معرفی فیلم

معرفی بهترین فیلم های ترسناک نیمه اول ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۸ تاکنون سال خوب و پرباری برای ژانر ترسناک بوده است. سال گذشته تا این موقع از سال استودیوی Blumhouse دو فیلم Split و Get Out را اکران کرده بود، که فقط شروع اکران سلسله فیلم های ترسناک پارسال بود و با IT به عنوان پرفروش ترین فیلم ترسناک تاریخ سینما به اوج رسید. پس می توان گفت امسال هم باید منتظر فیلم های ترسناک خوبی در آینده باشیم، اما با در نظر گرفتن فیلم های نیمه ی اول ۲۰۱۸ به نظر می آید امسال یکی از موفق ترین سال ها در تاریخ ژانر ترسناک باشد.

فیلم های ترسناکی که تاکنون در سال ۲۰۱۸ اکران شده اند شامل ترسناک های هنری یا حضور موجودات وحشتناک تا فیلم های هیجان انگیز خونین انتقامی و فیلم های کمدی ترسناک بوده اند. A Quiet Place یکی از بهترین فیلم های امسال بود که خیلی بی سروصدا بینندگان را به وجد آورد. همچنین فیلم های عمیق و مفهومی مثل Annihilation و Hereditary در این لیست حضور دارند. و این فقط نیمه اول سال ۲۰۱۸ است.

در این لیست فیلم هایی وجود دارند که تاکنون اکران شده اند، چه در سینماها، چه به صورت دیجیتالی یا توسط سرویس های استریم ویدیویی. با اکران فیلم های Halloween و Suspiria در نیمه ی دوم ۲۰۱۸ نیز شاهد فیلم های ترسناک خوبی خواهیم بود.

Unsane

unsane

Steven Soderbergh به عنوان فیلمسازی که هیچوقت محافظه کارانه عمل نمی کند، تصمیم گرفت در فیلم Unsane ایده های بزرگ را با وسیله های کوچک به نمایش بگذارد. این فیلم ترسناک روان شناختی کاملا با یک گوشی آیفون فیلمبرداری شده است (البته توسط لنزهای قوی و نرم افزارهای گران قیمت). شاید احمقانه به نظر بیاید، اما وقتی این کار توسط Soderbergh اتفاق بیفتد کاملا به موفقیت می رسد و ویژگی خاص و خارق العاده ای به داستان پارانویایی تکان دهنده و بی میلی جامعه به درک زنان می افزاید. Claire Foy همچنان در حال درخشش است و نقش Sawyer Valentini تاجر زن جوانی را بازی می کند که بعد از یک تجربه بد با شخصی که او را تعقیب می کرده، به شهری جدید نقل مکان می کند. وقتی او دوباره آن شخص را همه جا می بیند، واقعیت زندگیش را مورد سوال قرار داده و بعد از یک جلسه مشاوره روانی، به صورت تصادفی خودش را برای بستری شدن به یک تیمارستان می سپرد که در آنجا ممکن است در کنار مردی که تعقیبش می کرد گیر افتاده باشد.

Soderbergh با ذهن بیننده بازی می کند و این فقط نیمی از جذابیت فیلم است، اما نحوه ی سر به سر گذاشتنش با بیننده است که Unsane را به چنین فیلم تاثیرگذاری تبدیل کرده است. این فیلم شاید گاهی اوقات کمی رک و راست به نظر بیاید،‌ اما وقتی می خواهد روی اعصاب بیننده برود خیلی خوب از پس از این کار برمی آید.

Mom and Dad

 mom-and-dad

این فیلم با بازی Nicolas Cage و به کارگردانی Brian Taylor که در ساخت Ghost Rider: Spirit of Vengeance هم همکاری داشته، در بخش فیلم های کمدی ترسناک قرار می گیرد. این فیلم داستان ساکنان بخشی از شهر را روایت می کند که یک حمله عصبی فراگیر، والدین بچه ها را تحت تاثیر قرار داده و به آن ها میل شدیدی برای کشتن فرزندانشان می دهد. این یک انحراف عالی از نظم کنونی است و همه ی ساکنان منطقه هم از این موضوع راضی هستند و به صورت دیوانه واری به این کار ادامه می دهند. Taylor دقیقا می دانسته چه نوع فیلمی می سازد و خیلی خوب صحنه های فرار و کشت و کشتار را کنار هم قرار داده است و به خوبی بیننده را در طول فیلم مجبور به پوزخند و کمی ترس می کند. در این فیلم شاهد حضور افتخاری Lance Henrikson و بهترین بازی Selma Blair در ده سال گذشته خواهید بود. Mom and Dad یک فیلم مناسب برای تماشا در نیمه شب است و خیلی هم موفق است، چون تلاش نمی کند خارج از ژانر خودش عمل کند.

The Ritual

ritual

زمان زیادی منتظر اولین فیلم بلند David Bruckner بودیم، اما خوشبختانه ارزش این همه انتظار را داشت. سازنده ی بخش هایی از فیلم های Signal و V/H/S حالا با فیلم ترسناک The Ritual اولین فیلم بلندش را ساخته است. این فیلم محصول شبکه Netflix روایت گر داستان شرم و پشیمانی و وحشت انسان های بزرگسال است. همچنین یک هیولای عالی هم در فیلم وجود دارد. The Ritual داستان چهار دوست را روایت می کند که می خواهند در جنگل برای دوست از دست رفته شان عزاداری کنند، اما وقتی به آنجا می رسند یک موجود وحشتناک آن ها را آزار می دهد. Bruckner برای به وجود آوردن وحشت حاکم بر فیلم عجله نمی کند و از نمایش های کوتاه از این هیولا و استتار او در جنگل برای ایجاد ترس و وحشت استفاده می کند. Bruckner در بین نگاه های کوتاه به این موجود، از مشکلات مشترک این دوستان قدیمی و ناسازگاری های آن ها پرده برمی دارد که حتی اگر توسط آن موجود ماورایی شکار نمی شدند، آن ها را به جان هم می انداخت. نتیجه ی کار یک فیلم ترسناک پخته و پرمحتواست که آرام آرام در وجود شما نفوذ می کند.

The Endless

endless

گروه دونفره ی Justin Benson و Aaron Moorhead با ساخت فیلم های ترسناک عمیق و احساسی خود یعنی Resolution و Spring نامی برای خود دست و پا کرده اند. این دو فیلم روش های متفاوتی برای روایت داستان های ترسناک مستقل پیش گرفته بودند. در فیلم The Endless این دو نفر موفقیت های فنی و خلاقانه خود را وارد مرحله ی جدیدی می کنند. آن ها در این فیلم دنیای کامل و پیچیده ای از داستان های ترسناک افسانه ای ساخته اند، جایی که وقتی دو برادر به ملاقات فرقه ای که در کودکی از آن فرار کرده اند می روند، مجبور می شوند با موجودیت و واقعیت های معنوی خود وفق پیدا کنند. این فیلم سرگرم کننده است و نوعی ترس خاص آن را فرا گرفته است. The Endless سفری صمیمی، متفکرانه و منحصر بفرد به دنیای معنوی است.

Veronica

veronica

Paco Plaza پس از ساخت ۳ فیلم ترسناک [REC] دوباره فیلم ترسناکی ساخته که تا حدودی هم به آن فیلم ها شبیه است، مخصوصا در سبک و اینکه Plaza چقدر خوب می تواند با یک خط داستانی یکسان بیننده را درمانده کند. البته یک ویژگی خاص وجود دارد که این فیلم را عمیق تر کرده و شدت ترس فیلم را بالا می برد، یک شخصیت اصلی عالی. Veronica از داستان یک پرونده ی حل نشده درباره ی زنی که پس از استفاده از یک تخته Ouija می میرد الهام گرفته شده است. در این فیلم شخصیت اصلی یعنی Veronica با بازی Sandra Escacena از تخته Ouija استفاده می کند و اتفاقاتی که پس از آن می افتد کاملا ناخوشایند است. اما ارتباط قوی Veronica با ۳ خواهر و برادر کوچکترش است که داستان را چندین برابر بهتر جلوه می دهد. این فیلم تجربه ای ترسناک و صمیمی با حال و هوایی خاص خودش است که به شما می فهماند با تخته های Ouija کاری نداشته باشید!

Revenge

Revenge

کارگردان فرانسوی Coralie Fargeat در اولین فیلم بلندش Revenge، داستانی کابوس وار و رنگارنگ از بقا و انتقام ساخته است. نام فیلم نظر ما را به طرف ژانر انتقامی – تجاوزی می برد، اما Revenge داستانی عمیق تر، پرمفهوم و صاحب سبک ارائه می دهد که هرگز در فیلم های مشابه در این ژانر ندیده ایم. Fargeat در این فیلم می خواهد بیننده را به محکوم کردن لباس های تحریک آمیز و اغواگری شخصیت اصلی Jen (با بازی Matilda Lutz) مجبور کند. این دختر که آرزوی بازیگر شدن دارد، در حین فرار با دوست پسرش که متاهل هم هست، با همه طنازی می کند، آب نبات چوبی می مکد و مخ دوستان دوست پسرش را می زند، اما وقتی زمان تجاوز می رسد، این فیلم ذهنیت مردم که قربانی را به دلیل طرز لباس پوشیدنش سرزنش می کنند، محکوم می کند و نشان می دهد این تعرض کار چند مرد پست و فرومایه است. از آن جا به بعد Revenge به مراسمی از کشت و کشتار تبدیل می شود، به این صورت که Jen ابتدا فرار می کند، سپس برای زنده ماندن تلاش می کند و در نهایت به روشی بی رحمانه و با خونریزی انتقامش را از کسانی که به او تجاوز کرده اند می گیرد.

Cold Hell

cold-hell

Cold Hell ادای احترامی به ژانر زرد ایتالیایی (Giallo) و Taxi Driver است و فیلمی جنبشی و فوق العاده در ژانر هیجانی جنایی با درون مایه ی دنیای خلافکاران است. Violetta Schurawlow نقش Özge یک راننده تاکسی در وین را فوق العاده بازی می کند، جایی که هر شب مسافران بی رحمی سوار می کند و خشم درونی اش با هر بار مسافر زدن بیشتر می شود، خشمی که روزها در باشگاه بوکس آن را خالی می کند. وقتی او پس از یک شب خسته کننده ی دیگر به خانه می رود، شاهد یک قتل فجیع می شود و وقتی قاتل هم او را می بیند، تلاش می کند Özge را نیز به قتل برساند. البته Özge آخرین زنی است که قاتل آرزوی درافتادن با او را دارد. Cold Hell با اشاراتی به نژادپرستی، جنسیت و دین، حرف های زیادی برای گفتن در ژانر هیجانی دارد. این فیلم به کارگردانی Stephan Ruzowitzky برنده اسکار بهترین فیلم خارجی برای فیلم The Counterfeiters، سبک خاص خودش را دارد، اما هرگز فاکتور سرگرم کننده بودن را فراموش نمی کند و صحنه های اکشن فوق العاده ای را یکی پس از دیگری نمایش می دهد.

A Quiet Place

a-quiet-place

John Krasinski با این فیلم بهترین نمایش Spielberg-طور خودش را به نمایش می گذارد و خیلی هم عالی این کار را انجام می دهد. در این فیلم هیجانی ترسناک با موضوع حمله ی بیگانگان، Krasinski در کنار Emily Blunt نقش پدرومادری را بازی می کنند و در دنیایی که هیولاهای بیگانه انسان ها را شکار می کنند، تلاش می کنند خانواده خود را زنده نگه دارند. آن ها نه می توانند فریاد بزنند، نه گریه کنند و نه حتی زمزمه کنند، وگرنه این هیولاها هر چیزی سر راهشان باشد از بین می برند تا آن ها را بکشند. همین مفهوم، عالی بودن فیلم را توضیح می دهد، اما Krasinski با کارگردانی فوق العاده اش تکه های پازل فیلم را به زیبایی کنار هم می چیند و تمرکز اصلی را روی Blunt قرار می دهد که بار فیلم را با هنرنمایی خودش به دوش می کشد. اگرچه هنرنمایی بازیگران و موسیقی فوق العاده ارزش بردن جوایز زیادی دارند، اما A Quiet Place فقط یک موفقیت فنی نیست، بلکه مهم ترین دستاورد فیلم، روایت داستانی عمیق و پرمفهوم است و انسان هایی را نشان می دهد که در میان این همه وحشت و نگرانی، مجبور به فراهم کردن امکانات و محافظت از خانواده خود هستند.

Hereditary

hereditary

Ari Aster شروع فوق العاده ای به عنوان کارگردان با فیلم Hereditary دارد. این فیلم سفری عمیق به دنیای وحشت و عذاب است،‌ جایی که یک خانواده ی در آستانه فروپاشی توسط یک تهدید ماورایی از هم می پاشد. پس از مرگ مادرش، Annie Graham (با هنرنمایی Toni Collette) و خانواده اش وارد کابوسی از رنج و اندوه می شوند، جایی که همه ی تصمیماتشان آن ها را به سمت نابودی سوق می دهد. Hereditary با فیلمبرداری دقیق و موشکافانه شما را به درون کابوسی که خانواده ی Graham درگیر آن هستند می کشاند و برخی روش های فنی فیلمسازی خیره کننده امسال را به نمایش می گذارد. مخصوصا هنرنمایی فوق العاده ی Toni Collette که واقعا بی نظیر است، و موسیقی متنی که حتی اگر خود فیلم را ندیده باشید با شنیدنش ترس وجودتان را فرا می گیرد. Hereditary باعث می شود چشم از صحنه برندارید و شاهد گیر افتادن خانواده ای در دامی باشید که خودشان آن را ساخته بودند. این فیلم یک تجربه ی فیزیکی و پرتنش است که تا سال ها پس از تماشای آن در ذهنتان باقی خواهند ماند.

Annihilation

annihilation

بشریت نابود شده است. در طول تاریخ، صرف نظر از شرایط موجود، جوامع، فرمانروایی ها و بشریت راهی برای نابود کردن خودشان پیدا کرده اند. اگرچه ما همیشه به همدیگر آسیب هایی می رسانیم، اما طبیعت ماست که خودمان را نابود کنیم و همین درون مایه ی فیلم ترسناک و علمی تخیلی Annihilation ساخته ی Alex Garland است. با حضور گروه درخشانی از بازیگران شامل Natalie Portman، Oscar Isaac، Tessa Thompson و Jennifer Jason Leigh کارگردان Garland با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته ی Vandermeer، سفری هنرمندانه و تجربی به سمت خود تخریبی را به تصویر کشیده است. Annihilation در عین زیبایی، آزاردهنده است و نمایشی پیچیده از انحرافات اخلاقی نشان می دهد که نظم طبیعی را به هم زده و حقایق دردناک وضعیت انسان ها را آشکار می کند. آن پایان شوکه کننده هم یک اثر هنری است، قطعه ای از سینما و هنر که موضوع خود تخریب کردن را به وسیله ی سینما بیان می کند. Annihilation چالش برانگیز، قوی، پرمحتوا و باارزش است و فیلمی جاه طلبانه است که کاملا با فیلم های دیگر متفاوت است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن