نقد فیلم

نقد و بررسی Mission: Impossible – Fallout

Tom Cruise بار دیگر برای ششمین فیلم فرنچایز Mission: Impossible به نام Mission: Impossible — Fallout با کارگردان Christopher McQuarrie همکاری کرده است.

شاید داستان این فیلم کامل قابل کشف نباشد، اما پر از صحنه های اکشن فوق العاده است. پر از صحنه هایی که در آن ها Tom Cruise کارهای خطرناکی می کند و سرتاسر پاریس تا لندن را با وسایل نقلیه متفاوت زیر پا می گذارد. این فیلم که دومین کارگردانی Christopher McQuarrie در این فرنچایز است، خیلی بهتر از چیزی است که او ۳ سال قبل با فیلم Mission: Impossible — Rogue Nation به نمایش گذاشت. آن فیلم در بازار جهانی ۶۸۲ میلیون دلار فروش داشت و به احتمال زیاد فیلم جدید فروشش بیشتر از این ها خواهد بود.

به نظر می آید Cruise و همکار همیشگی اش McQuarrie با این فیلم ریسک زیادی کرده اند. مخصوصا وقتی Cruise در پریدن از ساختمانی به ساختمان دیگر در لندن آسیب دید، و اگر Cruise در این فیلم برای آخرین بار نقش Ethan Hunt بازی کرده باشد و دیگر حاضر به بازی در این نقش نشود خیلی تعجب برانگیز نیست.

mission-impossibe

برخلاف بقیه فیلم های این فرنچایز، این فیلم با فیلم قبلی ارتباط دارد. در Mission: Impossible — Rogue Nation مامور MI6 به نام Solomon Lane (با بازی Sean Harris) به دلیل در خطر دیدن وضعیتش، به سازمان تروریستی Syndicate پیوست. Lane به دلیل داشتن بمب های پلوتونیومی و انگیزه اش برای استفاده از آن ها باعث درگیری هایی در‌ آن فیلم شد.

در سکانسی فوق العاده در ابتدای این فیلم، Ethan Hunt و دوستش Benji (با بازی Simon Pegg) در حال انجام عملیاتی مخفیانه در برلین هستند، اما عملیات طبق برنامه پیش نرفته و باعث خشم رییس CIA با بازی Angela Bassett شده و او Ethan و دوست همیشگی اش Luther (با بازی Ving Rhames) را مجبور می کند با August Walker (با بازی Henry Cavill) همکاری کنند، رابطه Walker با Ethan خوب نیست و انگیزه اصلی اش هم مشخص نیست.

McQuarrie به عنوان اولین کارگردان فرنچایز Mission: Impossible که دو فیلم از آن ها را کارگردانی کرده، خیلی خوب داستان را پیش می برد و در کنار صحنه های اکشن و خطرناک، شوخی های خوبی هم در داستان گنجانده که بیننده را راضی نگه می دارد. در این فیلم شاهد خطرناک ترین و عجیب ترین صحنه های بدلکاری نیز هستیم. Cruise حتی در سن ۵۶ سالگی محدودیت ها را کنار زده و در این راه دو همدست خوبش یعنی McQuarrie و طراح بدلکاری Wade Eastwood به او کمک می کنند.

mission-impossibe

شخصیت جاه طلب دیگر White Widow است، یک زن پولدار و خیرخواه که از قضا دلال اسلحه هم هست و Vanessa Kirby با ظرافت خاصی این نقش را بازی می کند. Ethan و August برای ملاقات با او در مراسمی بزرگ در پاریس، روش عجیبی را انتخاب می کنند؛‌ آن ها از یک جت بیرون پریده و در ارتفاع کم چترهای خود را باز می کنند و مستقیما وارد قصر بزرگ مراسم می شوند.

سپس با محافظان Widow درگیر شده و صحنه های اکشن جالبی را در توالت بزرگ مردانه ای رقم می زنند، تا اینکه Ethan شروع به مذاکره با Widow می کند که بدش نمی آید در کنار تجارت، لذتی هم از رفاقت با یک مرد آمریکایی ببرد.

حتی با اینکه داستان پیچیده و مبهم تر می شود – مثل فیلم های قبلی ماسک های واقعی از چهره افراد، هویت شخص را پنهان می کنند و انگیزه اصلی شخصیت ها آشکار نمی شود – اما این نمایش سریع به روشی فوق العاده روایت می شود. پاریس تا به حال برای صحنه های اکشن فوق العاده ای مثل صحنه های این استفاده نشده بود، که شامل دو صحنه تعقیب و گریز، یکی با ماشین و دیگری با موتورسیکلت است، که در آن Cruise بدون کلاه ایمنی با سرعت زیادی در خیابان ها با فاصله خیلی کمی با ماشین های کناری خود حرکت می کند. در چنین فیلم هایی، لزوم صحنه های نمایشی احساس می شود که در این فیلم هم خیلی خوب با دوربین های IMAX فیلمبرداری شده اند. موسیقی عالی فیلم ساخته ی Lorne Balfe هم به گیرایی بیشتر این صحنه ها کمک می کند.

mission-impossibe

McQuarrie خیلی خوب خط داستانی را به سمتی که می خواهد می چرخاند. با پایان یافتن عملیات در پاریس، شخصیت ها به سمت لندن حرکت می کنند، جایی که Ilsa Faust مامور سابق MI6 با بازی Rebecca Ferguson، وارد داستان شده و می خواهد از آب گل آلود ماهی بگیرد. در این فیلم اینکه بتوان فهمید چه کسی طرف چه کسی است و قصد و هدف اصلی اش چیست، خودش به یک ماموریت غیرممکن تبدیل می شود. پس بهتر است بیخیال آن قضیه شده و فقط از تماشای صحنه های اکشن فوق العاده ای که این گروه برایمان ساخته اند لذت ببرید.

تعقیبی که Ethan را وارد یک مراسم خاکسپاری در یک کلیسای شلوغ می کند خیلی سرگرم کننده است، چون بخشی از این تعقیب روی سقف خانه ها در لندن اتفاق می افتد (که در یکی از همین صحنه ها Cruise حین فیلمبرداری به شدت آسیب دیده بود) و نفس را در سینه تان حبس می کند؛ مثل همه ی صحنه های دیگر فیلم، این صحنه هم شما را به حیرت می اندازد و از خود می پرسید چگونه چنین صحنه هایی فیلمبرداری شده اند.

mission impossible

در پایان فیلم سفری به کشمیر داریم (که به نظر در نروژ و نیوزلند فیلمبرداری شده) و می بینیم Solomon Lane هنوز زنده است و آن جا را برای آغاز نابودی دنیای کنونی و ساخت دنیایی جدید مناسب دیده است. Ethan در آنجا با همسر سابقش Julia روبرو می شود (بازگشت Michelle Monaghan) که فکر می کرد بعد از اتفاقات M:I 3 (ماموریت غیرممکن ۳) مرده باشد. اینکه Julia و Ilsa شباهت های زیادی دارند با نگاه های این دو نفر به همدیگر تایید می شود و به تشدید صحنه های پایانی اضافه می کند، که منجر به شمارش معکوسی برای انفجار و پایان دنیا می شود و Luther به شدت تلاش می کند از این اتفاق جلوگیری کند.

حتی در این بخش از فیلم هم McQuarrie، Cruise و طراح بدلکار Eastwood ریسک زیادی کرده و Ethan را به تعقیب و گریزی هلیکوپتری به دنبال August می فرستند. همان طور که مشخص بود هدف این فیلم پیشی گرفتن از نسخه قبلی خود بوده و به نظر همه منتقدان و بیننده ها موفق هم می شود. صحنه های اکشن این فیلم نسخه ای سینمایی از ورزش های خطرناک است، و سازندگان در این فیلم آن را به اوج رسانده اند. حالا باید دید آیا فیلم دیگری می تواند از این فیلم پیشی بگیرد؛‌ اشخاص دیگری سعی بر این کار خواهند داشت یا دوباره همین افراد این چالش را می پذیرند.

mission-impossibe

شرکت های تولید کننده : Tom Cruise/Bad Robot

منتشر کننده: Paramount

بازیگران: Tom Cruise, Henry Cavill, Ving Rhames, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Sean Harris, Angela Bassett, Vanessa Kirby, Wes Bentley, Frederick Schmidt, Michelle Monaghan, Alec Baldwin

کارگردان/ نویسنده: Christopher McQuarrie براساس سریال تلویزیونی ساخته Bruce Geller

تهیه کنندگان: Tom Cruise, Christopher McQuarrie, Jake Myers, J.J. Abrams

تهیه کنندگان اجرایی: David Ellison, Dana Goldberg, Don Granger

مدیر فیلمبرداری:‌ Rob Hardy

طراح تولید: Peter Wenham

طراح لباس: Jeffrey Kurland

تدوینگر: Eddie Hamilton

موسیقی:‌ Lorne Balfe

طراح بدلکاری: Wade Eastwood

انتخاب بازیگران: Mindy Marin, Toby Whale

رده سنی: PG-13

مدت زمان: ۱۴۴ دقیقه

mission impossible

mission impossible

mission impossible

mission impossible

mission impossible

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن