اخبار حاشیه ایاخبار روز فیلمها

پیام سوگلی (The Favourite) به آکادمی اسکار، مرا دریاب!

بررسی فیلم The Favourite

یک کمدی درام تاریخی از یورگوس لانتیموس که همه را انگشت به دهان کرده است. فیلم جدید لانتیموس خوراک جشنواره ها و فصل جوایز است. آثار لانتیموس سرشار از جادوی فلسفه و نکات ریز است که شاید هر بیننده ای را جذب خود نکند. وجود یک حس سورئال و طنزی خاص مختص سبک این فیلمساز است. لانتیموس کوبریکین ترین درام ساز عصر حاضر است، و فیلم جدید او سوگلی بدون شک یکی از قوی ترین فیلم های سال ۲۰۱۸ و از معتبرترین شانس های کسب اسکار است. سوگلی یک درام کم هزینه و جذاب است که بیننده آن را درک خواهد کرد. اما بیایید تا دقیق تر فیلم را مورد بررسی قرار دهیم.

اولین فیلم لانتیموس بدون فیلمنامه ای از خودش

شایان ذکر است که این اولین فیلم از چهار ساخته لانتیموس است که توسط او نوشته نشده است و این کاملا در طول فیلم احساس می شود. اما ساختن فیلمنامه دیگران توسط لانتیموس این موقعیت را برای بیننده فراهم کرده است که شاهد یک اثر روان و ساده تر از این کارگردان باشند. اما این دلیل نگران کننده ای برای طرفداران این فیلمساز نیست، چرا که حضور لانتیموس در پشت دوربین فیلم به وضوح روشن است و جذابیت آثار قبلی او را نیز با خود دارد. فیلم جدید این کارگردان قطعا نسبت به آثار قبلی او سبک تر و قابل هضم تر است، هرچند فضای تلخ و شیرین و ترسناک فیلم های پیشن او را نیز در خودش دارد. سوگلی در کمال شایستگی نسبت آثار قبلی لانتیموس محتاطانه تر است.

عملکرد عالی Olivia Colman در نقش ملکه

آکادمی بدون شک باید الیویا کلمن را برای ایفای نقش ملکه مورد ستایش قرار دهد و از الان باید منتظر رقابت او و لیدی گاگا باشیم. فیلمنامه فیلم یک بستر عالی برای خود نمایی کلمن آماده کرده است، و این فراتر از فریاد زدن و گریه کردنی است که در تریلر ها شاهدش بودیم. پرداخت شخصیت ملکه نشان از عدم وجود سلامتی روانی او می دهد و همچنین غم و اندوه نهفته در درونش را به شکلی ملموس نمایان می کند. کلمن موفق به ایجاد یک وجه وحشتناک و خنده دار در شخصیتش می شود که گرفتن اسکار توسط او را تضمین شده بدانیم.

favourite

کارگردانی یورگوس لانتیموس به همه چیز نظم می بخشد

لانتیموس آموخته های قبلی خود را در این فیلم به صورت یک جا به کار گرفته است. رویکرد جداگانه و تقریبا بیگانه لانتیموس به تعاملات انسان همچنان جذاب و یادآور استنلی کوبریک است، هرچند این روش و سردی برای هر نوع فیلمی مناسب نیست، اما در این اثر به شکلی عالی صورت گرفته است. لانتیموس از صحنه های عجیب و غریب به صحنه های عمیق و تیزهوشانه کات می زند و به دیالوگ های بازیگرانش شور می دهد و همه این ها ثابت می کند که او یک استاد حیله گر و ماهر در این صنعت است.

عملکرد شگفت انگیز Rachel Weisz و Emaa Stone

حمایت جذاب راچل وایز باعث بهتر شدن عملکرد کلمن می شود. وایز نقشی چرچیلی را برعهده دارد که با گفت و گو های تند و تیز و جنجالی باعث هیجان دو چندان فیلم می شود. استون نیز با ایفای نقشی ماندگار و قانع کننده یک زن منفعت طلب را به نمایش می گذارد. به طور طبیعی، هر دوی این شخصیت ها اسرار و آرزو هایی را که ابتدای فیلم ظاهر می کنند در طول فیلم پنهان کرده و سبکی دیگر را استفاده می نمایند. در مجموع تیم بازیگری سوگلی از سطحی به شدت بالا برخوردار هستند که در مراسم اسکار حرف های فراوانی برای گفتن دارند.

فیلمبرداری زرق و برق دار رابی رایان

کار رایان در این فیلم شگفت انگیز است. قاب بندی های عریض و زیبای روبی رایان در سوگلی از ظریف ترین تصاویر چند سال اخیر در سینما است. عملا هر فریم از فیلم به اندازه ای کارت پستالی و دقیق است که می تواند روی یک دیوار به عنوان تابلو آویزان شود. اگرچه آلفونسو کوارون احتمالا بهترین فیلمبردار آکادمی اسکار برای کار بر روی رم خواهد شد، اما به نظر من رایان استحقاق دیده شدن را در این مراسم دارد.

طراحی لباس های شگفت انگیز و عالی

سوگلی به تنهایی آماده دریافت طراحی بهترین لباس اسکار است. سوگلی با مجموعه ای باور نکردنی از لباس های شگفت انگیز و عمدا مضحک به درستی قدم های محکمی را برداشته است. همچنین باید طراحی صحنه خیره کننده فیلم را ستود که به شکلی چشمگیر به کمک فضای فیلم آمده و آن را واقعی تر کرده است. همه این امکانات در خدمت فیلمساز آمده تا او یک اثر کامل را خلق کند. در پایان باید از موسیقی متن کلاسیک فیلم نیز گفت که باز هم آدم را به یاد آثار شاخص کوبریک می اندازد.

شما چه چیزی را در سوگلی دوست داشتید که ما بیان نکردیم؟ آن را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن