بررسی اپیزودی سریالهاویژه برنامه

ویژه برنامه ویدیویی زیرنویس فارسی و بررسی قسمت چهارم سریال Castle Rock

در قسمت چهارم سریال Castle Rock می بینیم که Henry Deaver از تحقیقاتش درباره زندانی مرموز زندان Shawshank تا حدودی دست کشیده و به پرسیدن سوالاتی درباره ناپدید شدن خودش در کودکی و مرگ پدرش می پردازد. طرز روایت داستان در این قسمت کمی سنگین است،‌ و در آخر هم با صحنه ای از یک کشتار در زندان تمام می شود که اصلا با لحن سریال همخوانی ندارد، اما Castle Rock همچنان جذاب و دیدنی است.

چیزی که درباره این قسمت با عنوان The Box وجود دارد این است که تمرکز Henry بیشتر روی گذشته خودش است. Dennis Zalewski نگهبان زندان که Henry را وارد این ماجرا کرد، کم کم عقلش را از دست می دهد. نقش آفرینی او در این قسمت با دو قطعه موسیقی عالی همراه شده است. وقتی Zalewski فکر می کند این زندان به تغییراتی نیاز دارد، ابتدا آهنگ جسورانه‌ی Clap Hands ساخته Tom Waits پخش می شود، و وقتی او عقلش را از دست می دهد، این قسمت با آهنگ Crying ساخته Roy Orbison تمام می شود. انتخاب این دو آهنگ نشانگر قدرت این سریال است: اینکه سریال متعلق به دوران خاصی نیست. انتخاب موسیقی می تواند از هر دوره ای باشد و هیچ آهنگ خاصی را نمی توان مختص به یک دوران به حساب آورد.

    Castle Rock

اما برای Kid اصلا مهم نیست چه سالی است، او بخشی از کتاب Revelations را برای دستیار عجیب Porter می خواند. اما این قسمت بیشتر درباره جستجوی Henry برای فهمیدن حقایق ناپدید شدنش و کمک به مادر بیمارش است. Henry ابتدا وقتی در حال برنامه ریزی برای جابجایی جسد پدرش هستند، به Alan می گوید قصد دارد مادرش را نیز با خودش به تگزاس ببرد. سپس در سکانسی عجیب درباره ناپدید شدن Henry صحبت می کنند. اصلا چرا Alan آن روز آنجا بود؟ همه فکر می کردند Henry مرده، پس چرا او اینطور فکر نمی کرده؟ او سعی داشته Ruth را خوشحال کند، که باعث می شود Henry نتیجه بگیرد این دو از همان موقع با هم رابطه داشته اند. این از آن صحنه هایی است که فقط در تلویزیون اتفاق می افتد. Henry حتی Alan را به دلیل رابطه با مادرش به جابجایی جسد پدرش متهم می کند.

Castle Rock

Alan به خانه می آید تا با ذهن Ruth بازی کند و او را گول بزند. او موضوع نقل مکان را مطرح می کند، که در ابتدا کمی گیج کننده است، اما به نظر می آید با این کار می خواهد با روانشناسی معکوس، Ruth را به نرفتن همراه Henry متقاعد کند. Alan خیلی خوب می داند چطور با ذهن دیگران بازی کند.
Molly نیز از همین بازی ها سر عشق دوران جوانی‌اش پیاده می کند. برای او این سوال پیش آمده که شاید دلیل اهمیت دادن بیش از حد Henry به Kid به خاطر یادآوری ربوده شدن خودش است. او حتی آماده‌ی اعتراف به کشتن پدر Henry است که Zalewski با طرحی از قفس سابق Kid حرف آن ها را قطع می کند. Zalewski می خواهد کل سیستم فاسد Shawshank را از بین ببرد، و Henry به او می گوید این پرونده باید فقط درباره Kid باشد. اما Zalewski در حال فروپاشی است، آن هم وقتی می گوید «اتفاقات بدی اینجا می افتند،‌ چون آدم های بد می دانند کسی کاری به کارشان ندارد». اما اتفاقات خیلی بدی برای Zalewski قبل از پایان این قسمت می افتد.

Castle Rock

در یکی از جذاب ترین سکانس های این قسمت، Zalewski با Kid صحبت می کند و او را به قوی ماندن تشویق می کند. این مکالمه یک طرفه با یک مشت‌کوبی رفاقتی تمام می شود، اما به نظر می آید در لحظه تماس دست های این دو، اتفاق عجیبی می افتد. موسیقی متن تغییر کرده و نگاه Zalewski نیز عوض می شود. آیا Kid مانند آن زندانی نئونازی، Zalewski را هم مسموم کرده؟ یا Zalewski در پایان این قسمت به این دلیل آن کارها را می کند که احساس می کند Kid تنها امید او برای رهایی از Shawshank است؟ به هر حال او سر پستش برگشته و روی دوربین های امنیتی، صورت های خندان می کشد.

Henry در حال جستجو بین پرونده های قدیمی در کتابخانه است، و دنبال جزییاتی از ناپدید شدنش می گردد. این جستجو او را با نام Vincent Desjardins مواجه می کند (نامی که برای طرفداران رمان The Body و فیلم Carrie آشناست)، که در گذشته جنابتی مرتکب شده و قبل از ناپدید شدن Henry از زندان آزاد شده است. او به خانه می رود تا از Ruth درباره خانواده Desjardin سوال کند. مادر Henry هر زمان داستان لازم بداند خیلی سرحال و هوشیار است، بنابراین وقتی Henry از او درباره آن ۱۱ روز ناپدیدی سوال می کند،‌ Ruth به جای آن درباره تگزاس سوال می کند. هر دوی آن ها به روشی از صحبت کردن درباره این دو موضوع طفره می روند، Henry می خواهد درباره گذشته صحبت کند، اما Ruth می خواهد درباره آینده صحبت کند.

Castle Rock

در حالی که Molly سعی می کند خانه Lacy را بفروشد، مجبور می شود داستان مرگ او را برای خریداران احتمالی توضیح دهد، آن هم وقتی آن ها خاکستر Lacy را درون یخچال پیدا می کنند. در همین حین Henry روانه خانه Desjardin نزدیک دریاچه Castle Lake می شود. این خانه متروکه و ترسناک است، و به نظر می آید یک پیانو از سقف پوسیده آن به پایین سقوط کرده، که یکی از بهترین صحنه های سریال است که امیدواریم همچنان مثل آن را ببینیم. Henry یک چیز عجیب در حیاط خانه کشف می کند که به نظر می آید جایی است که او را زندانی کرده بودند. او قفل را شکسته و می فهمد کاسه ای زیر نیم کاسه است. شاید از آن محفظه برای نگهداری سگ یا چیز دیگری (یا شاید هم شخصی) استفاده شده است.

در حالی که Henry این کشف را در ذهنش تحلیل می کند، یک ماشین کنار خانه پارک می کند. او برادر Vince است، که در این فاصله دور از شهر به آرایشگری مشغول است. او موی چه کسانی را کوتاه می کند؟ زندانیان فراری؟ به هر حال این مرد عجیب به Henry اجازه می دهد داخل خانه را ببیند و پرونده پلیس او را نیز که زیر تختش پنهان کرده به او نشان می دهد. معلوم می شود برادر Vince بوده که تمام این سال ها آنجا زندگی می کرده و سگی هم نداشته، اما قسم می خورد هرگز به Henry دست نزده است. ما هم می دانیم که کار او نبوده، چون فقط چهار قسمت از سریال گذشته و قرار نیست به این زودی معمای ناپدید شدن او فاش شود.

نقش Desjardin به عنوان وسیله ای برای آشکار کردن چیزی است که Pangborn سال ها به آن مشکوک بوده است، اینکه Henry باعث مرگ پدرش شده است. وقتی Henry به Alan به خاطر بازجویی نکردن از Desjardin اعتراض می کند، Alan می گوید به این خاطر این پرونده را مختومه اعلام کرده که پدر Henry در روزهای آخر زندگی‌اش برای او نوشته «کار Henry بود». Alan می خواسته از Henry محافظت کند. این افشاگری Henry را به سمت Molly سوق می دهد، تا او دلداری‌اش بدهد.

صبح روز بعد، این فرضیه که Henry پدرش را کشته آن قدر روی او تاثیر می گذارد که تصمیم می گیرد به تگزاس برگردد. او با Zalewski تماس می گیرد تا بگوید از دادگاهی کردن پرونده منصرف شده و قرار است به Kid پیشنهاد دهد توافق را بپذیرد. این برای فروپاشی کامل Zalewski کافی است،‌ او تفنگی به دست گرفته و یکی پس از دیگری به سمت همکارانش در Shawshank شلیک می کند، که درنهایت خودش هم با شلیک یک شاتگان کشته می شود. طرفداران Stephen King می دانند که زندان Shawshank  سهمش از کشتار را قبلا دیده، اما Castle Rock آن را وارد مرحله جدیدی می کند.

نکاتی درباره قسمت چهارم The Box:

Castle Rock

می دانیم که سریالی مثل Castle Rock معمولا مورد موشکافی زیاد قرار نمی گیرد، اما حالا که همه‌ی دنیا از وجود Kid باخبرند، نباید تاکنون یک روانشناس متخصص او را معاینه می کرد؟ حداقل برای تایید سوء استفاده از او توسط Lacy؟ و اگر یک آزمایش از او گرفته شود ممکن است چیز خاص و ویژه ای درباره Kid مشخص شود و اینکه او یک انسان نیست؟

در نگاه اول به نظر می آید عنوان این قسمت اشاره ای به تابوت پدر Henry است، اما به طرز واضح تری به زندان و سلولی که Kid در آن نگهداری می شود اشاره دارد. شاید هم به آن انباری اشاره دارد که Henry فکر می کند در آن زندانی شده بود. به هر حال این قسمت شامل جعبه های زیادی می شد.

در این قسمت یک نما از بالای زندان Shawshank می بینیم که ما را یاد فیلم فوق العاده‌ی Shawshank Redemption ساخته Frank Darabont می اندازد.

در این قسمت فقط چهار اشاره مهم به کارهای King وجود دارد، که شامل رمان های The Body و The Dead Zone و داستان های کوتاه The House on Maple Street و The Reaper’s Image می شود.

Castle Rock

 

CASTLE ROCK

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن