نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Star Wars: The Last Jedi

نقد و بررسی فیلم Star Wars: The Last Jedi
#امروز_چی_دیدم
⁣#نقدهای_سوپرگروه_آریافیلم ارسالی از⁣⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣@Amirparimi94


⁣کارگردان : Rian Johnson
⁣بازیگران :  Daisy RidleyJohn BoyegaMark Hamill

⁣⭐ IMDB : 7.4
Ⓜ Metacritic : 85
🍅 Rotten Tomatoes : 90

جنگ ستارگان آخرین جدای ،به نویسندگی و کارگردانی ریان جانسون است. این فیلم به عنوان هشتمین قسمت در مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان به شمار می‌رود. در این قسمت ری همراه با فین ، لوک اسکای‌‌واکر و پو به سفر حماسی خود ادامه می‌دهند.این فیلم که دومین قسمت از سه‌گانه‌ی جدید است، ناگزیر با The Empire Strikes Back مقایسه می‌شود. هم در لحن و هم در ساختار، شباهت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. شایان ذکر است که در آخرین جدای ، تنش اصلی بین خیر و شر، نور و تاریکی است؛ و کاراکتر ها باید تصمیم بگیرند که آیا مسیری را که به آن اعتقاد دارندرا انتخاب کنند یا در طرف دیگر خط کشی قرار گیرند. این مبحث این ایده را مطرح می کند که هر کس در انتخاب روش اخلاقی آزاد است .داستان فیلم این را بررسی میکند که چگونه امید میتواند به یک امتیاز مثبت برای بقای مردم تبدیل شود.The Last Jedi بخشی از حماسه جنگ ستارگان میلیارد دلاری است، که دقیق ازپایان The Force Awakens آغاز میشود.فیلم دورنمایی پر از نبرد ،خشونت،انفجار، تعقیب فضایی و دوئل های وسترن گونه است.فیلم دارای چند شخصیت قوی زن است از جمله دیزی ریدلی در نقش Rey و کری فیشر فقید در نقش Leiaکه بیانگر مقاومت و پیام های قوی از برد شجاعت، کار گروهی، امید و وفاداری هستند.

Star Wars: The Last Jedi

ریان جانسون به عنوان سازنده فیلمی سرگرم کننده،عاطفی و تعلیقی ساخته که به عنوان یک میان سه گانه ای،مورد تحسین طرفداران قرار خواهد گرفت. جانسون با تمام اسباب بازی های جنگ ستارگان بازی می کند،و هرگز از عمل خود نمیترسد و این روش را تا پایان ادامه میدهد.جانسون موفق به گفتن داستانش در وسعتی بزرگ شده که همه کاراکتر ها لحظه ای برای درخشش در آن داشته اند.فیلم دارای یک ریتم خوب است و سرعت و توقف به فراخور نیاز توسط کارگردان انجام گرفته است تا فرم و محتوا دچار ضعف روایی نشوند.نیمه اول فیلم به اندازه ای هیجان انگیز و درگیر کننده است که بیننده را نمک گیر خودش میکند.در این فیلم گوشه و کنایه‌های ظریفی برای طرفداران پر و پا قرص این مجموعه وجود دارد، نکته‌ی خارق‌العاده‌ی «آخرین جدای» این است که اولین فیلم پس از لوکاس است که آزادانه به ساز خود می‌رقصد.

حضور دوباره‌ی دوستان قدیمی و لحن شوخ مختص مجموعه احساس بسیار خوشی را به من داد .یکی از تغییرات عمده این قسمت شخصیت لوک اسکای واکر است که دیگر آن قهرمان در جست جوی عرفان و خودیابی نیست بلکه او اکنون یک استاد جدی متضاد و عمیقا آسیب دیده است. و همیل با استفاده از لحن صدای خود و درد موجود در نگاهش بهترین عملکرد را از لوک ارائه کرده . دیزی ریدلی و مارک همیل به خوبی یکدیگر را در انجام بازی هایشان کامل میکنند.رایان جانسون این مجموعه را به سطح جدیدی از اکشن و کمدی می‌برد و به جواب سوال هایی میپردازد که در The Force Awakens بی جواب مانده بودند.جان ویلیامز یک بار دیگر یک سمفونی گوش نواز خلق کرده که دیگر برای او جزئی از وجودش میباشد یک شاهکار که برای ویلیامز اکنون طبیعی به شمار میرود.ترتیب های تکان دهنده جدید ویلیامز به جنگ های حماسی می پردازند،و همچنین بر حس ماجراجویی تاکید می کنند، و تم های قدیمی برای لمس نوستالژی ظاهر می شوند. بی دلیل نیست که جورج لوکاس موسیقی ویلیامز را “چاشنی مخفی” جنگ ستارگان می داند.

Star Wars: The Last Jedi

جانسون با حفظ شوخ طبعی ،به سبکی از اکشن اپراتیک میرسد که یک دست آورد جدید است.جانسون استاد فریب دادن است ،«آخرین جدای» هم از این قاعده مستثنا نیست و پر از فریب‌ها و غافل‌گیری‌ ها است.ماجراجویی فین و رز برای پیدا کردن یک master coder در یک کازینو لوکس دارای چندین عنصر سفر جادویی و کمدی است و تعامل کاراکترها در این سکانس درخور ستایش است.صحنه های مبارزه از انفجار ها عظیم تا مبارزات دوئل گونه شخصی خوش رنگ لعاب تولید شده است.فیلم جانسون مثل شاهکار‌های کوروساوا یا به سبک وسترن های جان فورد دارای دوئل های حماسی و عمیقتر از انتظارات شخصی بیننده است.آنچه در مورد The Last Jedi تاثیر گذار است این است که جانسون قادر به ساختن فیلم باور نکردنی شده است که نکات شاخص دنیای جنگ ستارگان را تیک میزند و در عین حال تنوع و سبک خود را نیز به عنوان یک فیلم مستقل اثبات میکند.در نتیجه فیلم یک جلوه صوتی و تصویری زرق و برق دار مدرنیته مرتبط به جهان پیشین شده است.

حرف آخر: The Last Jedi جوهره جهان جنگ ستارگان است.فیلم دراماتیک/هیجان انگیز و دلهره اور است.مدت زمان ۱۵۰ دقیقه ای فیلم طولانی به نظر نمیرسد .اخرین جدای از نظر بصری بسیار گیراست «جنگ ستارگان» یک وسترن فضایی است، اما یکی از محبوب‌ترین اساطیر مدرن هم محسوب می‌شود. جانسون به آن احترام می‌گذارد. او سیر داستانی را باانرژی و هنرمندی مضاعفی همراه می‌کند و پرورش میدهد.The Last Jedi به زیبایی مشخص می کند که چه چیزی باید برای پیروزی نیروهای خوب رخ دهد.سوالی مهم در پایان فیلم پیش می آید :چه چیزی بیشتر تاثیر می گذارد: خشونت یا از دست دادن؟ چرا؟ چگونه این فیلم هر دو موضوع را در بر دارد؟قهرمانان فیلم چه کسانی هستند؟ چرا مسائل خوب و بد، مربیگری و غیره برای این سری مهم است؟ با دیدن فیلم جواب ها را بیابید.امتیاز۱۰از۱۰ امیرپریمی

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن