نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم خوک (Pig) حاضر در جشنواره برلین

نقد زیر برگفته از سایت THR و نوشته ی Deborah Young میباشد :

مانی حقیقی که بیشتر درباره زندگی قشر متوسط ایرانی ها فیلم می سازه (مثل فیلم کنعان، پذیرایی ساده، کارگران مشغول کارند) این بار شوخ طبعی و تلخی خاصی رو در فیلم “خوک” به کار گرفته. این فیلم برای جشنواره Berlin ساخته و آماده شده و داستان اون درباره زندگی کارگردان ناامیدیه که به خاطر اینکه اسمش توی لیست سیاهه، نمیتونه فیلم بسازه. زمانی که قاتل سریالی شروع به کشتن بهترین کارگردانان کشور می کنه، قهرمان بی ارزش ما از این می ترسه که نکنه کشته بشه. حالا آیا این کارگردان لیاقتش مرگ هست یا نه؟

خوک

به گزارش آریافیلم ، فیلم به طور واضح مسئولیت دولت در قبال فیلم سازان و بازیگرانی رو نشون میده که در جامعه وجود دارن و جزئی از لیست سیاه هستن. با این حال مانی حقیقی ( که هم فیلمنامه رو نوشته و هم تهیه فیلم را برعهده داشته) تا جایی که تونسته از بحث و مشاجره دوری کرده. اون از روی عمد، پرهیز می کنه که اسم کارگردانان معروف لیست سیاه مثل جعفر پناهی رو بگه و خیلی جسورانه جنبه طنز فیلم رو پررنگ می کنه که از این نظر میشه بگیم این فیلمش شبیه فیلم ۵۰ کیلو آلبالو هست. یکی از اون سه کارگردانی که کشته شدند، رخشان بنی اعتماده که توی فیلم هاش درمورد مسائل مربوط به زنان و اجتماع حرف زده  و قوانین مربوط به سانسور رو به چالش کشیده. قاتل بعد از اینکه کارگردان ها رو می کشه، روی پیشونی اونها با چاقو می نویسه: “خوک”. خب این میتونه یه فحش اهانت آمیز باشه . اگرچه که به نظر میرسه یه شیطنتی در فیلم باشه اما توی اون یه پیام سیاسیه و فیلم هم به دنباله همین پیامه.

خوک

یکی دیگه از موضوعات غالب، قدرت رسانه های اجتماعی برای تخریب شهرت آدماست. با این که فیسبوک و توییتر در ایران فیلترند، اما تلگرام و اینستاگرام ده ها میلیون کاربر فعال دارن. صحنه ابتدایی فیلم، چهار تا دختر مدرسه ای را نشون میده که همین طور که دارن با هم حرف میزنن و اینستاگرامشون رو چک میکنن، از بین چند تا سر قطع شده میگذرند. یه نفر از شخصیت اصلی فیلم یعنی حسن کسمایی ( حسن معجونی ) فیلم می گیره و توی این صفحات اجتماعی میگذاره. حسن کسمایی هم بدون برگزاری دادگاه توسط رسانه های اجتماعی مورد قضاوت قرار می گیره. امروزه این موضوع ها برای این که آدم مهم بشه خیلی روتین شده و پایان فیلم حول انتقام و دشمنی در اینستاگرام می چرخه اما فیلم، موضوع اصلی خودش که درباره کشتنه رو حفظ می کنه.توی فیلم چهارمین قتل نشون داده میشه و بدن بی سری پیدا میشه که مال مانی حقیقیه: دوستش حسن برای شناسایی او به پزشکی قانونی میره و اونجا بیهوش میشه.

حسن معجونی توی این فیلم به خاطر صورت پرمو ، لباس با عکس موزیسین های راک و بداخلاق و ترشرو بودن، زیاد طرفدار نداره. او خودش رو در بین همسرش، دخترش و مادرش محاصره کرده. اونا باهاش مثل یه بچه رفتار می کنن و معجونی هم از اونا انتظار همدردی و احترام کامل داره. مشخصه که اون همچنان با همسر سابقش شیوا، که نقشش رو لیلا حاتمی بازی میکنه، رابطه داره که البته همسر فعلیش تمام جریان رو میدونه. اما حالا که دیگر نمی تونه فیلم بسازه ، شیوا میخواد که با بازی توی فیلم کارگردانی به نام سعیدی که خیلی پرمدعاست، به حسن خیانت کنه. سعیدی چندبار تونسته خشونت معجونی رو تحریک میکنه.

بازنشستگی اجباری اون از کارگردانی باعث میشه که زمانی زیادی رو با دوست دکتر خودش همایون (سیامک انصاری) بگذرونه و با هم تنیس بازی میکنن. البته اون هنوز میتونه که فیلم های تبلیغاتی رو کارگردانی کنه.  اواخر مشغول فیلمبرداری تبلیغی از یه حشره کشی شده که گروهی از دخترای جذاب بین گازهای سمی دارن میرقصن . لباس های قرمز و کفش های زردی که اونا پوشیدن رو نگار نعمتی طراحی کرده و موهاشون رو توی کلاه مسخره ای که در برابر حشرات مقاومه، پوشوندن.

وقتی کسی از کلمه رقص استفاده می کنه، حسن با یه منطق Monty Python اون رو این طوری تصحیح میکنه: “اون ها که نمی رقصن، اونا فقط دارن هماهنگ با هم حرکت می کنن.” در بین این حرکت کننده ها آنی زیبا ( پریناز ایزدیار ) هست و با اینکه می دونه حسن نمی تونه فیلم بسازه، به اون التماس می کنه تا توی فیلم بعدیش بازی کنه.

یه سنت قدیمی که که درباره خودشیفتگی کارگردان هاست، خوک، غرور و سستی افراد پشت دوربین رو نشون می ده. معجونی مرد عصبانیه که عوام این نظر رو دارن که اون فرد نابالغیه. وقتی می فهمه که به وسیله یک قاتل سریالی نادیده گرفته شده ، درمورد ارزش کارهای هنری خودش دچار شک میشه و آرامش رو توی آغوش مادر پیرش که آمادس برای دفاع از زندگی پسرش با تفنگ عتیقه ای خودش بجنگه، جستجو می کنه.

خوک

این لحظه های فیلم، داره یه چیزهایی رو به بیننده هشدار میده. در وسطای فیلم، حالت طنز بیشتری وجود داره. فیلم یه قسمت جالب داره که حسن و همایون به عمارت فردی برای یک مهمانی میرن و لباس های اون تبلیغه حشره کش رو می پوشن. مهمونی خیلی عجیب غریبیه. بعد در حالی که هردو مستند میرن عمارت سعیدی تا ببینن که شیوا آنجا هست یا نه، اما یه اشتباهی پیش میاد. حسن دستگیر میشه و به زندان می افته. اونجا  حسن خودش را تصور می کنه که داره با راکت تنیس گیتار می زنه و آهنگ های راک رو اجرا می کنه.

قسمت آخر فیلم سیاه تره زیرا تمام خودشیفتگی حسن و مدت زیادی که طول می کشد تا به محبوبیت و شهرت دست پیدا کنه رو داره نشون میده. با اینحال این طور به نظر می رسه که یه قسمت از آخر فیلم حذف شده.

فیلم خوک نسبت به فیلم اژدها وارد می شود، گیج کنندگی و پیچیدگی کمتری داره و کمتر شاهد توطئه و دسیسه هستیم.

فیلمبرداری محمود کلاری توی فضاهایی که امیرحسین قدسی طراحی کرده تغییر میکنه. آهنگسازی این فیلم رو پیمان یزدانیان انجام داده که براساس صحنه های مختلف فیلم، متفاوته.

بازیگران: حسن معجونی، لیلا حاتمی، لیلی رشیدی، پریناز ایزدیار، مینا جعفرزاده، آیناز آذرهوش، علی باقری، سیامک انصاری، علی مصفا، سهیل رضوی

کارگردان، نویسنده و تهیه کننده: مانی حقیقی

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن