مراسم و جشنواره ها

اسکار ۲۰۱۸ و پیش بینی از نگاه آمار و ارقام : The Shape of Water بهترین فیلم امسال

در سی ام نوامبر، فیلم Lady Bird  جایزه New York Film Critics Circle رو برد و خیلیا اعلام کردن که این فیلم در جشنواره های بعدی هم موفقه. تنها سه روز بعد، فیلم Call Me by Your Name  در Los Angeles Film Critics Association برنده شد و ناگهان تبدیل به فیلمی شد که همه روش شرط میبستن. و اوضاع همینجوری با فیلم های Dunkirk و Get Out ادامه پیدا کرد و هر کدوم به نوبت جلو افتادن.

به گزارش آریافیلم ، با شروع سال جدید، فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri  در Golden Globes موفق عمل کرد و در اوج قرار گرفت. اما چند هفته بعد، آکادمی فیلم The Shape of Water رو در ۱۳ بخش نامزد اعلام کرد و پیشگویی هارو به سمت و سویی دیگه برد. فیلم  Guillermo del Toro در بخش کارگردانی افتخارات زیادی کسب کرد. فیلم Three Billboard هم با مراسم BAFTA دوباره به صحنه برگشت. حالا تکلیف ما چیه؟

خبر مرتبط : اعلام برندگان BAFTA 2018 و Three Billboards outside Ebbing, Missouri فاتح مراسم

 اینجا جاییه که ریاضی وارد صحنه میشه. در هفت سال گذشته، Ben Zauzmer مراسم اسکار رو فقط با داده ها و آمار ها پیشبینی کرده. روش های وی شامل چندین عامل میشه، از جمله جایزه های قبلی فیلم ها، فیلم در چه بخشی کاندید شده، امتیازات منتقدین و بازار شرط بندی ها. همه اینا با هم تا حالا در پیشبینی اسکار در هر بخش خوب عمل کردن. عواملی که اهمیتی بیشتری دارن، هنگام محاسبه برنده سال، ضریب بیشتری پیدا میکنن. امروز پیشبینی های ریاضیاتی اسکار ۲۰۱۸ وی ، با هشت بخش اصلی شروع میشه…

Ben Zauzmer به تازگی از دانشگاه Harvard با مدرک ریاضیات کاربردی فارغ التحصیل شده و حالا به عنوان یک تحلیلگر بیسبال برای Los Angeles Dodgers کار میکنه.


The Shape of Water

بهترین فیلم

براساس مدل من، رقابت در بخش بهترین فیلم، حساسترین و نزدیک ترین در طول ده سال گذشته ست. گروه بازیگری Three Billboards جایزه SAG رو بردن، درحالیکه فیلم The Shape of Water حتی کاندید نشده بود؛ که همچین اتفاقی برای هیچ برنده بهترین فیلمی از زمان فیلم Braveheart در سال ۱۹۹۵ نیفتاده. فیلم Martin McDonagh همچنین برنده جوایز اصلی  از Golden Globes و BAFTA شده، درحالیکه BAFTA شامل سه فیلم برنده قبلی جایزه بهترین فیلم نشده.

فیلم The Shape of Water  به جایزه های خودش در مراسم های Producers Guild Awards و Directors Guild Awards چشم دوخته. اما اونچه که باعث تفاوت میشه، جایزه های قبلی نیست، بلکه خود آکادمی اسکاره. با نامزد کردن فیلم Shape of Water  در سیزده بخش و نامزد نکردن فیلم Three Billboards  در بخش بهترین کارگردانی، این آکادمی باعث پیشتاز شدن فیلم Shape of Water  شده.

تاکنون تنها چهار فیلم بدون کاندید شدن در بخش بهترین کارگردانی، به عنوان بهترین فیلم انتخاب شدن: Wings (۱۹۲۷)، Grand Hotel (۱۹۳۲)، Driving Miss Daisy (۱۹۸۹) و Argo-2012 . درنتیجه این یک افت درست حسابی در روزمه فیلم Three Billboards حساب میشه. اما بازم در این دو بخش (بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) که قبلا نامزدی های بسیار مشابه داشتن، جدیدا فاصله افتاده و در چهارسال از پنج سال گذشته، این شکلی بوده – به جز در سال ۲۰۱۴، که فیلم  Birdman هر دوی این جایزه هارو برد.

اگه این اتفاق امسال هم بیفته، منتظر باشین که The Shape of Water  در بخش بهترین کارگردانی برنده شه، اما فیلم Three Billboards ، جایزه اصلی یعنی بهترین فیلم رو ببره. و درحالتی غیر ایده آل تر، فیلم های Lady Bird، Dunkirk و Get Out، ۷ تا ۸ درصد احتمال دارن که در این بخش برنده شن.


بهترین کارگردانی

امسال برخلاف بهترین فیلم، انتخاب برنده بهترین کارگردانی کار آسون تریه. Guillermo del Toro جوایز مربوط به کارگردانی رو از Directors Guild، BAFTA، Golden Globes و مراسم های دیگه دریافت کرده. فقط دو کارگردان هستن که این سه تا جایزه رو بردن اما دستشون به اسکار نرسیده : Ang Lee برای فیلم Crouching Tiger و Hidden Dragon-2000 و Ben Affleck که حتی اسکار اون رو برای فیلم Argo (۲۰۱۲) کاندید نکرد. درنتیجه ریاضیات اعلام میکنه که del Toro فرصت برنده شدن بیشتری از هر کارگردان دیگه روی هم، با فیلم  The Shape of Water داره.

 


بهترین بازیگر مرد

این اولین بار تو تاریخه که SAG Awards، BAFTA، Golden Globes و Critics Choice Awards، همگی یک نفر رو در هر چهار بخش بازیگری انتخاب کردن. به یک بیان دیگه یعنی امسال زیاد روی کاندیداهای بخش های بازیگری فکر نکنین. درسته که درصد Gary Oldman کمتر از صد در صده و مدل من تنها کاری که میکنه احتمال برنده شدن هر نامزد رو حساب میکنه و هیچی رو گارانتی نمیکنه. بعضی وقت ها هم اتفاق هایی با احتمال وقوع کم، رخ میده. اما با همه این حرفا،  Winston Churchill قطعا برنده میشه.


بهترین بازیگر زن

 Saoirse Ronan، برنده بهترین بازیگر زن در فیلم کمدی/موزیکال در مراسم Golden Globe شد که باعث شد همه رقابت حساسی رو بین اون و Frances McDormand پیشبینی کنن. ستاره Three Billboards   هم در مراسم های Critics Choice Awards، SAG Awards و BAFTA خوش درخشید.


بهترین بازیگر مکمل مرد

برنده شدن احتمالی Frances McDormand تنها افتخار فیلم Three Billboards  در بخش بازیگری نخواهد بود. بین Sam Rockwell و Woody Harrelson، فیلم روی هم به احتمال ۷۹٫۸ برنده جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد میشه که بیشتر این احتمال مربوط به Rockwell ه. تاکنون فقط پنج فیلم جایزه های بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مکمل مرد رو هم زمان بردن: A Streetcar Named Desire (۱۹۵۱)، Hud (۱۹۶۳)، Cabaret (۱۹۷۲)، Terms of Endearment (۱۹۸۳) و Million Dollar Baby (۲۰۰۴). ریاضیات تو این بخش طرفدار فیلم Three Billboards  هستش تا به عنوان فیلم چهارم این لیست ثبت شه.


بهترین بازیگر مکمل زن

اینجا یک لیست کامل داریم از افرادی که در بخش های مختلف بازیگری، جوایز SAG Awards، BAFTA و Golden Globes و Critics Choice Awards  رو بردن، اما در مراسم اسکار برنده نشدن: Russell Crowe in A Beautiful Mind-2001 . بله! فقط همین یک نفر بوده. پس با توجه به این حقیقت که Allison Janney  در نقش مادر I, Tonya  همه این چهار جایزه رو برده ( مثل Oldman، McDormand و Rockwell)، یک نشونه خیلی مهمیه.


بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی

به غیر از بخش بهترین فیلم، این بخش هیجان انگیزترین رقابت میان فیلم های اصلی هستش. فیلمنامه Three Billboards  از Martin McDonagh، نظر منتقدین در Golden Globes (مراسمی که فیلم Get Out  حتی در اون نامزد نشد) و BAFTA رو جلب کرد. اما فیلمنامه Get Out  از Jordan Peele جوایز Critics Choice Awards و مهم تر از اون،  Writers Guild (البته این مراسم فیلمنامه McDonagh رو شامل نمیشد، واسه همین مدل من امتیاز زیادی برای این برد برای Peele در نظر نگرفت)  رو دریافت کرد.

چند تا عامل دیگه هم به نفع Peele عمل کردن: اولا، اون این فصل بخش بزرگی از جوایز منتقدین در بخش فیلم نامه رو کسب کرد که شامل Chicago، Denver، Los Angeles، San Diego، San Francisco، Washington و بسیاری دیگه میشه.

دوما، فیلم Peele، برخلاف رقیب اصلی اش در بخش بهترین کارگردانی نامزد شده. با اینکه بخش های بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی متفاوت به نظر میرسن، در تاریخ اسکار، ۳۶ درصد از فیلم هایی که در این دو بخش نامزد شدن، جایزه بهترین فیلمنامه رو بردن، اما تنها ۸ درصد از فیلمهایی که تنها در بخش فیلمنامه ( و نه هر دو بخش) نامزد بودن، این جایزه رو کسب کردن. این اتفاق احتمالا به این دلیله که رای دهندگان آکادمی در بخش های مختلف از فیلم های مورد علاقه شون حمایت میکنن.


بهترین فیلمنامه اقتباسی

پیشبینی بخش دیگر مربوط به فیلمنامه، امسال آسونتره. مراسم USC’s Scripter Awards نتایج قابل توجهی رو ارائه دادن و پشت سر هم هفت برنده فیلمنامه اقتباسی رو پیشبینی کردن (آخرین اشتباه: Up in the Air over Precious) و اونا میخوان هشتمین پیشبینی درست خودشونو با فیلم Call Me by Your Name از James Ivory به کارنامه شون اضافه کنن. جوایز Writers Guild و BAFTA هم اضافه کنین و اون موقع احتمالش هست Ivory تبدیل شه به مسن ترین برنده اسکار در طول تاریخ!

البته اگه ببره، بازم ممکنه مسن تر فرد نباشه. Agnes Varda، کارگردان Faces Places که نامزد بهترین مستند شده، هشت روز زودتر از اون و در سال ۱۹۲۸ به دنیا اومده. اگه هم جفتشون ببرن، اون موقع Ivory میتونه ادعا کنه که برای مدت کوتاهی مسن ترین برنده اسکار بوده، البته اگه بخش اون زودتر از بخش Varda اعلام شه.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن