امروز:چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
 

مطالبی در مورد جنگ رگناروک که در قسمت 6 سریال Vikings در مورد آن صحبت شده

 

 

مطلبی جالب در مورد جنگ رگناروک که در قسمت 6 سریال Vikings در موردش صحبت شده…

ثور خدای آذرخش٬ طوفان٬ قدرت٬ عدالت٬ حامی انسانها و همچنین خدای شفا و باروری و درختان بلوط در اساطیر اسکاندیناوی، پسر اودین (خدای خدایان) و فیورگن (ایزدبانوی زمین) و یکی از قدرتمندترین خدایان است.

او قامتی کوچک و قدی کوتاه داشت اما دارای قدرت و خشونتی مهارناشدنی و غیرقابل پیش‌بینی بود. خشم وی غالباً در برابر غول‌ها ظاهر می‌شد و برای انسان‌ها دوستی خوب و قابل اعتماد ودر جهت رفاه زندگی و حل مشکلات آنان بود که به نبرد می‌پرداخت .

وایکینگ‌ها اعتقاد داشتند که در زمان توفان‌، این ثور است که در آسمانها سوار بر ارابه‌اش که توسط دو بز به نامهای «تانگریسنی و تانگنوست» کشیده می‌شود حرکت می‌کند و هر بار که پتک معروفش، «میولنیر» (Mjölnir) را پرتاب می‌کند آذرخش و صاعقه به وجود می‌آید.

او با ایزدبانوی موطلایی سیف (Sif) ازدواج کرد، ولی با ماده غولی به نام یارسانکسا (Járnsaxa به معنی قمه آهنی) نیز رابطه دارد.

ثور را معمولاً بصورت مردی قوی پیکر با ریش قرمز و چشمانی درخشان تصویر کرده‌اند. با وجود ظاهر نه چندان دوستانه، پرستش ثور به عنوان نگهبان و پاسدار خدایان و انسان‌ها در برابر نیروهای شر بسیار رایج بوده است. محبوبیت و گسترش پرستش ثور حتی از پدرش اودین نیز بیشتر بود زیرا او بر خلاف اودین خواستار از جان گذشتگی انسان‌ها نبود.

پتک میولنیر که نماد ثور بشمار می رود٬ یکی از سهمگین‌ترین سلاح‌های اسطوره ای است که توسط دورفها ساخته شده و قدرت صاف کردن کوه‌ها را دارد. قدرت آن بستگی به خواسته ثور دارد و او توانایی انجام هر کاری را با آن دارد. هیچ گاه گم نمیشود و در صورت پرتاب٬ مانند بومرنگ دوباره به دستان ثور باز خواهد گشت. هرگاه ثور بخواهد طوری کوچک میشود که او بتواند انرا در لباس خود پنهان کند. ثور برای استفاده از این پتک، دستکشی آهنی به نام «یارنگریپر» (Járngreipr) به دست می‌کند. کمربند «مِگینگیارد» (megingjörð) سومین نماد قدرت ثور است که با بستن آن بر کمر قدرت وحشتناکش دو برابر میشود.
لوکی (خدای نیرنگ باز اسطوره ای)‌ برای اینکه چیره دست ترین دورفها را راضی به ساختن پتک ثورکند٬ خودش به سرزمین آن‌ها رفت و ساخته شدن این پتک به قیمت دوخته شدن لبهای او به هم تمام شد.

در دوران گسترش مسیحیت در شمال اروپا این پتک به عنوان نشان اعتراض و نافرمانی توسط پگانها در برابر کلیسا به گردن آویخته می‌شد. هم اکنون نیز این پتک یکی از نمادهای پگان ها به شمار می‌رود. همچنین نماد معروف به صلیب شکسته (swastika) که توسط نازی های آلمان استفاده میشد و نماد عصر آهن آلمان هست رابطه‌ای اسطوره‌ای با پتک ثوردارد.
نام انگلیسی روز پنجشنبه (thursday) از روی نام ثور (thor) برداشته شده است.

بزرگ‌ترین دشمن ثور، مار-اژدهای بزرگ یورمونگاند است. افسانه نبرد این دو از زیباترین داستان‌های اسطوره ای شمال اروپاست. نبردی که سرنوشت تمام کیهان به آن وابسته است.

 

 

بزرگ‌ترین دشمن ثور، مار-اژدهای غول پیکری به نام یورمونگاند (فرزند لوکی و ماده غولی به نام انگربودا) است.

روزی ثور، چهره خود را تغییر داد و خود را به شکل جوانی درآورد، سرزمین خدایان آسگارد را ترک نمود و به ساحل اقیانوس میدگارد رفت. در آنجا غولی به نام هیمیر را دید که با قایق خود عازم رفتن به دریا، برای ماهیگیری بود.
ثور از او خواست که او را نیز به همراه خود ببرد. هیمیر نگاهی به قامت ثور کرد و پوزخند زد، زیرا قامت ثور کوچک بود و به نظر می رسید توان پارو زدن ندارد. ثور خشمگین شد و غول را متقاعد کرد که نظر خود را تغییر بدهد. سرانجام غول رضایت داد و باهم به میانه دریا رفتند.

هیمیر، کلّه گاوی بزرگ را برداشت که به عنوان طعمه ماهیگیری از آن استفاده کند. اما ثور آن طعمه را ازو گرفت و به قلاب خود زد و آن را در دریا افکند. ناگهان موجودی بزرگ به قلاب او گیر کرد. ثور با قدرتی باورنکردنی که غول را شگفت زده کرد٬ ریسمان را بالا می کشید که ناگهان سر هیولای بزرگ اعماق دریا، اژدهای فرمانروای دریای میدگارد٬ از آب بیرون آمد، آن هیولا «یورمونگاند» بود. او چنان عظیم بود که بدنش دورتادور جهان را گرفته بود.

 


غول وحشت کرد اما ثور خیال رهاکردن قلاب را نداشت. هیولا آن قدر تقلّا کرد که پای ثور کف قایق را سوراخ کرد، به محض اینکه ثور پتک خود را برای کشتن اژدها بالا برد، هیمیر که به شدت ترسیده‌ بود، ریسمان قلاب ثور را گسست و هیولا دوباره به دریا بازگشت. اگر این ‌کار انجام نمی‌یافت، نبرد راگناروک فرا می رسید و کیهان نابود می‌شد. ثور چنان خشمگین شد که هیمیر را کشت.

اما ثور و یورمونگارد کینه یکدیگر را به دل گرفتند.
در روزراگناروک (روز رستاخیز و نبرد نهایی خدایان)، ثور سرانجام یورمونگاند را با پتکش می‌کشد اما اما هنوز هفت قدم از جنازه او دور نشده‌است که خود بر اثر زهر این مار جان می‌سپارد و پسرانش ماگنی و مودی پتک و دیگر سلاح‌های او را پس از مرگش به ارث می برند.

ثور در قسمتی از آسگارد به نام ثرادهایم ( Thrudheim = محل اقتدار) تالاری به نام بیلسکیرنیر (Bilskirnir) با ۵۴۰ سرسرا و تعداد کافی اتاق برای تمام کسانی که او را در هنگام زندگیش همراهی می‌کردند دارد.در بیلسکیرنیر با همه افراد از برده گرفته تا ثروتمند یکسان رفتار میشود .

در معبد مخصوص ثور به نام معبد اوپسالا (که در سال ۱۰۸۰ میلادی ویران شده و به جای آن یک کلیسا ساخته شد!) ثور و اودین که در سمت راست او ایستاده بود به تصویر کشیده شده بودند.

منبع : خدایان باستان

 

خبرهای مرتبط با این خبر...

لیست دیگر بازیگران پروژه ی سینمایی Warcraft   همانطور که قبلا هم گفته ایم ، پروژه ی سینمایی Warcraft به کارگردانی Duncan Jones در ماه ژانیه 2014 واره مرحله ی فیلمبرداری می شود و بزودی اخ...
تمدید سریال Vikings برای فصل دوم سریال Vikings برای فصل دوم و 10 قسمت دیگر تمدید شد. یک شنبه قبل این سریال کلا 6 میلیون بیننده داشت ...   کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی...
در فصل پنجم سریال Vikings با Rollo بسیار متفاوتی روبرو خواهیم بود... چهار فصل از سریال زیبای Vikings می گذرد و این سریال توانسته بینندگان خودش را سرگرم کند داستان Ragnar که براساس قهرمانان افسانه ای اسکاندیناوی ساخته شد...
پوسترهای فصل سوم سریال Vikings پوسترهای فصل سوم سریال Vikings منتشر شد که در زیر ملاحظه می فرمایید :
اولین تریلر فصل چهارم سریال Vikings منتشر شد شبکه ی History اولین تریلر فصل چهارم سریال Vikings رو که قطعا تا سال 2016 پخش نخواهد شد را به بهانه ی کامیک-کان 2015 منتشر کرد که برای شما عزیزان آماد...
Leonardo DiCaprio در نقش پادشاه Vikings   بنظر می رسد Leonardo DiCaprio سرانجام به یکی از پروژه هایی از صمیم قلبش منتظر بوده است ، خواهد رسید . این ستاره ی سینما مدت طولانیست که علاق...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *