نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Sicario: Day of the Soldado

 

فیلم Sicario محصول سال ۲۰۱۵، شرایط نگران کننده و کابوس وار مرزهای آمریکا را به تصویر کشید. اگرچه فیلم ظاهرا درباره ی جنایات در مرز آمریکا و مکزیک بود، ولی در عین حال محدودیت های قانون و اینکه اشخاص برای رسیدن به هدفشان چه کارهایی می کنند را نیز به ما نشان داد. این کار روش هوشمندانه ای برای نشان دادن مرزهای فیزیکی به عنوان نقطه ی شروع اکتشاف مرزهای شخصیتی بود که نشان می داد اگر این مرزها از بین بروند چه فجایعی به بار خواهد آمد. متاسفانه، به جای ادامه ی این ایده های خوب، دنباله ی این فیلم یعنی Sicario: Day of the Soldado، با وجود برطرف کردن نقطه ضعف های فیلم قبلی در همین حد باقی می ماند و این ایده ها را به چیزی بهتر و والاتر تبدیل نمی کند. داستان با وجود غیر قابل پیش بینی بودن، تمرکز ندارد، و ما را در دریایی از بی اخلاقی غرق می کند تا اینکه شخصیت ها شروع به کارهایی می کنند که اصلا با رفتار قبلی خودشان همخوانی ندارد. می شود گفت Day of the Soldado تاریک تر از Sicario است، ولی این تاریکی هدفی را دنبال نمی کند.

Benicio Del Toro and Josh Brolin star in SICARIO 2: SOLDADO.

فیلم با بیان این نکته که قاچاق انسان تجارت پر درآمدی برای کارتل ها در مرز آمریکاست آغاز می شود. این تجارت منجر به نفوذ ۴ تروریست به خاک آمریکا می شود، که در صحنه ای ناگوار وارد فروشگاهی در Kansas شده و خود را منفجر می کنند. مقامات آمریکایی معتقدند کارتل های مواد مخدر این حمله را ترتیب داده اند،‌ و حالا می خواهند این کارتل ها را به جان یکدیگر بیاندازند. آن ها از Matt Graver (با بازی Josh Brolin) می خواهند این عملیات را اجرا کند، و Matt هم از همکار قدیمیش Alejandro Gillick (با بازی Benicio del Toro) کمک می گیرد تا وانمود کنند کارتل ها با یکدیگر وارد جنگ شده اند. این اتفاقات در نهایت منجر به ربودن Isabela Reyes (با بازی Isabela Moner) دختر رییس یکی از کارتل ها می شود، اما وقتی بازگرداندن او طبق نقشه پیش نمی رود، Matt و Alejandro با یکدیگر به مشکل می خورند.

کارگردان فیلم Stefano Sollima با وجود تفاوت بازیگران و عوامل، قادر بوده داستان فیلم اول را بازگو کند. او از فیلمبردار مستعد Dairiusz Wolski (فیلمبردار Alien: Covenant) به جای Roger Deakins که فیلمبرداری فیلم قبلی را برعهده داشت استفاده می کند، و به جای Johann Johannsson آهنگساز فیلم قبلی،‌ از هنر موسیقیایی Hildur Guðnadóttir بهره برده است. این دنباله در راستای فیلم قبلی قرار می گیرد، و در عین حال فقط چند صحنه ی جذاب دارد ولی در کل از نظر داستانی حرف خاصی برای گفتن ندارد.

Sicario: Day of the Soldado

این فیلم به شدت به شخصیتی مثل Kate Mercer (با بازی Emily Blunt) نیاز دارد، کسی که دیدگاه استوار خودش را حفظ کرده و آشوبی که توسط Matt و Alejandro به پا شده را اداره و هدایت کند. بدون چنین شخصیتی، فقط با دو مرد طرفیم که همه چیز را از بین می برند و معتقدند هدف وسیله را توجیه می کند. بدون وجود این تعادل، شاهد کشتار و خونریزی های بی شماری هستیم، بدون اینکه شاهد رشد یا تضاد در شخصیت ها باشیم. تصمیماتی که Matt، Alejandro و دیگران می گیرند به نظر تصادفی می آیند و انگار فقط برای پیش بردن داستان قرار داده شده اند، بدون اینکه با کارهای قبلی آن شخصیت همخوانی داشته باشند.

این یعنی Soldado برپایه ی خشونت،‌ بی رحمی و کشت و کشتار بنا شده و هیچ هدف خاصی را دنبال نمی کند. وقتی میبینیم فیلم قرار نیست به هیچ هدفی برسد،‌ یا اینکه شخصیت ها تصمیماتی تصادفی و غیرعقلانی می گیرند، پس این بی رحمی و خشونت بیهوده بوده و فقط برای شوکه کردن ببینده استفاده شده است. در ابتدای فیلم و با دیدن آن صحنه ی تروریستی فرض می کنیم که این خشونت ناگوار قرار است موضوع مهمی را بیان کند، اما وقتی به پایان فیلم می رسیم، متوجه می شویم Soldado فقط برپایه ی چند صحنه ی هیجان انگیز تلخ و تاریک بنا شده است.

Sicario: Day of the Soldado

Day of the Soldado فیلم بدی نیست چون در آن بازیگران نقش خود را به خوبی ایفا کرده اند، ولی از نظر داستانی عمقی ندارد. به نظر می آید نویسنده یعنی Taylor Sheridan دچار سوء تفاهم شده و فکر کرده مردم دوست دارند خشونت و خونریزی های بیشتری ببینند. این تاریکی و خشونت در زمینه سازی فیلم اول موثر بود،‌ اما همه چیز به آن ختم نمی شد. اما در Soldado چنین نیست و فقط شاهد شخصیت هایی خشن هستیم که تصمیماتی ساده لوحانه می گیرند. به نظر نویسنده، ما باید قبول کنیم Matt و Alejandro ناگهان تصمیم می گیرند از بی رحمی خود بکاهند با اینکه این بی رحمی شخصیت آن ها را تعریف می کند. در کل باید گفت، Sicario: Day of the Soldado خودش در تاریکی ای که قصد هدایت آن را دارد غرق می شود.

Sicario: Day of the Soldado Sicario: Day of the Soldado

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن