مراسم و جشنواره ها

اسکار ۲۰۱۸ : کی برنده میشه و کی باید برنده شه؟

متن زیر برگرفته از پیش بینی تحلیل گر جوایز نشریه سایت معتبر The Hollywood Reporter است و نگاهی می اندازیم به این که کی میبره وکه کی باید ببره….

The Shape of Water

بهترین فیلم

کی برنده میشه: The Shape of Water

حتی بدون در نظر گرفتن رای ها هم، تصمیم گیری در این بخش سخته. هر کدوم از پنج فیلم اصلی یک نقطه ضعف مهم دارن: فیلم Dunkirk = درهیچ کدوم از بخش های بازیگری یا نویسندگی کاندید نشده (۸۵ ساله که فیلمی با چنین شرایطی جایزه رو نبرده)، Get Out = کلا کمتر از ۵ نامزدی داره ( ۸۴ ساله که فیلمی با چنین شرایطی جایزه رو نبرده)، Lady Bird = در بخش های مهارتی اصلا کاندید نشده (۳۷ ساله که فیلمی با چنین شرایطی جایزه رو نبرده)، Shape = هیچ جایزه ای از جوایز مراسم SAG رو نبرده ( ۲۲ ساله که فیلمی با چنین شرایطی جایزه رو نبرده) و Three Billboards= در بخش کارگردانی نامزد نشده (۵ ساله که فیلمی با چنین شرایطی جایزه رو نبرده). همه این فیلم ها جوایز دیگه ای رو بردن و فیلم های Get Out و Three Billboards حضور به موقعی دارن. اما به نظر میرسه که Shape بیشتر از همه تحسین شده (نامزدی در ۱۳ بخش که سه تای آنها در بخش بازیگری ست که نادیده گرفته شدن این فیلم در مراسم SAG رو خنثی میکنه) و میتونه از این قضیه نفع ببره.

 

کی باید برنده شه: Call Me By Your Name

این خودش یک نشونه ست وقتی که بهترین فیلم همجنس گرایی سال، Call Me By Your Name، از نظر اعضای جدیدتر آکادمی خیلی سنتی به نظر میرسه که حتی ممکنه فیلم Get Out رو به بخش برنده ها بفرستن. همچنین درسته که DVD های پخش خانگی Luca Guadagnino کاملا نظارت شده هستن و فیلم خیلی جذاب به نظر نمیاد، اما فیلمی که واضحه باید برنده این بخش باشه (که احتمالا هم برنده نمیشه)، همون فیلمیه که روی پرده سینما خیلی بهتره با اینکه صحنه های صمیمی داره.


بهترین کارگردانی

کی برنده میشه: Guillermo del Toro , The Shape of Water

Guillermo del Toro

هر نشونه ای که داریم ( مراسم Golden Globe، Critics’ Choice، BAFTA و مخصوصا DGA که برنده رو به جز هفت بار، توی ۶۹ سال درست پیشبینی کرده)، نشونه میده که کهنه کار ها Paul Thomas Anderson و Christopher Nolan و ستاره های تازه کار Greta Gerwig و Jordan Peele ( به ترتیب پنجمین نامزد زن و پنجمین نامزد سیاه پوست)، قراره به del Toro ببازن که باعث میشه چهارمین بار در ۵ سال باشه که جایزه نصیب کارگردان مکزیکی میرسه . مخصوصا به یکی از “The Three Amigos.”.

 

کی باید برنده شه: Christopher Nolan , Dunkirk

چند از نامزدهای این بخش پرونده های قطوری دارن و همه فیلم ها حاصل تلاش کارگردان-نویسنده های متمایزی هستن. به نظر من، یک شیر وخط بین Christopher Nolan، Paul Thomas Anderson و Guillermo del Toro هستش. اما الان بعد از شش ماه از اکران فیلم Dunkirk از Nolan، هنوز هم به عنوان یک اثر متفاوت در فیلمبرداری دیده میشه، اثری که فراتر از معیار های سنتی آرزو و دستاورد هستش.


بهترین بازیگر مرد

 Gary Oldman

کی برنده میشه: Gary OldmanDarkest Hour

Denzel Washington رو در فیلم Roman J. Israel, Esq.?  فراموش کنین، Daniel Day-Lewis رو برای آخرین هنرنمایی ش ( در فیلم Phantom Thread) یا Daniel Kaluuya (در فیلم Get Out ) و Timothee Chalamet (در فیلم Call Me by Your Name) رو کاملا از لیست حذف نکنین که هر کدوم نامزدی بهترین فیلم رو هم دارن. اما Oldman هم این امتیاز رو داره و برخلاف بقیه، تا حالا کلی فعالیت خوب داشته و هیچ جایزه ای رو هم نبرده. تبدیل اون به شخصیت چرچیل، دقیقا اتفاق مورد علاقه اعضای آکادمیه ( تو همه مراسم های قبلی هم موفق عمل کرده).

 

کی باید برنده شه: Timothee Chalamet , Call Me By Your Name

 وقتی مراسم اسکار تموم شه، کسی اصلا یادش میمونه که Denzel Washington تو فیلمی به اسم Roman J. Israel, Esq بوده؟ Daniel Kaluuya هم به نظر میرسه شانس خوبی داره، درحالیکه Gary Oldman شانس بهتری داره و بازی او در نقش Winston Churchill بهتر از حد انتظار بوده، هرچند هنوزم واقعا برای این نقش مناسب نبود. همونطور که آکادمی تاکنون سه بار اعلام کرده، نادیده گرفتن Daniel Day-Lewis کار سختیه. اما من به بازیگر نقش اول و تازه کار Call Me by Your Name رای میدم: Timothee Chalamet.


بهترین بازیگر زن

Frances McDormand

کی برنده میشه: Frances McDormand , Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

McDormand این جایزه رو ۲۱ سال پیش برای فیلم Fargo برده و حالا قراره جز گروه سیزده نفره خاصی بشه که این جایزه رو بیشتر از یکبار بردن. Sally Hawkins، Saoirse Ronan و Meryl Streep دیگر رقیب های اصلی هستن و داستان فیلم Margot Robbie هم بیشتر با اسکار جور درمیاد (هنرپیشه زیبای سینما تغییر پیدا میکنه به یک آدم معمولی که اونقدرم زیبا نیست). اما هیچ کدوم از اونا نتونستن تغییر خاصی رو به وجود بیارن، چون McDormand  با حرکتی John Wayne گونه (بازیگر قدیمی فیلم های وسترن) خشمی که بیشتر ما هم اکنون حس میکنیم رو به تصویر دراورده و در بقیه مراسم ها هم موفق تر عمل کرده.

 

کی باید برنده بشه: Saoirse Ronan , Lady Bird

 Margot Robbie و Meryl Streep جفتشون خیلی خوب بودن اما نه در حد Sally Hawkins، Frances McDormand و Saoirse Ronan که همشون تو فیلم های خوبی، خارق العاده بودن؛ جوری که تصور این فیلم ها بدون اونا ممکن نیست. مسلما Hawkins عجیب ترین شخصیت رو بازی میکنه و McDormand هم در هر لحظه تاثیر بسیاری بر روی بیننده میذاره. اما به طور کلی با بازی بینظیر از Ronan، من فقط میتونم انتظار داشته باشم که جایزه به این هنرمند کم سن و سال برسه (اگه قرار بود اون و Chalamet هر دو برنده شن، حتی مجموع سن اونا از بیشتر نامزد های دیگه کمتر میشد).


بهترین بازیگر مکمل مرد

Sam Rockwell

کی برنده میشه: Sam Rockwell , Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

تمام فصل جایزه ها بین دو بازیگر تقسیم شده: Willem Dafoe از فیلم The Florida Project که نظر بسیاری از منتقدین رو جلب کرده و از طرفی Rockwell قرار داره که سابقه نامزد شدن در اسکار رو نداره و بسیاری از جوایز در مراسم های مختلف رو برنده شده. فیلم Rockwell تحسین بیشتری رو در پی داشته (Dafoe تنها نامزدی بوده که فیلمش به دست آورده)، اما ستاره و همبازی Rockwell، Woody Harrelson میتونه بخشی از رای های اونو به خودش اختصاص بده. Rockwell باید بتونه هم از اونا و هم از دو بازیگر کهنه کار و دوست داشتنی دیگر، Richard Jenkins در فیلم The Shape of Water و Christopher Plummer در فیلم All the Money in the World جلو بزنه.

 

کی باید برنده شه: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

نقش هایی که توسط Woody Harrelson یا Richard Jenkins بازی شدن، به اندازه بقیه مهم و چالش برانگیز نیستن و همچنین به اندازه نقش Christopher Plummer در نقش John Paul Getty  موثر نیستن. تنها برنده پیشین در این بخش که کاملا لیاقت تکرار شدن این جایزه رو نداره. بازی Willem Dafoe به عنوان یک مدیر هتل در فیلم The Florida Project  در ابتدا ساده آغاز میشه و رفته رفته شان و منزلت کاری زیاد و در عین حال تواضع پیدا میکنه. اما نقش گسترده Sam Rockwell به عنوان یک پلیس فاسد در فیلم Three Billboards اثرگذاری بیشتری داره و این بازیگر خارق العاده عمل کرده.


بهترین بازیگر مکمل زن

Allison Janney

کی برنده میشه: Allison Janney , I, Tonya

از میان بازیگرها، فقط Cloris Leachman و Julia Louis-Dreyfus جوایز Emmy بیشتری از هفتمین جایزه Janney بردن، اما موفقیت Janney امسال خیلی بیشتر بوده و تا نامزدی اسکار رسیده. حالا نقش اون به عنوان بدجنس ترین مادر توی فیلم ها بعد از فیلم Precious (که به خاطر اون فیلم، Mo’Nique جایزه این بخش رو برد)، به نظر میرسه که مادر Tonya Harding جایزه طلا رو به خونه ببره. Laurie Metcalf در فیلم Lady Bird در مراسم های منتقدین خوب عمل کرد و Lesley Manville در فیلم Phantom Thread نیز تحسین کننده های خودش رو داره، اما این Janney هستش که همه جوایز مراسم های صنعتی رو درو کرده.

 

کی باید برنده بشه: Laurie Metcalf , Lady Bird

با اینکه Allison Janney در نقش مادر بی توجه دهه در فیلم I, Tonya تاثیر گذار بازی میکنه، اما چیزی شبیه برنامه های تلویزیونی Saturday Night Live در رابطه با اشتباه های اون جود داره. Mary J. Blige و Octavia Spencer هم بازی های خوبی به همراه دیگر گروه بازیگری فیلم هاشون ارائه کردن. به نظر من رقابت بین Laurie Metcalf و Lesley Manville هستش. دومی احساسات دقیق و حساب شده ای رو از یک شخصیت بسیار هوشیار رو نشون میده که دیدنش فوق العاده بود. اما بازم، Metcalf در نقش مادری پریشان و ترسان از اینکه دخترش قراره خونه رو ترک کنه، بهتر از بازی های بقیه نامزدها که احساسات متناقض رو واضح و شفاف نشون میدادن، هستش.


بهترین فیلمنامه اقتباسی

Call Me by Your Name

کی برنده میشه: Call Me by Your Name

به نظر میرسه James Ivory به دلیل اقتباس ش از رمان Andre Aciman، احتمالا مسن ترین برنده اسکار در تاریخ در ۸۹ سالگی باشه. تا حالا اون جایزه بهترین فیلم اقتباسی WGA، Critics’ Choice، BAFTA و همچنین USC Scripter رو برده که این هفتمین سال متوالی هستش که این جایزه رو درست پیش بینی میکنه. البته نباید به راحتی Aaron Sorkin (فیلم Molly’s Game) و The Disaster Artist و Logan رو کنار گذاشت و فیلم Mudbound  هم مسلما رای دهنده های خودش رو داره، اما فیلم Call Me by Your Name تنها فیلمی در این بخش هست که نامزد بهترین فیلم نیز شده.

 

کی باید برنده شه: Call Me by Your Name

برخلاف رقابت های بخش فیلم نامه های غیر اقتباسی، به نظر میرسه امسال این بخش نامزد های قدرتمندی نداره و تنها اقتباس احساسی، هوشمندانه و واضح James Ivory از رمان Andre Acinan به اسم Call Me by Your Name، با اختلاف بالاتر از چهار نامزد دیگه قرار گرفته. مثل خیلی دیگه از اقتباس های ادبی که Ivory در دوران اوج خودش انجام داده، این یکی هم داستانی هوشمندانه و پر از جزئیات از زندگی های صمیمی مردمان متمدن هستش که سعی میکنن میان دریاهای متلاطم احساساتشون، راه خودشون رو پیدا کنن. من بی صبرانه منتظرم که این مرد ۸۹ ساله از پله های سن  Dolby بالا بره و بگه که تازه اول راهه.


بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

 Get Out

کی برنده میشه: Get Out

سیزده ساله که این جایزه به فیلمی که در بخش بهترین فیلم کاندید نشده، نرسیده که خودش خبر بدی برای فیلم The Big Sick هستش. فیلم Shape هم خاموش و آروم تر از اونه که توجه آکادمی جلب شه. فیلم Lady Bird  احتمال برنده شدن داره (راهی واسه اینکه از Greta Gerwig و فیلمش تقدیر شه، مگرنه ممکنه دست خالی به خونه برگرده)، اما برنده های محتمل تر Three Billboards که جوایز Globe و BAFTA رو برده و فیلم Get Out که جوایز Critics’ Choice و WGA رو برده، هستن. هیچی بیشتر از نگاه وحشتناک و خنده دار Jordan Peele به دوران پس از نژاد پرستی در آمریکا، اصیل و غیر اقتباسی بودن رو داد نمیزنه، و اون جایزه رو به خونه میبره.

 

کی باید برنده شه: Lady Bird

رقابت تو این بخش شدیده و میشه از همه فیلم های نامزد شده به خوبی دفاع کرد. The Shape of Water سنتی ترین فیلم این بخشه، خیالپردازانه اما با سورپرایز کمتر به دلیل ژانری که در اون گیر کرده؛ Get Out و The Big Sick کاملا برخلاف اون هستن و جفتشون طنز تند و تیز و شورشگری رو توی شرایط نژادپرستی مطرح میکنن. همچنین غیرممکنه که بتونین دیالوگ های تند و نیز و منتقدانه ای که Martin McDonagh به فیلم Three Billboards اورده رو نادیده بگیرین اما بیشتر از همه من دستاورد Greta Gerwig در فیلم Lady Bird رو تحسین میکنم: صحنه هایی از زندگی روزمره و پیش پاافتاده به همراه دیالوگ هایی که هم جرقه میزنن و هم حقیقت رو بیان میکنن.


بهترین انیمیشن

Coco

کی برنده میشه: Coco

آخرین باری که فیلمی محصول کمپانی های Disney یا Pixar، به فیلمی غیر از فیلم های این دو کمپانی باخت، برمیگرده به ده سال پیش. بخشی از دلیلشم اینه که خب فیلم های خوبی میسازن و بخشی دیگه هم اینکه هر بار که یکی میبره، بیشتر کارکنان آن جز رای دهندگان میشن. رای دهنده های کمی هر پنج فیلم نامزد شده رو دیدن، اما بیشتریا (خصوصا کسایی که بچه دارن)، Coco رو بیشتر از بقیه فیلم ها دیدن.این فیلم با موضوع  قدردانی از فرهنگ مکزیکی و به همراه موسیقی عالی، بازخورد های بهتر و درآمد بیشتری نسبت به رقبای خود داشته و جایزه Annie Award رو برده که برنده این جایزه با برنده این بخش، تنها ۵ بار، از سال ۲۰۰۱ تاکنون تفاوت داشته.

 

کی باید برنده شه: Coco

من به جز Coco هیچ کدوم از فیلم های نامزد شده رو ندیدم، پس نمیتونم قاطعانه بگم که هیچ کدوم از اون چهارتا لیاقتشون از Coco، آخرین ساخته Pixar  بیشتر نیست. اما شهادت میدم که Coco نه تنها طعم ها و صدا ها و چشم اندازهای جدیدی رو به کارنامه کمپانی اضافه میکنه، بلکه دومین فیلم با امتیاز برتر در صنعت انیمیشن سازی بعد از Toy Story 3 در سال ۲۰۱۰ که شرکت ساخته رو معرفی میکنه (اولی سه سال پیش انیمشین Inside Out بود).


بهترین مستند

Icarus

کی برنده میشه: Icarus

جامعه مستند ساز ها توجهشون به مستند Faces Places، یک قدردانی از هنر به زبان فرانسوی به کارگردانی Agnes Varda و همچنین مستند Strong Island،با فیلمسازی ترنس و فیلمی راجع به قتل برادرش، هستش. مستند Last Men in Aleppo درباره سوریه نیز با همدردی مخاطبان رو به رو شد، اونم زمانی که فرمان مهاجرتی ترامپ، از حضور تهیه کننده و شخص اصلی اون در مراسم اسکار جلوگیری کرد. اما شما بر روی Icarus شرط بندی کنید که از پشتیبانی Netflix (مثل مستند Strong Island)، اهمیت موضوعی (مردان به ورزش علاقه مندن، مخصوصا اونایی که در آکادمی حضور دارن) و در آخر اهمیت زمانی (مسابقات المپیک و روسیه در حال برگزاریه) برخوردار هستش.

 

کی باید برنده شه: Faces Places

ما در دوران اوج مستند سازی هستیم و به دلیل وجود رسانه ها و تفکر های گوناگون در این بخش، هیچ نشونه ای از افت دیده نمیشه. بعضی وقت ها حتی چندین مستند عالی وجود دارن که موضوعی یکسان رو پوشش میدن. اما انتخاب امسال من از همه برتره، زیرا که Faces Places  حاصل همکاری خاص میان موج تازه وارد و خستی ناپذیر فرانسوی Agnes Varda و هنرمند بصری جوان JR هستش. مستندی که نگاه سریعی میندازه به بخش های دیده نشده فرانسه که کمتر در سینما دیده شده. Varda در سی ام می، ۹۰ ساله میشه، دقیقا یک هفته قبل از Ivory. میتونیم امیدوار باشیم که هر دوی اونها در چهارم مارس جشن بگیرن.


بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان

The Insult

کی برنده میشه: The Insult

چه وضعیت بدی. به رای دهنده ها لینک و DVD های فیلم تعلق میگیره، اما خیلی ها بدون دیدن همه نامزد ها رای خودشون رو میدن. فیلم The Square  از سوئد جایزه Palme d’Or در مراسم Cannes رو برد و اسم و رسمی برای خودش پیدا کرد، اما مدت زمان این فیلم چالش برانگیزه. فیلم On Body and Soul از مجارستان که جایزه بهترین فیلم که خرس طلایی هستش رو در مراسم Berlin برد و توسط Netflix حمایت میشه، فیلمی نامرسوم و غیر عادیه. فیلم A Fantastic Woman از شیلی نیز که جایزه خرس نقره ای رو در مراسم Berlin برای بهترین فیلمنامه برنده شد، از پشتیبانی منتقدین بهره منده، موضوعی تفرقه افکن داره. فیلم Loveless عالیه اما خیلیا به روسیه رای نمیدن. و در آخر فیلمThe Insult،که اولین حضور لبنان هستش، گروه های مختلف خاورمیانه رو در یک دادگاه و ژانر درام نشون میده.

 

کی باید برنده شه: The Insult

امسال بخش فیلم های خارجی پر از درام های سنگین و اجتماعی هستش که جنبه های استرس آور زندگی های اجتماعی و سیاسی مدرن رو نشون میده. فیلم A Fantastic Woman  از کشور شیلی شرکت میکنه و بر مسائل ترنس ها تمرکز کرده. فیلم Loveless به پوسیدگی های اجتماعی واخلاقی جامعه روسیه میپردازه و فیلم The Square  از لیبرالیسم تحسین شده سوئد پرده برمیداره تا آشفتگی ها و تعصب های درون اون رو آشکار کنه. فیلم عجیب و غریب و رمانتیک کمدی-درام مجارستان به اسم On Body and Soul ، در اینجا استثنا هستش. اما در نهایت فیلمی که به عنوان قوی ترین فیلم گروه به یاد میمونه، فیلم پرسر و صدای لبنانی، The Insult هستش.


بهترین فیلمبرداری

 Blade Runner 2049

کی برنده میشه: Blade Runner 2049

فکر میکنم بالاخره زمانش رسیده: Roger Deakins، عکاس افسانه ای انگلیسی که تاکنون ۱۳ بار نامزد شده ولی هیچ وقت برنده نشده. امسال اون در رقابت سنگینی قرار داره که شامل اولین زنی که تاکنون در این بخش کاندید شده، Rachel Morrison از فیلم Mudbound و Hoyte Van Hoytema از فیلم Dunkirk که تصاویر فوق العاده ای رو از آسمان، خشکی و دریا ثبت کرده، میشه. اما کار خارق العاده Roger Deakins در فیلم Blade Runner  تا همین الان هم جوایز معتبر سینماتوگرافی رو در American Society of Cinematographers Awards کسب کرده که برنده این جشنواره در شش سال از ده سال گذشته، برنده مراسم اسکار نیز شده. درسته که Deakins سه بار جایزه ASC رو برده ولی دستش از اسکار کوتاه مونده؛ اما امسال اون جایزه رو از مراسم BAFTA نیز دریافت کرده که این مراسم نیز پنج برنده پیشین رو به طور متوالی پیشبینی کرده. همچنین آخرین باری که دو مراسم ASC و BAFTA یک برنده مشترک داشتن که با برنده اسکار متفاوت بوده، مربوط به ۱۱ سال پیشه.


بهترین طراحی لباس

Phantom Thread

کی برنده میشه: Phantom Thread

به نظر میرسه که Mark Bridges، برنده پیشین به دلیل فیلم The Artist، جایزه امسال رو به خونه میبره. فیلم اون راجع به مردی هستش که لباس های زیبایی میدوزه، لباس های زیبا در تمام طول فیلم وجود داره و خود فیلم کلمه “نخ” رو در عنوان خودش داره! اون جایزه بهترین طراحی لباس رو در مراسم های BAFTA  و Critics’ Choice awards برنده شده، اما در جایزه Costume Designers Guild Award رو به فیلم The Shape of Water باخته. پس نمیشه کاملا مطمئن بود که این اتفاق در اسکار تکرار نمیشه. اما بازم این بخشیه که اعضای آکادمی به دنبال نامزدی هستن که زرق و برق و فریبندگی داشته باشه، حتی اگه عاشق خود فیلم نباشن. پارسال که برای فیلم Jackie همینجوری پیش رفت، امسالم باید همین اتفاق بیفته.


بهترین تدوین فیلم

Dunkirk

کی برنده میشه: Dunkirk

در نظر بیشتر اعضای آکادمی، یک تدوین عالی مساویه با یک تدوین سریع و نمایشی. برای همینه که خیلی از فیلم های جنگی حماسی این جایزه رو بردن (مثل فیلم های Saving Private Ryan، Black Hawk Down  و فیلم Hacksaw Ridge که همین پارسال بود)، اما این همچنین دلیلیه که چرا بعضی اوقات این جایزه به فیلم هایی رسیده که لزوما شبیه فیلم های اسکار نیستن اما پر از صحنه های اکشن و کات های سریع هستن ( مثل فیلم های The Bourne Ultimatum و The Girl with the Dragon Tattoo). امسال رای دهنده ها این شانس رو دارن که از میان هر دو نوع فیلم هایی که گفته شد، انتخاب کنن. Dunkirk یک فیلم جنگی که نامزد بهترین فیلم هم شده، نه تنها پر از صحنه های جنگی پر سرعت هستش، بلکه بین سه خط داستانی متفاوت نیز حرکت میکنه و به شکلی منسجم و موثر پرش داره. این فیلم جایزه بهترین تدوین فیلم درام رو در American Cinema Editors برده که در ده سال از پانزده سال گذشته، برنده اسکار رو به درستی پیشبینی کرده. اما مراسم  BAFTA که هشت تا از ده برنده آخر رو پیشبینی کرده، فیلم Baby Driver رو انتخاب کرده که تماما راجع به سرعت هستش. به نظرم تا حدودی Dunkirk جلوتره، چون باورم اینه که به طور قابل توجهی رای دهنده های بیشتری این فیلم رو دیدن و خب رای دهنده ها تمایل دارن به چیزی رای بدن که اونو دیده باشن!


بهترین گریم

Darkest Hour

کی برنده میشه: Darkest Hour

خیلی از گریمور های معروف مانند: هفت بار برنده جایزه اسکار Rick Baker، اعتقاد دارن که فیلم Wonder بهترین و تاثیرگذار ترین دستاورد گریم سال بوده. اما از بدشانسی اونها گریمورها و آرایشگر ها کمتر از سه درصد از کل اعضای آکادمی رو شامل میشن که قراره برنده این بخش رو انتخاب کنن. احتمالش خیلی بیشتره که اونا فیلمی رو انتخاب کنن که دیدن و دوست داشتن که توی اون بازیگر معروف و دوست داشتنی تغییر شکلی داشته که غیر قابل شناخته شدنه و به یکی از مهم ترین شخصیت های تاریخی تبدیل شده. این اتفاق همین چند سال پیش برای فیلم The Iron Lady افتاد و امسال هم برای فیلم Darkest Hour  میفته ( که برخلاف The Iron Lady برای بهترین فیلم نیز نامزد شده)، که همچنین تاکنون جایزه Make-Up Artists and Hair Stylists Guild Awards برای بهترین گریم دوره و/یا شخصیت برنده شده (این جایزه برنده سال پیش اسکار که فیلم Suicide Squad بود را هم به درستی پیش بینی کرده بود) و همچنین جوایز بهترین آرایش مو و صورت رو از مراسم های BAFTA و Critics’ Choice awards کسب کرده (که پیش بینی این مراسم درست نبوده).


بهترین موسیقی

کی برنده میشه: ‘The Shape of Water’

بهترین آهنگ

کی برنده میشه: Remember Me-Coco

بهترین طراحی صحنه

کی برنده میشه: Blade Runner 2049

بهترین صدابرداری

کی برنده میشه: Dunkirk

بهترین میکس صدا

کی برنده میشه: Dunkirk

بهترین جلوه های ویژه

کی برنده میشه: ‘Blade Runner 2049’


بهترین انیمیشن کوتاه

Dear Basketball

کی برنده میشه: Dear Basketball

هر کدوم از نامزد ها کاملا با بقیه متفاوت هستن. Revolting Rhymes که از Roald Dahl (نویسنده داستان های کودک) الهام گرفته، طولانی ترین و همچنین غیر اصیل ترین هم در انیمیشن و هم داستان به نظر میرسه. Negative Space کمی ناچیزه، مثل Lou که اونم درباره یک قلدر در زمین بازی هستش. البته Lou این مزیت رو داره که از رای دهنده های Pixar در آکادمی برخورداره و میتونه روی اونا حساب کنه تا بش رای بدن. Garden Party که دیالوگی نداره، یک انیمیشن جذاب و به طرز عجیبی بامزه ست، هرچند که در آخر کمی تیره و تاریک میشه. و در نهایت Dear Basketball هستش، یک اقتباس مینیمالیستی و دستی از شعر بازنشستگی Kobe Bryant، افسانه Los Angeles Lakers، که بیشتر طراحی های سیاه سفید هستش ( و برخی بنفش و طلایی)، که من فکر میکنم بتونه از همکاری که Bryant نفع ببره (اون یک قهرمان محلیه و به عنوان تهیه کننده در کنار افسانه Disney، Glen Keane برای فیلم کاندید شده).


بهترین مستند کوتاه

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

کی برنده میشه: Heaven Is a Traffic Jam on the 405

هر کدوم از پنج نامزد، یک برنده احتمالی هستن. Traffic Stop از شبکه HBO که نگاهی میندازه به زندگی یک زن سیاه پوست که رویارویی ناخوشایندی با یک پلیس سفید پوست داشته، به نظر میرسه مردم رو شدیدا دسته بندی کنه. Heroin(e) که بحران مواد مخدر رو انسانی بررسی میکنه، میتونه از این مزیت بهره مند شه که در شبکه Netflix موجوده و توسط اون پخش میشه.  Edith+Eddie تصویری تکان دهنده از یک زوج که مخلوطی از چندین نژاد هستن نشون میده که مجبور میشن از هم جدا شن و تجربه ای بسیار ناخوشاینده. احتمالا Knife Skills  الهام بخش ترین و حس خوب ترین میان گزینه های زیادیه. اما       Heaven Is a Traffic Jam on the 405  عنوان حتی بهتری داره و پیچیده تر و تر وتمیز تر بوده و مسائل خیلی بزرگتری در انتها معلوم میشه.


بهترین Live Action کوتاه

کی برنده میشه: The Eleven O’Clock

چهار تا از پنج نامزد، مسائل سنگینی رو پوشش میدن: تیراندازی در مدرسه (DeKalb Elementary)، اتفاقاتی که منجر به قتل Emmett Till شد (My Nephew Emmett)، کودکی ناشنوا (The Silent Child) و تنش های میان مسیحیان و مسلمانان در آفریقا (Watu Wote/All of Us). پنجمین نامزد، کمدی از نوع “Who’s on First?” هستش (The Eleven O’Clock) که درباره مشاوری هستش که با مریضی مصاحبه میکنه که فکر میکنه اون مشاوره و شایدم همه چی برعکسه؟ که من فکر میکنم به دلیل تاریخچه این بخش، این فیلم مزیت کاملا متفاوت بودن با دیگر فیلم ها رو داره. درسته که یکم حیله و گول زدن داره، اما رای دهنده ها از یک خنده درست حسابی خوششون میاد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن