بررسی اپیزودی سریالهاویژه برنامه

ویژه برنامه ویدیویی زیرنویس فارسی و بررسی قسمت سوم سریال Castle Rock

اپیزود سوم Castle Rock با عنوان Local Color جایی برای نمایش رمز و رازهای زندگی Molly Strand با بازی فوق العاده‌ی Melanie Lynskey است. او در این سریال نقش مهمی دارد، شخصیتی کلاسیک در آثار Stephen King که به شکلی درآمده که نمی دانیم باید نسبت به او چه احساسی داشته باشیم. در صحنه های ابتدایی می فهمیم Molly Strand جوان، پدر مجروح Henry Deaver را کشته است، در حالی که پسرش Henry گم شده بود و همه فکر می کردند مرده است. آیا او یک قاتل بالفطره است؟ یا این کار را برای محافظت از Henry انجام داده است؟

اما نکته خیلی عجیبی درباره Molly Strand وجود دارد. در سال ۱۹۹۱ او را می بینیم که در خانه‌ی روبرویی Henry Deaver زندگی می کند. وقتی پدر Henry با دستگاه اکسیژنی متصل به خودش خوابیده است، Molly با وجود سرمای شدید، پابرهنه از خیابان عبور کرده، بالای سر او می رود و به او خیره می شود. سپس دستگاه اکسیژن را قطع کرده و مرگ این مرد روحانی را تماشا می کند. اما چرا؟ آیا پدر Henry کار زشت و بدی انجام داده و Molly او را دیده (یا شاید هم فقط احساس کرده) و با این کار از دوست دوران بچگی‌اش محافظت می کند؟ آیا او وقتی این کار را می کرد، می دانست Henry کجاست؟

 Castle Rock

در زمان حال، Jackie Torrance در حال صحبت کردن با Molly درباره حضورش در برنامه Local Color است، جایی که Molly می خواهد یک پروژه مشاور املاکی را تبلیغ کند. پس از صحبت درباره وضعیت Castle Rock، لحظه ای وجود دارد که به نظر می آید Molly حس می کند به زودی Henry از در وارد خواهد شد، آن هم قبل از اینکه این اتفاق بیفتد. Henry خیلی عادی رفتار می کند، چون احتمالا درباره علاقه شدید Molly به خودش و قطعا درباره کشته شدن پدرش به دست او چیزی نمی داند. در ذهن Molly قطعه صداهایی از دو قسمت قبلی پخش می شود، حتی از وقتی که Henry هنوز به Castle Rock برنگشته بود. قطعا او قدرت های خاصی دارد و به نظر می آید Henry باعث شدت گرفتن آن ها می شود. او حتی می داند Henry می خواهد خانه‌ی قدیمی‌شان را بفروشد.

پس از فلش‌بکی که در آن Henry در اتاق Molly با او صحبت می کند، دوباره Kid را در زندان Shawshank می بینیم که تکه نانی خورده و باعث ترس اطرافیانش می شود. سپس به عکس Lacy روی دیوار خیره می شود، آیا آن عکس باید هنوز آنجا باشد؟ که این نگاه بیش از پیش ثابت می کند Lacy او را ربوده است. نگهبان Zalewski همه این اطلاعات را به Henry منتقل می کند.

Castle Rock

Molly به خانه اش می رود که کاملا به هم ریخته، کشوها باز شده اند، یخچال نابود شده و خانه اش مورد غارت قرار گرفته است. آیا کسی فقط دنبال مواد مخدر بوده؟ هر کسی این کار را کرده، جعبه وسایل Henry در زیرزمین را نیز به هم ریخته است، که نظر Jackie را به خود جلب می کند. این دوست کنجکاو در آینده مشکلاتی برای Molly به وجود خواهد آورد.
همین طور که Molly در حال تمرین برای حضورش در برنامه Local Color است، متوجه می شود مواد مخدرش تمام شده است. سپس به سراغ ساقی‌اش می رود، اما او هم چیزی برای فروش ندارد. بنابراین Molly روانه‌ی Timberland Motor Court می شود، جایی که یادآور داستان کوتاه Children of the Corn از King است که در آن همه بزرگسال ها غایب هستند. همانطور که یکی از بچه ها می گوید همه مادرها در حال نوشیدن و خوشگذرانی و همه پدرها در زندان Shawshank هستند. این بچه ها در حال برگزاری یک دادگاه تقلیدی با ماسک های ترسناک هستند، مراسمی که با فریادهای «گناهکار» آن ها به سمت Molly تمام می شود. قاضی او را به یک اتاق می برد، جایی که Molly می تواند موادی که می خواست را بخرد، اما از بدشانسی او پلیس ها از راه می رسند.

Henry در اداره پلیس Castle Rock در حال پرس و جو درباره صحنه جرم اطراف ماشین Lacy است. Henry می خواهد بداند ارتباط Lacy و Kid چیست، اما مسئولان پرونده آن را مختومه اعلام کرده اند. به گفته پلیسی که با Henry صحبت می کند: خودکشی خودش پرونده ای حل شده است. سپس Henry اتفاقی می شنود یک مشاور املاک دستگیر شده و او را آزاد می کند، اما Molly آن چنان هم قدرشناس نیست. او سعی می کند Henry را از خودش دور کند، و در نهایت اعتراف می کند چیزهایی که دیگران احساس می کنند را او هم احساس می کند. و می گوید احساسات بعضی ها از بقیه قوی تر است، مخصوصا Henry. او مثل آهنگی است که هرکاری می کند از یادش نمی رود. او یک دیالوگ می گوید که به نوعی پیشگویی است: وقتی ما کنار هم هستیم اتفاقاتی می افتد و ممکن است این اتفاقات فاجعه بار باشند.

Castle Rock

Henry که اعترافات Molly درباره مشکل روحی‌اش را باور نمی کند، یک تاکسی می گیرد تا او را به برنامه Local Color برساند. Molly اصلا به حال خودش نیست و به نظر می آید در حال بیهوش شدن است. او به جای اینکه حضوری دوستانه در برنامه داشته باشد، موضوع زندانی گیرافتاده در Shawshank را روی آنتن زنده تلویزیون مطرح می کند. حالا دیگر همه درمورد او می دانند. Molly می گوید: به نظرم Castle Rock آماده یک تغییر است. به نظر می آید این تغییر خیلی زود اتفاق خواهد افتاد.

بدنامی برای Porter رییس جدید زندان اصلا خوب نیست، بنابراین او با Henry تماس می گیرد و پیشنهاد یک توافق را می دهد. Kid مبلغ ۳۰۰ هزار دلار دریافت می کند اما باید یک قرارداد بدون شرط را امضا کند. Henry می داند این کافی نیست و آن ها می توانند چندین میلیون از این توافق به دست آورند. اما برای پیشنهاد این توافق به موکلش، بالاخره رودررو با او صحبت می کند.

Castle Rock

به نظر می آید Kid بیش از پیش ترسناک شده است و اصلا از دیدن Henry خوشحال نمی شود. او سوال های عجیبی می پرسد مثلا اینکه: آیا شروع شده؟ و اینکه Henry چند سالش است. شما هم به این فکر می کنید که اگر Henry سن Kid را از او می پرسید او می گفت ۴۴۰ سال که یعنی موجودی مثل خون آشام یا چنین چیزی است؟ مهم تر از همه او از Henry می پرسد «آیا الان هم می شنود»، که همان سوالی است که پدر Henry قبل از اینکه به سمت جنگل فرار کند از او می پرسد.

Molly به خانه می آید، در حالی که مطمئن نیست کسی در خانه اش است یا نه. او صدایی از طبقه بالا می شنود، یک چاقو برمی دارد و از پله ها بالا می رود. پایش روی یک لامپ شکسته می رود و آهسته به سمت دیگر راهرو می رود. او یک اتاق خالی را ترک می کند و وقتی برمی گردد پدر Henry را می بیند که صورتش بانداژ شده است. او نمی تواند در توالت را ببندد،‌ پس فریاد می زند. پدر Henry می گوید: گوش کنید، برای شما داستانی می گویم. سپس ناپدید می شود.

نکاتی درباره قسمت سوم Local Color:

Castle Rock

خواب کابوس واری که Molly می بیند به نظر برای داستان این فصل خیلی مهم است. این بخش مهمی از ابتدای آیه Corinthians در انجیل است که می گوید:‌ “ما همه نخواهیم مرد، بلکه به همه ما بدنی نو داده خواهد شد. در یک لحظه، با یک چشم به هم زدن، در زمان نواختن آخرین شیپور از آسمان. وقتی شیپور به صدا درمی آید، و مرده ها دوباره زنده می شوند” آیا صدای شیپور همان صدایی است که پدر Henry و Kid می شنوند؟

Porter رییس جدید زندان، نقل قولی از یک تبلیغ قدیمی بیان می کند که «شما برای ایجاد اولین تاثیر، شانس دوباره ای به دست نمی آورید». او فکر می کند این تبلیغ درباره خمیردندان است، اما در اصل تبلیغی درباره شامپوی ضدشوره است.

این قسمت توسط Dan Attias یکی از کارگردانان مطرح تلویزیون کارگردانی شده که دوبار (برای سریال Entourage) نامزد امی شده است. او همچنین چندین قسمت از سریال های Homeland, The Americans, Ray Donovan, The Killing, True Blood, House, Big Love, The Wire, Six Feet Under, The Sopranos را کارگردانی کرده است.

لحظه ای را به ستایش از استعداد Melanie Lynskey اختصاص دهیم. بازیگر فوق العاده ای که با وجود حضورش در کنار Kate Winslet در فیلم Heavenly Creatures به مدت ۲ دهه دست کم گرفته می شد. او یکی از نقاط قوت سریال است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن