند، اما Vanellope به سرعت در حال رشد است. او در بازی خودش Sugar Rush کاملا استاد شده است، و دنبال چیزی مهیج تر می گردد. وقتی فرمان بازی Sugar Rush می شکند، Ralph و Vanellope برای یافتن جایگزینی برای این فرمان به اینترنت می روند. وقتی برای فرمان جایگزین که در eBay پیدا می کنند پیشنهادی بیش از حد معمول می دهند، به دنبال راه های مختلفی برای پول درآوردن می روند تا این فرمان توسط شخص دیگری خریداری نشود. اما در همین حین که گوشه و کنار اینترنت را کشف می کنند، Vanellope می فهمد زندگی بزرگتری از آن چه در آن ایستگاه بازی داشت در انتظارش است، و Ralph به شدت می خواهد از ادامه رفاقتشان دفاع کند.

اینترنت زمینه اصلی رالف اینترنت را خراب می کند است، و پر از جوک هایی است که خیلی از مردم آن ها را دوست دارند. خیلی از سایت های اینترنتی با اینکه نامشان در این فیلم بیان شود مشکلی نداشتند، و وقتی چیزی مثل BuzzzTube در فیلم می بینیم می دانیم که منظور YouTube است، پس این نام ها آن قدر هم حواس ما را پرت نمی کنند. کارگردانان فیل جانستون (Phil Johnston) و ریچ مور (Rich Moore) تلاش نمی کنند داستانی افسانه ای درباره اینترنت بسازند، که کاملا منطقی است چون تا چند سال دیگر چنین داستانی آن قدر طرفدار ندارد. به جای آن، اینترنت فقط یک چاشنی برای داستان و روشی برای تغییر فضای انیمیشن است تا آن ها دوباره در حال انجام بازی های ویدیویی نباشند.

جایی که فیلم خودنمایی می کند داستان رفاقت این دو است و نشان می دهد بخش انیمیشن دیزنی چقدر برای بیان داستان های جدید تلاش می کند. آن ها خیلی راحت می توانستند بگویند رفاقت خوب است و Ralph به دلیل فداکاری برای Vanellope یک دوست خوب برای اوست. اما به جای آن، رالف اینترنت را خراب می کند داستانی عمیق تر دارد، و خطرات دوست بد بودن را نشان می دهد، آن هم با درگیر کردن Ralph در یک رفتار فریب کارانه که سعی می کند به وسیله آن رفاقتش با Vanellope را نجات دهد. برای مخاطبان کوچکتر، نمایش رفاقت بد در کنار رفاقت خوب خیلی کار جالبی است، مخصوصا در عصر اینترنت که بدون شناختن یک شخص می توان به او آسیب رساند.

YESSS – In “Ralph Breaks the Internet: Wreck It Ralph 2,” video game bad guy Ralph and his fellow misfit Vanellope von Schweetz venture into the expansive and thrilling world of the internet where an algorithm named Yesss—who constantly scours the net to find the hottest new content to post at her website, BuzzzTube.com—helps them navigate the uncharted territory. Featuring the voices of John C. Reilly as Ralph, Sarah Silverman as Vanellope and Taraji P. Henson as the voice of Yesss, the follow-up to 2012’s “Wreck It Ralph” opens in theaters nationwide Nov. 21, 2018...©۲۰۱۸ Disney. All Rights Reserved.

مشکل اصلی انیمیشن ریتم آن و تکیه بیش از حد روی شوخی های اینترنتی است. رالف اینترنت را خراب می کند وقتی در تعادل است که در کنار جوک های اینترنتی و شوخی با فرهنگ اینترنت، سعی می کند داستانی درباره رفاقت خوب را نیز بیان کند. هردو بخش فیلم قوی هستند، اما بهترین بخش فیلم بخش پایانی آن است که در آن وقتی است که تاکید روی بخش رفاقتی داستان است و شوخی های اینترنتی کمتر استفاده می شوند. برخلاف رالف خرابکار، که شوخی با بازی های ویدیویی آن کم بود، در رالف اینترنت را خراب می کند بیشتر دوست داشتم بخش رفاقتی داستان را ببینم.

به لطف فیلمنامه خوب رالف اینترنت را خراب می کند، داستانی درباره رفاقت و داستانی درباره اینترنت دو داستان بی ربط نیستند که به زور به هم مرتبط شده باشند. اینترنت درباره روابط و معنای آن رابطه هاست. این روابط می توانند حامیانه، سوء استفاده گرانه، یا هر چیز دیگری باشند، اما اینترنت رفتار ما با یکدیگر را تغییر داده است. اینترنت باعث شده نسبت به قبل افراطی تر باشیم. با توجه به این نکته، استفاده از آن به عنوان فضایی برای بیان روابط سالم، کاملا مناسب و هوشمندانه است. و وقتی سازندگان بتوانند شوخی هایی درباره بازی های آنلاین و پرنسس های دیزنی هم به آن اضافه کنند که دیگر با یک انیمیشن عالی طرف هستیم.

ralph

ROYAL REUNION – In “Ralph Breaks the Internet: Wreck It Ralph 2,” Vanellope von Schweetz—along with her best friend Ralph—ventures into the uncharted world of the internet. When she finds herself surrounded by Disney princesses, she’s surprised to learn that she actually has a lot in common with them. The scene, highlighted in a new trailer for the film, features several of the original princess voices, including Auli‘i Cravalho (“Moana”), Kristen Bell (Anna in “Frozen”), Idina Menzel (Elsa in “Frozen”), Kelly MacDonald (Merida in “Brave”), Mandy Moore (Rapunzel in “Tangled”), Anika Noni Rose (Tiana in “The Princess and the Frog”), Ming-Na Wen (“Mulan”), Irene Bedard (“Pocahontas”), Linda Larkin (Jasmine in “Aladdin”), Paige O’Hara (Belle in “Beauty and the Beast”) and Jodi Benson (Ariel in “The Little Mermaid”). Featuring Sarah Silverman as the voice of Vanellope, “Ralph Breaks the Internet: Wreck It Ralph 2” opens in theaters nationwide Nov. 21, 2018...©۲۰۱۸ Disney. All Rights Reserved.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن