مصاحبه

ترجمه و مصاحبه اختصاصی با Jason Momoa درباره فیلم Aquaman

سال گذشته درست بعد از کامیک کان، سر صحنه فیلم Aquaman به کارگردانی James Wan که در استرالیا بود حاضر شدیم. اگر کامیک کان سال گذشته را یادتان نمی آید، قبل از اکران Justice League بود و Jason Momoa در حالی که نیزه سه شاخه Aquaman را در دست داشت پابرهنه وارد سالن H کامیک کان شد. این ورود او طرفداران را به شدت به وجد آورد و سروصدای زیادی به پا کرد. همان جا بود که DC و Warner Bros تصاویر جدیدی از فیلم Aquaman منتشر کردند که شامل نگاهی به ارتش Ocean Master می شد.

در طول استراحتی در فیلمبرداری، موقعیتی پیش آمد تا گپ و گفتی با Jason Momoa داشته باشیم. او درباره حضور در کامیک کان، اینکه آیا Warner Bros برای زیاد حرف زدن درباره فیلم ها از دست او عصبانی می شود، چرا نقش Aquaman را قبول کرده، آیا در این فیلم گذشته ی او هم نمایش داده می شود، اینکه به عنوان اولین فرد اهل هاوایی که نقش یک ابرقهرمان را بازی کرده چه حسی دارد، چرا Black Manta یا Orm بزرگترین مشکلات Aquaman نیستند، آیا او لباس نارنجی و سبز کامیک بوک ها را خواهد پوشید یا نه و چرا فکر می کند این فیلم نسخه ی زیرآبی از Star Wars است، صحبت کرد.

جزییات داستان فیلم Aquaman را نیز اینجا مشاهده کنید.

اولین سوالم درباره قضیه لو دادن داستان Superman که توی کامیک کان اتفاق افتاد. بعد اون قضیه از صحنه بیرون رفتی، کسی از اعضای Warner Bros تو رو از صحنه بیرون برد؟

JASON MOMOA: فکر می کنم اونا می دونستن من چجور آدمیم و اگه نگران حرف زدنم بودن قبلش بهم هشدار میدادن. کلا من هر وقت ساکت باشم حوصلم سر میره، پس بهم هشدار میدن چیز زیادی نگم و در مورد این مصاحبه هم همینطوره. ولی اگه بهم هشدار ندین، همون رفتار خودمو بروز میدم. پس اگه بهم میگفتن “خجالت بکش” منم میگفتم:”فکر کردین قراره چه اتفاقی بیفته؟” ملت این همه منتظر خبری درباره Superman بودن و شما از من میخواین برم اونجا و بگم:‌”نمی دونم Superman کجاست؟ مگه کجا میتونه باشه؟”

aquaman

ورود باشکوهی هم به سالن H داشتی. به نظر میاد این نقش رو با جون و دل پذیرفتی و ازش لذت میبری. چه چیزی درباره Aquaman بود که تو رو شیفته خودش کرد و از اینکه این نقش رو مال خودت کردی چه حسی داری؟

MOMOA: به نظرم به عنوان یک بازیگر وظیفم بود که یه چیزی از خودم وارد نقش کنم. هر چقدر که بتونم از رفتار خودمو تو نقش وارد می کنم. من حتی نمی دونم شاه خونه خودم بودن چه حسی داره [می خندد]. ولی وقتی میخواستم وارد سالن H بشم کاملا احساس شاه بودن بهم دست داد. روی صحنه ندویدم، احساس گلادیاتور بودن بهم دست داده بود و وقتی به صحنه رسیدم اونقدر هیجان داشتم که فریاد زدم : آآآآآآهههه! نمی تونستم هیچی بگم، فقط فریاد میزدم آآآآآهههه، این فوق العاده اس! من خودم طرفدار این شخصیتم. باورم نمیشد دارم با یه نیزه سه شاخه پابرهنه بین ۶۰۰۰ نفر راه میرم[می خندد]. فکر نمی کنم هیچکس دیگه ای این کارو تو کامیک کان بکنه.

من همچین لحظاتی رو به وجود میارم و این لحظات در یادها میمونه. شخصیت من هنوزم به نقطه ای نرسیده که شاه بشه، پس خیلی جالبه که اون همه کارهای عجیب و غریب و خراب کاری ها رو میکنه و اینکه قبل از شاه شدن، قراره خیلی چیزها یاد بگیره. خیلی باحاله که اون رو در حال فرمانروایی ببینیم. ممکنه خیلی چیزهای مهم توی زندگی بشنویم، اما مهم اون لحظه ایه که اون حرف رو قبول می کنیم. ممکنه والدینتون به شما چیزی رو بگن، ولی فقط بعضی اوقات به حرفشون گوش بدین. در مورد Aquaman هم از مادرش گرفته تا پدرش تا Vulko تا همسرش Mera، همه ی حرف هاشون رو شنیده، اما اون لحظه ای مهمه که اون حرف ها درش تاثیر میذارن و اون رو از یک مرد به یک شاه تبدیل میکنن. این بهترین چیزیه که درباره این داستان دوستش دارم.

این فیلم گذشته Aquaman رو هم روایت میکنه، اما بیشتر سرگذشت اون رو در Justice League می بینیم. موقع ساختن اون فیلم چقدر درباره این نسخه از Aquaman خبر داشتی و چطور اون رو در طول اون فیلم پیش بردی؟

aquaman

MOMOA: وقتی قرارداد بازی تو این نقش رو بستم خیلی چیزها درباره شخصیتی که Zack Snyder ساخته بود می دونستم. پس خیلی از شخصیت رو با استفاده از سرگذشت اون ساختم، ولی چیزهای کوچکتر مثل اینکه پدر مادرش زنده ان یا مرده، همه اینا رو میشه وقتی همکاری با James Wan شروع شد عوض کنیم. اما هسته اصلی این شخصیت و اینکه اون از کجا اومده و چجور شخصیه، اینارو از قبل می دونستیم و Zack هم می گفت: ٬٬این چیزیه که میخوام به این گروه وارد کنم٬٬، اما James هم تصور متفاوتی از شخصیت داره که خیلی هم جذابه. دیدگاه متفاوتی از اونچه که Zack ازم میخواست، ولی خیلی جالبه چون جنبه های جدیدی از شخصیت رو شده که قبلا بهشون فکر نکرده بودیم، و چون حالا این فیلم سرگذشت شخصیت رو روایت میکنه، باید این جنبه ها هم در نظر گرفته بشه، اما در عین حال میدونیم که لازم نبود برای Justice League اونا رو بیان کرده باشیم. سخت ترین چیز این بود که زندگی Aquaman رو از Justice League جدا کنیم. پس یه سری داستان سرهم کردیم که Aquaman قبلا چطوری بوده،‌ بعدش به تیم ملحق میشه و بعدش دوباره سر زندگی خودش برمی گرده. همه این داستان ها برای چیزهایی که در آینده میخواستیم روایت کنیم حیاتی بود، و حالا نوبت James بود که بگه: “آینده مال توئه، Justice League دیگه تموم شده، این فیلم کاملا از اون مجزاست.” حالا هم James شخصیت رو براساس دید خودش ساخته.

با چیزهایی که تا حالا از Aquaman دیدیم، اون به نظر آدم خیلی جدی‌ای میاد. به نظرت اون آدم خوش معاشرتیه یا نه؟

aquaman

 

MOMOA: اون قطعا خوش معاشرت نیست. من میخواستم اون اینجوری باشه و برای همین هم من رو برای این نقش انتخاب کردن. اون جدیه، در عین حال خیلی هم خسته اس. اون خیلی چیزها تو زندگی دیده و به هیچکس اعتماد نداره. به نظرم فقط باید اعتمادش رو جلب کرد و توی Justice League هم به همین خاطر به گروه اضافه شد. من میخوام اون طوری باشه که هیچکس جرات نکنه سمتش بیاد و بخواد باهاش معاشرت کنه. شاید بشه با Batman کمی خوش و بش کرد ولی با Aquaman نه. اون یه شخصیت زحمت کشه، کنار پدرش بزرگ شده و به همراه اون دوچرخه و ماشین های قدیمی تعمیر می کرده، تا اینکه این قدرت ها رو به دست آورده و نمی دونه باهاشون چکار کنه. پدرش دوست نداره اون همش توی آب باشه، چون نمیخواد اون رو از دست بده. تنها چیزی که میدونه اینه که مادرش کشته شده. اون با مردم آتلانتیس هیچ کاری نداره و ازشون متنفره. می خواستم بدونم بعد از ترک خونه ی پدرش چه کارهایی انجام داده، مثلا با کار توی سکوهای نفتی میتونه به زیر دریا بره و آدم ها رو نجات بده. اون قسمتی که باید باهاش مقابله کنه بخش انسانی خودشه. اون بخشه که اون رو عالی میکنه و اون چیزیه که قراره ازش شاه لایقی بسازه، چون اهالی آتلانتیس طرز رفتارشون کاملا با انسان ها متفاوته.

به نظرم چیزی که اون رو شاه فوق العاده ای میکنه اینه که بین این دو خط حرکت میکنه و نقطه قوت و نقطه ضعفش اینه که اون انسانه و چیزی که از اون یک شاه لایق میسازه اینه که اون یک انسان و یک آتلانتیسیه. پس این قضیه خیلی جالبه، اینکه بدونه کی از قدرت هاش استفاده کنه، کی هم رفتار انسانی داشته باشه و هم رفتار آتلانتیسی و کی روی زمین مثل یک آتلانتیسی رفتار کنه. اون با خوش گذرونی با مشکلاتش کنار میاد و دوست نداره دربارشون با کی صحبت کنه. Zack خیلی واضح بهم گفت:‌”من یه شخصیت یاغی میخوام، یه شخصیت بیگانه، چیزی بیشتر از Batman که فقط یه شخصیت تک و تنهاست.” اما حالا Aquaman با مردم دهکده کنار اومده و در کنارشون زندگی میکنه. اون با زندگی در کنار مردم، خلق و خوی انسانی تری به خودش گرفته.

یه چیزی که درباره شخصیت Aquaman توی کامیک ها دیدیم شوخی هایی هست که در داستان شکل می گیره. مثلا یه بخشی هست که یه نفر به Aquaman میگه: “تو با ماهی ها حرف میزنی؟” Aquaman میگه: “نه باهاشون حرف نمیزنم، بهشون دستور میدم.” چنین لحظاتی توی فیلم هم هست؟

aquaman

MOMOA: آره به نظرم James از این جوک ها درباره ماهی خوشش میاد و بهم اجازه میده ازشون استفاده کنم. فکر می کنم دید جالبی نسبت به این جوک ها داره. هر چی بیشتر دقت کنید، جالبتر میشه، نه اینکه Aquaman بتونه با ماهی ها حرف بزنه، اما وقتی ببینید چه کارهایی میتونه بکنه و اقیانوس چقدر قدرتمنده، اون موقع از فیلم لذت خواهید برد.

به عنوان اولین فرد اهل هاوایی که نقش یک ابرقهرمان رو بازی کردی چه حسی داری؟

MOMOA: این افتخار بزرگیه، همونطور که Zack بهم میگفت بچه های اهل هاوایی زیادی وجود دارن که بعد دیدن فیلم میگن: “همه خداهای ما خداهای آب و دریا هستن” این یک افتخار بزرگ برای منه. بعضیا با سفیدپوست نبودن من به عنوان بازیگر این نقش مشکلی ندارن و ازشون ممنونم. برام افتخار بزرگیه که این نقش رویایی رو بازی کنم.

ما درباره دشمنی Aquaman با Black Manta و Orm چیزهایی شنیدیم. به نظرت بزرگترین مشکلات Aquaman توی این فیلم چیا هستن؟

MOMOA: به نظرم بزرگترین مشکل اون با خودشه و این نقش اصلی من تو فیلمه. قطعا اگه من کاری نکنم، زمین به دست Orm میفته. با این همه ضرری که مردم به اقیانوس ها میرسونن، اگه شما هم زیر اقیانوس زندگی میکردید از همه مردم متنفر بودید، و با خودتون می گفتید چرا یک سونامی نفرستم و همه رو با خاک یکسان نکنم؟ این همه استفاده از ماشین و سوخت فسیلی که باعث میشه بارون های اسیدی وارد اقیانوس بشن. البته نظر Orm این نیست که من آدم بده ام، بلکه نظرش اینه که: اونا این کارو با مردم ما میکنن پس پیمانی هم در کار نیست. منم میگم: نمیتونی چنین کاری بکنی چون اول باید اینجا رو پیدا کنی. اما در نهایت Aquaman به عنوان شاه اقیانوس شاه بی میلیه و مسئولیت پذیر نیست. حتی اگه این حقیقت رو بپذیره باز هم شاه مسئولیت پذیری نمیشه.

آیا شخصیتی از Justice League هست که بیشتر از همه روی Aquaman تاثیر گذاشته باشه و آیا این تاثیر توی این فیلم هم مشهوده؟

aquaman

MOMOA: به نظرم همشون تا یه حدی تاثیر داشتن. مثلا من و Cyborg همیشه حواسمون به هم هست چون به هم اعتماد نداریم. خیلی چیزها از هم یاد گرفتیم. Wonder Woman چون خوشگله بیشتر به حرفاش گوش میدم [می خندد]. در مورد Batman اینطوریه که: نمی خوام حرفاتو بشنوم. این کارو انجام میدم، اما نه به این خاطر که تو گفتی. Flash هم که فوق العاده اس چون مثل برادر کوچیکم میمونه. در کل همدیگه رو خیلی وقته میشناسیم و در کنار هم خیلی پرانرژی هستیم و در عین حال که با هم فرق داریم، مکمل همدیگه هستیم.

چرا توی این فیلم و برای نجات دنیا از اونا کمک نمیخوای؟

MOMOA: این کار قطعا خیلی برامون هزینه داره [می خندد]. فکر نمی کنم از پس بودجه چنین کاری بربیایم. اما به نظرم اتفاق جالبی میشد. اما اگه این فیلم موفق باشه و فیلم های دیگه هم همینطور، ممکنه همون اتفاقی که برای Marvel افتاده برای ما هم بیفته.

چه چیزی سرگذشت Aquaman رو با بقیه متفاوت میکنه؟

MOMOA: من خیلی دوست دارم سرگذشت شخصیت ها رو ببینم. اینطور نیست که بگم تفاوت خاصی داره. تنها تفاوت مهم اینه که من فوق العاده ام و خیلی بهتر از بقیه این کارو انجام میدم. این تنها چیزیه که به نظرم میاد.

تا حالا لباس نارنجی و سبز کامیک ها رو پوشیدی؟

Aquaman

MOMOA: نه، هنوز نه.

منتظر این اتفاق هستی؟

MOMOA: آره حتما. البته هنوز لباس رو ندیدم.

طرح های مفهومی چطور؟

MOMOA: آره راستی اونا رو دیدم. James خیلی دوست داره لباس رو شبیه به نسخه اصلی بازسازی کنه.

می تونی بگی کار کردن با Patrick Wilson (در نقش Orm) به عنوان دشمن اصلی چطوره و اینکه اون چطور Aquaman رو به چالش میکشه؟

aquaman

MOMOA: من عاشق اونم! اون خیلی بازیگر بااستعدادیه. تا حالا نشده بود با خودم بگم: باید این فیلم Patrick Wilson رو هم ببینم تا اینکه باهاش همکار شدم. اون خیلی خوب وارد نقش میشه و میتونه راحت تغییر کنه و بخنده و روح آدم رو به تسخیر دربیاره، من کل روز دارم باهاش میخندم و بعد یهو وارد نقش میشه و جدی میشه. اون توی تئاتر بزرگ شده ولی من اصلا تا حالا پامو رو صحنه نذاشتم. اون یک بازیگر کهنه کاره و اینکه اون و James در ۵ فیلم با هم همکاری داشتن خیلی کار رو راحت تر میکنه. به نظرم خیلی از صحنه هام با اون صحنه های سنگینی هستن، ولی در کنار اون خیلی راحت بازی می کنم چون اون بازیگر فوق العاده ایه، اون میتونه تو نقشش غرق بشه و این کار رو خیلی برام راحت میکنه. در مورد من و Black Manta قضیه بیشتر فیزیکیه. نه اینکه با Orm اینطور نباشه، اما بیشتر صحنه هامون  برادرانه اس. به نظرم دیدگاه James از این صحنه های احساسی خیلی بهمون کمک میکنه. من میدونستم توی فیلم یک برادر دارم و همیشه لحظات اینطور نیست که بگم: من ازت متنفرم، تو هیچوقت پیشم نبودی. یه لحظاتی هم هست که ممکنه اونا با هم کنار بیان، اما نمی تونن اینکارو بکنن، چون از دو دنیای مختلف هستن.

شنیدیم که لحن های متفاوتی توی فیلم هست، مثلا اینکه یه فیلم کاوش گرایانه اس، یکم رمانتیکه، یکم شبیه ایندیانا جونز. می تونی در این باره چیزی بگی؟

Aquaman

MOMOA: یکی از بهترین لحظات وقتی بود که James بهم گفت قراره اینطور باشه، چون من فیلم های رمانتیک ماجرایی رو خیلی دوست دارم. من Conan The Barbarian نگاه نمی کردم بلکه Casablanca و Gone with the Wind و Rear Window و Romancing the Stone تماشا می کردم. من عاشق اینجور فیلمام، با این فیلم ها بزرگ شدم و ایندیانا جونز هم قطعا یکی از اوناست. فیلم ما مثل Star Wars میمونه، دنیایی که قبلا ندیدیم. به نظرم سروکله زدن Aquaman و Mera و اینکه کم کم از بودن کنار هم لذت میبرن و عاشق هم میشن، این یه داستان فوق العاده اس که خیلی هم باحاله. خیلی جالبه که هنوز دنیای زیر آب رو نشون ندادیم، چیزی که توی کامیک کان نشون دادیم فقط یه کمی از اون دنیا بود، ولی وقتی تماشاگرا فیلم رو ببینن مثل Star Wars زیر دریا میمونه. من طرفدار شدید Star Wars هستم ولی خیلی بخوام تلاش کنم میتونم شبیه ایندیانا جونز بشم. درسته من هیچوقت نمی تونم اون رو شکست بدم، اما اینکه از اون الگو بگیرم عالیه، تمام تلاشم رو میکنم.

میتونی بگی کار کردن با James Wan چطوره و اون چه چیزهای جدیدی به (DCEU) دنیای گسترده DC آورده؟

aquaman

MOMOA: اون یه آدم رویاپردازه. اگه به فیلم هاش توجه کنید این رو می بینید. اما دنیایی که اون میسازه، طرح و برنامه هاش، همه و همه عالین. وقتی مبارزه ما با اعضای شیطانی Trench رو ببینید، می فهمید چی میگم، واقعا دیوانه کننده اس. حس رویا پردازی اون فوق العاده اس. از همکاری باهاش خوشحالم چون سابقه کارهای ترسناک رو داره. توی اونجور فیلم ها باید بدون زیاده گویی یه داستان رو روایت کنی، فقط باید تعلیق خاصی به وجود بیاری. این چیزیه که اون خیلی خوب بلده و به دنیای DC آورده.

Aquaman در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۸ (۳۰ آذر ۹۷) اکران خواهد شد.

Aquaman

Aquaman

aquaman

aquaman

Aquaman

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن