امروز:شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶
 

معرفی فیلم هفته : مرد سیندرلایی : یک شاهکار به تمام معنا

 


درام زندگینامه ای «مرد سیندرلایی- Cinderella Man» ساخت 2005 به کارگردانی «ران هاوارد» و بازی استثنایی «راسل کرو» فیلمیست همراه با دقایق عاشقانه زیبا و همچنین صحنه های اکشن هیجان انگیز.

فیلم، داستان زندگی بوکسور افسانه ای آمریکایی به نام «جیمز جی براداک» را نشان میدهد. او که از شکست ناپذیرترین بوکسورهای تاریخ بوده، در دوره ای و پس از آسیب دیدگی و البته وارد شدن به سالهای آغازین دهه 1930 میلادی (سالهای رکود وحشتناک اقتصادی در آمریکا) دچار مشکلات بسیاری میشود.
براداک، مجبور میشود بوکس را کنار بگذارد و برای درآوردن خرج زندگی و 3 فرزند کوچکش به مشکلات بسیاری برمیخورد تا جاییکه دست نیازش را به سوی دیگران دراز میکند؛ صحنه ای که اوج اندوه فیلم را دربردارد.
اما سرانجام او به یاری همسر و فرزندانش و دوست دیرینش موفق میشود به دنیای قهرمانی بازگردد و دوباره قهرمان جهان شود.
و پس از بازگشت به دوران قهرمانی، به یاری دیگر فقیران هم رفت تا شغلی برایشان درست کند، و با کارهای نیکوکارانه اش به یک نماد ملی تبدیل شد و محبوبیت بسیاری بدست آورد.
مردی که پس از تحمل سختی ها دوباره برخاست مانند رویاها مانند سیندرلا، یک «مرد سیندرلایی»… آنگونه که لقبش بود.راسل کرو، هنرپیشه ای که دیگر دنبال واژه ها نمیگردم تا بازیش را توصیف کنم، در این نقش می درخشد و به خوبی سیمای بوکسوری که حتی یک بار هم «ناک اوت» نشد و خارج از رینگ، یک همسر باوفا و یک پدر مهربان بود که تحت هر شرایطی میکوشید به خانواده اش عشق بورزد و البته راه درست را انتخاب کند، تصویر میکند.
«رنه زل وگر» در نقش همسر براداک بازی میکند و «پل گیاماتی» نیز دوست دیرین اوست.
گروه سازنده، به نویسندگی «آکیوا گلدسمن» و کارگردانی «ران هاوارد» همان گروهی هستند که دو شاهکار دیگر را نیز آفریده اند: در سال 2001 «یک ذهن زیبا- A Beautiful Mind» و در 2006 هم «رمز داوینجی- The Da Vinci Code».
پس از «یک ذهن زیبا» این دومین همکاری راسل کرو و ران هاوارد نیز هست.جالب است بدانید که خود راسل کرو این نقش را از همه نقش هایی که تاکنون بازی کرده، بیشتر دوست دارد. نقشی که برایش 25 کیلوگرم وزن کم کرد، چند بار دندانش شکست، به خاطر آسیب دیدگی بیهوش شد و حتی به دلیل جابجایی شانه اش، فیلمبرداری 2 ماه متوقف شد!

فیلم با بودجه 90 میلیون دلاری ساخته شد و 110 میلیون فروش جهانی داشت، فروش خوبی نیست ولی اصلا چیز مهمی نیست، اصلا.
فیلم، نامزد 3 اسکار هم شد که باز هم چیز مهمی نیست.

اما اگر میخواهد 2 ساعت و نیم از یک فیلم لذت ببرید، حتما «مرد سیندرلایی» را ببینید.
صحنه هایی هست که با براداک بغض گلویتان را میگیرد و هنگام پیروزیش، انگار خودتان پیروز شده اید.
براداک، درس زندگی هم میدهد به بینندگان:
«من باید باور کنم، موقعی که اوضاع بده، من میتونم تغییرش بدم.»

cinderella man

cinderella man


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *