جشنواره فجر

فیلم های حاضر در بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر ۹۶ + حواشی

روز گذشته ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر در حالی که یک ماه به آغاز این رویداد باقی مانده اس برای اعلام نام فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر ۹۶ روبروی خبرنگاران نشست.

به گزارش آریافیلم ، وی دیروز ، ۱۰ دی ماه در محل موسسه رسانه‌های تصویری برای اعلام لیست ۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ فیلم فجر با همراهی اعضاء هیات انتخاب حاضر شد و اعلام کرد که ۶۷ فیلم سینمایی پس از یک ماه انتخاب شدند و در نهایت بر اساس اعلام دبیر جشنواره، ۲۲ فیلم داستانی، ۲ فیلم مستند و ۱ انیمیشن در سودای سیمرغ انتخاب شده است.

در زیر لیست اسامی ۲۲ فیلم را به ترتیب حروف الفبا را ملاحظه میفرمایید :

«اتاق تاریک» به کارگردانی سید روح الله حجازی
«امپراتور جهنم» به کارگردانی پرویز شیخ طادی
«امیر» نیما اقلیما
«بمب» پیمان معادی
«به وقت شام» ابراهیم حاتمی‌کیا
«تنگه ابوغریب» بهرام توکلی
«جاده قدیم» منیژه حکمت
«جشن دلتنگی» پوریا آذربایجانی
«چهارراه استانبول» مصطفی کیایی
«خجالت نکش» رضا مقصودی
«دارکوب» بهروز شعیبی
«سرو زیر آب» محمد علی باشه آهنگر
«سوتفاهم» احمدرضا معتمدی
«شعله‌ور» حمید نعمت‌الله
«عرق سرد» سهیل بیرقی
انیمیشن «فیلشاه» هادی محمدیان
«کار کثیف» خسرو معصومی
«کامیون» کامبوزیا پرتوی
«لاتاری» محمد حسین مهدویان
«ماهورا» حمید زرگرنژاد
«مصادره» مهران احمدی
«مغزهای کوچک زنگ‌زده» هومن سیدی
«هایلایت» اصغر نعیمی

دو فیلم مستند
«بانو قدس ایران» مصطفی رزاقی کریمی
«زنانی با گوشواره‌های باروتی» رضا فرهمند

 

دبیر جشنواره درباره فیلم «آشغال های دوست داشتنی» و «امپراتوری جهنم» هم بیان کرد: چهار فیلمی که پارسال ناقص بودند امسال فرصت بازبینی پیدا کردند و «امپراتور جهنم»، «شعله‌ور» انتخاب شدند. آقای امیر امیریوسفی (کارگردان آشغالهای دوست داشتنی) هم انصراف داده است.

اعلام اسامی فیلم های حاضر در بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

اتاق تاریک اتاق تاریک اتاق تاریکامپراتور جهنم
بمب لاتاری لاتاری بمب درخونگاه


از حواشی امسال میشه به جشنواره فیلم فجر علیه فیلم اولی ها اشاره داشت …

همان‌طور که انتظار می‌رفت، کم شدن تعداد فیلم‌های حاضر در بخش رقابتی جشنواره فیلم فجر ۹۶ و نبود بخش ویژه برای رقابت آثار کارگردانان فیلم اولی به قیمت کم شدن سهم این فیلمسازان تمام شد و در حالی که امسال ۲۵ فیلم در بخش مسابقه جشنواره رقابت می‌کنند، تنها سه فیلم اول انتخاب شده‌اند.

فریدون جیرانی اواخر هفته گذشته پیش‌بینی کرد که چنین اتفاقی رخ می‌دهد و در گفت‌وگو با هوشنگ گلمکانی گفت: «الان حق فیلم اولی ها ادا نمی شود و قرار است فقط سه فیلم اول بیاید و سه فیلم اول شاید باعث شود که خیلی از فیلم‌های اول کنار گذاشته شود و این کار را خیلی سخت می کند.»

سهم فیلم‌اولی‌ها در حالی کم شده که در دوره‌های اخیر جشنواره فجر آنها درخشیده‌اند. همین دو سال پیش جوایز بهترین فیلم و کارگردانی جشنواره به «ایستاده در غبار» و «ابد و یک روز» رسید که هردو اولین فیلم کارگردانانشان بودند و فارغ از جایزه و داوری، طی یک دهه گذشته معمولا کارگردانان جوان توانسته‌اند تماشاگران را بیشتر هیجان زده کنند.

امسال سه فیلم «امیر» به کارگردانی نیما اقلیما، «مصادره» به کارگردانی مهران احمدی و «خجالت نکش» ساخته رضا مقصودی به عنوان فیلم اول به بخش مسابقه راه پیدا کرده‌اند و نکته جالب آن است که احمدی و مقصودی هم از سینماگران باسابقه هستند و سال‌ها به عنوان بازیگر و فیلمنامه نویس فعالیت کرده‌اند.

به این ترتیب رویکرد هیات انتخاب و برگزار کنندگان به این نتیجه منتهی شده که جشنواره از ایده‌ها و افکار فیلمسازان جدید تقریبا خالی شده و این کارگردانان قطعا در اکران سال آینده با چالش بزرگی به نام ناشناخته بودن آثارشان مواجه خواهند بود. وقتی منتقدان، خبرنگاران و مخاطبان حرفه‌ای‌تر فیلم‌های آنها را در جشنواره ندیده‌اند، امکان معرفی این فیلم‌ها به مخاطب عام هم وجود نخواهد داشت.

نکته دیگر آن که امسال سیمرغ بهترین فیلم اول در میان جوایز جشنواره باقی مانده و رقابت برای آن بین فقط سه فیلم رقم می‌خورد!

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن