امروز:چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
 

مصاحبه اختصاصی ما با بدلکاران 13

 

پس از موفقیت هایی که قسمت اخر فیلم جیمز باند بنام SKYFALL در گیشه ها توانست دست یابد و مورد علاقه ی بسیار از منتقدین و تماشاگران قرار بگرد ، تیم بدلکاری این فیلم نیز زیر نظر گری پاول توانست به عنوان جایزه ی بهترین تیم بدلکاری را از SAG AWARDS دریافت کند و مورد تحسین بسیاری نیز بماند . همانطور که همه ی ما اطلاع داریم و در همین سایت نیز منتشر کردیم در این تیم بزرگ بدلکاری نام سه ایرانی نیز به چشم می خورد . ارشا اقدسی ، مهسا احمدی و امیر بدری . حال سایت ” آریافیلم “ توانست تا یک مصاحبه ی اختصاصی با این گروه و امیر بدری انجام دهد تا سوالاتی که ممکن است تا شما علاقه داشته باشید تا بدانید ما از انان بپرسیه باشیم . این سه تن در گروهی بنام گروه سیزده 13 به سرپرستی ارشا اقدسی  قرار دارند .

می توانید این مصاحبه را در همینجا مشاهده کنید :

آریا فیلم : اگر ممکنه ، بطور مختصر خودتان را معرفی کنید ؟

امیر بدری (گروه 13) : من امیر بدری هستم ، یکی از اعضای تیم بدلکاری گروه سیزده . 22 ساله و به مدت 6 سال می باشد که در کنار مهسا احمدی و ارشا اقدسی به حرفه ی بدلکاری مشغول هستم .

آریا فیلم : چه مدت است که به این حرفه می پردازید ؟

امیر بدری (گروه 13) : ما فعالیتمون را از سال 86 در تیم بدلکاری سزده به سرپرستی ارشا اقدسی شروع کردیم و به مدت 6 سال می باشد که در این حرفه حضور داریم .

آریا فیلم : لطفا برای کاربران ما اگر امکان دارد بیشتر از خودتان ، مهسا احمدی و ارشا اقدسی بگویید ؟

امیر بدری (گروه 13) : من جزع اولین مربی های پارکور در ایران و همینطور دارنده ی مدرک مربیگری از فدراسیون امادگی جسمانی و مدرک تایید شده توسط Damien Walters  یکی از قهرمانان های رشته ی ژیمناستیک و یکی از بهترین های پارکور دنیا . دارنده ی  مدرک Skydiving و مربی ژیمناستیک و Bungee jumping نیز می باشم . ارشا اقدسی (سرپرست گروه 13) نیز اولین مربی رشته ی Bungee jumping ، مربی Aikido (رشته ی رزمی) و دارای مدرک Skydiving می باشد .  مهسا احمدی ، به مدت 11 سال قهرمان ژیمناستیک ایران می باشد و جزع اولین دختر بدلکار ایرانی و همینطور اولین دختر ایرانی که پس از انقلاب ، Skydive (پرش از ارتفاع) را از هوایپما انجام داده است .

آریا فیلم : اگر امکان دارد بیشتر در مورد گروه سیزده توضیح بدهید ؟ هدف از ایجاد چنین گروهی چه بوده است ؟

امیر بدری (گروه 13) : هدف از تشکیل گروه بدلکاری سیزده ، پیشرفت سینمای اکشن و همینطور ارتقای کیفیت درسینما ، تلویزیون و حتی تئاتر می باشد . اعضای این تیم در ابتدا باید در دوره هایی مانند : کمک های اولیه ، کار در ارتفاع های بلند ، اسیب شناسی ورزشی ، کار با اتش ، دورهای سقوط ازاد ، چتر بازی ، اسب سواری ، هنر های رزمی ، رانندگی حرفه ای ، ژیمناستیک ، پرش از ارتفاع و همینطور در چند دوره تکنینک های تخصصی نیز شرکت داشته باشند . اما کمبود صحنه های اکشن و جذاب در سینما و تلویزیون کشورمان ، نشان از کم توجه ای به ان نوع حرفه میباشد . و همینطور عدم تخصص و نگاه غیر حرفه ایی به این مقوله همواره اتفاقات جبران ناپذیری برای هنرمندان و خسارات زیادی برای دست اندرکاران این صنعت به همراه بوده است .

مرور اندکی بر تاریخ سینمای ایران به ما می فهماند ، که این سینما همانند خانه ایست که حاصل فداکاری و تلاش عده ای می باشد که برای ساختن ان از همه چیز خود گذشته اند . بنابراین بی تفاوتی و به مهری و ارزش قائل نشدن برای این موضوع ، تنها به خاطر سستی و نگاه سطحی و سود جویانه ی عده ای اندک می باشد که گناه بزرگی بر گردن دارند و خیانتی بزرگتر به کسانی می باشد که می خواهند در اینده به این حرفه بپیوندن .

این تیم با توجه به احترام زیادی که برای دست اندرکاران این هنر و صنعت در کشورمان قائل می باشد ، اعلام داشته است که همواره خدمتگذار و اماده ی همکاری صمیمانه در این راه می باشد . و همواره اعلام می دارد که با قدرت می تواند از عهده ی انجام ان نیز بر اید . و در اخر همه ی ما به ان واقفیم که بدون همکاری و همدلی و همینطور توجه خاص به این موضوع اگر محال نباشد ، بسیار مشکل خواهد بود .

آریا فیلم : در چه فیلمهایی به غیر از فیلم  SKYFALL به عنوان بدلکار حضور داشته اید ؟

امیر بدری (گروه 13) : در بخش سینما در فیلمهای شکارچی ، پسر ادم دختر حوا ، زندگی با چشمان بسته ، راه ابی ابریشم ، خیابان بیست و چهارم ، باغ قرمز و شیر و شکار ، طبقه سوم ، جرم ، کیفر ، اخلاقتو خوب کن ، دختر شاه پریون ، پله اخر، سلام بر فرشتگان ،  گشت ارشاد و SKYFALL و برای بخش تئاتر در کارهای کمدی مرگ ، متولد 1361 ، کلید ۸۹ ، آکواریم هوا و کلید ۹ ، برای تلویزیون در سریال های  نشانی ، اشکها و لبخند ها ، عملیات 125 ، شوق پرواز ، قلب یخی ، سقوط آزاد  ، مسیرانحرافی ، ساخت ایران و هوش سیاه 2 و همینطور برای چندین تیزر تبلیغاتی ، مانور و تله فیلم نیزحضور داشتیم .

آریا فیلم : از کی و چگونه وارد عرصه ی جهانی در این حرفه شدید ؟

امیر بدری (گروه 13) : از سال 90 که برای بدلکاری برای یک فیلم و سریال به کشور ترکیه سفر کردیم ، پس از ان  به سرپرست بدلکاری اخرین فیلم جیمر باند گری پاول معرفی شدیم که باعث شد تا به تیم بدلکاری فیلم SKYFALL اضافه شویم .

آریا فیلم : اولین تجربه ی بدلکاریتون در خارج از کشور مربوط به چه فیلمی می باشد ؟

امیر بدری (گروه 13) : حدود یک سال پیش ، برای چند صحنه ی بدلکاری از طریف Facebook از ما درخواست شد که به ترکیه برویم . یکی از صحنه های بدلکاری در این فیلم به این شکل بود که ارشا می بایست از روی یک کامیون با یک ماشین می پرید که ارشا عالی این کار را انجام داد و از طرف سازندگان ان فیلم نیز بسیار تشویق شد و من هم یک صحنه ی تصادف با موتور را برای یکی از سریال های ترکیه انجام دادم . این اولین تجربه های بدلکاری ما در خارج از کشور بود و پس از اینکه به ایران بازگشتیم ، 2 هفته ی بعد به پروژه ی SKYFALL دعوت شدیم .

آریا فیلم : بهترین و سخت ترین فیلمی که در ان به عنوان بدلکار حضور داشتید ، چه بوده است ؟

امیر بدری (گروه 13) : سخت ترین رو در ذهن ندارم اما به نوعی راحت ترین انها فیلم جیمز باند بود بخاطر اینکه تمام کارها با برنامه ریزی قبلی و روی نظم انجام میشد و قبل از فیلمبرداری نیز وقت کافی برای تمرین داشتیم . و می دانستیم قراره چه کارهایی را انجام دهیم .

آریا فیلم : ایا در ایران واقعا به کار و حرفه ی شما بهایی داده می شود ؟

امیر بدری (گروه 13) : خوب کاملا مشخصه که  نه ، متاسفانه سینمای کشور ما در حال حاضر تنها به شکل و قیافه ی بازیگران اهمیت می دهد تا بیشتر به حرفه ای بودن فیلمها ، مخصوصا بدلکاری در فیلمهای اکشن .  در خیلی از کارها حتی حقوق ما را هم نمی دهند چه برسد به بها و حمایت .

آریا فیلم : در مورد نکته ی اخر می توانید بیشتر توضیح دهید ؟

امیر بدری (گروه 13) : بله ، حتما . در بیش از 2 ، 3 کار حتی حقوق مان را هم ندادند . یکی از این اشخاص اقای حبیب ال… کاسه ساز می باشد که سر پروژه ی سقوط ازاد هیچگونه دستمزد و حقوقی به ما پرداخت نکرد . این موضوع مربوط به 2 سال است که ادامه دارد و حتی جواب ما را هم نمی دهند . در حالی که در خارج از کشور با اغوش باز از ما حمایت و استقبال می کنند و حتی تحسین می شویم اما این جای تاسف داره که در کشورمون حتی اهمیتی به ما داده نمی شود . به عنوان مثال چهار فیلم از ما در جشنواره فجر وجود دارد و حتی دو تای ان برای بخش مسابقه انتخاب شده اند اما حتی به ما کارت شرکت در جشنواره  را هم نداده اند !!!  و زمانی هم که ما به دنبال جواب این موضوع رفتیم پس از کلی پاسکاری بین عوامل و مدیران ، تنها جوابی که به ما تحویل دادند این بود که جشنواره میخواین بیاین چیکار و این مشکل خودتون می باشد و خودتون حلش کنید و بلیطی به شما داده نمیشه . ما از جانمون برای انجام این کار در فیلمها و سریال ها مایه می گذاریم اما انها چی ؟؟

آریا فیلم : معمولا گروه های بدلکاری ، یه سری کارهای جالب و یا رکورد در کاری را نیز در دست دارند ، گروه شما چطور؟

امیر بدری (گروه 13) : بله ، رکورد چپ کردن ماشین در ایران در دستان ماست با 14 ماشین و همینطور رکورد پرش با ماشین به طول 35 متر و پریدن از ارتفاع  6 متر از زمین . رکوردBungee jumping  سه نفره به فاصله ی 1.5 متر از هم  ، نیز در دستان ماست .

آریا فیلم : چه برنامه هایی برای ایندتون در نظر گرفته اید ؟

امیر بدری (گروه 13) : مسلما ادامه ی همین راهی که در پیش گرفتیم و همینطور در عرصه ی جهانی بیشتر نام کشورمون رو به درخشش در بیاریم و البته قرار است تا باری دیگر برای بدلکاری در یک فیلم به ترکیه سفر کنیم .

آریا فیلم : چگونه به حرفه ی بدلکاری علاقه مند شدید ؟

امیر بدری (گروه 13) : رشته ی ورزشی من پارکور بود و یک روز که در حال تمرین بودیم با ارشا اشنا شدم و مشغول صحبت شدیم که بحثمون به رشته ی بدلکاری رسید و کم کم بسیار علاقه مند شدم .

آریا فیلم : اولین بدلکاری گروهیتون و یا شخصی تون در چه فیلمی بوده است  و کدام کشور؟

امیر بدری (گروه 13) : ایران ، در فیلم راه ابی ابریشم به کارگردانی محمد بزرگ نیا .

آریا فیلم : خطر کردن چه حسی داره ؟

امیر بدری (گروه 13) : ما به این کار خطر کردن نمی گیم ، کارهای ما تماما پر از هیجانه و باعث ترشح ادرنالین در خون می شود که حس بسیار عالی به ما دست می دهد . و همین موضوع باعث می شود که ما هر روز بدنبال کارهای جدید تر و پرهیجان تر باشیم .

آریا فیلم : یک خاطره که خودتون علاقه دارید رو از فیلم جیمز باند برامون تعریف کنید ؟

امیر بدری (گروه 13) : خاطرات خوب که زیاده اما یکی از روزای اول که در صحنه ی فیلمبرداری این فیلم حضور داشتیم و صحنه ی بسیار مهمی از نظر بدلکاری بود ، قرار بود یکی از صحنه های ابتدایی فیلم که در بازار اتفاق می افتاد یک ماشین Audi  باید در یک تعقیب و گریز چپ می شد . بنابراین ما و بقیه گروه تیم بدلکاری در کنار همدیگر ایستاده بودیم و منتظر بودیم که گری پاول سرپرست گروه بیاد و شخص و یا اشخاصی که به نظرش برای اینکار مناسب هستند رو انتخاب کند . ما سه نفر (ارشا اقدسی ، مهسا احمدی ، امیر بدری) هم که در کنار هم ایستاده بودیم و بسیار اشتیاق داشتیم تا بدلکاری های اون صحنه رو ما انجام بدیم و زمانیکه پاول نزدیک ما شد و گفت : تو ، تو و تو بیاید اینجا ، و من ، مهسا و ارشا رو برای اینکار انتخاب کرد ، ما بینهایت خوش حال شدیم و حس عجیبی داشتیم .

اریا فیلم : تا به حال فیلمی بوده است که علاقه داشته باشید تا به عنوان بدلکار در اون حضور داشته باشید ؟

امیر بدری (گروه 13) : بله ، فیلمهایی مانند : سه گانه بتمن ، مرد عنکبوتی شگفت انگیز ، اینسپشن ، هری پاتر ، رابین هود و ماموریت غیر ممکن .

اریا فیلم : اگر شخصی علاقه داشته باشد تا به حرفه ی بدلکاری بپیوندد ، چه دوره و یا کارهایی رو باید بگذروند ؟

امیر بدری (گروه 13) : اگر شخصی به این رشته علاقه داشته باشد ، ابتدا باید به تیم یا گروه هایی که در این رابطه حضور دارند مراجعه کنند تا تحت اموزش های صحیح و حرفه ای بتوانند بدلکاری رو اموزش ببینند . تمام دوره های مورد نیاز برای بدلکاری را درون این تیم ها اموزش می دهند و با توجه به علاقه و استعداد هر شخص به انها اموزش داده می شود .

آریا فیلم : ایا شناختی از اقای پیمان ابدی دارید و تجربه ی کاری را با او داشته اید ؟

امیر بدری (گروه 13) : بله می شناسمشون ولی هیچوقت افتخار ملاقات با ایشون رو نداشتم . روحشان شاد .

آریا فیلم : بنظر شما ایا بدلکاری یک نوع هنر ، حرفه و یا شغل می باشد ؟ چطوری کارتون رو توصیف می کنید ؟

امیر بدری (گروه 13) : بدلکاری باید همواره با هنر و ورزش باشد ، چون این رشته ایی می باشد که در همه زمان نیازبه ،  به روز بودن داره و همینطور به خلاقیت . یک بدلکار بیشتر از  اینکه بدن اماده ایی داشته باشد باید ذهن اماده ای نیز داشته باشد و همینطور علاقه ی بسیار زیاد .

آریا فیلم : برای سوال اخر ایا ایرانی های دیگری نیز در تیم بدلکاری فیلم SKYFALL حضور داشتند ، که نیاز به معرفی داشته باشند ؟

امیر بدری (گروه 13) : بله ، دو ایرانی دیگر نیز در گروه بدلکاری این فیلم ضور داشتند که بدلیل مشکلاتی پس از 20 روز حضور در پشت صحنه ی این فیلم نتوانتسند با گروه بمانند و به ایران بازگشتند .

آریا فیلم : به عنوان حرف اخر ؟

امیر بدری (گروه 13) : ما سه نفر جایزه هامون رو به مردم پر افتخار ایران تقدیم می کنیم و خوش حالیم که شادی رو که اصقر فرهادی برای سینما و مردم ایران به ارمغان اورد را ما هم انجام دادیم یکی از جایزه های مهم بدلکاری را دریافت کنیم و باعث افتخار مردم و کشورمون شدیم .

(” مصاحبه ی اختصاصی از سایت آریا فیلم با امیر بدری از گروه 13″)

 

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها ، پیج ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت آریافیلم” ممنوع است و شرعا حرام و شامل پیگیرد قضایی می شود

 

خبرهای مرتبط با این خبر...

Sam Mendes از صندلی James Bond 24 فاصله می گیرد   در ماه های گذشته ما اعلام کردیم که کارگردان موفق فیلم Skyfall بنام Sam Mendes نه تنها برای کارگردانی قسمت جدید جیمز باند James Bond 24 حضور ...
بازگشت Sam Mendes به پروژه ی James Bond   پس از اینکه در ماه های گذشته Sam Mendes اعلام کرد برای بیست و چهارمین قسمت James Bond بازنخواهد گشت کمپانی Sony Pictures سریعا بدنبال کارگرد...
کارگردانی فیلم جدید My Favorite Thing Is Monsters به عهده ی Sam Mendes قرار گرفت... Sam Mendes کارگردان بریتانیایی موفقی است که فیلم های مختلفی از جمله American Beauty و همچنین دو فیلم آخر مجموعه ی James Bond را در کارنامه کاری خود دا...
اجرای موسیقی فیلم Ted زنده در اسکار خبری که لحظاتی پیش توسط اکادمی اسکار اعلام شد : علاوه بر Adele برای فیلم Skyfall و اجرای موسیقی فیلم بینوایان ، نوراه جونز نیز اهنگ "Everybody Needs ...
نامزد های بفتا 2013 اعلام شدند نامزد های بفتا 2013 اعلام شدند مراسم بفتا که می توان آن را اسکار بریتانیایی هم نامید، 10 فوریه برگزار می شود. فیلم های بینوایان ، لینکولن و آرگو در ب...
احتمال کارگردانی Sam Mendes برای جیمزباند 25   همانطور که فبلا منتشر کردیم کارگردان فیلم موفق Skyfall بنام Sam Mendes تمایل بیشری نسبت به کارگردانی Bond 24 پیدا کرده است و حالا احتمال می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *