معرفی فیلمنقد فیلم

نقد اختصاصی : نقد و بررسی فیلم بویکا:شکست ناپذیر Boyka:Undisputed

یک مبارزه جذاب انسانی

ناجی گری مردان برای زنان چه در قامت پیرنگ اصلی و یا مکمل یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین داستان ها از دیرباز بوده که توامان در داستان های کودکان و حتی آثار جدی سینما بروز پیدا کرده و بالطبع به دلیل همین محبوبیت گاها این موضوع با چاشنی اکشن هم روبه رو شده . حالا در چهارمین قسمت مجموعه شکست ناپذیر که بیش از هر چیزی من رو یاد فیلم بوسه اژدها محصول سال ۲۰۰۱ می اندازه ، مخاطب با همین طرح موضوعی تکراری طرفه اما لزوما بازگویی یک داستان اون هم بدون پیچیدگی و غافلگیری دلیل بر عدم جذابیت و ناامیدکننده بودن اون نیست چراکه در اینجا همین کاراکترهای پیش از این بارها تعریف شده و دیالوگ های ظاهرا معمولی و محدود ، برخلاف انتظار و در عین سادگی ، مخاطب رو درگیر می کنه.

 یوری بویکا  از کاراکتری که می تونست صرفا حضوری تیپیکال در حد یک قسمت از اثری معمولی بر پایه هنرهای رزمی داشته باشه مانند اونچه که در قسمت اول رخ داد ، به فراتر از اینها تبدیل شد چراکه شروع و تقابل جذابی برای اون در قسمت اول رقم خورد و به عنوان یک فرد قدرتمند با حرکات گاها فوق العاده معرفی شد و در ادامه از کاراکتر مکمل به کاراکتر اصلی ارتقا پیدا کرد و با تحولی که براش رقم خورد و افت و خیزهایی که در مبارزات داشت ، داستانش به خوبی ادامه پیدا کرد و حالا در این قسمت کم و بیش پخته شد.

در کنار این موارد ، ویژگی های اصلی سری شکست ناپذیر در نحوه نمایش مبارزات در قسمت های دوم و سوم علیرغم تعویض کارگردان به این قسمت هم منتقل شده و همونقدر که فیلم رو به سری های قبلی خودش وابسته کرده از بخش های پیشین به دلیل نوع طرح داستانی فاصله گرفته و حتی در این قسمت پیشرفت مبارزات جدا از وجهه پیروزی شخصی برای خود بویکا ، یک مفهوم بزرگ تر و ارزشمند تر رو یدک می کشه چراکه این ناجی گری جدا از کمک به آزادی یک نفر، تحولی در مسیر زندگی هر دو طرف و به طور کلی یک سیستم رو پدید می آره.

برخلاف قسمت های قبلی ، شکست ناپذیر ۴ حتی در خارج از رینگ مبارزه هم همچنان برای مخاطب جذاب و با اهمیته ؛ در این قسمت کاراکتر آلما (تئودورا دوهونیکوا) توام با ویژگی های هیجانی ، ویژگی متفاوتی رو تزریق کرده و نحوه رفتار ، صحبت و چهره اون تمام ملزومات پیش نیاز کاراکترش رو فراهم آورده و سکانس های مابین آلما و بویکا کاملا باورپذیر و مملو از احساسه بدون اینکه کلیشه ای به نظر بیاد و یا وجهی اغراق شده پیدا کنه و به شیوه ای معمول و مورد انتظار به پایان برسه.

تمام این ویژگی ها باعث شده برای نگارنده ای که قسمت های قبلی رو کم و بیش پسندیده ، این بخش چهارم فراتر از یک اثر اکشن معمول ، به فیلمی قابل قبول با اکشنی بسیار جذاب و درامی ظریف و ملموس تبدیل بشه.


نگارنده : مجتبی بهره مند

نمایش بیشتر

‫۲ نظرها

  1. واقعا فیلمش فوق العاده بود مخصوصا قسمت آخر ….هیجان خاص و نزدیک به واقعیتی داشتند حرکات و …جالب و بدون نقص بودند….مخصوصا بازیه فرد نقش اصلی تو این سری فیلم….عالی بود در کل….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن