امروز:چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
 

نقد اختصاصی : نقد و بررسی سریال Gracepoint

 

  در این پست نقد اختصاصی آریافیلم از سریال Gracepoint رو ملاحظه میفرمایید که نوشته ی همکار جدیدمون آقای رشیدی است…

پس از سریال پلیسی-جنایی قتل(Killing) که تلاش داشت با استفاده از آب وهوای همواره ابری و بارانی سیاتل یک داستان تیره و تار از یک قتل را روایت کند و موفق شد برای چهار فصل تماشاگران بی شماری را به دنبال نمودن آن ترغیب نماید سریال جدیدی با نام گریس پوینت(Gracepoint) از این هفته به نمایش درآمده است که در همان قسمت اول نگاه منتقدان و همچنین تماشاگران را به خود معطوف نموده است.
داستان این سریال در شهری به نام گریس پوینت در شمال ایالت کالیفرنیا رخ میدهد. کریس چینبال که پیش از این نویسندگی چند قسمت از سریال های دکتر هو، نظم و قانون و همچنین Torchwood را به عهده داشته است فیلم نامه این مجموعه 10 قسمتی را نگاشته است و توسط جمیز استرانگ که پیش ازاین کارگردانی چندین قسمت از سریال دکترها (2000-2001) هالبی سیتی (2002-2005) دکترهو (7 قسمت2006-2009) و… را در پرونده خود دارد کارگردانی شده است.

 بازیگران اصلی این مجموعه آنا گان، دیوید تینت، جکی ویور، نیک نولت و مایکل پنا هستند که پیش از این نقشآفرینی آنان را در مجموعهها و فیلم های سینمایی مهمی شاهد بوده ایم. آنا گان بازیگر نقش اول زن سریال بریکینگ بد نقش کاراگاه الی میلر و دیوید تینت نقش همکار او را به عهده دارد.
نقطه شروع داستان قتل پسر جوانی است که همراه با خانواده خود در شهری آرام که مردمی دوست داشتنی و مهربان دارد زندگی میکند. در حالی که در دقایق ابتدایی قسمت اول سریال چشم­اندازهای جغرافیایی زیبا و آرامش شهر روایت گر حضور مردمانی است که هر یک سر در زندگی خود دارند به ناگاه با صحنه ای مواجه می شویم که برای یک شهر کوچک در شمال کالیفرنیا امری غریب و دور از انتظار شمرده میشود: پیدا شدن جسد یک پسر جوان در ساحل. کاراگاه الی میلر به همراه همکار خود وظیفه بررسی این قتل و دستگیری قاتل پسر جوان را به عهده میگیرد، قتلی که به ناگاه روابط بسیاری از افرادی که در شهر گریس پوینت تا پیش از آن با آرامش در کنار یکدیگر زندگی می نمودند را دستخوش بحران نموده است و…

اولین قسمت این سریال 2 اکتبر از شبکه فاکس پخش شد و توانست 4.8 میلیون بیینده را به سمت خود جذب نماید. سناریست و کارگردان این مجموعه بر خلاف سریال قتل که فضایی تیره و تار را برای لوکیشن داستان انتخاب نموده بودند با انتخاب یک شهر ساحلی در شمال کالیفرنیا و تکیه بر چشماندازهای جغرافیایی این منطقه در تلاش هستند که ضمن ارایه تصویری روشن تر از لوکیشن داستان، بر روابط انسانی و ساختارهای اجتماعی که در این شهر کوچک حاکم است تاکید نمایند. امری که به نظر می رسد در قسمت اول بخوبی توسط مجموعه آفرینندگان این مجموعه برآورده شده است. بگونه ای که در همان قسمت اول در مورد شخصیت های حاضر در داستان، روابط و رازهای پنهان و نیز گاه شکنندگی و ضعفی که در میان مردم این شهر وجود دارد طیف گسترده ای از پرسش را در میان مخاطبان خود به وجود می آورد. به هر صورت قسمت اول این مجموعه شروع امیدوار کنندهای داشت و باید منتظر آن باشیم که در 9 قسمت بعد آیا خالقان گریس پوینت قادر خواهند بود که بخوبی طلیعه این مجموعه به روایت داستان بپردازند یا خیر

      

یک پاسخ به “نقد اختصاصی : نقد و بررسی سریال Gracepoint”

  1. فرزین گفت:

    دوستانی که میخوان این سریال رو ببینن بهتره که سریال BROAD CHURCH رو مشاهده کنن که درواقع Gracepoint) اقتباسی از سریال BROAD CHURCH محصول شبکه ITV هست .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *