نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Annihilation + ویژه برنامه ویدیویی زیرنویس فارسی

نقد و بررسی فیلم Annihilation
#امروز_چی_دیدم
⁣#نقدهای_سوپرگروه_آریافیلم ارسالی از⁣⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁠⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣@Amirparimi94


⁣کارگردان : Alex Garland
⁣بازیگران :  Natalie PortmanJennifer Jason LeighTessa Thompson

⁣⭐ IMDB : 7.3
Ⓜ Metacritic : 79
🍅 Rotten Tomatoes : 87

بعضی اوقات ،بافیلم هایی مواجه میشوم که به حدی در نگاه اول درک آن ها سخت است،که میگویم وقتی من سختی درک فیلم رو تجربه کردم به چه صورت برای دیگران اون فیلم رو شرح یا تفسیرش بدم؟! اینجاست که به مغزم رجوع میکنم و از چشمم کمک میگیرم تا یک بار دیگر به تماشای فیلم بنشینم.حالا فیلم (Annihilation) یا نابودی همان فیلمی است که برای من از این جنس است.فیلمی از سازنده Ex Machina که در سال ۲۰۱۵ برنده بهترین جلوه های ویژه آکادمی اسکار شد،یعنی شخص شخیص Alex Garland ،فیلم نابودی به حدی وسعت بزرگی دارد که سلول های خاکستری مغز در نگاه اول حالت علامت تعجب گونه ای به خود خواهد گرفت.فیلمی که برای من یادآور وحشت محض کوبریک،یعنی درخشش است.ترسی در دل سکانس های نقاشی شده فیلم موجود است که انسان را به اصل ترسیدن از واژه ترس وا می دارد.

Annihilation

در خلاصه داستان فیلم آمده:لنا (ناتالی پورتمن) یک زیست شناس بوده و یک سرباز سابق ارتش هم محسوب می‌شود. لنا در ماموریتی عضو می‌شود که قصد دارد به واسطه آن کشف کند که چه بلایی در منطقه ایکس (Area X) بر سر همسرش آمده است. او به‌همراه تیم خود به یک منطقه که فاجعه زیست‌محیطی در آن رخ داده است، اعزام می‌شود. در این منطقه پدیده شوم و مرموزی وجود دارد که در حال گسترده شدن در سطح آمریکا است. لنا در حال کاوش و جستجو در این منطقه بسیار زیبا، اما بسیار کشنده است که به نظر می‌رسد توسط نیروی قدرتمند و ناشناخته‌ای آلوده شده است. لنا و اعضای تیمش باید برای مقابله با یک تهدید جدید و بسیار ناشناخته آماده شوند و با آن مبارزه کنند تا از این منطقه خطرناک جان سالم به در ببرند. این منطقه همانقدر که زیباست، محل بسیار خطرناکی هم محسوب می‌شود و در آن چیزهایی وجود دارد که هم جان آنها را در خطر قرار می‌دهد، هم سلامت روانیشان را.فیلمنامه اقتباسی گارلند از رمانی با همین نام اثر جف واندرمر به حدی پیچیده طراحی شده است که تا ساعاتی پس از دیدن فیلم ذهن را ناجور به خودش اختصاص میدهد به اندازه ای که مغز شما از شدت هیجان در حد ترکیدن به عمق فیلم پرتاب خواهد شد.

Annihilation

نابودی یک جریان به هم پیوسته بین وحشت،هیجان،فلسفه و استفاده درست از تکنولوژیست.یک خشونت زجرآور با ابزار بصری خیره کننده که منجر به یک پایان بندی دیوانه وار میشود.به این فکر کنید که واژه علمی و ساده DNA میتواند چقدر ترسناک شود اگر سناریوی این فیلم به اجرا در آید.فیلم دوم کارگردان الکس گارلند، یک ساخته بر مبنای علم فکری متافیزیکی و شگرف و حتی بیشتر ،جاه طلبانه و شگفت انگیز است. اما همین رویه به چالش کشیدن مغز باعث استقبال کم عموم در سینما نیز شده است.فیلم نابودی بی شباهت به شاهکار بسیار هنرمندانه آندری تارکوفسکی یعنی Stalker ساخته سال ۱۹۷۹نیست.

Annihilation

گارلند گرافیک های غیر معمول تخیلی، ایده ها و صداها را با ترس های هدفمند ترکیب می کند وتحویل مخاطب میدهد.فیلم پیرامون یک نبرد عظیم با موجودات یا جنگ های زیست محیطی متمرکز نیست، بلکه هر چه سریع تر بر روی نحوه رسیدن به پایان بندی شاعرانه و سورئال خود پیش میرود.شکل نابودی چیزی جز یک درخشش ساده نیست ، با نقطه شروع خطی و مینیمالیستی که از تصاویر ساده و مستقیم (مانند فانوس دریایی) تشکیل شده است.این فیلم برای پنج زن (و بدون مرد) به عنوان شخصیت هایی که در سفر قرار می گیرند قابل تحسین است؛عملکرد Portman در این جمع به شدت وجه عاطفی کار را پر رنگ تر کرده است.و بی شک از بازی جذاب و خیره کننده Gina Rodriguezنیز نمیتوان به سادگی گذشت چراکه سکانس فوق العاده کار با محوریت این شخصیت شکل میگیرد .اما با توجه به اینکه گاهی اوقات این فیلم خشمگین و شاید حتی ناراحت کننده است، آن را به عنوان یک مسیر یا شاخه نزدیک به۲۰۰۱: A Space Odyssey میکند تا به Star Wars.

Annihilation

با این حال، اگر شما عمیقا یک علمی تخیلی پر هیجان خفن و فک انداز میخواهید Annihilation خود جنس است.این فیلم یک اثر وهم آور، خشن، به شدت وحشیانه و واقعا ترسناک است؛ نه اینکه فکر کنید ترسناکی این فیلم، از آن مدل‌هایی است که در بیشتر آثار ژانر ترسناک استفاده می‌شود، بلکه به نحوی که باعث می‌شود بیننده به ماهیت خلقت و ذات این موضوع فکر کند. با تماشای این فیلم، انگار یک حفره و گودال در دل شما باقی می‌ماند.

والدین باید بدانند که نابودی یک فیلم علمی تخیلی وشگفت انگیز از سازنده Ex Machina و از رمانی نوشته VanderMeer است.فیلم شامل صحنه های مختلف وحشت زده، ترسناک و ناگهانی و همچنین صحنه های خون و خون ریزی، حملات هیولا، اسلحه و تیراندازی و مرگ است.فیلم دارای اشاراتی به روابط جنسی است بدون برهنگی گرافیکی،پس والدین گرامی بدانند فیلم مناسب افراد بالای۱۷سال است.

Annihilation

نکته برجسته:پنج زن شجاع زندگی خود را به خطر می اندازند و به نوعی به ماموریت کشف / نجات می پردازند.همه آنها به نوعی آسیب دیده اند، اما هنوز سعی می کنند کار خود را انجام دهند و به یکدیگر کمک کنند تا زنده بمانند.شخصیت های مرکزی همه زن هستند و این قابل توجه است،چرا در که چنین فیلمی همیشه مردان عضله ای هستند که خودنمایی میکنند! پرداخت این پنج زن جذاب و قوی است و شخصیت ویژه جینا رودریگوئز است.۹از۱۰امیرپریمی

Annihilation

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن