بررسی اپیزودی سریالهاویژه برنامه

ویژه برنامه ویدیویی زیرنویس فارسی و بررسی قسمت هشتم سریال Castle Rock

آیا Henry Deaver به هر جا می رود مرگ و بدبختی را با خود به آن جا می برد؟ همان طور که یکی از همکاران Alan Pangborn فقید به او یادآوری می کند، Henry فقط باعث درد و بدبختی برای Castle Rock شده است. او نه تنها پس از متهم شدن به قتل پدرش از این شهر فرار کرده بود، بلکه از زمانی که برگشته، این شهر مرگ های زیادی از جمله کشتار در Shawshank و حالا مرگ اسطوره Castle Rock را به خود دیده است. و این تازه اول ماجراست. در قسمت هشتم با نام Past Perfect، مرگ های بیشتری در زندگی Henry Deaver رخ می دهد، آن هم توسط دو دیوانه ای که خانه رییس Lacy را خریداری کرده اند. به نظر می آید فرشته مرگ روی دوش Henry Deaver قرار گرفته، و وقتی Henry به شهر برمی گردد،‌ این فرشته هم پرکارتر می شود.

      

پس از پایان آزاردهنده‌ی قسمت هفتم، نویسندگان Past Perfect حقه ای زده و ما را دیرتر به ملاقات شخصیت های مورد علاقه‌مان یعنی Ruth و Henry می برند. این کار کاملا با داستان های King همخوانی دارد، اینکه یک قسمت را در یک نقطه اوج تمام می کند و در قسمت بعدی، در بازگشت داستان به همان شخصیت ها تاخیر ایجاد می کند و داستانی کوتاه را در کنار داستان اصلی روایت می کند. در این قسمت شاهد داستان فرعی پروفسوری به نام Gordon و همسرش هستیم. آن ها را یادتان هست؟‌ کسانی که به خرید خانه Lacy از Molly Strand تمایل داشتند. خب به نظر می آید آن ها بالاخره خانه را خریده اند و اینجاست که همه چیز به هم می ریزد.

به دلیل محبوبیت داستان های جنایی واقعی در دنیای امروزی، کاملا منطقی است که یک نمایشگاه براساس قتل های قدیمی آن هم در شهری پرجنایت مثل Castle Rock ساخته شود. اما احتمالا Gordon نمی دانست با این کار چه بلایی سر خودش آورده است، جایی که ناخواسته اولین مشتریان نمایشگاه را در شب اول حضورشان به قتل می رساند. آیا کشتن در ذاتGordon  است یا Castle Rock این بلا را سر او آورده است؟

همسر Gordon به او در سرپوش گذاشتن روی این جنایت کمک می کند، اما Jackie Torrance وارد صحنه می شود و می فهمد که کاسه ای زیر نیم کاسه است. اواخر همان شب، Henry وارد خانه Lacy می شود و می خواهد بداند چه چیزی در زیرزمین خانه پنهان شده است. او وارد خانه شده و با اتاقی پر از نقاشی چهره Kid روبرو می شود، و یک نکته مهم را کشف می کند. ما از قبل می دانستیم Kid زندگی جاودانه دارد، اما Henry پس از دیدن تاریخ نقاشی ها و تغییر نکردن صورت Kid طی ۲۷ سال این قضیه را می فهمد. او به مدت ۲۷ سال به همین شکل مانده، از همان سالی که Henry Deaver در بچگی ناپدید شد. اینجاست که شاهد یک صحنه دعوای فوق العاده هستیم، جایی که همسر Gordon سعی می کند به Henry چاقو بزند، اما به جای او، همسرش را مورد اصابت قرار می دهد و در نهایت هم گلوی خودش را پاره می کند. Jackie برای کمک می آید و Henry را با یک تبر نجات می دهد. مگر Torranceها کار دیگری هم بلدند؟

با اینکه تمرکز اصلی Past Perfect روی این داستان کوتاه در میان داستان اصلی است، بقیه خط های داستانی هم پیشرفت های قابل توجهی دارند. اول پیشرفت Wendell پسر Henry که ابتدا به نظر می آمد فقط به عنوان وسیله ای برای بازی با خاطرات Ruth وارد داستان شده، اما حالا به نظر می آید او بیش از این ها در داستان نقش دارد. Henry می خواهد با یک اتوبوس او را به خارج از شهر بفرستد،‌ اما انگار نیرویی نمی خواهد Wendell شهر را ترک کند. قبل از اینکه اتوبوس راه بیفتد،‌ یک کلاغ با شیشه جلوی آن برخورد می کند، و سپس Wendell صدایی را می شنود که به نظر همان صدایی است که پدرش هم می شنود. در نیمه‌ی شب وقتی Henry در حال جنگیدن برای جانش است، Wendell نیز از اتوبوس پیاده شده و به سمت Castle Rock حرکت می کند.

همچنین خط داستان Molly را داریم، زنی که ارتباطی ماورایی با Henry Deaver دارد، و پس از اینکه Henry را از داخل ون Odin نجات می دهد، کسی به ملاقاتش می آید. همچنین جسد Odin را در جنگل می بینیم. Henry به خانه می رود و با تراژدی مرگ تصادفی Alan توسط Ruth روبرو می شود، و نکته جالبی هم در این زمان رخ می دهد. وقتی Kid جسد Alan را به Henry نشان می دهد، به او پیشنهاد می دهد تا از Ruth محافظت کنند. آیا اگر Wendell با پلیس تماس نگرفته بود، Henry این پیشنهاد را می پذیرفت؟ آیا Kid بیشتر از اینکه نقش منفی داستان باشد، دوست دارد با Henry همکاری کند؟ او به شخص دیگری احتیاج دارد که آن صدای معروف را مثل خودش بشنود.

دلیل اینکه Molly متوجه خطر پیش آمده برای Henry در خانه Lacy نمی شود این است که او برای سرکوب تصاویری که در ذهنش می بیند چند قرص می خورد. این قسمت با ملاقات Kid با Molly در خانه اش به اوج می رسد. او کاملا آشکار می کند چه موجودی است، و می گوید چه چیزهایی از گذشته Molly می داند. وقتی Henry تماسی از طرف کشیش مبنی بر آشفته بودن Ruth دریافت می کند، Kid هم نکته‌ی مرموز و تهدید برانگیزی را می گوید. او همان طور که در حال خیره شدن به جنگل از پنجره اتاق Molly است، به او می گوید به همراه Molly آن جا بوده و همچنین خطاب به Molly می گوید: “اینجا جاییه که تو مردی.”

نکاتی درباره قسمت هشتم Past Perfect:

جایی که Jackie جان Henry را نجات می دهد جمله‌ی جالبی می گوید: “توی اون لحظه انگار خودم نبودم.” شاید در هر سریال دیگری این جمله مهم نباشد، اما در این سریال همیشه به نظر می آید افراد، توسط شخص دیگری کنترل می شوند. آیا Jackie هم در آن لحظه تحت کنترل کسی بود؟

آیا فکر می کنید که آن موسیقی عجیب سکانس پایانی به خاطر خرابی صفحه گرامافون است؟ نه، در واقع این آهنگی به نام Miste از Haxan Cloak است.

این قسمت کاملا از نظر ساختاری با قسمت قبلی یعنی The Queen متفاوت بود، و شامل سکانس های طولانی تر و تدوین های خاص کمتری بود. خیلی جالب است که این سریال می تواند هر هفته طرز داستان گویی خود را تغییر داده و همچنان هم ضعفی نداشته باشد.

فقط ۲ قسمت دیگر از این فصل باقی مانده و ما دلمان برای شخصیت های Castle Rock تنگ خواهد شد. اما خبر خوب اینکه Castle Rock برای فصل دوم هم تمدید شده است که می توانید در اینجا خبر کامل آن را مشاهده کنید.

این قسمت توسط کارگردان زن ایرانی الاصل Ana Lily Amirpour کارگردانی شده بود که یک قسمت از سریال Legion را نیز کارگردانی کرده است.


CASTLE ROCK

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن