نقد سریال

نقد و بررسی فصل دوم سریال Future Man: یک کمدی علمی تخیلی فوق العاده

وقتی پخش سریال Future Man (مرد آینده) در سال ۲۰۱۷ از شبکه Hulu آغاز شد، به شکلی بود که به نظر نمی آمد به سریالی ادامه دار تبدیل شود. جاش فوترمن سرایدار دست کم گرفته شده (با بازی جاش هاچرسون (Josh Hutcherson)) توسط دو جنگجو از سال ۲۱۶۲ به نام های تایگر (با بازی الیزا کوپه (Eliza Coupe)) و ولف (با بازی درک ویلسون (Derek Wilson)) ملاقات می شود، که جاش را ناجی خود می دانند، کسی که قابلیت تبدیل خوبی به بدی را در زمان حال دارد تا از آینده ای که در آن دنیا توسط موجوداتی به نام بایوتیک ها (biotics) تصرف شده جلوگیری کند. فصل اول به طرز شگفت آوری خیلی جذاب و درگیر کننده بود، جایی که پرش های زمانی پشت سرهم به اندازه ی شوخی های زننده و عجیبش جذاب بودند. اما وقتی در پایان فصل اول جاش موفق شد دنیا و در نتیجه آینده را نجات دهد، به نظر می آمد دیگر نمی توان بدون تکرار همان اتفاقات، داستان جدیدی را بیان کرد.

خوشبختانه نویسندگان Future Man همان قدر که جاه طلب هستند، با استعداد هم هستند، بنابراین فصل دوم Future Man کاملا حس تازگی دارد و اصلا شبیه فصل اول به نظر نمی رسد. به نظر می آید جاش آینده را نجات نداده، بلکه فقط آن را تغییر داده است. فصل دوم با آوردن جاش به سال ۲۱۶۲ شروع می شود، البته یک سال ۲۱۶۲ کاملا متفاوت. تایگر و ولف متوجه می شوند زمین هنوز هم از برخی جهات شبیه خط زمانی قبلی آن هاست (چهره های آشنا دیده می شوند، اما نام های متفاوتی دارند)، ولی در جنبه هایی هم تفاوت دارد (عده ی زیادی از مردم سوار سفینه های فضایی می شوند تا به مریخ سفر کنند، چون تغییرات آب و هوایی باعث شده زمین به یک بیابان سوزان تبدیل شود).

این فصل با حضور شخصیت های اصلی در خط های داستانی متفاوت آغاز می شود. جاش اسیر شده، تایگر با انسان هایی شبیه بایوتیک ها در سازمانی به نام مانز ارتباط برقرار می کند، و ولف وارد اجتماع NAG (افراد جدید روی زمین) شده، جایی که مردم روش درمانی استو کامیلو (با بازی هالی جوئل آزمنت (Haley Joel Osment)) را قبول نکرده و زندگی پسا آخرالزمانی‌ای را تجربه می کنند. ولف با همزادش در خط زمانی جدید به نام تورک اشتباه گرفته می شود، که به ویلسون اجازه می دهد هنر بازیگری خود را نمایش دهد، و در نیمه ی اول این فصل، خط داستانی ولف و هنرنمایی ویلسون بخش مهمی از داستان را تشکیل می دهند.

چون کل فصل دوم به صورت یکجا از Hulu پخش شده است، این فصل به روش های جالبی با روایت داستان بازی می کند. سه اپیزود اول به سه خط زمانی مختلف تقسیم شده اند – اولین آن ها جاش را دنبال می کند، دومی تایگر را دنبال می کند و سومی ولف را دنبال می کند. این به بیننده اجازه می دهد کاملا با این سه خط داستانی درگیر شود تا وقتی که این سه دوباره با هم متحد شوند، و تاثیر این کار آنقدر زیاد است که وقتی این سه کنار هم قرار می گیرند، مخاطب کاملا درک می کند هرسه نفر چه سرگذشتی داشته اند.

قطعا فصل دوم پویایی بین این سه نفر را از نو بازسازی نمی کند بلکه به روش هایی جالب از همان کشمکش ها و درام فصل اول بهره می برد. چون جاش، تایگر و ولف دنیا را نجات داده اند دلیل نمی شود همه چیز عالی باشد، و تجربیات شخصی آن ها در خط زمانی ۲۱۶۲ جدید، موانع و مشکلات زیادی سر راه آن ها قرار می دهد.

اگر به نظر می آید من فقط درباره ی غنای داستانی این فصل صحبت می کنم دلیل نمی شود سریال هنوز هم خنده دار نباشد، بلکه خیلی هم خنده دار است. شوخی های بالای ۱۸ سال هنوز هم بخش مهمی از سریال هستند، و شاهد حضور افتخاری بازیگران کمدی سطح بالایی هستیم که به این فصل جذابیتی دوچندان می بخشند. اما نقطه قوت Future Man همیشه این بوده که نویسندگان مایلند جنبه ی علمی تخیلی داستان را جدی بگیرند، و گاهی اوقات شما دوست دارید این شوخی ها زودتر تمام شوند تا ببینید ادامه ی داستان به کجا می رسد.

فصل اول سریال با الهام گیری از فیلم هایی مثل The Last Starfighter (آخرین مبارز ستاره ای) و The Terminator (نابودگر) مشکلی نداشت، و فصل دوم هم وضعیت مشابهی دارد. کاملا مشخص است فیلمی که بیشترین تاثیر را روی فصل دوم Future Man داشته فیلم Back to the Future Part II (بازگشت به آینده ۲) بوده است. نه تنها این فصل با خط های زمانی متناوب بازی می کند و نشان می دهد اتفاقات گذشته چه تاثیری روی آینده دارند، بلکه این فصل ادای احترامی دلپذیر به موسیقی متن عالی آن فیلم ساخته ی آلن سیلوستری (Alan Silvestri) هم دارد.

به طور خلاصه،‌ فصل دوم Future Man ترکیبی از Back to the Future Part II و شوخی های بالای ۱۸ سال فیلم This Is the End (این آخرشه) است که نویسندگی و کارگردانی آن فیلم هم برعهده ی ست روگن (Seth Rogen) و ایوان گلدبرگ (Evan Goldberg) ‌تهیه‌ کنندگان اجرایی سریال Future Man بود.

جنبه های علمی تخیلی Future Man کاملا جدی گرفته می شوند، که نتیجه ی آن داستانی است که به اندازه ی هر سریال علمی تخیلی دیگری جذاب و تماشایی است. اما ترکیب این داستان علمی تخیلی با شخصیت های پیچیده و شوخی های زننده است که باعث می شود Future Man یک سریال کاملا منحصر به فرد باشد. طرفداران فصل اول قطعا عاشق این فصل خواهند شد، و کیفیت عالی داستان سریال است که شما را مشتاق می کند بدانید این نویسندگان دیوانه و نابغه برای فصل سوم چه نقشه ای برای ما کشیده اند.

فصل دوم سریال Future Man به صورت کامل از شبکه Hulu پخش شده است.

 

    

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن