نقد انیمیشن

نقد و بررسی انیمیشن The Lego Batman Movie

Batman: If you want to make the world a better place, take a look in the mirror and change yourself.

 

 

The Lego Batman Movie قاعدتا بهترین فیلم بتمن نیست و احتمالا تا ابد The Dark Knight نسخه دوم شاهکار Nolan در صدر فیلم های این شخصیت خواهد بود اما این انیمیشن بهترین فیلم درباره بتمن است The Dark Knight فیلمی در ژانر درام جنایی بود که توانست لقب بهترین بتمن را از ان خود کند و شما هم نباید از انیمیشن لگویی این عنوان چنین توقعی داشته باشید قرار نیست. در انیمیشن شاهد بعد تاریک و افکار جنون امیز بتمن باشیم.Chris McKay کارگردان این انیمیشن به خوبی توانسته از ازادی های این عنوان استفاده کنه یعنی طمع و غرور و خواسته های بتمن را به خوبی در این انیمشن جا داده است که واقعا قرار دادن چنین چیزهایی در یک فیلم واقعا سخت و تقریبا غیر ممکن است نکته بعدی درباره انیمیشن مشخصه این که بسیار عامه پسند و خانوادگی است مانند تمامی عنواین Lego.

 

فیلم با یک صحنه اکشن شروع می شود که Batman با بازی Will Arnet در حال مبارزه با ارتش ابرشرورهایی است که توسط Joker با بازی Zach Galifianakis هدایت می شوند او بعد از شکست دادن انها به خانه اشرافی خود Wayne Manor باز می گردد و بیشتر از هر موقعی احساس تنهایی می کند. Bruce Wayne از وقتی که پدر و مادرش را از دست داده است از اینکه دوباره تشکیل خانواده بدهد می ترسد اما او بطور تصادفی Richard Greyson را بازی Michael Cera به فرزند خواندگی قبول می کند در همین حین Bruce توجهش به کمیسر جدید گاتهام بنام Barbara Gordon با بازی Rosario Dawson جذب می شود او خواستار اینست که Batman به نیروهای پلیس بپیوندد و خودسرانه کاری نکند و در اینجاست که قهرمان ما از همیشه بیشتر احساس تنهایی می کند و سعی می کند ارتباط بیشتری با فرزند خوانده اش برقرار کند.

این انیمیشن به عنوان یک انیمیشن Lego واقعا عالی کار شده است و سازندگان در زمینه بصری ان واقعا ریسک کرده اند جلوه های ویژه صحنه های انفجار رنگارنگ بودن تمامی صحنه ها همه با هم یک عنوان زیبا را خلق کرده اند نسخه سه بعدی انیمشین واقعا فوق العاده است به شرطی اینکه چشمانتان تحمل این همه رنگ و جلوه های بصری را داشته باشند.فیلم نامه فیلم هم در نوع خود خوب است اما یک مشکل بزرگ دارد و ان اینست که سازندگان سعی کرده اند هرچی درباره این شخصیت بوده بزور درون فیلم جای دهند از کامیک ها و فیلم های Nolan گرفته تا سریال دهه نودی و شصتی این عنوان و اینقدر شخصیت های مختلف زیادی در فیلم قرار گرفته اند که این سوال برای بینندگان پیش میاید که همچین انیمیشنی که به احتمال زیاد نسخه دوم هم دارد چرا سازندگان این همه شخصیت بزرو وارد داستان کردن ؟

یکی از مهم ترین نکاتی که این انیمیشن به ما گوشزد می کند این است که چرا ما اینقدر Batman را شخصیت تاریکی کرده ایم ؟ و اگر این روند در اینده ادامه داشته باشد ما تنها با یک شخصیت یک بعدی طرف خواهیم بود. خب تفریحات Batman در انیمیشن زیاد است مثلا او به تماشای دلفین ها می نشیند یا برنامه Jery Maguire را می بیند یا مثلا یک نوع خرچنگ خاص که مختص بچه پولدارهاست رو می خوره و توی دلش ادعا می کنه. سازندگان شخصیت را بامزه نشان می دهند و خدا رو شکر دیگه وقایع Batman Begins یعنی راس الغول و اینا رو توی انیمیشن جا ندادن و Batman از همون اول هدفش اینه که ترس رو در قلب دشمنانش ایجاد کنه.

نکته دیگر اینه که Batman به خاطر انتقام مرگ والدینش با جرم و جنایت مبارزه نمی کنه اون با اینکار سعی می کنه که دیگران بهش نزدیک نشن اما در دنیای Lego برعکس این موضوع اتفاق می افته و او کم کم نرم تر می شود اینجا ما شاهد یک طعنه دیگر از سازندگان هستیم اونها می خوان بگن طرفداران این شخصیت او را دارند تبدیل به یک شخصیت محدود می کنند و اگر چند نفری به اون نزدیگ بشن برخلاف نظر همه کلیشه نیست و می تونه موضوع خیلی جالبی باشه. Warner Bros بار دیگر توانست با یک انیمشین که کسی توقع چندانی از ان نداشت این شخصیت را زنده کند و در اخر باید بگم که شما با یک عنوان شگفت انگیز طرف هستید.

درجه کیفی :  A-

نمره : ۷٫۹/۱۰

نویسنده : کریم خاندانی

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن