معرفی فیلم های گذشته

اختصاصی: چیزهایی که باید قبل از دیدن فیلم Glass درباره فیلم Unbreakable بدانید

خطر اسپویل: محتوای این مقاله داستان فیلم های Unbreakable (نشکن) و Split (شکافته) را لو می دهد.
یکی از دلایلی که پایان پیچیده ی فیلم Split آنقدر عالی بود این است که چیزی را نشان داد که طرفداران فیلم Unbreakable از سال ۲۰۰۰ منتظر آن بودند. در حالی که بقیه ی فیلم های ام نایت شیامالان (M. Night Shyamalan) هم طرفداران خاص خود را دارند، اما فیلمی که خیلی ها منتظر دنباله آن بودند Unbreakable بود، فیلمی که در مقایسه با شاهکار شیامالان در سال ۱۹۹۹ یعنی The Sixth Sense (حس ششم) ضعیفتر ظاهر شد. اما بازسازی هنرمندانه ی شیامالان از ابرقهرمان ها و کامیک بوک ها هنوز هم خیلی عالی به نظر می آید، و موفقیت Split نشان می دهد مخاطبان کاملا از ایده های شیامالان خوششان می آید.

حتی اگر فیلم پایانی این سه گانه یعنی Glass (شیشه) را ندیده باشید می دانید که در این فیلم شخصیت های اصلی آن دو فیلم دوباره کنار هم جمع می شوند. Split به شدت مورد توجه قرار گرفت،‌ پس به احتمال زیاد آن را دیده اید و شخصیت کوین وندل کرامب با بازی جیمز مک آووی (James McAvoy) را می شناسید، کسی که چندین شخصیت مختلف داشت و در نهایت شخصیت ۲۴ام او یعنی هیولا را هم دیدیم، که به شدت قدرتمند و سریع بود. داستان این فیلم کاملا با دنیایی که شیامالان در Unbreakable خلق کرد مرتبط می شود.

چیزی که باید درباره ی Unbreakable بدانید این است که با دیگر فیلم های ابرقهرمانی یا کامیک بوکی کاملا متفاوت است. شیامالان در اینجا هم مثل همان کاری که در Split کرد از ما می پرسد ابرقهرمان ها در دنیای واقعی ما به چه شکلی درمی آیند؟ رویکرد او به این شکل است که کامیک بوک ها اغراق آمیزند، اما داستان های آن ها غیرقابل انکار بوده و نشان دهنده ی جایگاه ما در دنیا هستند. این چیزی است که باعث می شود نگهبان امنیتی دیوید دان (با بازی بروس ویلیس (Bruce Willis)) و تاجر هنری الایجا پرایس ملقب به آقای Glass (با بازی ساموئل ال جکسون (Samuel L. Jackson)) با هم روبرو شوند.

داستان Unbreakable از جایی شروع می شود که دان تنها بازمانده ی یک تصادف قطار در فیلادلفیا است. دان نه تنها زنده مانده، بلکه هیچ آسیبی هم ندیده است. سپس او یادداشتی از طرف پرایس دریافت می کند که از او پرسیده آیا تاکنون مریض شده است. این باعث می شود دان، یک مرد به نظر عادی، زندگی خود را دوباره ارزیابی کند تا بفهمد پرایس از این سوالش چه منظوری داشته است. او می خواهد بفهمد چرا هرگز بیمار نشده، هیچوقت آسیب جسمی ندیده، می تواند پرس سینه ی ۱۸۰ کیلویی بزند، و همچنین وقتی خطر در راه است می تواند آن را حس کند. این «حس» او باعث می شود وقتی آدم های بد او را لمس می کنند، او هم به واقعیت وجودی آن ها پی ببرد. نقطه ضعف اصلی دیوید هم آب است.

پیچش داستانی آن فیلم این بود که پرایس باعث تصادف آن قطار شد تا بتواند رقیب خودش را پیدا کند. اگرچه دان قهرمان داستان بود، اما این پرایس بود که با هوش سرشارش نقشه هایش را پیش می برد، شروری که به دنبال یک قهرمان بود. پرایس که به دلیل شرایطش فکر می کند وجودش یک اشتباه است، می خواهد بداند در دنیا چه جایگاهی دارد. او با اثبات وجود دان، یک مرد شکست ناپذیر، در واقع رقیب و دشمن اصلی خودش را پیدا کرده است. پرایس دنیا را با داستان هایی که در کامیک بوک ها نمایش داده می شود پردازش می کند، و در پایان، اثبات می کند حق با اوست و رابطه ای بین شرور و قهرمان وجود دارد. اصلا برای پرایس مهم نیست آدم بد داستان باشد، چون این کار به او هدف و جایگاه خاصی در دنیا داده است.

هنوز فیلم Glass اکران نشده، اما اگر داستانش با Unbreakable و Split منطبق باشد، نشان می دهد شیامالان قصد داشته مفاهیم قهرمان ها، شرورها و قدرت ها را به شکلی واقعی نمایش دهد. به عبارتی دیگر، دیوید دان آدم خوب داستان و الایجا پرایس آدم بد داستان است، اما شیامالان بیشتر به این نکته توجه دارد که چه چیزی این شخصیت ها را کنار هم قرار داده و آن ها را به عنوان قهرمان یا شرور تعریف می کند، و وقتی کرامب را هم در فیلم Glass به این دو اضافه می کند، خیلی کنجکاویم ببینیم این مفاهیم چگونه با هم برخورد کرده و گسترش می یابند.

فیلم Glass در تاریخ ۱۸ ژانویه ۲۰۱۹ (۲۸ دی ۹۷) اکران خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن