انتخاب سردبیرمعرفی فیلم های گذشتهنقد فیلم

فیلم HUNGER GAMES ،پسا آخرالزمان PANEM ؛تجلی عشق حقیقی کتنیس اوردین

ایفن۲۴: سعی شده است که متن به دور از اسپول هایه بسیار زیاد و لطمه زننده به داستان فیلم باشد

شاید خیلی از شما ها یا تقریبا همه شما برایه خودتون تعریفی از عشق داشته باشید ولی بذارین من یک تعریف به شما بدهم که شاید برایتان جالب باشد. عشق در نگاه اول (منظورم اولین نگاه نیستا  ;) ) طوری است که فقط شعله هایش در مقابل یک نفر زبانه میکشد ، در مقابل محبوبش جولان میدهد و و جود عاشق را مملو از حسی عجیب میکند. اما به نظر من این تازه شمایه کوچکی از عشق حقیقی است ، عشقی که در آن همه را به قدری دوست داشته باشیم که بتوانیم به گوییم به مردم عشق میورزیم. در واقع به نظرم این تنها ویژگی بزرگ و بارز رهبران مردم دنیاست. عشقی که بدون چشم به مردم هدیه میکنند و مردم هم بدون چشم داشت اعتماد خود را در اختیار اون شخص میذارن و فقط زمانی میشه که مردم همیشه خوشحال باشن- حتی در عین بی چیزی -که از اعتمادی که در یک جامعه به رهبران خود میکنند پشیمان نشوند و تنها زمانی میتواند یک رهبر این خوشحالی بی پایان رو به مریدانشون هدیه کنند که واقعا عاشق باشند و به شخصه تجلی عشق حقیقی باشن.

داستان ما هم برگرفته از یک کتاب با سه جلد به نام هایه: The Hunger Games,Catching Fire,Monckingjay میباشد که توسط سوزان کلینز نوشته شده است

اما داستان ما در مورد یک شخصیت عاشقه ، یک شخصیتی که دوست داره باران محبتش رویه سر همه بباره ، کتنیس اوردین ( Katniss Everdeen ) همان انسان عاشق داستان ماست که در منطقه ۱۲ Panem زندگی میکند. قلمرویی که در آمریکا شمالی فعلی واقع است و دارایه ۱۳ منطقه است.

البته منطقه ۱۳ام در طی شورش مناطق ۱۳گانه علیه دولت مرکزی یعنی کپیتول ( The Capitol ) که به شکست انجامید به ظاهر متروکه شده است و خارج از معادلات کپیتول قرار گرفته است. پس از شورش کپیتول خفقان و استبداد رو ایجاد کرد و همچنین تصمیم گرفت از خشونت زیاد و خون به عنوان مورفین در بین اهالی Panem استفاده کنه تا شهروندان نگون بخت Panem بدبختی ها و مشکلات خودشون رو فراموش کنند. از این رو مسابقات Hunger Games رو ایجاد کردند ، مسابقاتی که در فرایند اون از هر منطقه یک پسر و یک دختر در بین بازه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال به کپیتول تقدیم میشه (در اصل به عنوان قربانی) در مراسمی به نام دستچین و در نهایت از این مسابقه یک نفر زنده بیرون میاد که به عنوان قهرمان و به ظاهر غرق در ناز و نعت میشه ولی در ادامه همیشه باید در برنامه های تبلیغاتی کپیتول شرکت کنه و چشمش رویه تمام مشکلات مردمش ببنده و همراه با کپیتول بشه.

بیاییم و یک لحظه کتنیس اوردین عاشق داستانمون رو بذاریم کنار تا فرصت بشه Panem رو بهتر به شما معرفی کنم:

داستان در عصری پسا آخرالزمانی رخ میدهد. در عصری که -کسی به صورت دقیق اطلاع ندارد چه گونه به اینجا خطم شده است و – انسان و زمین دوباره سر از خاکستر نابودی بلند کرده و دوباره به حیات خود ادامه میدهد اما نه در آرمانشهری که پس از آخر الزمان همگان وعده اش را میدادند بلکه در پاد آرمانشهری چشم باز کرده اند که از کودکی افسار به گردنشان میباشد. در ابتدای فیلم اول یعنی The Hunger Games در ابتدایه مراسم دست چین ۷۴ امین مسابقات Hunger Games در منطقه ۱۲ ویديویی پخش شد که سر نخ هایی به گذشته این زمان حال، میدهد:

جنگ ، جنگی وحشتناک ، بیوه ها ، یتیم ها ، بچه های بی مادر . این فاجعه ای بود که سرزمین ما را در برگرفت.13 منطقه بر علیه کشوری طغیان کردند که به آنها غذا می داد، به آنها عشق می ورزید و حمایتشان می نمود (منظور همین کپیتول هست). برادر در برابر برادر قرار گرفت و دیگر هیچ باقی نماند. اما بالاخره صلح بوجود آمد ، جنگی سخت و یک پیروزی سخت. جامعه ای از زیر خاکسترها سر برآورد و فضایی نو متولد شد. اما آزادی بهایی دارد. وقتی که خیانتکاران، مغلوب شدند. ما مثل یک ملت ، رشد کردیم ولی نبایستی دوران خیانت را از یاد می بردیم. پس مقرر شد که مناطق مختلف Panem در هر سال  پیشکشی داشته باشند.یک زن و مرد جوان که در یک نمایش افتخار، شجاعت و ایثار  تا سر حد مرگ می جنگند. تنها برنده در ثروت غرق خواهد شد و از سخاوت و بخشندگی ما برخوردار خواهد بود. این راهی برای یادآوری گذشته است. و اینکه در آینده چکونه می توانیم در امنیت بمانیم…

 

خب این سر نخ ها به اندازه ای هست که بتوان شمایه کلی داستان گذشته را درک کرد البته در کنار این جمله از کتنیس که شرایط پسا آخر الزمانی بودن داستان رو بر ما روشن تر میکنه:

..نیاکانمان، ما را در چه وضعیتی گذاشتند، با جنگ ها و سیاره ای تخریب شده …اهمیتی نمی دادند که بر سر انسان های بعد از آنها چه می آید…

حالا بهتره تا نگاهی به این نقشه جامع از مناطق این دنیا بندازین :

البته چیزی که در این نقطه بسیار جالب این است که مناطقی که خارج از مناطق ۱۳ گانه هستند بستر یا به اصطلاح استادیوم Hunger Games می باشد که در نوع خودش و اون شرایطی که مسابقات و اتاق کنترل و تکنولوژی به کار رفته بسیار بیشرفته است، جالب به نظر میاد.

خب بیایم تا حدود مختصری هم هر منطقه رو به شما معرفی کنیم:

منطقه ۱ : این منطقه منطقه لوکسی است نسبت به مناطق ۱۳گانه و مردم آن نه به اندازه مردم کپیتول اما در سطح بسیار خوبی از رفاه به سر میبرند. البته لازم به ذکر است که بیشتر مرز با کپیتول را نبز دارا هستند و گفتنی است که پر افتخار ترین منطقه در مسابقات Hunger Games میباشند.

منطقه ۲ : منطه صنعتی ای است که البته بیشتر به معماری خیلی خوب معروف هستند. محل حضور آن ها در رشته کوه های راکی هست و دارایه مرز مشترک با کپیتول هستند. در جریان شورش علیه کپیتول نیز با اینکه در شورش بودن ولی در نهایت پس از شکست شورش که در بعد از آن منطقه ۱۳ مقصر شناخته شد ، منطقه ۲ پاداش گرفت و مورد تقدیر کپیتول قرار گرفت به خاطر وفا داری ای که نشون دادند از خودشان به حکومت مرکزی.

منطقه ۳ : منطقه ۳ هم یکی از مناطق صنعتی است که به خصوص در بخش تلویزیون و کامپیوتر تبحر دارند. گفتی است آن ها فقیر ترین منطقه از منتطق ۱۳ گانه هستند و همینطور یکی از شورشی ترین مردمان مناطق را داراست که در شورش ابتدایی و روز هایه سیاه هم نقش به سزایی داشتند. مردم این منطقه اکثرا در کارخانه کار میکنند و مهندس های ماهری هستند.

منطقه ۴ : این منطقه نسبتا منطقه ای با جغرافیای طولی مبیاشد که ثروتمند ترین مردمان Panem را در خود جا داده است. علا رقم این ثروت مردمان این منطقه نیز همانند مردمان منطقه فقیر ۳ بسیار شورشی میباشند و صنایع دریایی وآبی مهارت دارند و ماهیگیران فوق العاده قابلی هستند که به خوبی شنا میکنند و در استفاده از نیزه و تور بسیار مهارت دارند که این مهارت ها بلقوه باعث برتری نسبی آنان در مسابقات Hunger Games میشود. آن ها مردمانی ورزیده و آماده هستند و پروزی و موفقیت در مسابقات را از کودکی می آموزند با اینکه کار در ستی نیست ولی برای کسب افتخار لازم است.

منطقه ۵ : مشخصه اصلی این منطقه یا چیزی که همگان آن را بدان میشناسند نیرو و برق می باشد که وظیفه تولید کل برق Panem را به عهده دارد و این قدرت را از طریق سدی بسیار بزگ تأمین میکند.

منطقه ۶ : این منطقه ، منطقه حمل و نقلی Panem میباشد که در دوران شورش به طور بسیار سنگینی بمب باران شد. مردم این منطقه علاقه بسیار شدیدی به مورفین دارند و بعضا اعتیاد شدیدی نسبت به آن دارند.اکثر مردم این منطقه مورفین را برای فراموشی خاطراتشان از Hunger Games استفاده میکنند. مردمان این منطقه یکی از مردمانی هستند که بد جور دل پری از کپیتول دارند و بسیار روحیه انقلابی دارند.

منطقه ۷ : مناطق دیگری مانند ۳ ، ۶ و ۸ هم هستند که برایه کپیتول و Panem چوب تأمین میکنند ولی منطقه ای که با چوبش شناخته میشود منطقه ۷ میباشد که دارای جنگل هایه وسیع و سرسبز میباشد و در غربی ترین نقطه Panem نیز واقع شده است.

منطقه ۸ : تقریبا میشه گفت مردم این منطقه آتش بسیار تندی نسبت به حکومت مرکزی دارند و بسیار یاغی و سرکش میباشند. صنعت اصلی این منطقه پارچه و لباس هست به طوری که یک کارخانه بزرگ در این منطقه فقط مسئول تولید لباس هایه مأموران و صلح بانان کپیتول می باشد. این منطقه منطقه ای با بوی متعفن و فرو رفته در دود و کثیفی میباشد و نسبتا مساحت کمی دارد.

منطقه ۹ : منطقه ای هست که توی اون دانه های زراعی توی کارخانه ها پردازش می شوند و از آن طرف برایه مصارف مردمان Panem در اختیار آن ها قرار میگیرند و دانه پروری معروف هستند.

منطقه ۱۰ : این منطقه به صنعت دام معروف است و مسئول تهیه گوشت گاو برای کپیتول است و با توجه به اینکه مردمان این منطقه دامدار هستند باید بیشتر زمین های کشاورزی نیز در این منطقه باشند. مردمان این منطقه مردمان فقیری هستند.

منطقه ۱۱ : صنعت این منطقه فقط و فقط کشاورزی است. مزارع و باغ ها در این منطقه به وفرور وجود دارد اما تمامی محصولات این منطقه فورا به کپیتول ارسال میشود و مردمان آن ها حق استفاده از آنها را ندارند و اگر کسی در حال استفاده از محصول ها گرفته بشود در ملاء عام شلاق میخورد. از این رو مردمان این منطقه بسیار فقیر و بدبخت هستند. ساکنان این منطقه پوست هایه قهوه ای تیره رنگی دارند و به افراد بذر افشان و کاه توصیف می شوند.

منطقه ۱۲ : منطقه ۱۲ همان منطقه ای است که کتنیس را در خود پرورش داده و فقیر ترین منطقه در مجمع المناطق Panem میباشد و صنعت اصلی آنها معدن به ویژه زغال سنگ میباشد. این منطقه بیش از ۸ هزار نفر جمعیت دارد.

منطقه ۱۳ : این منطقه که صنعت اصلی اش انرژی هسته ای است بعد از شورش که به موفقیت نرسید کپیتول منطقه ۱۳ را که پیش از آن بمباران هسته ای کرده بود و سطح آن را با مواد شیمیایی آلوده و بسیار خطرناک آلوده شد ، کپیتول اعلام کرد که منطقه ۱۳ از صنعتش یعنی صنعت هسته ای و سلاح های هسته ای خلع شده است و منطقه ۱۳ منطقه ای است غیر قابل سکونت شده است.

خب اینم از توضیح مناطق که انصافا جایی به فارسی پیدا نمیکنیدش ;)

با توجه به مشکلاتی برای گذاشتن عکسای متن به صورت مطلوب ادامه پست را که بسیار جداب هم هست در سایت ما دنبال کنید:

برگرفته از سایت: efan24.ir

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن