امروز:پنج شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵
 

نقد اختصاصی : نقد و بررسی فصل چهارم سریال Homeland

 


در این پست ترجمه و نقد اختصاصی آریافیلم از فصل چهارم سریال Homeland رو ملاحظه میفرمایید که نوشته ی  Ken Tucker  از سایت معتبر hollywoodreporter است…

سریال دو قطبی هوملند در حالی در قالب فصل چهارم با بازی کلیر دینس در نقش مامور جاسوسی CIA که از منظر ذهنی شخصیتی متزلزل دارد‚ باز می گردد که فاقد حضور برودی با بازی دیمین لوییس است
هر کسی می تواند این گونه تصور کند که پس از مرگ دل خراش و زننده ی دیمین لوییس در فصل پایانی‚ سازندگان هوملند در حالی که به یکدیگر خیره شده اند‚ این گونه عنوان می کنند ” خب حالا چیکار کنیم؟ کری بارداره. ساول که در منطقه ی ویلینگ وال به سر می بره ازدواجشو اعلام می کنه و براساس نظرات‚ اگه ما شخصیت دیانا رو واسه صحنه هایی که مستلزم چهره ی عبوس اونه برگردونیم‚ در واقع مسئولیت و مقاممون سریعتر از شاخه ای از القاعده‚ رو به کاهش و تخریب می ذاره”

و حالا سریال‚ شخصیت جسیکا‚ همسر برودی که توسط مورنا باکارین به زیبایی ایفا شد را در جهت اقدامی مهم‚ قربانی می کند و توجهش را باری دیگر‚ معطوف به موضوع اصلی سریال می سازد; نگاه های در حال تردد کری متیسون با بازی کلیر دینس و روح به یغما برده شده ی هوملند.

 احتیاج تنزل موارد جزئی داستان به سمت موارد ضروری‚ به سریال هدفی به مراتب بدیع تر‚ شفاف تر و زیرکانه تر بخشیده است. فصل چهارم سریال که در قالب اپیزودهایی یک ساعته در تاریخ پنجم اکتبر کارش را اغاز می کند‚ یاداور کری در نقش مامور سازمان جاسوسی CIA‚ با ذهنی مملو از استعداد و پریشانی و قطعه ی B.i.t.c.h.e.s Brew از میلز دیویس برای ماست; کسی که قلب ترک خورده ی این درام محسوب می شود و ماهیت نگرش هوملند در خصوص سازمان جاسوسی در قرن بیست و یک را دربرمی گیرد; تشکیلاتی که جنون امیز و نهایتا غیرقابل اعتماد تلقی می شود.

این که عنوان کنیم پس از مرگ برودی و دوران بارداری‚ کری با نوعی اشتیاق فداکاری دوباره غرق در کارش شده و زمان اندکی برای خشنودی ناشی از تولد فرزندش دارد‚ به حاشیه راندن همه چیز نیست. کودک بیچاره تحت سرپرستی یکی از نالایق ترین مادران عصر جدید قرار گرفته و به نظر پافشاری بر تقلیل این موقعیت‚ با قراردادن ناگهانی کری در نقش پرورش دهنده ای نه چندان شاخص‚ برای داستان هوملند بهتر باشد.

 اما کری در عوض‚ در حالتی نا مفهوم به بچه ی نق نقو اخم می کند و کودک حداقل در چند ساعت ابتدایی این فصل‚ در دستان توانای خواهرش یعنی مگی جای می گیرد- امی هارگریوز پس از مرگ ناگهانی بازیگر توانا‚ جیمز ربهورن در ماه مارس گذشته که در سریال ایفاگر نقش پدر کری بود‚ به خوبی عمل می کند و تا حدود زیادی جای خالی ارشد خانواده ی متیسون را پر می کند- و این در حالی است که دیسن در انتقال مفاهیم همزمان و دوگانه ی گناهکار و بی گناهی کری که ناشی از توجه و علاقه به کودکش محسوب می شود‚ به خوبی عمل می کند.

پیش بینی من این است که نویسندگان کار چند ماه پیش و پس از مشاهده ی فاکس نیوز‚ نسبت به نوشتن داستان فصل چهارم سریال در قالب بازگشت بی قاضی اقدام کرده اند. چه می شد اگر سفارت خانه ی امریکا به جای اشغال ناگهانی توسط تروریست ها‚ نسبت به اتفاق افتادن احتمالی خشونت بدبین می بود؟ چه می شود اگر امریکا در قامت مسئول جزئی اتشی که وجودش را فراگرفته‚ در خیابان های اسلام اباد پاکستان نمایش داده شود؟ مشهود ترین جنبه ی فصل جدید هوملند‚ وابستگی ان به اشتباهی بزرگ از جانب کری و دو تن از همکارانش است که در ساعت ابتدایی سریال اتفاق می افتد. دو یا سه اپیزود بعدی سریال‚ در کم ترین حالت‚ ارتباط نزدیکی با نتیجه ی نامطلوب این پیش بینی نادرست دارند.
 از بازیگرانی که در مسیر اتفاقات داستان قرار دارند می توان به; رابرت فرند در تقش کویین‚ ماموری که هرچقدر در شکنجه کردن دیگران مهارت دارد‚ خود نیز دارای تنش هایی درونی است و بازیگر تازه وارد‚ کوری استول که ناگهان در تلویزیون فراگیر شد‚ در تقش فرمانده ی ایستگاهی در پاکستان با رازهایی متعدد‚ اشاره کرد.

هوملند هم چنین از شیوه های بدیعی کمک می گیرد تا شخصیت ساول با بازی مندی پاتینکین و دار ادل با بازی اف موری ابرامز را باری دیگر به زندگی کری و دالان های نیروی واشنگتون بازگرداند. و به اضافه در حالی که باری دیگر به اندرو لوکارت‚ سناتور منحرف CIA با بازی تریسی لتس معرفی می شویم‚ با افسر امریکایی سازمان جاسوسی در پاکستان که شخصیتی عیب جو و ازکارافتاده دارد و روح گراهام گرین را وادار به درخواست از جان ﻠ کر مبنی بر دریدن مچ دستانش می کند- هر دو از رمان نویسان مشهور انگلیسی- دیدار می کنیم. نقشی که با ترش رویی و بدخلقی توسط مایکل اوکیف ایفا شده است.

حساب پس دادن به نظر یکی از بزرگ ترین ریسک های هوملند در این فصل محسوب می شود; اقدامی که در قالب معرفی دانشجوی پزشکی اهل پاکستان که علاقه ی چندانی به تروریست شدن ندارد و توسط بازیگر فیلم زندگی پای‚ سوراج شرما ایفا می شود‚ قرار می گیرد.

ترفند لازم برای شخصیت پردازی این کاراکتر‚ در واقع متعادل کردن احساس همدردی است که بیننده با این اگاهی که ممکن است در صحنه ای شاید خیلی زود‚ این مرد جوان باهوش به هشداری برای شخصیت های مثبت داستان تبدیل شود‚ در قبال او در پیش می گیرد. بنابراین هدف کری و سازمان‚ به خدمت گرفتن سوراج در جهت اهداف ایالات متحده خواهد بود و باید منتظر اضافه شدن لایه ای دیگر از پیچیدگی در مفهوم این تشکیلات باشیم.

در سه اپیزودی که هم اکنون در اختیار منتقدین قرار گرفته‚ کری اختلال دو قطبیش را با در نظر گرفتن چه شیوه ای و چه مدت زمانی‚ تحت کنترل دارد و به علاوه دینس‚ گیرایی لازم را با به نوعی باریک بینی محسوس و همیشگی‚ با شخصیتش همراه می کند. حدس من این است که سازندگان کار به موازات تمایل برای گذر از این محدوده ی موضوعی‚ قصد دارند کری را به همراهی همیشگی در اکشن سریع سریال تبدیل کنند.

اگر به من این گونه می گفتید که سازندگان هوملند می توانند با استفاده از فاکتورهای سریال 24‚ نسبت به پیشبرد سریال اقدام کنند‚ شما را سرگرم اعتراض تند و تیزی می کردم که جک باور در قبال کسانی که او را به کند شدن متهم می کنند‚ در پیش می گیرد. و اما در جهت این فصل از هوملند‚ صحنه های اکشن به سرعت با نمای بی رحمانه ی سیاست مدارانه تلفیق می شوند تا به عنوان عاملی برای حفظ شایستگی سریال نامیده شوند.

خبرهای مرتبط با این خبر...

پنل Showtime در TCA: از پایان Dexter و Homeland تا تاریخ پخش فصل جدید سریال ها... Television Critics Association’s semi-annual press tour در جریانه و هر شبکه ای پنل مخصوص به خودش رو داره.در این چند روزه هم شاهد بودید که خبرهای مهم و...
مصاحبه ی Damian Lewis و صحبتهای نهایی او از Homeland   به گزارش آریافیلم : بالاخره Damian Lewis سکوت خودش رو در قسمت پایانی Homeland شکست. وی که دارنده ی جایزه Emmy بخاطر این سریال نیز هست ، یکشن...
فیلمبرداری فصل پنجم سریال Homeland به طور کامل در آلمان... روز گذشته کنفرانس خبری فصل 5 سریال سیاسی Homeland بود و از مهم ترین خبرهای اون میشه به فیلمبرداری کل فصل 5 در کشور آلمان اشاره کرد... به گزارش آریا...
فصل ششم سریال Homeland و حضور کاراکتر رئیس جمهمور زن اگر بازدید کننده ی ثابت آریافیلم باشید حتما میدونید که اخیرا در خبرها اعلام کردیم فصل ششم سریال Homeland این بار به جای پاییز در زمستان و سال 2017 پخ...
مصاحبه با نوید نگهبان ستاره ی ایرانی سریال هوملند (Homeland)... نوید نگهبان، ستاره سریال پرطرفدار آمریکایی «هوملند» در گفتگوی اختصاصی با رادیو فردا از کار و آشنایی با تیم «هوملند» و پروژه های آینده اش می گوید. ه...
زمان پخش فصل هشتم دکستر و فصل سوم هوملند پیج های رسمی فیسبوک سریال های دکستر و هوملند ، دقایقی پیش خبری مربوط به پخش فصل جدید این سریال ها منتشر کردند. فصل هشتم سریال دکستر ، در تابستان و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *