نقد فیلم

نقد و بررسی Everybody Knows (همه می‌دانند) فیلم جدید اصغر فرهادی

افتتاحیه ی جشنواره ی کن با اکران فیلم Everybody Knows (همه می‌دانند) اصغر فرهادی و با هنرنمایی Penelope Cruz و Javier bardem شب گذشته آغاز شد...

مسائلی از قبیل اختلاف  طبقاتی ، وجود یک خانواده ی پر جمعیت ، فرزندانی که در خانواده آسیب دیده اند و بر ملا شدن راز هایی که در گذشته دفن شده بودند…این اوامر موجب شده تا فیلم Everybody Knows اصغر فرهادی به گونه ای بهترین اثر او تا به امروز تلقی شود. کسی تا به امروز سابقه ی دریافت جایزه ی اسکار را با فیلم های (Seperation) و فیلم (The Salesman) داشته است. او همچنین تجربه ی ساخت فیلمی به زبان خارجی (The Past) با بازی Berenice Bejo و Tahar Rahim را در کارنامه ی خود دارد.

اما جدا از اینکه این فیلم از دریچه ای متفاوت به این نوع درام خانوادگی نگاه میکند و مسائل اخلاقی و مسئولیت های فردی از زاویه ای متفاوت به تصویر کشیده میشود ، این فیلم فرهادی ( که به زبان اسپانیایی) میباشد ، چیزی فراتر از ژانر خود است که داستان آن حول یک آدمربایی و درخواست پول توسط آدمربا ها میباشد اما از طرف دیگر مشخص میشود افراد روستایی آن منطقه مشکل و گرفتاری بیشتر دارند تا پول! به نوعی اثری است که با وجود اینکه آنچنان بیننده را متاثر نمیکند اما ترکیبی از مقداری هیجان مخلوط شده با درام خانوادگی است .با این وجود فرهادی و تیم بازیگری او که شامل Cruz و Bardem میشود که به خودی خود انتخاب خوبی برای تماشای یک فیلم آن هم در سینما های سراسر جهان باشد.

خلاصه ی داستان این فیلم به این صورت است که:

بعد از اینکه Laura با بازی Cruz پس از اینکه سال ها در آرژانتین سپری کرده برای عروسی خواهر کوچکترش Ana با بازی (Inma Cuesta) به اسپانیا باز میگردد. او این سفر را بهمراه دختر نوجوانش Irene با بازی (Carla Campra) و پسر کوچکش Diego با بازی (Ivan Chavero) انجام میدهد . از طرف دیگر پدر آرژانتینی بچه ها به این سفر نمی آید و در خانه میماند. آن ها به روستایی که اقامتگاه پدرسالخورده Laura میباشد میروند. کسی که ملاکان سابق آن جا میباشد. همگی از دیدن Laura و فرزندانش خوشحال هستند از جمله برادر و خواهر هایش و دیگر اقوام و دوست خانوادگی آن ها Paco باایفای نقش (Javier Bardem) که یک تاجر شراب موفق بوده و با Bea زنی که نمیتواند بچه دار شود ( که در آن محل همچین مسئله ای به نوعی ننگین تلقی میشود) ازدواج کرده است.

در ابتدا ، فیلم حال و هوا و فضای روشن تری دارد به گونه ای که همچین چیزی در کار های قبلی فرهادی دیده نمیشد. این شیوه که موجب میشود داستان فیلم کمتر عمیق و بیشتر سطحی باشد از زمانی که فیلم هایی نظیر Under The Tuscan Sun و A Walk In The Clouds استفاده نشده بود که فیلم ها بیشتر عمق داشتند تا داستان.

تقریبا بیست دقیقه از آغاز فیلم طول میکشد تا اولین نشانه هایی که به گذشته داستان فیلم مربوط میشوند آشکار شوند ، هنگامی که در جشن عروسی برادر زاده ی Paco با نام Felipe همراه با دختر Laura به کلیسا ی روستا رفته و در آنجا Felipe  به او میگوید که Paco و Laura در زمان بچگی دوست و علاقمند به یکدیگر بوده اند. عصر همان روز یکی از اعضای خانواده ناپدیده میشود و مشخص میشود که در این ماجرا جرمی صورت گرفته و آن شخص ربوده شده است آن هم هنگامی که خانواده شروع به دریافت پیام هایی از طریق تلفن همراه میشوند. و این عروسی که حتی در حین آن قطع برق اتفاق می افتد( که در بعدا تصور میشود که از روی عمد این اتفاق افتاده) و بارش سنگینی  که همه این عوامل باعث توقف جشن عروسی میشود.

Everybody Knows

چگونگی تاثیر گذشته افراد در تصمیم گیری حال حاضر آن ها مضمون اصلی فیلم جدید فرهادی است. او معمولا در فیلم های خود به این موضوع که چگونه مسائلی که نسبتا مشکوک نیستن چگونه میتوانند باعث شوند تا دیگران عجولانه و غیر منطقی تصمیم بگیرند اما از طرف دیگر همان چیزی که انتظارش را نداشتند مرکز اصلی داستان میباشد این امر موجب میشود که ما ببینیم تا چه حد افراد میتوانند غیر قابل پیش بینی باشند.همچنین استفاده از این امر که آشکار سازی اسراری که به مرور و به آهستگی در طول فیلم فاش میشوند بعنوان یکی دیگر از نقاط قوت این اثر تلقی میشود. این مسئله باعث شده تا کارگردان بتواند فضای آرام و بدون تنش یک درام و پتانسیل یک خانواده ی آرام را رفته رفته در طول فیلم قوت داده و به سمت و سوی یک اثر هیجان انگیز ببرد.

فیلم Everybody Knows تعدادی راز و اسرار در دل خود دارد اما با این حال به اندازه فیلم قبلی فرهادی تاثیر گذار ظاهر نمیشوند.دلیل این موضوع بیشتر بخاطر این است که تغییر تحولی که در طول فیلم مسیر داستان آن را عوض میکند به نحوی قابل پیشبینی بوده و نظیر آن قبلا دیده شده و میتوان حدس زد که ربوده شدن یک فرد و مجموعه ای از اتفاقات چگونه پتانسیل این را دارد که داستان این خانواده را به یک فیلم هیجان انگیز تبدیل کند. داستانی که در زمان حال روایت میشود بصورت نامنظم و بدون هیچ ترتیبی به راز ها و اتفاقات گذشته مربوط میشود این مسئله شامل ظن و گمان های داستان نیز میشود. بدین ترتیب روایت داستان به گونه ای میباشد که از یک سکانس به سکانس دیگر میرویم و بدون اینکه در هر صحنه شاهد مهلکه یا موقعیت نسبتا حساس باشیم داستان ادامه میابد و این درحالی است که بصورت زیرپوستی و پنهانی هر چه جلوتر میرویم شرایط برای شخصیت ها بدتر میشود.

یکی دیگر از دلایلی که این فیلم را به یک اثر تماشایی تبدیل کند انتخاب تیم بازیگری بسیار خوب اسپانیایی توسط فرهادی است که هر یک از آن ها به خوبی در نقش خود فرو رفته و حس و حال آن شخصیت را به خوبی القا میکند حتی با این وجود که ممکن است در طول فیلم آنچنان پررنگ ایفای نقش نکنند و با این حال تعدادی از آن ها به خوبی اینکار را انجام میدهند. Bardem و Cruz به خوبی تحت تاثیر نقش های خود قرار گرفته و به نوعی تعامل خوبی با یکدیگر در بازیگری به نمایش میگذارند اما نگرانی شخصیت آنها از اتفاقاتی که امکان دارد بیفتد به خوبی در طول فیلم قابل درک و آشکار است آن هم در حالی که مسئله ی آدمربایی روابط و احساسات آن دو را پیچیده تر میکند.

Everybody Knows

با اینکه گفته شده که هیچگونه نقصی در تیم بازیگری این فیلم دیده نشده ولی با این حال به هنگام تماشای آن ، بیاد داشتن انگیزه ها و دیگر مسائل مربوط به یک شخصیت مشکل است بخصوص زمانی که شوهر Laura از آرژانتین سر و کله اش پیدا میشود و یک مامور پلیس بازنشسته با بازی(Jose Angel Egido) شروع به پرسیدن سوال هایی میکند که موجب ناراحتی بقیه میشود. هنگامی که انگیزه های فرد گناه کار نمایان میشود به موشکافی و بررسی آن پرداخته نمیشود و قضاوت را با بیننده میگذارد. در این فیلم فضای بیشتری برای بحث راجع به موضوعاتی از قبیل طبقه بندی ، دارایی و پول که موضوعاتی تفرقه انگیز و معمولا جداکننده در بین خانواده ها بود در صورتی که در این فیلم بیشتر این موضوعات بعنوان مسائل سطحی نشان داده میشود. اگر عنوان این فیلم Everybody Knows انتخاب شده پس جای تعجبی هم ندارد اگه عنوان فیلم Chronicle Of Death Foretold نیز برای آن انتخاب شود.!

طراحی لباس در این فیلم وفادار و محدود به همان منطقه ی روستایی در اسپانیا بوده و فیلمبرداری آن توسط فیلمبردار فیلم های Pedro Almodovar یعنی Jose Luis Alcaine انجام شده که بیشتر حال و هوای روشن تر و متفاوت از سبک فیلمبرداری حسین جعفریان و محمود کلاری در کار های قبلی فرهادی است. در این فیلم که اجزا به نوعی به فیلم Conde Nast Traveler ساخته ی Amodovar شباهت دارد و سبک و سیاق آن برای فیلمی که فرهادی ساخته است کمی عجیب بنظر میرسد که شامل روایت داستان به گونه ای احساسی تر است.

بازیگران فیلم: Jose Angelo Egido , Roger Casamajor , Sara Salamo , Javier Bardem , Penelope Cruz , Inma Cuesta , Ricardo Darin , Eduardo Fernandez , Barbara Lennie ,Elvira Minguez

نویسنده و کارگردان: اصغر فرهادی

موزیک: Javier Limon

تدوین: هایده صفیاری

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن