معرفی فیلمنقد فیلم

دنباله ای پرنقص، اما سرگرم کننده از یک موزیکال کلاسیک

معرفی و بررسی فیلم Mary Poppins Returns

بعد از گذشت ۵۴ سال از نسخه نوستالژیک Mary Poppins در نهایت در کریسمس گذشته دنباله این اثر زیبا و پر خاطره به نمایش در آمد، اما آیا این دنباله یک اثر شایسته برای فیلم اول است؟ باید در جواب بگوییم که بازگشت مری پاپینز یک دنباله پر نقص اما سرگرم کننده است که با انتظارات بالای ما هم خوانی ندارد. علت این انتظارات بالا صبر ۵۴ ساله برای یک دنباله خوب بوده است، اما فیلمنامه David Magee کار را مشکل کرده و به همین منظور تمام تلاش های جلو و پشت دوربین نیز حیف شده است. اگر به قصد بازگشت یک شخصیت نوستالژیک با فیلم همراه شوید، احتمالا جذب گرما و طراوت مری پاپینز خواهید شد، ولی به مرور با سرد شدن قصه و شخصیت ها از لحن و ریتم فیلم خسته می شوید. با این حال فیلم یک دنباله پر از ضعف و کاستی مطلق هم نیست و ستاره ای مثل Emily Blunt توانسته میراث جذاب مری پاپینز را به درستی ادامه دهد. با ما همراه باشید با بررسی کوتاه این اثر…

کارگردانی و هدایت متوسط Rob Marshall

تقریبا بلافاصله بعد از تماشای لحظاتی از فیلم متوجه خواهید شد استخدام راب مارشال برای این فیلم کار کاملا اشتباهی بوده است. با توجه به این که مارشال کارگردان فیلم برنده اسکار سال ۲۰۰۲ یعنی شیکاگو بوده و آن اثر نیز موزیکالی قابل توجه، نباید چشم به ضعف های کارگردانی بی ذوق در این فیلم بست. هرچند بازگشت مری پاپینز را می توان به راحتی بهترین تلاش مارشال بعد از شیکاگو دانست، ولی باز هم این اثر در رویکرد و نگاه کارگردان به فیلم دچار مشکل است. برای مثال، انتخاب قاب و شات راب مارشال درست در اولین صحنه شروع فیلم به طرز عجیبی سینمایی نیست و تقریبا سحر و جادوی مورد نیاز داستان را خراب می کند و به زحمت می توان از آن لذت برد. اگر مارشال کمی ذوق و انرژی بیشتر صرف اثر می کرد، بدون شک شاهد فیلم بهتری می شدیم.

نقش های مکمل پوچ و خاموش

به طرز وحشتناکی در فیلم برخی از بی نظیر ترین و جذاب ترین بازیگران موجود در سینما، مانند مریل استریپ مشهور با نقش های کم رنگ و نامرئی کاملا از بین رفته اند. تصور شخصی مثل Meryl Streep که ۲۱ سال در قامت نامزد دریافت جایزه اسکار بوده است، در نقشی مثل Topsy واقعا دردناک و دشوار است. بازی استریپ با چهره به نظر نقاشی شده و لهجه به شدت وحشیانه و اغراق آمیز واقعا بد از کار در آمده و خالی از جذابیت است. وضع بد بازیگران مکمل تنها برای مریل استریپ نیست، بلکه کالین فرث نیز حال و فرم بهتری ندارد.

پیام اخلاقی ناامید کننده

فیلم بازگشت مری پاپینز به علت مشکلات عظیم در فیلمنامه، باعث خلق یک مسئله نه چندان پر اهمیت در بدنه قصه می شود که تقابل بین انتخاب خانواده و خانه پدری است. نتیجه گیری ساده و بدون تفسیر فیلمساز که کاملا قابل پیش بینی نیز هست، خالی از هر گونه پیام اخلاقی و یا اجتماعی است. در نتیجه بازگشت مری پاپینز رابطه از هم گسسته ای را دوباره وصل نمی کند و یا از فروپاشی خانواده بنکس هم جلوگیری به عمل نمی آورد، چرا که اصلا خانواده بنکس دچار مشکل عجیبی نمی شوند که به توان از آن پیام اخلاقی خاصی دریافت کرد.

عملکرد ارزشمند Emily Blunt

بدون تعجب و یا هیچ گونه بزرگ نمایی خاصی، امیلی بلانت بهترین دست آورد و نکته فیلم است، عملکردی چشمگیر و گیرا که به درستی در ادامه مری پاپینز فراموش نشدنی جولی اندروز قرار می گیرد. هرچند این واقعیت کاملا آشکار است که بلانت صرفا یک تقلید جذاب از اندروز انجام داده، ولی آنچه که چشمگیر و گیراست اعتماد به نفس اوست. مری پاپینز بلانت از یک حیله گری خاصی برخوردار است که مال خود اوست.

سکانس انیمیشنی شگفت انگیز و جذاب

سکانس انیمیشنی فیلم که در آن مری و بچه ها وارد یک کاسه چینی می شوند به شدت سرگرم کننده، عجیب و جذاب است. آنچه در این ترکیب ۱۵ دقیقه ای خیره کننده به نمایش در می آید بهترین لحظات بازگشت مری پاپینز را تشکیل می دهند. این صحنه ها نمونه درست یک دنباله فانتزی و موزیکال است و لحظاتی که مری و جک اجرای شگفت انگیزی را نیز اجرا می کنند بهترین استفاده از موسیقی و تصاویر انیمیشنی و لایو اکشن را در این اثر شاهد هستیم. اما نکته شگفت انگیز این سکانس بدون تردید سبک انیمیشنی ۲D آن است، و این نکته زمانی جذاب تر می شود که بدانیم انیماتوریست افسانه ای James Baxter نیز در بازگشت مری پاپینز حضور داشته است. صادقانه اگر چنین سکانسی در فیلم راب مارشال نمی شد، می توان با قدرت اشاره کرد که بازگشت مری پاپینز به ضعیف ترین دنباله مورد انتظار سینما بدل می شد، اما خوشبختانه شاهد چنین سکانس هایی نیز در این اثر هستیم.

شما فیلم Mary Poppins Returns را چگونه اثری می دانید، آیا آن را دوست داشتید؟ نظرتان را با ما و دیگر همراهان آریا فیلم به اشتراک بگذارید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن