نقد انیمیشن

نقد و بررسی انیمیشن ابرقهرمانی Teen Titans Go! To the Movies

ژانر ابرقهرمانی حالا کاملا وارد عرصه بلاک باستری شده است. در سال های آینده هیچ سالی نیست که در‌ آن حداقل پنج فیلم ابرقهرمانی وجود نداشته باشد، که یکی از آن ها  Teen Titans Go! To the Movies است. با وجود اینکه بین این فیلم های ابرقهرمانی تنوع زیادی وجود دارد، آن ها دیدگاه ما نسبت به ژانر ابرقهرمانی را تغییر داده اند. ده سال قبل فیلمی مثل Guardians of the Galaxy هیچ شانسی نداشت، اما حالا می توان درباره شکست فیلم Green Lantern حرف زد و همه هم با این قضیه موافقند. Teen Titans Go! To the Movies این دیدگاه را خیلی خوب می فهمد، و در شوخی با فیلم های ابرقهرمانی خیلی عالی عمل می کند. اگرچه داستان بخش به بخش است و بعضی شوخی ها برای بچه ها کمی تاریک و تلخ به نظر می آید، اما این فیلم روشی را پیش می گیرد که برای کل خانواده جذاب خواهد بود.

گروه The Teen Titans شامل (Robin (Scott Menville), Raven (Tara Strong), Beast Boy (Greg Cipes), Cyborg (Khary Payton), Starfire (Hynden Walch ، خیلی برای دیده شدن به عنوان قهرمان تلاش می کنند، آن هم در حالی که فقط کارهای احمقانه و شیطنت هایی از آن ها سر می زند. Robin معتقد است بهترین راه برای نادیده گرفته نشدن این است که آن ها فیلم اختصاصی خود را داشته باشند، اما کارگردان Jade Wilson (با صدای Kristen Bell) می گوید هیچکس علاقه ای به دیدن چنین فیلمی ندارد، مگر اینکه Titanها دشمن قدرتمندی داشته باشند. سپس این گروه شخصی شبیه Deadpool به نام Slade (با صدای Will Arnett) را برای دشمنی انتخاب می کنند، اما به نظر می آید این کار هم فایده ای ندارد، بنابراین دنبال روش های دیگری برای به دست آوردن فیلم اختصاصی خودشان می کنند.

طرح و برنامه !Teen Titans Go کمی پیچیده به نظر می آید، و گاهی اوقات احساس می شود این ها فقط یک سری بخش های مجزا هستند که با نقشه ای زیرکانه توسط Titanها به هم مربوط شده اند تا فیلم خود را به دست بیاورند. همچنین چون این فیلم یک انیمیشن مخصوص بچه هاست، همه ی بیننده های بزرگسال می دانند داستان به چه سمتی می رود، آن هم به دلیل اختلافات Robin با بقیه گروه، غیرقابل اعتماد بودن Jade Wilson و نقشه ی موذیانه ی Slade. اما هیچکدام این ها مهم نیست چون Teen Titans نمی خواهد داستان عمیقی را روایت کند، بلکه فقط می خواهد ۸۰ دقیقه با شوخی های بامزه شما را سرگرم کند.

شوخی های Teen Titans واقعا هم عالی کار شده اند. واقعا فوق العاده است که کارگردان ها Aaron Horvath و Peter Rida Michail بدون هیچ تردیدی هر کاری از دستشان برمی آید انجام می دهند، و انرژی فیلم به هیچ وجه کم نمی شود. در بخشی از فیلم، Titanها با خواندن آهنگی درباره خوش بینی Robin او را خوشحال می کنند، و خواننده اصلی ببر سفید با صدای Michael Bolton است. این روشی است که !Teen Titans Go عمل می کند و خیلی هم موفقیت آمیز بوده است. این فیلم اصلا از احمقانه بودن نمی ترسد، بنابراین می توان در آن از Nicolas Cage خواست صدای Superman را بازی کرده و عبارت های مسخره ای را برای خنداندن مخاطب بازگو کند. آیا این بچه گانه است؟ بله قطعا، اما این بهترین فیلم بچه گانه ی ممکن است.

نکته جالب مقدار تلخ و تاریک بودن شوخی هاست. اگرچه بعضی ها از این فیلم برای تاریک بودن بیش از حد انتقاد کرده اند، اما کمدی تلخ فیلم همیشه عالی عمل می کند، و آنچنان سریع گفته می شود که بینندگان کوچکتر احتمالا از صحنه کشته شدن بچه Aquaman توسط Titanها آزرده خاطر نمی شوند. اما یکی دیگر از این شوخی ها وقتی دیده می شود که Titanها به گذشته رفته و از والدین Bruce Wayne می خواهند تا از مسیر کوچه Crime Alley عبور کنند. اگر شما تقریبا همه فیلم های ابرقهرمانی جدید را دیده باشید، احتمالا با چنین صحنه هایی آشنا خواهید بود. بنابراین از چیزهایی که !Teen Titans Go نشان می دهد خیلی لذت خواهید برد.

شاید !Teen Titans Go بهترین فیلم ابرقهرمانی یا بهترین انیمیشن اکرانی امسال نباشد، اما وقتی از دیدگاه تمسخر و شوخی با فیلم های ابرقهرمانی به آن نگاه کنیم کاملا موفق بوده است. شوخی ها تیز و تلخ هستند (مخصوصا شوخی ای که فیلم با آن تمام می شود خیلی از والدین را شوکه خواهد کرد)، و اگرچه شاید بعضی ها این فیلم را فقط تبلیغی برای سریال Teen Titans  شبکه Cartoon Network قلمداد کنند، اما باز هم مشکلی نیست! حالا باید دید آیا سریال هم به خوبی این فیلم خواهد بود یا خیر.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن