انتخاب سردبیرویژه برنامهکامیک

ویژه برنامه ویدیویی: ۲۷ چیزی که درباره‌ی فیلم Captain Marvel می دانیم

قبل از اینکه فیلم موردانتظار Avengers: Endgame (انتقام جویان: پایان بازی) اکران شود، با یک فیلم مارولی دیگر روبرو هستیم که اتفاقا نقش مهمی هم در دنیای سینمایی مارول (MCU) دارد؛ Captain Marvel (کاپیتان مارول) که اولین فیلم ابرقهرمانی MCU با نقش اول زن است! تابستان گذشته طی دیداری که از لوکیشن فیلمبرداری این فیلم در لس آنجلس داشتم با بازیگران،‌ کارگردان‌ها آنا بودن (Anna Boden) و رایان فلک (Ryan Fleck) و تهیه کننده اجرایی جاناتان شوارتز (Jonathan Schwartz) مصاحبه کردم. در این مقاله، مهم ترین نکاتی که باید درباره ی Captain Marvel بدانید را برای شما فراهم کرده ایم.

جزییات مهم داستان از زبان شوارتز:

در ابتدای فیلم، کاپیتان مارول در فضاست، قدرت های ابرقهرمانی خود را دارد و به کری ها در جنگ کری و اسکرول کمک می کند. او گذشته ی انسانی خود را به یاد نمی آورد و وارد ارتش کری وارد شده است. در واقع او کری بودن را دوست دارد. در اوایل فیلم، کاپیتان مارول و گروه استارفورس به ماموریتی در یک سیاره ی فضایی برای مبارزه با اسکرول ها فرستاده می شوند، و در طول آن ماموریت، شخصیت بری لارسون (Brie Larson) توسط اسکرول ها دستگیر می شود. در نهایت، کاپیتان مارول به زمین می آید، و به داخل یک فروشگاه محصولات ویدیویی سقوط می کند، و آنجاست که شاهد نسخه ی جوان و با دو چشم سالم نیک فیوری هستیم. این دو همراه هم باید نقشه های اسکرول ها در زمین را نقش برآب کنند،‌ و همچنین معمای گذشته ی کارول دنورز را هم حل کنند.

جنگ بین کری و اسکرول قرن ها ادامه داشته، پس چه مقدار از آن را در فیلم Captain Marvel می بینیم؟

شوارتز: شما به همان اندازه ای که برای داستان کاپیتان مارول لازم است این نبرد را مشاهده می کنید. این قضیه ای است که به روشی خیلی خوب با آن برخورد می شود، و ما نمی خواهیم بیش از حد سر مخاطب را با این داستان فرعی درد بیاوریم. چون به نظرم به نفع فیلم است که هرچه زودتر شخصیت ها وارد داستان اصلی شوند و آن داستان را پیش ببرند.

نیمی از فیلم در فضا و نیمی از آن در زمین رخ می دهد.

شوارتز: تقریبا این میزان ۵۰/۵۰ است. فیلم در فضا آغاز می شود، تقریبا خیلی زود به زمین می آید و دوباره در بخش پایانی به فضا می رود. پس به نوعی ترتیب آن فضا، زمین و فضاست. یک بخش زمینی خیلی بزرگ در فیلم وجود دارد که بخش مهمی از داستان را تشکیل می دهد.

داستان فیلم به صورت خطی روایت می شود یا نه؟

اشارات شوارتز به ساختار داستان، احتمالا به این سوال پاسخ واضحی نمی دهد. وقتی درباره ی خطی بودن Captain Marvel از او سوال کردم اینطور پاسخ داد:

هم خطی هست و هم نیست. نمی خواهم خیلی وارد جزئیات بشوم، چون سورپرایزهای جالبی در فیلم وجود دارد.

Captain Marvel یک فیلم اکشن دهه نودی است.

شوارتز: نمی توان این نوع فیلم ها را یک ژانر نامید، اما تا حدودی این فیلم در ژانر اکشن دهه نودی قرار می گیرد. اگر به فیلم هایی مثل RoboCop (پلیس آهنی)، Total Recall (یادآوری کامل)، Terminator 2 (نابودگر ۲) و Independence Day (روز استقلال) فکر کنید، Captain Marvel شباهت هایی به آن ها دارد.

کارگردان ها به منابع الهام غیرمنتظره ای برای فیلم اشاره کردند.

بودن و فلک هم به فیلم های RoboCop و Terminator 2 اشاره کردند، اما همچنین نام فیلم The French Connection (ارتباط فرانسوی) را هم آوردند. فلک در این باره گفت:

بله، این یک فیلم اکشن مثل آن فیلم ها نیست اما اشاراتی به آن ها در این فیلم وجود دارد. این اشارات بیشتر به شکل ادای احترام به فیلم های مورد علاقه ی ما از دهه نود هستند.

چطور شد که تصمیم گرفتند فیلم در دهه ۹۰ روایت شود؟

شوارتز: در همان ابتدای پروسه ی تولید فیلم، ایده ی دهه نودی بودن فیلم را مطرح کردیم تا به این شخصیت اجازه داده شود راه خودش را به MCU باز کند و به او هویت خاص خودش را بدهیم. ماجراجویی های کاپیتان مارول الهام بخش اتفاقاتی می شود که تاکنون در MCU دیده ایم. دیدن چیزهایی در این فیلم که در دیگر فیلم های MCU شکوفا شده اند یکی از هیجان انگیزترین نکات Captain Marvel است.

شوخی های فیلم Captain Marvel خیلی شبیه شوخی های فیلم Doctor Strange است.

شوارتز: کارول در کامیک ها شخصیتی بامزه است. اما به شکلی که خیلی شبیه دکتر استرنج یا آیرون من نباشد، و شوخ طبعی اش مخصوص خودش باشد. این فیلم از این نظر شبیه Doctor Strange است که خطرات و تهدیدها مهم و جدی هستند، اما شخصیت ها در همین حین می توانند با هم شوخی کنند.

تمام قدرت های کاپیتان مارول در این فیلم به نمایش درمی آیند.

شوارتز: تا پایان این فیلم، تمام قدرت های ابرقهرمانی کارول را خواهیم دید که شامل پرواز، قدرت زیاد و انفجارهای فوتونی می شوند. چیزی که ما را خیلی به این شخصیت جذب کرد این بود که او در کامیک بوک ها به شدت شخصیت قدرتمندی است، و در MCU هم یکی از قدرتمندترین ابرقهرمانان است و تماشای همه ی این قدرت ها در کنار هم، یکی از جذاب ترین نکات این فیلم است.

این فیلم مخصوص کارول است، اما گاهی هم به فیلم دونفره ی کارول – نیک فیوری تبدیل می شود.

شوارتز: در این فیلم داستان اریجین (گذشته) نیک فیوری را هم می بینیم. اسم فیلم قطعا Captain Marvel است. اما در بخش هایی به فیلم دونفره ی کارول – نیک فیوری تبدیل می شود. ما می خواستیم داستان سرگذشت نیک فیوری را هم به مخاطبان نشان دهیم و این کار را هم کردیم. اما به شکلی که مکمل داستان کارول باشد. بخش مهمی از این داستان سرگذشت این است که فیوری همیشه احساس از کار افتاده بودن داشت. اما در این فیلم با نیک فیوری در دوره ی جالبی از زندگی اش روبرو هستیم. اواسط دهه نود، جنگ سرد تمام شده و جنگ با تروریسم هنوز شروع نشده است. این دوران آرامی برای دنیای جاسوسی است، و فیوری به این فکر می کند در چنین دورانی جایگاه او در دنیا کجاست، جایی که او احساس از کار افتاده بودن می کند. و اینجاست که بیگانگان فضایی وارد زمین می شوند!

فیوری باید متوجه شود آیا می تواند به کارول اعتماد کند یا نه.

ساموئل ال جکسون: کارول مثل ماست، اما موجوداتی را با خودش به زمین آورده که می توانند تغییر شکل بدهند. پس آیا او هم همان کسی که به نظر می آید هست؟ آیا او شخص قابل اعتمادی است؟ آیا او شخص خطرناکی است؟ همه ی این ها به ذهن نیک خطور می کنند. نیک پس از سپری کردن زمان در کنار کارول به این نتیجه می رسد که او آن چیزی که نشان می دهد یا حتی خودش فکر می کند نیست. پس این دو حین وقت گذراندن با یکدیگر با هم دوست می شوند. آن ها همچنین حس شوخ طبعی مشترکی دارند. نیک با متفاوت بودن کارول مشکلی ندارد و اتفاقا می خواهد به او کمک کند تا راز گذشته اش را بفهمد.

چرا نیک فیوری آن پیجری که در جنگ بی نهایت دیدیم را زودتر استفاده نکرد؟ آیا در این فیلم توضیح داده می شود چرا او در حملات قبلی بیگانگان از این پیجر استفاده نکرد؟

شوارتز: دلیل این کار ترکیبی از چند چیز است. به نظرم طی مسیر این فیلم می فهمیم چرا فیوری چنین تصمیمی گرفته است. او همیشه آدم مرموزی است و همیشه هم دلایل خودش را دارد، اما امیدواریم بتوانیم بخشی از آن دلایل را به مخاطب توضیح دهیم.

این چیزی است که از مامور کولسون با بازی کلارک گرگ انتظار داریم:

شوارتز: ما مامور کولسون را در اولین ملاقاتش با نیک فیوری می بینیم، جایی که او حتی نمی داند کری ها چه موجوداتی هستند.

در این فیلم Supreme Intelligence (هوش برتر) هم حضور دارد.

جود لا (Jude Law) درباره ی هدف شخصیتش گفت: او ارتباط خاصی با موجودی دارد که اگر درباره کری ها اطلاعاتی داشته باشید او را هم می شناسید، موجودی الهی به نام Supreme Intelligence که رهبر آن هاست. همه اعضای گروه استارفورس ارتباط خاصی با Supreme Intelligence دارند، و شخصیت من هم ارتباط ویژه ای با او دارد که رابطه ی پیچیده ای است و به نوعی آشکار می کند هدف شخصیت من چیست. شخصیت من یک متعصب مذهبی نیست، اما به دلیل ارتباطش با این موجود برتر، یک هدف والا دارد.

بن مندلسون نقش تالوس رهبر اسکرول ها را بازی می کند.

شوارتز: بن نقش تالوس رهبر اسکرول ها را بازی می کند. در طول مسیر فیلم او تغییر شکل می دهد، پس او را به شکل انسانی هم خواهیم دید. به نظرم تماشای قدرت های اسکرولی و مهارت های بازیگری بن خیلی جالب و دلپذیر است.

شخصیت جود لا اصلا از اسکرول ها خوشش نمی آید.

جود لا: کری ها و اسکرول ها مدام در حال نبرد هستند، پس هردوی این نژادها به شدت حواسشان جمع است و کاملا با احتیاط از یکدیگر زندگی می کنند. شخصیت من به شدت از اسکرول ها متنفر است. اسکرول ها برای کری ها نمادی از نفرت و حیله گری هستند. اسکرول ها این طور هستند – می توانند خود را به شکل افراد دیگر درآورند، می توانند به چیزهای دیگر تبدیل شوند، پس از آن چیزی که هستند طفره می روند. اما کری ها خلوص و صداقتی دارند که مثال زدنی است. پوسترهایی در سیاره ی کری وجود دارند که روی آن ها نوشته شده «دشمن خود را بشناس، شاید خودت دشمن باشی». یک دیالوگ عالی در یکی از سکانس ها وجود دارد که از یکی از جنگجویان پرسیده می شود آیا تاکنون توسط اسکرول ها شبیه سازی شده و او می گوید «بله» و بعد باید خودش را بکشد. پس این فیلم از نظر روان شناختی کمی ترسناک است.

آیا خط داستانی Secret Invasion (تهاجم مخفی) بخشی از فیلم است؟

در کامیک بوک ها، اسکرول ها به زمین حمله کرده و خود را جای قهرمان های مارول جا می زنند. وقتی در این باره سوال کردیم شوارتز اینطور جواب داد:

بله ما درباره ی Secret Invasion هم صحبت کردیم. نه اینکه با خودتان فکر کنید کدام یک از این ابرقهرمان ها در واقع اسکرول هستند؟ چون کارول تقریبا اولین ابرقهرمان روی زمین است. اما ما قطعا برای فیلم های بعدی چنین برنامه ای داریم.

آیا مثل کامیک بوک های این شخصیت شاهد اشارات سیاسی هم هستیم؟

شوارتز: اگر منظورتان قانون ضد ابرقهرمانی کرادیک در کامیک هاست، نه چنین چیزی در فیلم نداریم. اما اشاراتی داریم که کمی متفاوت با کامیک بوک ها هستند. در واقع جنگ بین کری و اسکرول بیشتر یک پس زمینه برای فیلم است تا اینکه مثل فیلم Civil War (جنگ داخلی) جزو بخش اصلی داستان باشد.

هایدرا (Hydra) در کمین است.  

وقتی درباره ی حضور هایدرا پرسیدم شوارتز اینطور جواب داد:

هنگام تماشای این فیلم انتظار زیادی از حضور هایدرا نداشته باشید، چون اسکرول ها خودشان به اندازه کافی خطرناک هستند. اما اگر تاریخ مارول را به یاد داشته باشید، می دانید که آن ها هم جایی در کمین هستند.

رونان با بازی لی پیس (Lee Pace) چه نقشی در داستان دارد؟

شوارتز: همانطور که در این فیلم با نسخه ای ابتدایی از نیک فیوری روبرو هستیم، نسخه ای اولیه از رونان را هم خواهیم دید که هنوز به آن شخصیت متعصب که در Guardians of the Galaxy دیده بودیم تبدیل نشده است. پس او جایگاه ویژه ای در جامعه ی کری در سیاره ی هالا دارد، و نقش مهمی در ارتش کری دارد که به طرز جالبی با گروه استارفورس برخورد می کند.

با ماریا رمبو دوست صمیمی کارول آشنا شوید.

لاشانا لینچ (Lashana Lynch) درباره شخصیتش گفته است:

او یک خلبان جنگنده است، که خیلی قوی و شجاع است و خیلی خوب خودش را کنترل می کند. او و کارول شوخی های جالبی با هم می کنند. مثلا این طور که عاشق کسی هستید و به شوخی به او می گویید که از او متنفر هستید؟! آن ها با یکدیگر چنین شوخی هایی دارند. شوخی های بی ادبانه، اما عاشقانه، مثل عشق دو خواهر به یکدیگر. به همین دلیل، ناپدید شدن کارول برای ماریا خیلی دردناک بوده است. وقتی کارول ناپدید می شود، ماریا به شدت ناراحت می شود و ناگهان او برمی گردد. حالا ماریا باید آن غم و اندوه را فراموش کرده و دوستی مجددی را با کارول ادامه دهد که کمی عجیب است اما در نهایت خیلی زیباست.

آیا مونیکا رمبو آینده ای در MCU دارد؟

مونیکا دختر ماریا و به نوعی خواهرزاده ی کارول است. در کامیک ها، مونیکا در نهایت به کاپیتان مارول تبدیل می شود و به انتقام جویان ملحق می شود، پس سوال مهمی که پیش می آید این است که آیا Captain Marvel باعث می شود مونیکا رمبو را در آینده ی MCU ببینیم؟ شوارتز در این باره گفته است:

امیدوارم مونیکا هم داستان مخصوص خودش را داشته باشد. این فیلم هم امکان این قضیه را رد نمی کند. به نظرم نکته ی جالب درباره ی فیلم این است که داستان رفاقتی زنانه و بین نسلی را روایت می کند.

نام گربه ی کارول گوس است.

شوارتز: بله نام او گوس است و اشاره ای به فیلم Top Gun (تاپ گان) است، اما در کامیک ها اسم او چووی بود. چهار گربه در فیلم نقش گوس را بازی می کنند – رجی، آرچی، ریتزو و گانزو – و هر کدام از آن ها تخصص خاصی دارد. یکی از آن ها را می توان بغل کرد، یکی از آن ها به خاطر صورتش استفاده می شود، یکی دیگر گربه ی لوس است و یکی دیگر گربه ی عوضی است. این گربه کارهایی می کند که از او انتظار نداریم، و حضور او برایمان خیلی جالب و شوکه کننده بود.

کلی سو دی کانیک (Kelly Sue DeConnick) نویسنده ی کامیک بوکی حضوری افتخاری در فیلم دارد.

او همچنین به عنوان مشاور در فیلم حضور داشته است.

هنگام فیلمبرداری از نام Open World (جهان باز) به جای Captain Marvel استفاده شده است.

شوارتز: همیشه در ابتدای تولید فیلم باید یک نام جعلی برای آن انتخاب کنیم، و وقتی در ابتدای مسیر تولید این فیلم بودیم، تجربه ی ما مثل یک بازی ویدیویی جهان باز بود. مثل فیلمی که ممکن بود هر سرنوشتی داشته باشد.

چرا در این مقاله هیچ اشاره ای به شخصیت آنت بنینگ (Annette Bening) نشد؟

وقتی درباره ی شخصیت او سوال کردم شوارتز جواب داد: نه این سوال را پاسخ نمی دهم.

با این وجود ما حدس می زنیم او نقش Supreme Intelligence را بازی کند.

سرنوشت اتفاقات مهمی که می دانیم در دهه نود در MCU رخ داده اند چه می شود؟

برای مثال، Ulysses Klaw (با بازی اندی سرکیس (Andy Serkis)) وایبرانیوم را دزدید و همچنین مرگ هاوارد استارک در آن زمان رخ داد. وقتی درباره ی این اتفاقات مهم سوال شد، شوارتز گفت:

این ها همه در حال رخ دادن هستند، اما در پس زمینه. چیزی که درباره ی دهه نود آن را دوست داشتیم این بود که به ما اجازه می داد به کارول داستان مخصوص خودش را اختصاص بدهیم. ارتباطات زیادی با اتفاقات دیگری که در MCU رخ داده اند وجود دارد، اما به نظرم چیزی که مهم است این است که به کارول فضای لازم برای خودنمایی بدهیم.

فیلم Captain Marvel در تاریخ ۸ مارس ۲۰۱۹ (۱۷ اسفند ۹۷) در سینماها اکران خواهد شد.

Captain Marvel

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن