اخبار فیلمباکس آفیس

باکس آفیس تابستان ۲۰۱۸ : شکستن رکورد تابستان سال گذشته

فروش باکس آفیس تابستان، رکورد تابستان سال گذشته را شکست. این خبر خوش هالیوود برای استودیوهایی است که در تجارت فیلم مشغول به کار هستند.

درآمد استودیوها در تابستان امسال ۱۵ تا ۱۶ درصد بالاتر از سال گذشته است، آن هم با وجود اینکه فروش تعداد بلیط ها به کمترین میزان خود در ۱۰ سال گذشته رسیده است. اگر این فروش بالا با همین سرعت ادامه پیدا کند، شاید تابستان ۲۰۱۸ به رکورد تابستان سال ۲۰۱۳ هم نزدیک شود، زمانی که باکس آفیس داخلی آمریکا رکورد ۴.۸ میلیارد دلار را شکست. البته از باکس آفیس جهانی خبر معتبری در دسترس نیست.

تا پایان ۲۶ ژوئن، درآمد داخلی فیلم ها از ۲ میلیارد دلار عبور کرد. فیلم های Disney حدود ۱.۲ میلیارد آن را شامل می شوند که ۶۰ درصد فروش کلی به حساب می آید.

در صدر پرفروش ترین فیلم ها، Avengers: Infinity War محصول مشترک Disney/Marvel قرار دارد که بیش از ۶۷۰ میلیون دلار در آمریکای شمالی و ۲.۰۳ میلیارد دلار در بازار جهانی فروش داشته است. انیمیشن Incredibles 2 محصول مشترک Disney/Pixar از ابتدای اکرانش در تاریخ ۱۵ ژوئن، فروش ۳۹۴ میلیونی را در بازار داخلی داشته است. پس از این دو، Deadpool 2 محصول Fox توانسته ۳۰۷ میلیون دلار در بازار داخلی کسب کند.

Solo: A Star Wars Story محصول Lucasfilm شاید یکی از بازندگان باکس آفیس برای Disney باشد، اما با این وجود فروش داخلی ۲۰۵ میلیون دلاری را به نام خود ثبت کرده است.

Jurassic World: Fallen Kingdom محصول Universal که به تازگی و در ۲۲ ژوئن کار خود را آغاز کرده، با فروش داخلی ۲۰۴ میلیونی به زودی از Solo عبور خواهد کرد.

دو فیلم زن محور امسال یعنی Ocean’s 8 محصول Warner Bros و Book Club محصول Paramount به ترتیب با ۱۰۷ و ۶۶ میلیون دلار در رده های بعدی باکس آفیس تابستان قرار گرفته اند.

بازنده ی دیگر تابستان امسال ژانر کمدی بوده است. این ژانر بیش از دو سال از موفقیت چندانی نداشته و تابستان ۲۰۱۸ هم به این هدف مهم نرسیده است. هیچ فیلم کمدی در تابستان امسال از فروش ۵۵ میلیون عبور نکرده است. فعلا Life of Party با بازی Melissa McCarthy با ۵۳ میلیون دلار در صدر جدول فروش فیلم های کمدی تابستان امسال است.

با وجود این مشکلات، فصل تابستان کمک زیادی به باکس آفیس امسال کرده است. اوایل هفته ی گذشته، سود فروش بازار داخلی سال ۲۰۱۸ سریع تر از هر سالی در تاریخ، از ۶ میلیارد دلار گذشت. این مقدار ۸ درصد بیشتر از زمان مشابه سال ۲۰۱۷ است و سود کلی امسال ممکن است رکورد ۱۱.۴ میلیارد دلار که در سال ۲۰۱۶ به دست آمد را نیز بشکند.

اما این سود به طور مساوی بین استودیوهای مختلف تقسیم نشده است. بین ۶ استودیوی بزرگ هالیوود، Disney مقدار ۳۶ درصد، Fox مقدار ۱۲ درصد، Warner Bros مقدار ۱۱.۵ درصد، Universal مقدار ۹٫۵ درصد، Sony مقدار ۷ درصد و Paramount مقدار ۵.۸ درصد از سود باکس آفیس را به خود اختصاص داده اند.

انتظار می رفت Jurassic Park: Fallen Kingdom آخرین فیلم موفق در باکس آفیس تابستان ۲۰۱۸ باشد، اما تقویم جولای و آگوست پر از فیلم هایی است که ممکن است همچنان به رکورد زنی باکس آفیس امسال کمک کنند. فیلم هایی مثل Ant-Man and the Wasp، Skyscraper، Mamma Mia: Here We Go Again!، Mission: Impossible — Fallout، Hotel Transylvania 3 و Crazy Rich Asians برخی از آن ها هستند.

به گفته ی Paul Dergarabedian یکی از تحلیلگران حوزه ی سینما:

باکس آفیس تابستان امسال ۱۵.۷ درصد موفق تر از تاریخ مشابه پارسال بوده، که بدترین تابستان برای سینما از سال ۲۰۰۶ تاکنون بود. البته فعلا ۳.۴ درصد هم از تاریخ مشابه در سال ۲۰۱۳ عقب تر است. ترکیب فیلم های ابرقهرمانی، کمدی، ترسناک، مستندهای خوب و برخی دیگر از فیلم ها چیزی است که هالیوود را پس از شکست در تابستان سال گذشته خوشحال خواهد کرد.

avengers

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن