نقد سریال

نقد و بررسی سریال Sharp Objects با هنرنمایی Amy Adams

برای کسانی که چند وقتی است سریال خوب تلویزیونی ندیده اند Sharp Objects مناسب ترین گزینه برای تماشا است. این مینی سریال ساخته ی HBO، براساس رمانی به همین نام نوشته ی Gillian Flynn، داستان تاریک و پیچیده ای از چندین قتل در شهری کوچک در میزوری را روایت می کند. این سریال کاملا حول هنرنمایی Amy Adams می چرخد، در نقش Camille Preaker روزنامه نگاری که به جایی که در آن بزرگ شده فرستاده می شود تا درباره ی قتل دو دختر گمشده گزارشی تهیه کند. این سفر برای Camille پر از خطرات فراوان است، چون او دوباره آسیب های روحی که در گذشته دیده بود، از جمله رابطه ی بد با مادر سنگدلش Adora (با بازی Patricia Clarkson) را به یاد می آورد.
زندگی در شهر Wind Gap سرشار از ناامیدی است، جایی که Camille می خواهد آشفتگی و بی عدالتی این قتل ها را کشف کند. در این شهر بهتر است درباره ی مسائل ناخوشایند حرفی نزد، مگر در مهمانی های شبانه و در حالت مستی. Camille با همه ی این مسائل کنار آمده، اما نمی تواند از تاریکی‌ای که وجودش را فراگرفته فرار کند، تاریکی‌ای که در کودکی و بعد از مرگ ناگهانی خواهر عزیزش Marian بر او غلبه کرد، و او طی این سال ها سعی کرده با خودزنی و آسیب رساندن به خودش آن حقیقت تلخ را فراموش کند. اما حالا پس از مرگ یکی از دوستانش،‌ سایه ی بدبختی را بیش از پیش روی دوش Camille می بینیم.

sharpobjects

Jean-Marc Vallée کارگردان مینی سریال Big Little Lies این سریال را نیز ساخته، سریالی که هم رویایی است و هم کابوس وار. شهر Wind Gap شهری هولناک است که از طریق صدای جیرجیرک ها، روشن و خاموش شدن کلیدهای برق و صدای پیانویی در تنها کافه ی شهر با ما حرف می زند. موسیقی بخش مهمی از زندگی Camille و پدر ناتنی‌اش Alan (با بازی Henry Czerny) را تشکیل می دهد، به طوری که هر دو از موسیقی برای آرامش خود استفاده می کنند، اما در عین حال سکوت هم مسئله ی مهمی است، مثلا راه رفتن آرام در خانه ی بزرگ Adora و Alan. در این سریال همه چیز با دقت و ریزبینی زیادی کنار هم قرار گرفته است.
نکته ی عمیق دیگر درباره ی Sharp Objects این است که همیشه می توانید گرما و فشارهای روحی مردم را حس کنید. همه ی مردم در حال عرق ریختن، نوشیدن و پنهان کردن احساسات واقعی‌شان هستند. البته Camille کمتر از بقیه این کارها را می کند، و آرام و با اعتماد به نفس در مقابل مشکلات این شهر می ایستد. Vallée با فلش بک به خاطرات Camille، لحظات پویایی از ساکن ترین صحنه ها می سازد و شما را وادار می کند چشم از صحنه برندارید تا نکند چیز مهمی درباره ی گذشته ی او را از دست بدهید. همچنین با توجه به حالت وحشیانه ی قتل ها، ترس و وحشتی در سریال وجود دارد که در شما نفوذ می کند. همه ی این ها منجر به داستانی جذاب و فوق العاده می شود که نمی توان محو تماشای آن نشد.

sharpobjects

Adams در نقش زنی که می خواهد روی این پرونده تمرکز کند اما همیشه خود را غرق در مشروب و موسیقی و خودزنی می بیند، بازی فوق العاده ای به نمایش می گذارد. شاید برایتان سخت باشد بدبختی انسان های غمگین را ببینید، اما Adams آنقدر خوب در Camille نفوذ می کند که کاملا برای ما قابل درک است، مخصوصا در آشفته ترین لحظات زندگی Camille. البته بقیه ی بازیگران اینقدر خوب نیستند؛‌ Chris Messina در نقش کارآگاهی که در حل پرونده کمک می کند، نقشش را خوب بازی می کند اما جذاب نیست. Clarkson در نقش مادر رسمی و خشک Camille، اغلب عالی ظاهر می شود، مخصوصا زمانی که اظهار نظرهای بی رحمانه و زننده ای می کند، اما معمولا خیلی در نقشش اغراق می کند و به سمت ملودرام می رود. Eliza Scanlen در نقش Amma خواهر ناتنی Camille، بازی جذابی به نمایش می گذارد، اما قربانی داستان سریال می شود که می خواهد او و دوستانش به جای رفتار مثل نوجوانانی که در یک شهر کوچک زندگی می کنند، مثل بزرگترها رفتار کنند.
داستان سریال Sharp Objects که توسط Marti Noxon نوشته شده، خیلی به چیزی که باید True Detective در فصل دوم به آن تبدیل می شد شبیه است. داستان معمایی ناخوشایند در افسانه های گوتیک، که توسط افرادی که با یکدیگر مخالفت هایی دارند بررسی می شود، و با نمایش فلش بک هایی پیچیده تر هم می شود. همه ی مدارک در صحنه موجودند و بیننده را به سمت قاتل راهنمایی می کنند. اما چون در Sharp Objects زمان خطی نیست، Camille گاهی واقعیت را با خاطرات تلخ گذشته اش اشتباه می گیرد. اما او با این مشکلات مبارزه می کند، البته او دائما از مشروبات الکلی کمک می گیرد تا بتواند با ناامیدی مقابله کند. برای کسانی که تا حدودی این شرایط را درک می کنند این سریال بهترین سریال حال حاضر برای تماشا کردن خواهد بود.

اولین قسمت Sharp Objects هشتم جولای پخش شده است.

 sharp-objects

 sharp-objects

sharpobjects

 sharp-objects

 sharp-objects

  sharp-objects

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن