نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم All the Money in the World

داستان فیلم درباره چیست ؟زمانی که جان پُل گتی سوم که ۱۶ ساله است دزدیده می شود، مادر کودک تلاش می کند پدربزرگ میلیاردر را راضی کند تا به آدم ربایان باج دهد اما…سوژه فیلم « تمام پول های جهان » درباره بخشی از زندگی واقعی جان پل گتی می باشد. ثروتمندترین شهروند آمریکا در سال ۱۹۵۷ که عقیده او بعدها تبدیل به الگوی کسب و کار شد. وی عنوان کرده بود : « من ترجیح می‌دهم که از ۱٪ تلاش صد نفر استفاده کنم تا اینکه از ۱۰۰٪ تلاش خودم! ». تفکر اقتصادی پل گتی بعدها تبدیل به فلسفه اصلی بازاریابی شبکه ای شد و هم اکنون از او به عنوان پایه گذار این حوزه یاد می گردد که در داخل ایران نیز طرفداران بسیاری را به سوی خود جذب کرده. اما « تمام پول های جهان » نه درباره فلسفه اقتصادی پل گتی، بلکه درباره رویدادِ عجیب زندگی او یعنی ربوده شدن نوه اش می باشد که جنجال های فراوانی به همراه داشت.داستان فیلم در سال ۱۹۷۳ اتفاق می افتد.

All the Money in the World

کسی در فیلم All the Money in the World حضور دارد که من بشناسم؟ کریستوفر پلامر بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما است. وی تا به کنون جوایز فراوانی را برای هنرنمایی‌های خود دریافت کرده‌است که مهمترین آن‌ها یک جایزه اسکار، دو جایزه امی، دو جایزه تونی، یک جایزه گلدن گلوب و یک جایزه بفتا می‌باشد. پلامر با دریافت جایزه اسکار در سال ۲۰۱۲ برای فیلم تازه‌کارها، مسنترین بازیگریست که تاکنون جایزه اسکار را دریافت نموده‌است. او با سابقه‌ای بیش از ۵۰ سال، نقش آفرینی‌های ماندگاری در سینما، تئاتر و تلویزیون از خود به جای گذاشته است.او را بیشتر به خاطر ایفای نقش کاپیتان جورج فون تراپ در فیلم اشک‌ها و لبخندها می‌شناسند. میشل ویلیامز کاندید دریافت اسکار بهترین بازیگر مکمل زن برای فیلم کوهستان بروبک ، کاندید دریافت جایزه گلدن گلاب بهترین بازیگر مکمل زن برای فیلم کوهستان بروبک ،فیلمی که نام او را بر سر زبانها انداخت ، کوهستان بروبک به کارگردانی آنگ لی بود.مارک والبرگ نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم « دپارتد » ، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم سال برای فیلم « مشت زن » ( به عنوان تهیه کننده )

کارگردان کیست؟ استاد ریدلی اسکات که در این اثر باز هم خوش درخشیده است.

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟فیلم به فراخور مضمون خود که آدم ربایی است دارای خشونت ذاتی است.استفاده از مشروبات الکلی برهنگی در سکانسی در مراکش که کوتاه است و صحنه های بوسیدن شخصیتها فیلم را مناسب افراد بالای ۱۷ سال کرده است.

نکات مثبت فیلم ؟ یک داستان سرایی جذاب با استفاده از هنرمندانی کامل و بالغ به هدایت ریدلی اسکات.یک فیلم جنایی که با استادی هرچه تمام بر اساس واقعیت شکل گرفته است.فیلم وارد دنیای پولی می‌شود که هم هیچ مرزی برای خود نمی‌گذارد و هم بسیار مهم است چرا که ثروت فاسد کننده است و پولدار خسیس!

All the Money in the World

اسکات تمام خورده داستان ها را با تکنیک کنار هم میچیند که شامل وضعیت پرتنشی که آدم‌رباها را شامل خود می‌کند؛ پیچیدگی‌های تحقیقات جنایی؛ کمپین دیوانه‌کننده‌ای که به «گتی» انگیزه لازم برای آزادی نوه‌اش بدهد؛ و رغبت به پولی که به تمام شخصیت‌ها می‌دهد.مثل همیشه با کارگردانی «اسکات»، فیلم روایتی ملموس، با کشش و روان را به ما می‌دهد.بازی چهار بازیگر اصلی فیلم، یعنی «ویلیامز»، «والبرگ»، «پلامر» کوچک و «پلامر» بزرگ، بسیار عالی بوده است.فیلمنامه خوب مزید بر علت خوش محتوایی اثر شده است.All The Money In The World شاید در آستین خود سورپرایز‌های زیادی نداشته باشد اما استادی پشت تولید فیلم است که کاستی به چشم نمیخورد.در بخش تدوین و فیلمبرداری، « تمام پول های جهان » قطعاً یکی از بهترین های سال است.بودن فیلم در ژانر تریلر کمک کرده تا شاهد تعقیب و گریز ها و تعلیق مناسب در فیلم باشیم که به لطف تسلط اسکات هشتاد ساله بر مولفه های ژانر، با زمانبندی درست آغاز و پایان می پذیرند تا نفس گیر بودن داستان حتی برای یک لحظه دچار لکنت نشود. 🔸نکات منفی فیلم:چیزی که فراخور این ژانر و داستان بوده است صورت گرفته و کاستی ویژه ای که فیلم را از مسیر خارج کند نیست.فیلم مثل شوخی آغاز میشود و آرام جدی میشود اما بخش های مربوط به گروگانگیران و شخصِ گروگان گرفته شده می توانست از پرداخت بهتری برخوردار باشد و البته ماجرای اسپیسی و جایگزینی پلامر که همه میدانید.

چرا فیلم رو دوست داشتم: دوست داشتم برای تمام بازیهای خوبش، برای کاراکتر عجیب Cinquanta ،مهارت اسکات که اگر بهترین حالت پیرمرد هم نباشد از خیلی ها سرتر است،برای تک تک نماهای زیباش و همه نادیده گرفته شدنش در فصل جوایز.۹از۱۰ امیرپریمی

All the Money in the World

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن