امروز:چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶
 

پاسخ جالب Edward Snowden به Patrick Harris مجری اسکار 2015 و به خیانت متهم کردن وی

 


به گزارش آریافیلم به نقل از کافه سینما ادوارد اسنودن افشاگر اسناد سازمان امنیت ملی آمریکا که به روسیه پناهنده شده است، در پاسخ به شوخی مجری مراسم اسکار که او را به «خیانت» متهم کرده بود، گفت که از این شوخی بدش نیامده است.

به‌ گزارش خبرنگار فرهنگی آنا، افشاگر اسناد سازمان امنیت ملی آمریکا پس از آنکه نیل پاتریک هریس مجری مراسم اسکار ضمن یکی از شوخی‌هایش در بازی با کلمات او را خائن نامید، شوخی او را «خنده‌دار» قلمداد کرد.

در جریان مراسم هشتاد و هفتمین دوره اهدای جوایز اسکار که دوشنبه صبح به وقت تهران در هالیوود لس‌آنجلس برگزار شد، نیل پاتریک هریس بازیگر که امسال برای اولین بار سمت مجری اصلی مراسم اسکار را بر عهده داشت، در اشاره به فیلم «شهروندچهار» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند بلند گفت: «چند خیانت باعث شده ادوارد اسنودن اینجا در میان ما نباشد.» وی در بازی با کلمات reason و treason از «خیانت» به جای «علت» استفاده کرد. فیلم «شهروندچهار» به ماجرای افشای اسناد ملی سازمان امنیت ملی آمریکا توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق این سازمان می‌پردازد که اکنون به روسیه پناهنده شده است.

به گزارش هالیوود ریپورتر، با آنکه گلن گرینوالد، روزنامه نگار (و همچنین حقوق‌دان) آمریکایی که در گاردین قلم می‌زند، این شوخی را «احمقانه و غیرمسئولانه» دانسته، ادوارد اسنودن شخصاً اعلام کرده که از این شوخی خوشش آمده است. اسنودن روزدوشنبه در شبکه اجتماعی Reddit نوشته است: «صادقانه بگویم، من به ن.پ. اچ. (نیل پاتریک هریس) خندیدم. فکر نمی‌کنم این یک بیانیه سیاسی بود، اما حتی اگر می‌بود، باز هم بد نبود. نظر من این است که اگر شما حاضر نباشید برای خاطر کشورتان بپذیرید که چند انگ به شما بزنند، به اندازه کافی برای آن اهمیت قائل نشده‌اید.» وی سپس جمله‌ای را از پاتریک هِنری حقوق‌دان و سیاستمدار آمریکایی قرن هجدهم نقل کرد که گفته است: «اگر این خیانت است، پس بیا از آن به بهترین وجه استفاده کنیم.»

Edward Snowden Gives First Interview In Russia

ادوارد اسنودن که متولد کارولینای شمالی است و اکنون 31 سال دارد، پس از افشای اسنادی از سازمان امنیت ملی آمریکا در سال 2013 به «سرقت دارایی‌های دولتی، به اشتراک گذاشتن بدون مجوز اطلاعات دفاعی ملی، و به اشتراک گذاشتن ارادی اطلاعات طبقه‌بندی شده با یک فرد فاقد صلاحیت» متهم شده است و در حالیکه بسیاری از نهادهای بین‌المللی از این اقدام او حمایت کرده‌اند، از طریق هنگ‌کنگ به روسیه گریخته و فعلاً در آن کشور پناهنده شده است.

از سوی دیگر فارس نوشت: «اسنودن» پس از اعلام اسامی برندگان این دروه از جوایز اسکار در بیانیه‌ای که توسط اتحادیه شهروندان آزادیخواه آمریکا منتشر شد گفت: زمانی‌که «لورا پویتریس» با من ملاقات کرد و از من خواست تا از این دیدار فیلمبرداری کند، بی‌نهایت بی‌میل بودم ولی اکنون بسیار خوشحالم که به او اجازه دادم که مرا به این امر تشویق کند.

وی در ادامه متذکر شد: نتیجه (مستند ساخته شده) یک فیلم برجسته و شجاعانه است که شایسته تقدیر و جایزه‌ای است که به آن اعطاء شده است. امیدوارم که این جایزه بتواند مردم بیشتری را تشویق به دیدن این فیلم کند و این فیلم نیز بتواند به نوبه خود برای آنها الهام بخش این پیام باشد که شهروندان عادی هم اگر با هم متحد شوند می‌توانند دنیا را تغییر دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *