نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم The Hummingbird Project: با حضور Jesse Eisenberg و Alexander Skarsgard

در فیلم The Hummingbird Project ساخته کیم نگوین (Kim Nguyen) دو پسرعمو اهل نیویورک می خواهند کابل فیبر نوری هزار مایلی بنا کنند که از کانزاس تا نیوجرسی ادامه می یابد. نگوین کارگردان کانادایی پس از نامزدی اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی زبان برای فیلم جادوگر جنگ (War Witch)، فقط فیلم های انگلیسی زبان ساخت؛ نویسندگی و کارگردانی فیلم Two Lovers and a Bear و Eye on Juliet، که هردوی آن ها از نظر داستانی ساده و شلخته به نظر می رسند. حالا با وجود اینکه هنوز هم آن شلختگی به صورت کامل از بین نرفته، نگوین از نظر جاه طلبی کاملا سطح خود را بالا برده، و با استفاده از جسی آیزنبرگ (Jesse Eisenberg) و الکساندر اسکارشگرد (Alexander Skarsgard) در نقش دو پسرعمو و روایت داستانی که هم خاص است و هم بسیار به دوران کنونی که در آن زندگی می کنیم نزدیک است، گام بلندی در دوران حرفه ای خودش برداشته است. آن هم با این وجود که این فیلم که مخلوطی از ژانرهاست کمی برای موفقیت عجیب به نظر می رسد.

Anton Zaleski (با بازی اسکارشگرد) و پسرعموی جوانترش Vincent Zaleski (با بازی آیزنبرگ) از خانواده ای روسی در نیویورک متولد شده اند. آن ها تیم خوبی ساخته اند، Anton نابغه درس خوان و از نظر اجتماعی خجالتی و Vincent یک باهوش اقتصادی است که می تواند هرچیزی را به هرکسی بفروشد و قبل از هرکسی موقعیت های پیش آمده را می بیند. برای همین Vincent تصمیم می گیرد باید هردو از شغل خود که برای Eva Torres (با بازی سلما هایک (Salma Hayek))، رییس مغرور یک شرکت تجاری قدرتمند انجام می دهند که در هر ثانیه سودهای کلانی عایدش می شود استعفا بدهند.

نقشه Vincent برای پیدا کردن سرمایه گذاران برای کابل فیبر نوری که قرار است در یک خط مستقیم – از بین هزاران زمین مثل پارک های ملی، دریاچه ها و تپه ها بگذرد – از کانزاس تا نیوجرسی ادامه پیدا کند، که به معنای سرعت بیشتری در ارسال اطلاعات می شود. این یعنی آن ها باید پس از خریدن بخشی از آن زمین به صورت افقی زمین را سوراخ کنند، آن هم به قطر کمتر از یک متر و به طول چند هزار مایل، یک کابوس محاسبه ای که نیازمند مقادیر زیادی از هماهنگی و ابزار و پول است، پس چرا این همه تلاش و هزینه، آن هم وقتی می توان در هر ثانیه میلیون ها دلار پول به دست آورد؟ در حالی که Vincent با صاحبان زمین ها، پیمانکارها و حفارها گفتگو می کند، Anton در یک اتاق تاریک هتل مخفی شده، و می خواهد به این فکر کند که چطور می توانند با همین ابزار به سرعتی بیشتر در کارشان دست پیدا کنند.
اگر همه این ها به نظرتان مسائل فنی هستند نگران نباشید چون فیلمنامه نگوین مطمئن می شود که  بینندگان در هر لحظه بدانند چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و بیننده در اصطلاحات فنی غرق نشود. تنها چیزی که در ابتدا مشخص نمی شود این است که سرمایه آن ها از کجا سرچشمه می گیرد، که بالاخره در بخش دوم فیلم سرمایه گذاران را هم می بینیم.

لذت بخش ترین بخش The Hummingbird Project رقابت سنگین شرکت کوچک و تازه تاسیس Anton و Vincent با شرکت بزرگی به رهبری رییس سابق آن هاست. هردوی آن ها می خواهند با روش های مختلفی سعی کنند چند میلی ثانیه سرعت بیشتر در ارسال داده را به دست بیاورند، و موسیقی متن امروزی و جذاب ساخته Yves Gourmeur به شدت به درک این رقابت نفس گیر بین آن ها کمک می کند. چون Eva به نوعی یک تاجر وال استریتی نمایش داده می شود که همیشه فقط روی تجارتش متمرکز است، بیننده خیلی راحت طرف Zaleskiها را می گیرد، که در این شرایط در بین اقشار ضعیف جامعه قرار می گیرند. Eva از نظر سبک زندگی، با آن عینک های قاب طلایی، موهای نقره ای جذاب و لباس های مخصوص تاجران، قطعا توجه تماشاگران را به خودش جلب می کند.

اما The Hummingbird Project که در دوران ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ روایت می شود، قصدش فقط سرگرمی نیست، بلکه می خواهد داستانی درباره شخصیت ها را روایت کند. در این زمینه هم نگوین تا حدودی موفق می شود. تند حرف زدن شاخصه اصلی آیزنبرگ است، اما Vincent با بازی او فقط باهوش نیست بلکه به شدت نسبت به پسرعمویش وفادار است – اگر Vincent نبود Anton هم نمی توانست خودش را در یک اتاق حبس کرده و محاسباتش را انجام دهد – و همچنین مشکلاتی در سلامتی‌اش دارد. مشکل فیزیکی او باعث می شود او قابل درک تر به نظر بیاید، آن هم وقتی مجبور می شود تصمیم هایی بگیرد که آن ها را دوست ندارد. در یک سکانس آرام او پس از یک روز پراسترش در حال ماساژ شدن توسط یک ماساژور است و اشک از چشمانش جاری می شود؛ او به این فکر می کند که جایگاهش در زندگی کجاست، برای خروج از این شرایط به چه چیزی نیاز دارد و این کار چه هزینه ای برای او دارد. این احساسی ترین لحظه ای است که این بازیگر در طول دوران حرفه ای خودش بازی کرده است.

در حالی که عادت کردن به چهره میانسال اسکارشگرد کمی زمان می برد،‌ این بازیگر خیلی متقاعد کننده شخصیتی نابغه و آرام را به تصویر می کشد، که همیشه خم شده و به نظر در بدنی قرار دارد که برای او بزرگ است. تمام چیزی که Anton می خواهد این است که در دنیای اعداد و ارقام غرق شود، جایی که می تواند برای مسائل پیچیده راه حل هایی پیدا کند، اما دنیای واقعی مدام در این کار او وقفه می اندازد، که او را عصبانی می کند (دست و پا چلفتی بودنش مانند ترسش از پرواز سوژه خوبی برای شوخی کردن با اوست). Anton با وجود اینکه خانواده خودش را دارد، اما خیلی اجتماعی نیست، و تنها رویایش یک خانه تک و تنها روی یک تپه است که اطرافش مرغ های مگس خوار پرسه می زنند.

The Hummingbird Project با زمان تقریبا ۲ ساعتی از نظر کلی صاف و روان به نظر نمی آید چون نگوین فیلمنامه نویس و تدوینگرها Arthur Tarnowski و Nicolas Chaudeurge نمی توانند تعادلی بین المان های ژانر سرعتی و سرراست برقرار کنند و هرچه پیش زمینه های شخصیت ها نمایان می شود، ریتم فیلم هم کمی به هم می خورد. اما The Hummingbird Project می خواهد ریتم دیوانه وار دنیای امروزی را در ذهن ما تداعی کند و این حقیقت که به منظور پول درآوردن حتی کوه ها جابجا می شوند، حتی اگر سود این کارها به خود جامعه برنگردد و عده‌ی محدودی از این کار سود ببرند. این جنبه در یک داستان فرعی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد جایی که یک مزرعه دار آمیش (با بازی Johan Heldenbergh) مایل نیست زمینش را بفروشد یا اجاره دهد. با اینکه این زیرداستان زیرشاخه های این موضوع را نمایان می کند، اما نتیجه نهایی این خط داستانی برای رساندن منظورش بیش از حد واضح به نظر می رسد.

با این وجود، The Hummingbird Project اثری جاه طلبانه و جذاب از نگوین است، که از بازیگرانش بازی های عالی می گیرد – که همچنین شامل مایکل ماندو (Michael Mando بازیگر Better Call Saul) در نقش دستیار Vincent می شود – که به نظر می آید همه بخش های در حال انجام این ساخت و ساز بزرگ با وسایل زیاد در حفاری ها را در کنترل دارد. اما تدارکات The Hummingbird Project برای کسانی که می خواهند کابل فیبر نوری را از کانزاس تا نیوجرسی بسازند به همان پیچیدگی است که زمان می برد تا یک مرغ مگس خوار بال هایش را به بزند.

    

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن