نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم The Cloverfield Paradox

نقد و بررسی فیلم The Cloverfield Paradox
#امروز_چی_دیدم
⁣#نقدهای_سوپرگروه_آریافیلم ارسالی از⁣⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣@Amirparimi94


یک انتشار شگفت انگیز، روایت بی پایان را ارائه می دهد.فرانچایز Cloverfield از زمان تریلر تبلیغاتی فیلم اصلی، بر اساس رمز و راز ساخته شده است.اولین فیلم این سری که توسط جی جی آبرامز تهیه شد به نام Cloverfield یا عطش نسبی برای خون شناخته میشود که دارای ژانر بقا و هیولایی بود. The Cloverfield Paradox شبیه یک بمب بود که قرار است حسابی بترکاند و پیشبینی شده بود که این فیلم قرار است جان تازه ای به ژانر علمی تخیلی فضایی و وحشت بدمد اما هرگز به چیزی که پیشینیانش رسیده بودند نزدیک هم نمیشود.

⁣▪کارگردان : Julius Onah
⁣▪بازیگران : Gugu Mbatha-RawDavid OyelowoDaniel Brühl

⁣⭐ IMDB : 5.8
Ⓜ Metacritic : 36
🍅 Rotten Tomatoes : 18

فیلم از ابتدا تا انتها دارای یک درگیری و رفت و آمد بین چند ژانر است و هیچگاه به تعادل یا توازن بین آن ها دست پیدا نمیکند. و حتی به عنوان یک واحد مستقل هم حرفی که شایسته باشد ندارد.جهان نیاز به انرژی دارد و گروهی از دانشمندان بین المللی در ایستگاه Cloverfield به فضا فرستاده می شوند تا شتاب دهنده ذرات Shepard را به کار گیرند و انرژی نامحدود را به زمین برسانند.برای نزدیک به ۷۰۰ روز، خدمه به طرز خسته کننده کار میکنند در یک روز سرنوشت ساز، شتاب دهنده را کامل می کنند، اما یک بار بیش از حد ایستگاه فضایی را دست کاری کرده و ناگهان سر از ناکجا آباد در میاورند، و در هر کجا که هستند، زمین ناپدید شده است.

The Cloverfield Paradox

از این لحظه به بعد فیلم دچار یک سردرگمی بی جوابی میشود که به وضوح از دست سازندگان در رفته است و سوالات بی پاسخی که ذهن را شوکه میکند.برای مثال چگونه خدمه با قحطی قریب الوقوع کار میکند.بخش عمده ای از کمبود سورپرایز به دلیل داستان پارادوکس است که احساس می کند از هر فضایی فیلم علمی-تخیلی باید شبیه به دو فیلم بیگانه و موجود(Alien – The Thing )باشد. پارادوکس هرگز خلاقیتی از گرفتن الهاماتش نمیکند و هر آنچه دیده را خیلی ساده کپی کرده و به اجرا درآورده و هر کس با این ژانر آشنا باشد به راحتی میتواند همه چی را حدس بزند. البته پارادوکس در اجرا آنچه از ما بقی فیلم ها گرفته انصافا خوب عمل کرده و با استفاده از عناصری مانند ترس بدن در زمینه هسته مرکزی فیلم خوب کار میکند.

ایستگاه فضایی موجب شکاف در فضا شده و بخش های مشابهی از ابعاد مختلف را اشغال می کند.و این باعث حضور شخصیست که جذابیتی به این ایده داده است.کارگردان جولیوس اونها برخی از وحشت های جسمانی مربوط به این ایده را ضبط می کند. یک درد عمیق در چشم شخصیت و یا تحقق یک فرد در داخل ماشین آلات ایستگاه عوارض جانبی تند و زننده این ابعاد است. اما با این عناصر جذاب که گاهی ضرباهنگ فیلم را تند میکنند هم نمیتوان چشم به روی ضعف های گل درشت فیلم بست.بعضی از لحظات فیلم بهتر میشد اگر هرگز ایستگاه فضایی پارادوکس را ترک نمیکردند.۱۰ Cloverfield Lane با حفظ محدوده اصلی خود، تنش را حفظ می کرد، اما Paradox گاه به زمین میاید و داستانی دیگر میگوید و این باعث ایجاد اختلال با داستان اصلی در فضا میشود.این صحنه ها، از دیدگاه یکی از اعضای مهم دیگر اعضای ایستگاه فضایی، بیش از پیش به داستان اضافه شده است.و صحبت از اسطوره شناسی، من مدتها طرفدار ساختار خارج از صفحه جهان هستم که در هر بازی واقعیت متناوب Cloverfield اجرا شده است.این کمک می کند تا این فیلم حتی با وجود استقلال داستان به جهان اولیه فیلم ابتدایی وصل شود.

The Cloverfield Paradox

در طول فیلم ایده ای شنیده میشود که اگر در ایستگاه فضایی فعالیت مورد نظر انجام شود دریچه ای جهت ورود هیولاها به زمین گشوده میشود که واقعا جالب است.اما بازی های بازیگران هم از یک حد متوسط و عادی بالاتر نمیرود.تنها شخصیتی که در فیلم دارای پرداخت و عمق است کاراکتر آوا همیلتون با بازیMbatha-Raw است.ما تصمیم خود او را برای پیوستن به این مأموریت منحصر به فرد، رابطه او با همسرش مایکل در زمین، و در مورد گذشته غم انگیز او را درک میکنیم.و در عین حال، من بدون شک از تماشای قسمت های فراوانی از فیلم لذت هم بردم.من ایده های اولیه ارائه شده از برخورد چندجمله ای را دوست داشتم، که منجر به برخی لحظات واقعا وحشتناک و پیچیده شد.

اما این ایده ها به سرعت به یک مسابقه عابر پیاده در برابر زمان و سرنوشتی می انجامد که به عنوان داستان خود به هیچ وجه کاملا رضایت بخش نیست.The Cloverfield Paradox دارای یک پارادوکس با خود است .تقسیم بین تلاش برای یک فاجعه فکری علمی تخیلی و نقطه اتصال کلیدی در افسانه های Cloverfield فیلم هرگز در هر دو موفق نمی شود.سوژه های اصلی طرح فضایی آن، حتی با وجود اجرای سرگرم کننده و قوس احساسی قدرتمند از Gugu Mbatha-Raw، نمیتواند از بروز حیرت انگیز نبودن جلوگیری کند.من هنوز هم امیدوار هستم به جهان Cloverfield و روش های آن همیشه سرگرم کننده دارای امید است.در پایان باید گفت با وجود برخی از اجرای قوی، ضعیف ترین فیلم Cloverfield نمی تواند بالاتر از طرح پیش بینی شده آن باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫۲ نظرها

  1. با سلام و خسته نباشید.
    میخواستم بدونم آیا شما اسم قسمت هاس اول و دوم این فیلم رو میدونین؟؟؟
    اگه زحمتی بهم بگین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن