متفرقه

بررسی و موشکافی تیزر جدید فصل پایانی سریال بازی تاج و تخت، سردابه‌ وینترفل!

احتمالا همتون تا الان هزار بار تیزر جدید رو تماشا کردید. تیزری که شاید با اغماض بشه گفت تریلر هم بود. حتما به دیالوگ‌های Ned و‌ Catelyn، غیبت Bran، افتادن پر از مجسمه Lyanna و … هم دقت کردید. بیایید این موارد رو بررسی کنیم.

 

در ابتدا Jon Snow رو داریم که از کنار مجسمه Lyanna (مادر ناشناخته‌اش) عبور میکنه و دیالوگ Lyanna به Ned رو میشنویم: «باید ازش محافظت کنی.»

این دیالوگ مربوط به پایان فصل ششمه که Lyanna از Ned قول می‌گیره تا از پسر او و Rheagar Targaryen محافظت کنه.

 

و پس از این صحنه پری از دستان مجسمه Lyanna بر روی زمین می‌افته.

این همان پری هست که Robert Baratheon در اولین اپیزود فصل اول در دستان مجسمه Lyanna گذاشت.

بعدها Sansa، در فصل پنجم، شمعی در دستان Lyanna می‌گذاره و پر رو روی زمین پیدا میکنه که در گفتگوی با Petyr Baelish فراموش میشه. پس اگه شمع جایگزین پر شده، پس چرا باز هم آنجاست؟ شاید Sansa دوباره اون رو جا به جا کرده و یا تنها یک نماده؟

 

سپس سانسا از کنار مجسمه کتلین عبور می‌کنه (این اولین باری هم هست که مجسمه کتلین در سردابه وینترفل دیده می‌شه که البته اگه فرض رو هم بر این بگیریم که جسد کتلین برگشته، او نمی‌تونه در سردابه دفن شده باشه. سردابه تنها متعلق به استارکهاییه که خون استارک دارن و استارک متولد شدن و در نتیجه احتمالا این هم نمادی چیزی هست).

و دیالوگی از کت رو‌ میشنویم که متعلق به اپیزود «بالهای تیره، خبرهای تیره» فصل سوم بود. کتلین خطاب به تالیسا (همسر راب): «تمام این وحشتی که به سر خانواده‌ام اومده، بخاطر اینه که من نتونستم یه بچه بی مادر رو دوست داشته باشم.»

 

در حین ادای ادامه دیالوگ کت، آریا رو میبینیم که مانند قاتلی کارکشته قدم بر می‌‌داره.

 

سپس جان از کنار مجسمه ند عبور‌ می‌کنه و به آن مینگره.

و این دیالوگ که ند در اپیزود دوم فصل اول به او‌ گفته بود، می‌شنویم: «تو یه استارک هستی، شاید اسم منو نداشته باشی اما خون من رو داری.» و این آخرین گفتگوی این دو نفر بود که ند به جان قول داد تا در دیدار بعدی از مادرش به او بگه. قولی که با مردن ند به آن عمل نشد.

هر سه دیالوگ گفته شده که کتلین، لیانا و ند گفتن، مربوط به راز تولد جان اسنو هست و خب چیز بدیهی و روشنیه که در فصل پایانی جان به اینکه او شاهزاده‌ای تارگرینی و وارث تخت آهنینه، پی می‌بره اما مسلما این موضوع قراره اهمیت ویژه‌ای داشته باشه و تاثیرات مهمی بر سایر اتفاقات بگذاره.

 

و استارک ها تجدید دیدار می‌کنن!

اما چرا برن در آنجا حضور نداشت؟ آیا به معنی مرگ اونه؟ شاید! برن هم عضوی از خانواده استارک هست.

بیاید به فصل قبلی و‌ مکالمه برن و میرا رید برگردیم‌ که به میرا توضیح می‌داد که او در واقع دیگه برن نیست و دنیای متفاوتی داره.شاید هم حضور برن مستلزم حضور شخص دیگه‌ای بود که ویلچر اون رو بکشه و یا شاید حضوری مخفی داشته باشه؟ برن برای بودن در آنجا نیاز به جسم خود نداره.

 

در نهایت جان، سانسا و آریا مجسمه های خودشون رو در سردابه می‌بینن!

و ترسناک ترین لحظه هم همینجاست. چون مجسمه اونا در سردابه یعنی مرگشون! البته نمی‌توان این موضوع رو قطعی گفت. ممکنه مثل تالار‌ چهره‌ها باشه که چهره هرکس در اونجا مساوی مرگ اون بود اما اینطور نشد. نکته بعدی چهره‌های مجسمه اوناست.

 

آریا بیشتر به کودکی شباهت داره که توسط جادوگر سفید نارنیا به سنگ تبدیل شده 😁

به هرحال آریا رو با نیدل میبینیم.

 

سانسا هم به نظر بانوی وینترفل (رهبر وینترفل) شده.

 

و جان اسنو که به نظر مسن تر از الان خودش به نظر میاد.

 

سپس مشعل خاموش شده و مهی سرد از روی زمین فضا رو در بر میگیره و پر لیانا نیز که در راه بوده یخ میزنه و بله، اکنون زمستان اینجاست!

 

این مه شبیه همان مهی هست که در تیزر آتش و یخ در میز دراگون استون دیدیم و مطمئنا از اومدن وایت واکرها خبر می‌ده.

 

سپس جان و آریا شمشیرشون (نیدل و لانگ کلاو) رو می‌کشن و یک قدم به جلو می‌رن و این معنیش اینه که آماده نبرد با آنچه پیش رویشان هست، میشن و در آخر تاریخ انتشار سریال!

 

این تیزر بی شباهت به پروموی فصل هفتم که سه نفر (جان، دنریس و سرسی) در راهرویی قدم میزدن و‌ هر یک بر تختی می‌نشستن، نیست‌. در آن پرومو هم شاهد این بودیم که ناگهان شمعها خاموش شد و حضور وایت ها نشان داده شد.

 

سردابه‌ وینترفل به کارگردانی دیوید ناتره که سه اپیزود فصل پایانی سریال رو هم کارگردانی کرده و از تغییرات این تیزر با سایر تیزرها و تریلرها هم استفاده از موسیقی اصلی سریاله که توسط رامین جوادی ساخته شده. معمولا شبکه HBO از آهنگهای پاپ امروزی در تیزرها و تریلرهای سریالهایش استفاده میکنه و این تغییر مثبتی بود!

 

خب آیا HBO میخواد به ما بگه که وینترفل در فصل نهایی توسط وایت واکر ها فتح می‌شه؟ آیا قهرمانان ما آخرین ایستادگی رو در سردابه‌ وینترفل دارن؟ آیا جوان بودن مجسمه های سانسا و آریا و مسن بودن مجسمه جان نشان از این داره که اونا میمیرن و جان زنده میمونه؟

برای فهمیدن این موارد باید تا ۲۶ فروردین انتظار بکشیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن