بررسی اپیزودی سریالهاویژه برنامه

ویژه برنامه ویدیویی زیرنویس فارسی و بررسی قسمت اول سریال Castle Rock

قسمت اول سریال جدید شبکه Hulu یعنی Castle Rock شخصیت های مختلف با درجه اهمیت های متفاوتی را به بیننده معرفی می کند و چندین زیرداستان به وجود می آورد که احتمالا در آینده با هم برخوردهایی خواهند داشت. Castle Rock براساس فضا و شخصیت های آثار Stephen King ساخته شده،‌ و با اینکه به صورت مستقیم از آثار او اقتباس نشده، اما از جنبه های مختلفی مثل چهره های آشنا از آثار او تاثیر گرفته است، البته به طور غیرمستقیم از تم و فضای کارهای این استاد وحشت نیز الهام گرفته است. این اپیزود درباره این است که چطور نمی توانید دوباره به خانه برگردید، و اگر برگردید پشیمان می شوید، فضایی که تقریبا در تمام آثار King وجود دارد. اپیزود Severance به اندازه کافی در بخش داستانی پیچیده است که بهتر است شخصیت ها را از هم متمایز کنیم و چیزهایی که تاکنون می دانیم را بررسی کنیم، تا اینکه به رسم سنت، وقایع این اپیزود را به ترتیب وقوع بررسی کنیم. به Castle Rock خوش آمدید.

Henry Deaver

Castle Rock

Henry Deaver با بازی André Holland (بازیگر Moonlight, The Knick) در بزرگسالی و Caleel Harris در کودکی، یکی از شخصیت های قدیمی آثار Stephen King است که به خانه پدری‌اش در شهر کوچک Castle Rock برمی گردد و خاطراتی تلخ از آسیب های روحی گذشته اش به یاد می آورد. وقتی Henry بچه بود، به مدت ۱۱ روز وحشتناک از روی زمین محو شد. در حالی که کل اهالی شهر Castle Rock برای پیدا کردن او تلاش می کردند، پدرش تسلیم شد و از سرما یخ زد. یکی از افسرهای منطقه به نام Alan Pangborn بود که به طرز معجزه آسایی Henry را روی دریاچه یخ زده ای پیدا کرد، به طوری که انگار کاملا ناگهانی آنجا ظاهر شده بود. Alan از همان ابتدا می دانست کاسه ای زیر نیم کاسه است،‌ چون Henry هیچ نشانه ای از صدمات ناشی از سرما نداشت. او کجا بوده است؟‌ قطعا در زمستان سرد ایالت Maine، او به مدت یک هفته و نیم طاقت نمی آورد. با این فرضیه که Henry فرار کرده و جایی گرم پنهان شده بوده، اهالی شهر او را مقصر مرگ پدرش می دانستند، که باعث شد او زادگاهش در ایالت Maine را ترک کرده و به تگزاس نقل مکان کند.

جایی که Henry بزرگسال کار می کند، آن هم به عنوان وکیل مدافع زندانیان اعدامی و بیشتر هم در کارش ناموفق است. پس از آنکه در آخرین پرونده مهمش شکست می خورد، خبری به او می رسد که شخصی در زندان Shawshank در ایالت Maine نام او را برده است، شاید فقط برای اینکه از حمایت قانونی او بهره مند شود. سپس او به شهر زادگاهش Castle Rock برمی گردد و وارد عجیب ترین پرونده ای می شود که تاکنون تجربه کرده است.

Alan Pangborn

Castle Rock

Alan Pangborn که در زمان حال توسط Scott Glenn بازی می شود، شناخته شده ترین شخصیت برای طرفداران آثار King است، و نقش مهمی در رمان های Needful Things و The Dark Half داشته و در دیگر آثار King نیز اشارات زیادی به او شده است. Pangborn جوان بود که Henry را پیدا کرد، اما حالا Henry بزرگسال وقتی شگفت زده می شود که می فهمد Pangborn پیر، جای پدر او را گرفته و با مادرش زندگی می کند. او حتی لباس های پدر Henry را می پوشد و با مادرش Ruth با بازی Sissy Spacek رابطه دارد. Ruth علائمی از زوال عقل نشان می دهد، که باعث می شود Henry به این فکر بیفتد که Alan در حال سوء استفاده از مادرش است.

Dale Lacy

Castle Rock

ما Dale Lacy با بازی Terry O’Quinn را در آخرین روز کاری‌اش به عنوان رییس زندان Shawshank دیدیم. او برای همسر نابینایش صبحانه درست می کند، اما برخلاف انتظار سرکار نمی رود. او ماشینش را نزدیک همان پرتگاهی که Henry Deaver حدود ۳۰ سال پیش آنجا پیدا شده بود پارک می کند، طنابی دور گردنش می اندازد، پایش را روی گاز می گذارد و در حالی که در حال سقوط از پرتگاه با ماشینش است، گردنش می شکند. وقتی رییس جدید زندان از راه می رسد، بخش از کار افتاده ای از زندان بازگشایی می شود. آنجاست که مشخص می شود این بخش محفظه‌ی نگهداری یک هیولا بوده است، قفسی که مردی لاغر و نحیف در آن نگهداری می شده است. آیا رییس قبلی آدم ربا بوده؟ این زندانی مرموز کیست؟

زندانی Shawshank

Castle Rock

او هنوز اسمی ندارد، اگرچه در برخی نقدهای سریال به او لقب «بچه» می دهند، و فقط اسم Henry Deaver را بر زبان می آورد، اما قطعا نقش مهمی در داستان Castle Rock دارد (آن هم نه تنها به خاطر اینکه Bill Skarsgard بازیگر دلقک Pennywise در فیلم It این نقش را ایفا می کند). از لحظه ای که او پیدا می شود، یک چیز آزاردهنده ای در موردش وجود دارد، و به نظر می آید قدرت های ماوراطبیعی نیز دارد. در جایی که یک نگهبان در حال تماشای او از درون مانیتورها است و این زندانی مرموز درهای زندان را باز کرده، به دوربین امنیتی خیره شده،‌ و جسد زندانیان دیگر را پس از ناپدید شدن از خود به جای می گذارد. آیا این همان شخصیت معروف آثار King است که با قدرت های شوم و خبیثانه وارد شهر می شود؟ شیطانی به شکل یک انسان؟ و چرا رییس Lacy نه تنها او را درون یک تانکر آب قدیمی نگهداری می کرد، بلکه به او گفت وقتی پیدایش کردند نام Henry Deaver را بر زبان بیاورد؟

Molly Strand

Castle Rock

ما هنوز چیز زیادی درباره Molly Strand با بازی Melanie Lynskey نمی دانیم، اما او ارتباط عجیب و غریبی با Henry Deaver دارد که حتما در قسمت های بعدی روایت خواهد شد. پس از صحنه ای عادی که او در آن مقداری مواد مخدر از یک نوجوان می خرد، Henry را در حال پیاده شدن از اتوبوس دیده و حالتی نگران به خود می گیرد. کمی جلوتر، یک تایمر راه انداخته و در جعبه ای از وسایل Henry Deaver شامل یک پوستر از زمانی که او گم شده بود و یک ژاکت متعلق به او جستجو می کند. این صحنه کاملا ماورایی به نظر می آید، طوری که به نظر می آید او ارتباط خاصی با Henry یا اتفاقی که در کودکی برای او افتاده است دارد. قضیه ساعت شنی چیست؟ اگر قبل از اینکه آن وسایل را دوباره درون جعبه بگذارد زمانش تمام شود چه اتفاقی می افتد؟ ما هنوز چیز زیادی درباره Molly نمی دانیم، اما او هم قطعا نقش مهمی در قسمت های آینده خواهد داشت.

چهره های آشنای دیگر

کشته شدن بازیگر سریال Lost یعنی Terry O’Quinn در همان صحنه های ابتدایی خیلی شوکه کننده است، اگرچه به احتمال زیاد در فلش بک هایی در قسمت های بعد حضور خواهد داشت. البته چهره های آشنای دیگری در سریال هستند که احتمالا خودی نشان بدهند. همسر بیوه شده ی Lacy با بازی نامزد جایزه امی Frances Conroy، بازیگر سریال Ozark با بازی Charlie Tahan به عنوان ساقی Molly، رییس جدید زندان با بازی Ann Cusack، و Noel Fisher بازیگر سریال Shameless که یکی از نگهبانان زندان است که با Henry تماس گرفته و باعث شکل گیری داستان می شود. این شخصیت ها در ادامه نیز در این داستان به شدت پیچیده حضور خواهند یافت. Castle Rock تازه شروع شده است.

نکاتی درباره قسمت اول Severance:

کارگردانی این قسمت برعهده Michael Uppendahl بود که یکی از کارگردانان مطرح تلویزیون است و سابقه کارگردانی در سریال های Ray Donovan, Fargo, Legion, American Horror Story, Mad Men را دارد.

شخصیت Alan Pangborn با بازی Scott Glenn قبلا در فیلم Needful Things توسط Ed Harris و در فیلم The Dark Half توسط Michael Rooker بازی شده بود. حالا می دانید که این سه بازیگر چه وجه مشترکی با هم دارند!

Molly در ماشینش در حال گوش دادن به آهنگ Hybrid Moments کاری از Misfits است. آیا این اشاره ای به این است که این سریال هم (Hybrid) مخلوطی از آثار و شخصیت های مختلف King است.

castle-rock

CASTLE ROCK

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن