نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم ونوم (Venom): یک افتضاح به تمام معنا

واقعا همینطور است؛ فیلم ونوم (Venom) یک افتضاح به تمام معناست. این فیلم با بخش اول ضعیفش پاهای خودش را قطع می کند. چون شخصیت های مکمل واقعا مسخره هستند دست هایش را هم از دست می دهد. سر هم که باید از بین برود چون ونوم مغزی ندارد. فقط ما می مانیم و نیم تنه‌ی فیلم، رابطه Venom و Eddie که ما را در این اقتباس کامیک بوکی بدون هیچ دلیلی به این طرف و آن طرف می کشاند.

در این فیلم تام هاردی (Tom Hardy) نقش Eddie Brock، یک خبرنگار را بازی می کند که به دلیل افشا کردن خلافکاران و فاسدان نامی برای خود دست و پا کرده است. وقتی به او ماموریت داده می شود خبری درباره دستاوردهای Carlton Drake شرور (با بازی ریز احمد (Riz Ahmed)) در کمپانی Life Foundation را پوشش دهد، Eddie هم دست به کار شده و پشت سرهم ادعاهایی درباره Drake می کند. Eddie به دلیل این اقدامات، شغلش، خانه اش و نامزدش (با بازی میشل ویلیامز (Michelle Williams)) را از دست می دهد، اما این شانس را پیدا می کند که دوباره سروقت ماجرا رفته و کمی عمیق تر موضوع را بررسی کند، و آشکار کند که Life Foundation واقعا نقشه های شرورانه ای دارد، و در حال آزمایش موجودی فضایی به نام سیمبیوت است و یکی از آن ها یعنی Venom از Eddie خوشش می آید.

فضاسازی اولیه فیلم ونوم یک شکست کامل است. چهره های آشنایی که در فیلم های مختلف سعی می کنند نقش یک دانشمند قابل باور را بازی کنند اصلا قابل باور نیستند. ونوم نه تنها دوباره همین کار را می کند، بلکه یک وکیل، خبرنگار و مغز متفکر شرور را نیز به آن اضافه می کند. بگذارید از اول شروع کنیم؛ جنی اسلیت (Jenny Slate) نقش دکتر Skirth یکی از کارکنان اصلی کمپانی Life Foundation را بازی می کند. اسلیت کاریزمای خاصی دارد – مثلا در فیلم Obvious Child – اما در فیلم ونوم مانند یک ربات است که لباس آزمایشگاهی پوشیده و عینکی به چشم دارد. فیلمنامه سعی می کند با دادن دلیلی به او برای جنگیدن کمی به او کمک کند، اما اینکه او بگوید به چیزی اهمیت می دهد با اینکه مخاطب باور کند او به چیزی اهمیت می دهد خیلی فرق دارد.

Anne Weying شخصیت ویلیامز وکیل ماست، اما نشان دادن اینکه او یک وکیل خبره است اصلا برای ویلیامز مهم نیست. شاید آن کلاه گیس مسخره در اینترنت باعث خنده عده ای شده باشد، اما کاملا حواس پرت کن است و بدتر از آن اینکه ویلیامز اصلا در فیلم کار خاصی نمی کند. مدت زمان حضور او در فیلم مورد بحث نیست؛ موضوع این است که او در همین زمان هم کار خاصی نمی کند. ویلیامز و هاردی اصلا رابطه متقابل خوبی ندارند و وقتی فیلمنامه به او اجازه می دهد پا را فراتر از رابطه عاشقانه با Eddie گذاشته و خودش بر اوضاع مسلط شود، دیالوگ های مسخره‌اش اهمیت کارهای او را بی ارزش می کنند.

نفر بعدی؟ احمد در نقش Carlton Drake. بازی ادی ردمین (Eddie Redmayne) در نقش شخصیت منفی فیلم صعود ژوپیتر (Jupiter Ascending) واقعا از نظر مسخره بودن دست نیافتنی بود، اما به نظر می آید احمد در این فیلم قصد دارد این رکورد را به خودش اختصاص دهد. او اغلب با زمزمه حرف می زند، که به طرز عجیبی از درونش فریاد می زنند: من یک ویلن (شخصیت منفی) شیطانی‌ام! او همچنین دچار تغییر حالت های ناگهانی و شدیدی می شود، که اولا اصلا توجیهی ندارند و دوما اصلا ترسناک نیستند. احمد کمی به نمایش قدرت های حیله گری Drake نزدیک می شود اما در نهایت، او هم به مشکل اسلیت دچار می شود – نمی تواند باعث شود مخاطب آن چیزهایی که می گوید را باور کند، و اصلا هم در نشان دادن Drake به عنوان یک تهدید واقعی موفق عمل نمی کند.
در مورد Eddie بخش خبرنگار محقق بودن او اصلا قابل باور نیست. از همان ابتدا کاملا مشخص است که او هنگام کار یک شخصیت مخرب دارد. او اصلا کاردان نیست، فن بیانش ضعیف است و بدتر از همه، خودخواه است. بله ترکیب مناسبی از این ویژگی ها وجود دارد که باعث می شود یک خبرنگار، خیلی خوب بتواند فساد را افشا کند، اما در مورد فیلم ونوم این ترکیب بیشتر از همه Eddie را ناامید کننده و اسفناک نشان می دهد.

اما خوشبختانه نور درخشان ونوم باز هم هاردی است که وقتی سیمبیوت Venom وارد صحنه می شود خیلی خوب صحنه را مدیریت می کند. باز هم می گویم که در این زمان فیلم پاهایش را از دست داده و نمی تواند سرپا بایستد، اما این کشمکش ها بین Eddie و Venom آنقدر عجیب و ظالمانه است که من به شخصه دوست داشتم بیشتر آن را ببینم. ونوم دچار ناهنجاری در لحن است، پس تردید دارم سازندگان قصد داشته باشند گاهی اوقات واکنش خنده های بلند را از طرف مخاطب ببینند، اما عمدا یا سهوا این اتفاق می افتد. چیزی که این را بیشتر از همه ناامید کننده می کند این است که سونی (Sony) در این فیلم شجاعت به خرج نداد. بار سنگین شخصیت های مکمل بیخود را به دوش Eddie و Venom انداخت و باعث شد آن ها کم بیاورند. اگرچه به دلیل کارهایی که Eddie در ابتدای فیلم می کند هیچ احترامی برای او قائل نیستیم، اما هاردی جذابیت و ارتباط متقابل خوبی با Venom دارد که نه تنها خودش را از آن حفره ابتدایی فیلم خارج می کند بلکه فیلم ونوم را به یک ماجراجویی رفاقتی خیلی خوب بین دو دوست تبدیل می کند، اگرچه اصلا منطقی در این رفاقت وجود ندارد. ونوم در نمایش رابطه Eddie و Venom برای توضیح اینکه یک سیمبیوت چیست، چکار می کند و چه هدفی دارد یک سادگی خاصی دارد، اما به لطف Life Foundation در طول فیلم شاهد تناقضات زیادی هستیم.

 venom

از نظر فنی فیلم ونوم بین تحسین برانگیز و یک فیلم ساده و متوسط نوسان دارد. برخی افکت های دیجیتالی ضعیف و تاریخ گذشته به نظر می آیند، و جلوه های تصویری گاهی اوقات بی نظم هستند، اما هر لحظه به ما یادآوری می کنند که متیو لیباتیک (Matthew Libatique) نامزد جایزه اسکار فیلمبردار این فیلم است. او جلوه های خاصی را تصویربرداری کرده که کاملا به چشم می آیند، و یکی از بهترین آن ها صحنه تعقیب و گریز در جنگل است. در مورد رده سنی PG-13 (بالای ۱۳ سال) باید به این نکته اشاره کرد که وقتی فیلمی می سازید که در آن یک موجود فضایی سر قربانیان را بدون پاشیدن خون از بدنشان جدا می کند، و اینکه برخی صحنه ها قبل از اینکه کشت و کشتار اوج بگیرد کات می شوند، واقعا به اصل فیلم ضربه می خورد.

ونوم در نهایت با وجود غیرمنطقی بودنش به دلیل رفاقت جذاب Eddie و Venom کمی موفق عمل می کند، اما شما را دوباره به یاد موقعیت عالی‌ای می اندازد که از دست رفته است. ونوم می بایست یک شروع فوق العاده برای فرنچایز سونی براساس شخصیت های مارول (Marvel) می بود. اما این فیلم اصلا در این زمینه موفق نیست و یادآوری های مختلف استودیو که به مخاطب القا می کند: هی، یادتون نره که ما میخوایم بازم این دنیا رو ادامه بدیم!‌ اوضاع را بدتر می کند. شاید فروش این فیلم در باکس آفیس، آینده این فرنچایز را مشخص کند، اما از نظر کیفیتی، فیلم ونوم اصلا شروع خوبی توسط سونی برای راه اندازی یک فرنچایز نیست.

نقد و بررسی کاربران و میانگین نمرات

5.92
امیر پریمی

4

یک فیلم کامیک بوکی فقط همین!

ساخت یک فیلم بر اساس شخصیت ‘ونوم’ بدون حضور مرد عنکبوتی بدون تردید یک چالش منحصر به فرد است اما بسیاری از مسائل مربوط به ‘ونوم’ هیچ ارتباطی با جناب عنکبوتی ندارد. برای مثال آغاز و ابتدای قصه آمدن ونوم به زمین و شکل گیری آن از جهان عنکبوتی جداست.

داستان اصلی فیلم ونوم بعد از آن آغاز می شود که ادی براک(تام هاردی) تصمیمات ضعیفی می گیرد و  باعث از دست رفتن کار خود و نامزدش می شود و زندگی آشفته ای را  در پیش روی خود به وجود می آورد.

بعد از این شروع معمولی، فیلم جهشی شش ماهه انجام می دهد اما اولین سوال بزرگ همین جا شکل می گیرد که با توجه به شروع داستان موجودی به نام ریوت که یک موجود فرازمینی است در این شش ماه چه می کرده است؟ آیا این سیمبیوت تشنه خون شش ماه در کشور مالزی سیر و سفر کرده و به کشتن مشغول بوده؟ یا نه، ایشان مشغول خواب زمستانی بوده است به هر حال این چیزی است که در فیلم هیچ اشاره ای به آن نمی شود. اینجاست که به نظرم کمبود مرد عنکبوتی باعث مشکلات می شود.

این طرح که ‘ونوم’ تصمیم به ماندن بر روی زمین کرده و به شکلی خاص وابسته به جسم ادی براک شده و به گونه خود خیانت می کند در فیلم به خوبی جواب نمی دهد چرا که دلیلی منطقی برای آن شرح داده نمی شود. اگر به کتاب ها مراجعه کنیم متوجه رابطه پیچیده تری بین ونوم و ادی می شویم که این معادله به چیزی نیازمند است که در فیلم موجود نیست. این فیلم تلاش می کند با ایجاد یک چالش شلخته وار بین ‘ادی’ و ‘ونوم’ یک رابطه دوستانه عجیب و خنده دار ایجاد کند و نشان آن هم دیالوگ ونوم است که می گوید من هم در سیاره خودم مثل تو(ادی) یک بازنده هستم. این شکل پردازش هم بی عاطفه و سرد است و هم عجیب و شلخته، چرا که شاید خنده دار هم باشد اما به هیچ شکل خوب نیست.

ونوم گاهی به شدت سرگرم کننده و خنده دار می شود، درست آن زمانی که سیمبیوت به طور مستقیم با مغز ادی کلنجار می رود و اینجاست که کاراکتر ادی با بازی تام هاردی عملکرد عجیبی را دارد که نشان گر بدبختی اوست اما این قطعات طنز که کم هم نیستند فرم روایت فیلم را به زمین زده اند. مسئله بزرگتر این است که یک انگل بیگانه فضایی چگونه مثل یک برادر با انسانی به این شکل رابطه برقرار می کند چون او خوشگل تر است یا چی؟

اما اگر به ظاهر ونوم و دیگر سیمبیوت فیلم خوب نگاه کنیم متوجه زیبایی کار جلوه های ویژه آن ها می شویم که جذاب از کار در آمده اند اما به طور کلی کار سازندگان جلوه های ویژه متناقض است و به وضوح کیفیت کار افزایش و کاهش دارد. با این وجود ونوم این فیلم نسبت به فیلم( مرد عنکبوتی ۳) ساخته سم ریمی خیلی پیشرفت کرده و به تصاویر کامیک این شخصیت به شدت وفادارتر است.

در مورد بازی تام هاردی که به شدت در تریلر ها روی آن تاکید شده بود تنها میتوان گفت یک شمشیر دولبه است هم طرف مثبت ماجرا میتوانند از آن یاد کنند و هم طرف منفی میتوانند از آن به عنوان لکه ای ناجور یاد کنند و اینجا باید طرف هر دو گروه را داشت. بازی هاردی ترکیبی از جنون و کاریکاتور نمایی است که گاهی از اندازه خارج شده و وارد وادی عجیب و غریب می شود. باید قبول کنیم شخصیت ادی براک دارای هیچ گونه عمقی در شخصیت پردازی نیست که این شخصا من را خیلی ناراحت می کند. میشل ویلیامز به عنوان شخصیت مستقل تا اندازه ای قابل قبول است اما پیوستگی او با کاراکتر ادی واقعا غیر قابل توضیح است، زیرا هر دو در تقابل با هم دارای شیمی صفر هستند.

شخصیت ریز احمد که مراحل کلیشه ای ترین پرداخت تاریخ یک ابر شرور را طی کرده و تبدیل به یک مهره پوچ می شود. فیلم ونوم دارای تمام ترکیبات یک فیلم فوق العاده باهوش مناسب ۱۰ یا ۱۵ سال پیش را در خود دارد که به اشتباه زمانی بد ساخته شده است. فیلم با جلوه های ویژه دارای ضعف، شخصیت های ضعیف و عدم یک بالانس متعادل بین شوخی و جدی و چندین عیب دیگر پا به سینما گذاشته است و مردم را جذب خود کرده! اینجاست که شاعر میگوید باید سخنم را عوض کنم شد،شد، نشد باید دهنم را عوض کنم و حالا وصف امثال من عوض کردن دهان است که با این غذا سازگار نیست.

نکات +
دارای لحظاتی سرگرم کننده و خنده دار،برخی از سکانس های اکشن و جلوه های بصری،چهره و تصویر ونوم از فیلم مرد عنکبوتی ۳ بهتر است،عملکرد عجیب تام هاردی

نکات –
کیفیت متناقض جلوه های ویژه بصری،شخصیت ها پر ضعف و کم عمق،حفره های فراوان در فیلمنامه،عملکرد عجیب تام هاردی

midora

6

تصورش سخت بود ویلن فیلم اسپایدرمن سم ریمی قسمت سوم بعد از مدتها
فیلم مستقل از خود داشته باشد در حالیکه که به صورت قطعی نمیدانیم ونوم سوپر هیرو است یا ویلن؟

بالاخره سونی اقتباس های خود را از جهان مارول دوباره آغاز کرد و فقط یک روی سکه را به ما نشان داد؛منظور این است که فقط در این فیلم ما شاهد ونوم هستیم و خبری از اسپایدرمن نیست.
نویسندگان فیلم در همان آغاز فیلم به آن ضربه میزنند بدون هیچ پیش زمینه و هدفی،با عجله سراغ سیمبیوت ها میرود و آنها را از ناکجا اباد وارد فیلم میکنند.
ونوم ترکیبی از سر و صدا های آزار دهنده است از شروع تا پایان این سبک و سیاق پابرجاست؛عدم شخصیت پردازی مناسب و قابل قبول از نکات منفی دیگر این اثر است.
کاراکتر هایی که بدون هیچ پیش زمینه وارد فیلم میشوند و نمیتوان آنها را عمیق درک کرد در حین حال تنها برگ برنده فیلم تام هاردی است.

فیلم venom رابن فیلشر جذابیت خود را دارد،اکشن سرگرم کننده که در سکانس هایی بسیار احمقانه به نظر میرسد.

رابطه ونوم و ادی و همکاری هایشان بشدت جالب بود و برای من تداعی کننده انیمه زیبای Parasyte the maxim بود که دیدنش را به دوستداران ونوم بشدت پیشنهاد میکنم.

 ونوم تلفیقی از شوخی های خنده دار که بین تام هاردی و ونوم رخ میدهد است،این فیلم کاستی های زیادی دارد اما تام هاردی همچنان می درخشد برای او فرقی ندارد در چه فیلمی بازی میکند چه خوب یا بد اما نقش افرینی او همیشه جای تحسین دارد.

نکات منفی فیلم:
➖داستان ضعیف و شلخته که گریبان گیر کاراکتر ها هم شده است
➖جلوه های ویژه ضعیف
➖مدت کم نبرد پایانی بین ونوم و ویلن فیلم

نکات مثبت فیلم:
➕درخشش بسیار خوب تام هاردی در نقش ادی بروک و بازی قابل قبول ریز احمد
➕همزیستی جالب و سرگرم کننده ادی و ونوم که شوخی های فان را در بر دارد.

navidfcb10

6.5

همین الان ونوم دیدم زیاد بد هم نبود خوب بود تام هاردی فوق العاده بود فیلم خیلی داستان ضعیفی داشت خیلی میتونست بهتر بشه خدایی خراب کردن فیلم را درجه سنی آوردن پایین . خدایی آگه خشونت و ترسناک تر میشود خیلی عالی میشود جلوه ها ویژه هم ضعیف بود
ولی در کل سرگرم کننده بود ارزش یک بار دیدنو داشت.

Walterandjessy

8

اوایلی که شنیدم فیلم قراره ساخته بشه واقعا خوشحال شدم،همیشه خیلی از ونوم خوشم می اومد؛وقتی که شنیدم تام هاردی بازیگر کاراکتر ادی براک شده خوشحالیم چندین برابر شد. اما بعد از اینکه ها نقد هارو میخوندم و نمرات وبسایت هایی مثل متا و راتن رو دیدم تقریبا هشتاد درصد ذوقم دود شد رفت هوا!!!!

ولی وقتی فروش و نمره ی IMDBرو دیدم یخورده دلگرمتر شدم و پس از کش و قوس های خییییلی زیاد،رفیق همیشگی من و شما،یعنی ADMعزیز،ترتیب دانلود فیلم و داد.

وقتی اول نشستم و شروع به دیدن کردم،راستش و بخواین شک هام کم کم داشت به واقعیت تبدیل میشد،سکانس ها،دیالوگ ها،اَکت های بازیگرا و تقریبا همه چی بد بنظر میومد(نمیدونم چرا حس میکنم فیلم خیلی شبیه ددپول بود).اما یخورده که زمان گذشت،دیدم نه بابا این همونیه که واقعا دنبالشم :)
بازی چشمگیر و فوق العاده ی تام هاردی داشت عیب هایی که لحظه به لحظه کمتر میشد رو از بین میبرد،جلوه های ویژه خوب کم کم نظرمو جلب کرد،تا جایی که رسید به نقطه ی شاهکار داستان،یعنی مکالمات بین ادی براک و ونوم،فقط میتونم بگم استادانه بود،استادانه!!!
چقدر رابطه ی ادی براک و ونوم خوب به تصویر کشیده شده در این فیلم،اصن یه چیز عجیب غریبی بود.

بازی ریز احمد،که دقیقا نمیدونم اصالت پاکستانی داره یا هندی،شدیدا تو ذوق میزنه(نه نژاد پرستم نه ملیت پرست،واقعیته)بنظرم میشد بهتر بازی کنه
راجع به فیلمنامه که چیز خاصی وجود نداره،اینا فیلمهایی هستن که از روی کمیک ساخته شدن،نمیشه تو فیلمنامه دست برد،ققط همینقدر میگم که دیالوگا،مخصوصا قسمتای طنز،خیلی خوب نوشته شده بود

و در آخر،واسه طرفدارای این شخصیت باید بگم اگ واقعا فیلم ونوم جزو فانتزیاتون بوده،دریغ نکنین از دیدن این فیلم.”

plppop

4

از اونجایی که من با سری سوم اسپایدرمن سم ریمی خیلی حال می کردم با دیدن خبر ساخته شدن ونوم واسش بی قراری می کردم و بعد اینکه امتیاز منتقدین منتشر شد بر خلاف عادت همیشگیم که فیلمای کم امتیازو نگاه نمی کنم دلو زدم به دریا
ایتدای فیلم با روند سریعی پیش می ره و فوری می خاد که به اصل مطلب برسه

کیفیت جلوه های ویژه فیلم ناراضی کنندست و تناقض های موجود در فیلم به شدت رو اعصاب هست مثلا چطور یه موجود از فضا میاد زمین و شروع می کنه به انگلیسی حرف زدن یا اگه ونوم جزوی از وجود فرد می شه و از بدن فرد تارای مشکی می زنه(البته نمی شه گفت تار چون اسمی روش گذاشته نشده گفتم) چطور لباسش پاره نمی شه وخیلی مسائل دیگه
فیلم در القا کردن شخصیت ونوم خیلی ضعیف عمل می کنه طوری که نمی دونیم کمدیه یا ترسناک یا دوست داشتنی اگر همون شخصیت سیاه اسپایدرمن می بود یا مثل ددپول یه شخصیت ثابت داشت خیلی بهتر می شد باهاش ارتباط برقرار کرد
تمرکز بیش از حد فیلم روی صحنه های اکشن سوالای زیادی رو بی جواب یا نصفه رها می کنه
از بازی تام هاردی و میشل ویلیامز بگذریم سایر بازیگرا انگار با عجله انتخاب شدن و هیچکدوم در حد قابل قبولی ظاهر نمی شن
در کل با ندیدنش هم چیزی رو از دست نمی دید

moham_mad_f

7

از فیلم طبق نقدها و نمره هایی که دیده بودم انتظار یک اثر بسیار ضعیف را داشتم ولی خیلی ناامیدم نکرد و تونست سرگرمم کنه
داستان فیلم راجب موجودات فضایی به نام سیمبیوت هست که توسط فضاپیما به زمین می آیند و میخواهند زمین را نابود کنند.
فیلم اثری به شدت کلیشه ای است داستان و فیلمنامه پر حفره و کلیشه ای نیز از مهم ترین ضعف های فیلم است
نقاط قوت فیلم بازی خوب تام هاردی,موزیک امینم و جلوه های ویژه خوب و صحنه های اکشنش است
شخصیت ها حتی ادی براک هیچ عمقی ندارند و خوب بهشان پرداخته نشده است
صحنه های درگیری ونوم و ادی براک بسیار خوب و فان از آب در آمده و به جذابیت فیلم افزوده است
در کل فیلمی متوسط است و در عین حال جذاب و خوب است و میتوان چندین بار آن را تماشا کرد
اگر فیلم با درجه R منتشر میشد قطعا با اثری بهتر مواجه میشدیم

برای ارسال نقد وارد شوید

نقد خودتان را بنویسید


رای شما

     

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن