اینجا هستید :
خانه اخبار فیلم و سریال اخبار فیلم نقد فیلم نگاهی به فیلم Mother – نقد کاربران سایت

نگاهی به فیلم Mother – نقد کاربران سایت

نقد و بررسی فیلم Mother اثر دارِن آرونوفسکی
#امروز_چی_دیدم
⁣#نقدهای_سوپرگروه_آریافیلم ارسالی از⁣⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁠⁣⁣⁣@Emad_Abd


⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ ⁣قصه ای راز آلود از رابطه میان محبت، نفرت، عزت و فداکاری؛ هنگامی که مهمانی ناخوانده به زندگی آرام یک زوج جوان وارد می شود و رفتار این زوج به نسبت ورود آنها تغییر میکند تا اینکه…

⁣| IMDb: 7.1
Ⓜ| ‍Metacritic: 74
| Rotten Tomatoes: 68%

⁣⚠ نقد زیر حاوی اسپویل داستان میباشد و به نمادگرایی فیلم !Mother فارغ از بحث سینمایی آن میپردازد و تماما برداشت شخصی می باشد.

▫⁣سوالی که پیش میاد و از دیرباز یکی از اساسی ترین سوال های بشر هم بوده و جواب های گوناگونی به اون داده شده اینه:
منشاء آفرینش و چگونگی خلق هستی!

آرونوفسکی (Darren Aronofsky) از اون دسته کارگردان های نماد گرا و صاحب سبک هالیوود است که با جسارت خاص و نوعی حس زیباشناسی آمیخته با فلسفه به کندو کاو تاریخ ادیان و کتب مذهبی و اعتقادات بشری میپردازد.جدیدترین فیلم این کارگردان دقیقا روی نقاط بسیار حساسی دست میزاره که خیلی از ادیان رو قلقلک میده یا با لحنی کوبنده تا ورطه نابودی میکشوندشون.

در این فیلم خاویر باردم (Javier Bardem) را در نقش خدا میبینیم و جنیفر لاورنس (Jennifer Lawrence) را در نقش مریم مقدس که در خانه ای که نمادی از زمین میباشد که در حال نابودی بوده است با ورود جنیفر لاورنس به آن زندگی در آن جریان پیدا کرده است. در این خانه اتاق کار خاویر باردم همانند بهشت برین است که هرکس اجازه ورود به آن را ندارد و دلیل اینکه طبقه بالا قرار دارد هم این است به اعتقاد اکثر ادیان بهشت را در آسمان متصور میشوند که راهی از زمین برای رسیدن به آن وجود دارد که در فیلم خانه(زمین) از طریق پله به سمت اتاق خاویر باردم(بهشت) دسترسی دارد.

Mother
⁣همچنین باردم به دلیل کارش در تلاش برای نوشتن کتابی جدید است و در نوشتن آن ناتوان است تا زمانی که اد هریس (Ed Harris) ( در نقش آدم) به عنوان مهمانی وارد داستان میشود و خدا با آدم به گرمی برخورد میکند. و در همین زمان جنیفر لاورنس به زیرزمین خانه میرود که برای اد هریس (نماد آدم) پتو بیاورد که میبینیم دیوار به لرزش درمی آید و درون اجاق درون زیرزمین آتش روشن میشود که نماد این است با ورود آدم به زمین شعله های جهنم روشن شده است.

⁣طبق اعتقاد برخی از مسیحیان خداوند حوا را از پهلوی آدم آفریده است که دقیقا شب قبل از ورود زن اد هریس با بازی میشل فایفر(نماد حوا) ما اد هریس را میبینیم که حال اصلا خوبی ندارد و در دستشویی سمت راست بدنش شکافته شده است و وقتی این صحنه را جنیفر لاورنس میبیند خاویر باردم سریعا دستش را بر روی زخم میگذارد و از او میخواد که از آنجا خارج شود و صبح آن روز میشل فایفر(نماد حوا) از راه میرسد و ما اد هریس(نماد آدم) را میبینیم که بسیار سرحال است!

در فیلم میشل فایفر چندین بار قصد رفتن که اتاق خاویر باردم(بهشت) را دارد که جنیفر لاورنس (نماد مریم مقدس) مانع آن میشود تا زمانی میشل فایفر به همراه اد هریس( آدم و حوا) به بهشت وارد میشنود بدون اجازه و سنگی که نماد میوه ی ممنوعه(در قرآن این میوه سیب است) است رو میشکنند و خداوند آنها را از بهشت(اتاق خاویر باردم) بیرون میکنه و به طبقه ی پایین که نماد زمین است تبعید میکنه آدم و حوا ابراز پشیمانی میکنند ولی فایده ای ندارد و خداوند درب بهشت را بر روی تمام افراد میبندد که در اینجا خاویر باردم درب اتاقش رو تخته میکند.

Mother

همچنین در صحنه ای بعد جنیفر لاورنس (نماد مریم مقدس) آدم و حوا را در حال سکس میبیند و در همین زمان کف خانه شروع به تغییر شکل دادن می باشد که نشان این است زمین با گناهان انسان ها در ورطه ی نابودی و گناه قرار گرفته است.
در ادامه فرزندان آدم و حوا وارد خانه میشوند که نماد هابیل و قابیل هستن و طی مشاجره ای قابیل برادر خود را میکشد و آدم و حوا به کمک خداوند سعی در بهبود هابیل دارند که موفق نمیشوند در همین زمان جنیفر لاورنس(مریم مقدس ) شروع به پاک کردن خون هابیل میکند که لکه ای از این خون اصلا پاک نمیشود و نماد پایمال نشدن خون بی گناه است و مریم مقدس به اون لکه ی خون دست میزند و زمین فرو میریزد و در زیرزمین(نماد جهنم) میبینم که این خون از بالا به شکل دری سرازیر میشود و جنیفر لاورنس با ضربه ای این در را که روی دیوار تشکیل شده است را فرو میریزد و در پشت آن تانکری از مواد مشتعل قرار دارد که نماد هیزم جهنم است.
سپس قابیل عکس خاویر باردم(خداوند ) را پاره میکند و اورا شبیه شیطان نمایش میدهد در واقع برداشتی که من داشتم از این صحنه اینه که خدایی وجود ندارد در واقع شیطان همان خداست (خاویر باردم=خدا=شیطان)

در ادامه آدم و حوا به همراه خداوند در حال سوگواری برای هابیل هستند که خداوند به مریم مقدس میگوید که آشنایان آدم و هوا قرار است برای مراسم سوگواری به زمین ( نماد خانه) بیایند و افرادی که به خانه می آیند نماد فرشتگان هستند که در این مراسم سوگواری شرکت می کنند، در حین مراسم فرشتگان در حال تغییراتی در منزل که نماد زمین است، هستند که خرابکاری به بار می آورند و مریم مقدس آنها را از زمین بیرون میکند.
شب این ماجرا طی رابطه ای بین خداوند و مریم مقدس،جنیفر لاورنس باردار میشود! و در همین زمان هنگامی که این ماجرا را با خدا در میان میگذارد چشمه ی خشکیده نویسندگی خاویر باردم شکوفا میشود و او انجیل را مینویسد( کتاب جدید نویسنده نماد انجیل)که نمایشی از چگونگی پیدایش بشر است.
در ادامه پس از انتشار کتاب سیل طرفداران خاویر باردم به سوی خانه هجوم می آورند و خانه را غارت میکنند ( که نشانه ی این است که بعد از آفرینش آدم و حوا و پیدایش انجیل انسان های زیادی به نام دین و به اسم دوستدار خداوند به زمین ومنابع آن هجوم می آورند و زمین را به نابودی کامل می کشانند ) در این میان مریم مقدس به خداوند هشدارهای فراوان می دهد ولی خداوند دچار نوعی خودپسندی شده از این همه هجوم طرفدار و جلب توجه در نتیجه از زمین غافل می شود و انسان ها زمین را نابود می کنند.

Mother

در ادامه داستان از دقیقه ۹۰ فیلم تا انتها تمام صحنه ها با سرعت تمام عبور میکنند و ما جنیفر لاورنسی را میبینم که در خانه با اتفاق های مختلفی روبرو میشود که درمورد تعدادی از آنها توضیحاتی مختصر در زیر داده میشود:
جنیفر لاورنس را میبینیم که در حال پایین آمدن از پله ها می باشد شخصی از طرفداران خاویر باردم ( نماد خدا )که رتبه ی بالاتری از دیگران دارد(نماد پاک یا نماینده ی خدا بر روی زمین) در حال مراسم عشای ربانی است البته با کمی تغییرات!

در صحنه ای میبینیم که در میان این همه هیاهو ناشر خاویر باردم که نماد رسانه های جمعی می باشد از میان اتاقی که در آن تمام لذت های زودگذر دنیا درحال انجام است بیرون می آید و حال جنیفر لاورنس را میپرسد که نشانگر این است که رسانه ها از خدا و دین غافل شده و فقط گاهی به آن میپردازند و بیشتر لذت های دنیوی را پوشش میدهند.

در ادامه ما بحران افزایش جمعیت بر روی زمین را میبینیم که باعث نابودی تمام منابع زمین و خرابی آن میشوند، برده داری نوین رو میبینیم و استفاده ی ابزاری از زن و برده ی جنسی قرار دادن این قشر از جامعه یا شورش ها بر علیه نظام های متفاوت در بازه های مختلف تاریخ را نمایش می دهد که در اینجا با توجه با نوع پوشش بعضی از معترضین به جنگ اسرائیل و فلسطین اشاره دارد یا صحنه ای که ناشر خاویر باردم که نماد رسانه های جمعی است به مانند داعش به سر افرادی که روی زمین دراز کشیدن و پارچه ای بر سردارند شلیک میکند و نشانگر این است که زادگاه این گروهک کجاست و از کدام منابع تغذیه می شود.

در ادامه زمان زایمان جنیفر لاورنس(نماد مریم مقدس) میشود که خاویر باردم(نماد خداست) او را به اتاق خود(نماد بهشت) میبرد در اتاق سکوتی حکمفرماست بارها جنیفر لاورنس از خاویر باردم میپرسد چرا صدای مردم اینجا نمی آید! مردم بر روی زمین هستند ولی مریم مقدس در بهشت عیسی مسیح را به دنیا می آورد به دور از هیاهوی زمین.( این صحنه دیالوگ های بین ۲ بازیگر اصلی گویای تمام ماجراست که خداوند بنده های خود را میبخشد و از آنها روی برنمی گرداند زیرا خداوند عاشق این است که مورد ستایش قرار گیرد و احساس بزرگی و غرور نماید!! )

Mother

در ادامه خداوند عیسی مسیح را به انسان های روی زمین نشان می دهد و انسان ها عیسی را نابود میکنند و به مریم مقدس(جنیفر لاورنس) تهمت میزنند که هرزه و ناپاک است! (طبق بعضی از کتب تاریخی وقتی مریم مقدس بدون اینکه ازدواج کرده باشد عیسی مسیح را به دنیا می آورد با القابی نظیر فاحشه یا هرزه از سوی مردم مواجه میشود)
در ادامه خاویر باردم(نماد خدا) به داد جنیفر لاورنس(نماد مریم مقدس)می رسد و اورا از زیر مشت و لگد انسان ها نجات می دهد و از خداوند درخواست میکند که انسان های روی زمین را نابود کند زیرا فرزندش را کشته اند ولی خداوند از مریم مقدس میخواد که انسان ها را ببخشد و به آنها فرصت بدهد!

در نهایت جنیفر لاورنس به زیرزمین خانه جایی که نماد جهنم است و با ورود انسان به زمین شعله های آن روشن شده بود، میرود و دیالوگی معنادار در جواب ابراز علاقه ی خداوند(خاویر باردم)بیان میکند: تو هیچوقت عاشقم نبودی فقط عاشق این بودی که عاشقت بودم( که غرور و خودستایی خداوند را تکرار میکند) و زمین( خانه) را نابود میکند و خداوند دوباره از عشق جنیفر لاورنس (قلبی که به مرور طی اتفاق های گوناگون در تاریخ هستی به تیرگی رسیده بود) زندگی را دوباره به زمین بازمیگرداند و این داستان همچنان تکرار میشود و انسان ها را همانند اسباب بازی هایی نمایش میدهد که بازیچه ی دست خداوند هستند و بارها و بارها فقط برای سرگرمی خداوند آفریده میشوند و خداوندی که محتاج ستایش است!

و دوباره آغاز هستی….

⁣⚫ شما هم دیدگاه خودتون رو نسبت به فیلم و سریالهایی که میبینید برای ما ارسال کنید
عضویت در سوپرگروه  

خبرهای مرتبط با این خبر...

فیلم HUNGER GAMES ،پسا آخرالزمان PANEM ؛تجلی عشق حقیقی کتنیس اوردین... ایفن۲۴: سعی شده است که متن به دور از اسپول هایه بسیار زیاد و لطمه زننده به داستان فیلم باشد شاید خیلی از شما ها یا تقریبا همه شما برایه خودتون تعری...
اما واتسون به Queen of the Tearling میپیوندد   Emma Watson با نقش آفرینی در سری فیلمهای هری پاتر مشهور شد و سپس در فیلمهایی همچون My Week with Marilyn , The Perks of Being a Wallflower , ...
جوایز مراسم People choice awards 2013 (سینمایی) در تاریخ ۹ ژانویه مراسم People choice Awards 2013 برگذار شد ، این مراسم از شبکه ی CBS بطور زنده نیز پخش شد . در این مراسم که توسط مردم به نامزد ها رای...
احتمال همکاری دوباره Jennifer Lawrence با کارگردان Hunger Games در اسپین آف Ocean’s Eleven... در دورانی که بازیگران به سختی فیلمنامه انتخاب میکنند و در فیلمهای مختلف حضور پیدا میکنند ، Jennifer Lawrence از اوناییه که خیلی راحت تر کنار میادو در ...
DiCaprio و De Niro در پروژه ی جدید David O. Russell   در ابتدا بنظر می اومد کارگردان و نویسنده ی فیلم Silver Linings Playbook بنام David O. Russell مشغول ساخت پروژه ی بعدی اش بنام American Hustl...
کامیک کان ۲۰۱۷ : اولین تریلر فصل دوم سریال Westworld منتشر شد... HBO اولین تریلر فصل دوم سریال Westworld را در حالی منتشر کرد که فیلمبرداری فصل دوم اون تازه شروع شده و زودتر از ۲۰۱۸ پخش نخواهد شد... به گزارش آریا...

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

  1. Nima

    نقد خیلی خوبی بود!!!!

ارسال دیدگاه