امروز:یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
 

نقد و بررسی فیلم Child 44

 

« کودک 4 4 یا Child 44 » نام کتابی به قلم تام راب اسمیت بریتانیایی می باشد که در سال 2008 منتشر شد و اولین قسمت از سه گانه این مجموعه محسوب می گردد. کتاب « کودک 44 » پس از انتشار ،موفق به دریافت جوایز معتبر بسیاری شد و همچنین در رده یکی از پرفروش ترین کتاب های سال قرار گرفت. فضای تیره و خفقان آور داستان در دوره حکومت استالین بر شوروی و وجود همیشگی ترس در داستان ، از جمله نکات جذابی هست که باعث جذب بسیاری از خوانندگان این کتاب شد. « کودک 44 » در کشورمان نیز با ترجمه نادر قبله ای از طریق انتشاران مروارید در دسترس است و به راحتی می توانید آن را تهیه و از خواندن آن لذت ببرید.

لیو دمیدوف ( تام هاردی ) یک مامور امنیتی در دولت جوزف استالین است که به دلیل مطیع بودن و دریغ نکردن از هرگونه اعمال خشونت در ماموریت، از شهرت بسزایی برخوردار است.وی که در دوران جنگ جهانی دوم نیز موفق به برافراشتن پرچم شوروی در برلین شده بود، وجدان را در انجام وظایفش دخالت نمی دهد و تنها به انجام امور محوله اقدام می کند تا اینکه پسر نوجوان دوست صمیمی اش که در فتح برلین همراه او بود، به قتل می رسد. دمیدوف هرگونه دخالت دولت در این مورد را انکار می کند اما بزودی پی می برد که اتفاقات هرگز آنطور که وی فکر میکرده پیش نمی رفته و سیستم کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی می تواند برای هر شخصی ( حتی او ) نقطه پایانی در نظر بگیرد و…

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Child_44/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

کتاب « کودک 44 » در ایجای فضای خفقان و رعب آور یکی از موفق ترین آثار یک دهه اخیر در حوزه کتاب است که به راحتی حس رعب و وحشت حکومت استالین را برای خوانندگانش زنده کرده بود. بنابراین انتظار می رفت این فضاسازی فوق العاده بتواند در نسخه سینمایی نیز به چشم بخورد اما متاسفانه فیلم « کودک 44 » در مقایسه با کتاب، از ایرادات مشخصی برخوردار است که اجازه درخشیدن اثر را بر روی پرده نقره ای صادر نمی کند.

یکی از مهترین ایرادات فیلم، عدم تمرکز بر خط اصلی داستان و پریدن مداوم به شاخه های مختلف می باشد که باعث سردرگمی مخاطب می شود. فیلم به جای آنکه تمرکز اصلی خود را بر روی موضوع اصلی قتل کودکان و ایجاد تعلیق و گره گشایی آن قرار دهد، به خرده داستانهایی می پردازد که از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و کمتر ربط ممکن را هم به بسط و گسترش شخصیت ها دارد. شاید تنها داستان اختلاف میان دمیدوف واسیلی باشد که به سرانجام می رسد و به خوبی، موازی با خط اصلی داستان می تواند یک آغاز و پایان داشته باشد. در واقع می توان گفت دنیل اسپینوسا ، کارگردان سوئدی « کودک 44 »، که آخرین ساخته اش « خانه امن » ( محصول 2012 ) بود، در اقتباس از کتاب آقای اسمیت تمام تلاش خود را بکار بسته تا بتواند تمام جزئیات مطرح شده در کتاب را به فیلم تبدیل کند اما نتیجه تلاش اسپینوسا منجر به از هم گسیختگی فیلم شده است. اسپینوسا در ساخت « خانم امن » مسیر یکدستی را برای تعریف قصه برگزیده بود اما اینبار سعی کرده شاخ و برگ را هم به داستان اصلی اضافه کند که نتیجه کار خوشایند نیست.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Child_44/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

همچنین باید به مضامین ضد اروپای شرقی فیلم نیز اشاره کرد که بیش از آنچه که در کتاب درباره اش صحبت شده، به تصویر کشیده شده است. تاکید بر سیاه بودن رفتار نیروهای شوروی ( در واقع ، ضد روسی ) بیش از آنکه بخواهد نقدی بر حکومت کمونیستی استالین باشد، به شعار بدل شده؛ شعارزدگی که بر مفهوم می چربد. این نگاه نسبتا افراطی به شوروی، اگرچه در کتابِ آقای اسمیت نیز به اندازه کافی به آن پرداخته شده ، اما در نسخه سینمایی غلظت بیشتری به خود دیده که نمی تواند بی دلیل باشد.

لهجه روسی بازیگران فیلم یکی دیگر از ایرادات فیلم به شمار می رود که به واقع پذیر بودن داستان خدشه وارد می کند. داستان فیلم در شوروی روایت می شود و شخصیت های داستان نیز اهل این کشور می باشند اما به واسطه بازاریابی جهانی فیلم، بازیگران با زبان انگلیسی سخن می گویند در حالی که دارای لهجه غلیظ روسی غلیظی می باشند و حال و هوای عجیبی به فیلم بخشیده اند! تام هاردی در نقش دمیدوف به خوبی توانسته در نقش افسری وفادار و خشن بدرخشد و ستاره فیلم باشد اما مشکل اینجاست که لهجه روسی او توی ذوق می زند. تام هاردی در « کودک 44 » همانند بِین در « بتمن » می باشد اما با این تفاوت که اینبار وی با لهجه روسی صحبت می کند! نوومی رپیس و گری اولدمن نیز در نقش های کوتاه خودشان استعداد تلف شده فیلم می باشند.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Child_44/thumbs/phoca_thumb_l_4.jpg

« کودک 44 » را باید اقتباسی ضعیف از رمان پرفروش و خواندنی آقای تام راب اسمیت دانست.اثری که در روایت دچار سردرگمی است و نمی تواند مسیر اصلی اش را برای رسیدن به نقطه پایانی داستان بی آنکه در دست انداز بیفتد، پیدا کند. شاید بازی خوبِ تام هاردی که نشان داده می تواند از پسِ هر نقشی برآید، بهترین دلیل برای تماشای « کودک 44 » باشد. (منبع moviemag)

Gary-Oldman-in-Child-44-Movie-Poster-Wallpaper Noomi-Rapace-in-Child-44-Movie-Poster-Wallpaper Tom-Hardy-in-Child-44-Movie-Poster-Wallpaper Child-44-2015-Movie-Poster-Wallpaper

خبرهای مرتبط با این خبر...

خبری از Tom Hardy در فیلم Samarkand خبری از جدیدترین فیلم تام هاردی یکی از ستاره های بسیار محبوب هالیوود با نام سمرقند یا Samarkand . تام هاردی قرار داد فیلم جدیدش را امضا کرد و اینبار د...
فیلیپ سیمور هافمن در حال مذاکره برای بازی در فیلم تریلر و درام Child 44...   فیلیپ سیمور هافمن بازیگر فیلم The Master در حال مذاکره برای بازی در فیلم تریلر و درام Child 44 میباشد . این فیلم بازیگرانی سرشناس همچون T...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام
اپلیکیشن اندروید