نقد سریالنقد فیلم

از کمیکی که واقعی شد تا دنیایی که حقیقت یافت؛5پروژه موفق،که میتوانستند بسیار ناموفق باشند

همواره فیلم های موفقی هستند که ما آن هارا محکوم به موفقیت میدانیم ولی این گونه نیست، فیلم ها الکی موفق نمیشوند. از این رو به ۵ مورد زیر دقت کنید.

برگرفته از : efan24.ir

۵- (CAST AWAY (2000

فيلمي كه همگان تا صقوط و هيجان ناشي از حادثه هوايي آن را دنبال ميكنند. استرس ها و صحنات اكشن فيلم مخاطب را جذب ميكند ولي حالا كه صقوط تمام شد و پاي سكوت و سر در گمي به ميان مي آيد چه چيز ميتواند همگان را به همزادپنداري با شخصيت بد بخت فيلم درآورد؟ اينجاست كه صحبت هاي Tom Hanks بازيگر اون شخصيت با يك توپ واليبال و درد و دل كردن با اون شما به عمق فيلم فرو ميبرد. شخصي كه از فرط تنهايي و يكنواختي رو به درد و دل كردن با يك توپ واليبال مي آورد و با ديالوگ هاي خود همگان را به فكر فرو ميبرد. اين چيزي بود كه باعث موفقيت اين فيلم بود كه وگرنه سقوط بدي را تجربه ميكرد.

۴- (WALL-E (2008

دنيايي بدون حرف و پانتوميم صرف، آيا ميشود موفق باشد؟ آن هم در عرصه سينما كه ديالوگ بعضا حرف اول را ميزند؟ ولي Wall_E توانست تمامي محدوديت هارا يك جا جمع كند و اثبات كند كه ميشود بدون هيچ هم موفق بود. رباتي تنها، ساكت، زشت و قديمي ولي با نمك و … . اين پروژه عظيم Pixar كه يك ربات تنها در يك دنياي پهناور نشان ميدهد با تمامي اين محدوديت ها مانند عدم ديالوگ نه تنها توانسته منظور خود را برساند بلكه احساس و عواطف را نيز به خوبي منتقل كرده است. و در پايان ميتوان تنهايي ، بانمكي و ساكت بودن اين ربات را عامل موفقيت آن دانست.

۳ـ (TOY STORY 3 (2010

داستان اسباب بازي هاي ٣ كه همگان وقتي صحبت از انتشار آن داده شد به صرفا يك بازاريابي صرف از اين اثر به خاطر موفقيت هاي دو شماره قبلي اش فكر ميكردند و اميدي نميرفت كه سازندگان آن توان ايجاد يه اثر موفق ديگر را داشته باشند و مانند تصور از پرتقالي كه اينقدر فشار داده شده كه ديگر هيچ آبي براي نوش جان كردن ندارد ولي Pixar توانست اين پروژه بسيار خوب و عالي به ثمر برساند و آن را در كنار ساير آسات موفقش قرار دهد. براي همگان تصور يك اثر موفق بعد از دو فيلم فوق العاده بسيار دور از ذهن بود كه ولي اين اتفاق پديدار شد و با يك داستان خوب اين پروژه موفقيت ٣ فيلم قبلي خود را تكرار كرد.

۲-(THE LORD OF THE RINGS TRILOGY (2001-2003

روي كاغد ارباب حلقه ها يك كتاب حوصله سر بر طولاني است كه غير از كساني كه آعشق آن باشند كسي نميتواند سراغ آن همه برگ كتاب برود. كتاب كه پروفسور J.R.R Tolkien آن را نوشته و برا عموم به شكل يك كتاب تاريخ حوصله سر بر است. كتابي با موجوداتي كه ما تصوري از آن ها نداريم؛ اورک ها و يا عنكبوت هاي غولپيكر و … . ولي Peter Jackson با اينكه تصور تاي بسيار اندكي نسبت به دنياي اين اثر تالكين بود موفق به خلق اثري شد كه واقعا در تاريخ سينماي جاودانه است و اين دنياي را جديد و تازه و كاملا ملموس براي همگان ساخت ، حتي طرفداران كتاب هاي تالكين ولو هستند كساني كه كار جكسون را خائن به آثار تالكين ميدانند ولي اكثرا از اون متشكر هستند و خواهند بود.

۱- (THE DARK KNIGHT (2008

 

چيزي كه همواره براي بازيگر يك سوپر قهرمان سخت اين است كه بتواند حق مطلب را در مورد اون شخصيت ايفا كند و سخت تر از آن به واقعيت درآوردن شخصيتي است كه فقط در دنياي كميك هاي بوده و واقعيت ندارد و اينكه تا ميتواند اون شخصيت را در دنياي واقعي پياده كند. شواليه تاريكي يا همان بتمن خودمان تفاوت هاي اساسي با قهرماناني همچون مرد آهني و كاپيتان آمريكا دارد و اون چيزي نيست جز قرار گرفتن در چهار چوب دنياي واقعي و اينكه براي مخاطب باور پذير باشد كه بتمن وجود دارد و هم اكنون درگير مبارزه با اشرار است. اين براي فيلم The Dark knight زماني پيچيده تر ميشود كه نولان در فيلم Batman Begins اقبال چنداني نداشت و نتواست موفقيت The Dark knight رو تجربه كنه و البته ميتوان اين موفقيت را نيز مديون شخصيت جوكر با بازي Heath Ledger دانست كه با بازي كاملا حقيقي خود فضاي فيلم را وتقعي كرده است.

بر گرفته از : efan24.ir

به نظر شما کدام فیلم ها میتوانند به این لیست اضافه شوند؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫۶ نظرها

  1. از مجموعه کتابهای ارباب حلقه ها به عنوان یکی از بهترین رمانهای تاریخ یاد میشه بعد شما طوری نوشتین حوصله سر بر که انگار خود کتابها ارزش چندانی نداره و این فیلم های ارباب حلقه هاس که به اون ارزش داده

    1. دوست عزیز من خودم کتاب های تالکین رو مطالعه کردم و بسیار هم روی آن تعصب دارم ولی حقیقته که فیلم پیتر جکسون رو تصورات همه ما تاثیر گذاشته و همین هم کتاب رو جذاب کرده و میکنه البته نه اینکه خود کتاب بی ارزش باشه خیر ابدا خیر ولی باید قبول کرد که مطالعه اون حجم توصیف در کتاب نسبت به فیلم قطعا جذابیت کمتری داره. نسل حاضر چه بخواد که نخواد آشنایی با تالکین رو مدیون جکسون هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن