نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم فرستاده (Apostle):‌ فیلم فرقه محور ساخته کارگردان فیلم های یورش (The Raid)

گرث ایوانز در این فیلم فرقه محور، جای مبارزه را به کشت و کشتار داده است.

شما برای فیلم فرستاده (Apostle) آماده نیستید. شاید فکر کنید که برای فیلم فرستاده آماده اید، اما این فیلم خشن و ترسناک بریتانیایی کشت و کشتاری دیوانه وار را نشان می دهد که باعث می شود آن را از بین انگشتانتان و با ترس تماشا کنید. گرث ایوانز (Gareth Evans) کارگردان فیلم که بیشتر برای ساخت فرنچایز فیلم های The Raid شناخته می شود، در این فیلم جدید محصول نتفلیکس (Netflix)‌ جای مبارزه را به کشت و کشتار داده است، که در نیم ساعت اول تنشی آزاردهنده می سازد و سپس وقتی دیوانگی فرقه به اوج خودش می رسد به سلاخی انسان ها و پاره کردن بدن آن ها می پردازد.

دن استیونز (Dan Stevens) نقش Thomas Richardson پسر یک پدر پولدار را بازی می کند که وقتی می فهمد خواهرش توسط یک فرقه مرموز ربوده شده و برای گرفتن خون بها در یک جزیره دورافتاده نگهداری می شود به خانه برمی گردد. پدر Thomas فقط می تواند پول را پرداخت کند، پس Thomas خودش به سمت این جامعه‌ی جدا افتاده به نام Erisden سفر می کند، جایی که به مقامات بالای آن نفوذ کرده و شب ها به صورت مخفیانه به دنبال خواهرش می گردد.

اما مشخص می شود که این کار به آسانی پرداخت پول و برگرداندن خواهرش به خانه نیست، اما چون این فرقه به این پول نیاز دارند – آن ها فقط پول را نمی خواهند، بلکه برای زنده ماندن به آن نیاز دارند – این بیچارگی باعث وقوع سلسله ای از اتفاقات می شود که Thomas را بیش از پیش وارد مشکلاتی از قبیل ایمان شکست خورده و واقعیت های آزاردهنده می کند. این فرقه توسط سه نفر ساخته شده که به سلطنت بریتانیا پشت کرده تا تمدنی مخصوص خود بسازند، به دور از جنگ و مالیات و همه مشکلات جامعه بریتانیا، آن هم به رهبری شخصیت مایکل شین (Michael Sheen) که ادعا می کند یک پیامبر است؛‌ سخنگوی الهه ای مرموز که اهالی فرقه همیشه او را با لحنی پرستش آمیز خطاب می کنند.

وقتی Thomas وارد صحنه می شود، شرایط به سرعت فرقه محور می شوند:‌ ورود هیچ کتابی از سرزمین اصلی به این جزیره مجاز نیست، روزها دقیقا بین کار و عبادت تقسیم شده اند، و به هر ورودی جدید یک جعبه ناشناخته داده می شود تا به اتاقش ببرد. وقتی Thomas شب به اتاقش می رود، می فهمد این جعبه برای چیست – تا آن را با خون پر کرده و در نیمه شب پشت در اتاق بگذارد، رسمی آزاردهنده که دلیلش بعدا در فیلم مشخص می شود.

نیمه اول فیلم فرستاده کاملا تاثیرگذار و یک جعبه مرموز تنش زاست، که هر لحظه حس کنجکاوی ما را برمی انگیزد. چرا رهبر آن ها یک دریچه مخفی در کف اتاقش دارد،‌ و این دریچه به کجا می رسد؟ چرا نوجوان های عاشق و معشوق محلی با اینکه زندگی آن ها به پنهان کاری بستگی دارد شب ها یواشکی بیرون می آیند؟ و مشکل حیوانات آن جا چیست که فقط موجودات عجیب و غریب و بدشکل به دنیا می آورند؟ هر ذره از این نکات به ایجاد کمی حس کنجکاوی کمک می کند، اما وقتی نوبت به پاسخ این سوالات می رسد، ایوانز به روشی خشونت بار جواب ها را برای ما آشکار می کند.

وقتی نوبت به خشونت می رسد، ایوانز از نمایش آن ترسی ندارد. ما قبلا دیده ایم که او در صحنه های مبارزه ای چکار می کند (البته متاسفانه در این فیلم فقط ۲ صحنه مبارزه کوتاه وجود دارد)،‌ و او با فیلم فرستاده نشان می دهد علاقه اش به جزییات فقط به حرکات بدلکاری ختم نمی شود – او می تواند با صدای خرد شدن جمجمه، پاره شدن بدن انسان و سلاخی آن به شما حس چندش آوری بدهد. روش های کشتن در فیلم او اصلا مشکلی از نظر کمبود خلاقیت ندارند، و هر شخصیتی که می میرد، خیلی با خشونت می میرد. بعضی ها خیلی مرگ شدیدتری دارند، شامل لحظاتی شکنجه شدن و جدا کردن ارگان های بدن که حتی باعث شد تماشاگران فیلم در اکران محدودش از شدت چندش آور بودن به گریه بیفتند.

افکت های خونریزی عالی کار شده اند،‌ و خیلی خوب توسط Matt Flannery فیلمبرداری شده اند، که به خوبی تعادل بین خیره کننده بودن صحنه و خشونت وحشتناک را برقرار کرده است. موسیقی متن جذاب Aria Prayogi و Fajar Yuskemal ویژگی فوق العاده فنی دیگری به این دیوانه بازی فرقه ای اضافه می کند. البته متاسفانه فرستاده یک فیلم کاملا فوق العاده نیست، و فیلمنامه در بعضی قسمت ها ضعیف ظاهر می شود، و در بخش هایی داستان شخصیت ها از مسیر اصلی منحرف می شود، که به نظر عجولانه می آید. تدوین فیلم می توانست بهتر باشد، شامل چندین کات ناخوشایند و فیلمی که خیلی طولانی است در حالی که چندین سوال را بدون پاسخ رها می کند. همچنین خشونت های زیادی روی حیوانات انجام می گیرد که تماشای آن آزاردهنده است. اگر از دیدن چنین صحنه هایی ناراحت می شوید، بهتر است فیلم فرستاده را تماشا نکنید.

درنهایت فرستاده یک فیلم شلخته است، اما یک فیلم شلخته زیبا و وحشیانه که نمایانگر اعتماد به نفس ایوانز در کارگردانی و هنرنمایی خیره کننده توسط استیونز فوق العاده و شگفت آور است. رنج و عذاب شخصیت او خیلی عمیق است، و استیونز خیلی عالی در این نقش ظاهر می شود، جذابیت و شوخ طبعی او در پنهان کردن یأس و ناامیدی‌اش تاثیری ندارد. او با بازی در این فیلم خودی نشان می دهد، جایی که موفق می شود احساسات مختلف انسانی را به نمایش بگذارد، و در نمایش لحظه به لحظه‌ی این احساسات با تعهد کامل عمل می کند. مثل همیشه تماشای او کاملا لذت بخش است.

فرستاده موضوعات ایمان و عقیده و جامعه عجیب و غریب را با احساسات و اشتیاق دیوانه واری روایت می کند. این فیلم با نمایش انواع و اقسام شکنجه ها نشان می دهد ایوانز در ساخت یک داستان مرموز مهارت زیادی دارد. فرستاده یک فیلم ترسناک فرقه ای شوکه کننده است که میراث داستان های ترسناک را با وحشت های بدنی و نفسانی و ذره ای از داستان های محلی ترسناک مخلوط می کند. این فیلم باعث می شود حین شکنجه شخصیت ها آه و ناله کنید، اما همچنین باعث می شود از ترس تپش قلبتان بالا برود، حتی وقتی فیلم در جاه طلبی خودش زمین می خورد.

فیلم فرستاده در تاریخ ۱۲ اکتبر از شبکه نتفلیکس پخش خواهد شد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن